Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Колонки

Країна, де у центрі людина: аргументи на користь захисту прав і побудови демократичних інститутів

Опубліковано

На днях моя подруга розповіла, що її лякає не війна, а те, що буде після неї. Страх невідомості насправді лякає багатьох українців, адже вони бояться, у якій країні опиняться після перемоги. Здебільшого всі кажуть про гроші на відбудову, нестачу робочої сили та інші економічні блага. Але мою подругу хвилює інше – що у нас буде з правами людини. Про це говорять нині мало. А дарма. Адже країна, у центрі якої людина та її права, – це те, над чим нам з вами варто працювати. При чому не після перемоги, а вже зараз.

Українці вміють боротися за свої права і гуртуватися під загрозою небезпеки. Наочним прикладом цього є три наші революції, де люди протестували не проти того, що шкодить їх гаманцю чи холодильнику, а проти утиску їхніх свобод: у 1991 – за право мати власну країну, у 2004-му – за право мати вибір, а у 2014 – за європейське майбутнє. Ми боролися за цінності, а не за матеріальні блага.

І ми вміємо виборювати права, але, на жаль, нам потрібно ще вчитися втримувати те, що ми вибороли. І в цьому ми не унікальні. Наприклад, складний демократичний трек Вірменії вкрай показовий – після двох десятиліть політичного домінування корумпованої проросійської еліти у 2018 в країні почалася масштабна кампанія мирних громадських протестів, яка призвела до приходу до влади прозахідного Нікола Пашиняна, та тяжка поразка у Другій карабаській війні у 2020 році поставила під сумнів громадську підтримку розпочатих ним демократичних реформ.

Задля успішності країни та її громадян необхідно будувати стійкі демократичні інститути. Сучасна Європа отримала свої інститути після Другої світової. У 1945 з’явилася Організація Об’єднаних Націй, перед якою стояло завдання не допустити жахіть на кшталт Голокосту. А в 1948 році Генасамблея ООН ухвалила Загальну декларацію з прав людини – 30 пунктів, дотримання яких має гарантувати права кожної людини завжди й всюди. 

Зокрема там йшлося про право на свободу слова, свободу зібрань і свободу об’єднання. Декларацію підтримали більшість країн і лише вісім – утримались. І вгадайте, хто серед них – Радянський Союз. Бо тоталітарній машині не підходило, щоб її громадяни мали хоч якусь свободу. Бо свобода слова – це можливість говорити правду (яка ще правда, у нас тут лише пропаганда!), свобода зібрань – це можливість протестувати (а совєтського чєловєка все має влаштовувати!), а свобода об’єднання – це можливість об’єднатися, наприклад, у політичну партію (а нема іншої партії, окрім комуністічєской!). До слова, перші свої вироки дисиденти почасти отримували саме за те, що перекладали російською Загальну декларацію з прав людини. 

У нинішній Росії мало що змінилося.  Саме тому у війні з нею треба пам’ятати, що права людини – це важливо. Адже, як зауважила у своїй нобелівській промові моя колега – очільниця Центру громадянських свобод – Олександра Матвійчук:  ми не маємо стати дзеркалом держави-агресора.  

І щоб захистити свої права як людини, треба їх, для початку, знати. Саме цього ми навчаємо в Київській школи прав людини та демократії.

Колонки

Видавництво «Основи» перевидає фотокнигу про українські балкони (ФОТО)

Опубліковано

Видавництво «Основи» готує до випуску оновлене видання фотокниги Олександра Бурлаки Balcony Chic, присвячене українським балконам. Книга, яка стала культовою для поціновувачів архітектури, отримає новий вигляд із доповненнями про реалії воєнного часу.

Про це повідомляє видавництво.

Що нового у Balcony Chic

Перевидання включатиме фотографії 2022–2024 років, які відображають трансформацію балконів під час війни. Серед знімків — зруйновані конструкції, встановлені сонячні панелі та системи Starlink, що стали символами адаптації та відновлення.

Коли чекати на книгу

Оновлене видання Balcony Chic зʼявиться у травні 2025 року. Вартість книги на етапі передзамовлення — 1190 гривень зі знижкою. Оформити замовлення можна вже зараз на сайті видавництва.

Читати також: Кияни можуть здати книги російською та отримати знижку на українські видання: як долучитися

Балкон як дзеркало часу

Олександр Бурлака за допомогою фотографій та текстів досліджує феномен балконів — від їхньої архітектурної функції до культурного та соціального значення. Видання, доповнене реаліями воєнного часу, відкриває нові грані сприйняття української архітектури.

Нагадаємо, що оскароносний режисер Мішель Азанавічус пише книжку про війну в Україні.

Фото: видавництво «Основи».

Читати далі

Колонки

Стали відомі девʼять фіналістів Нацвідбору на «Євробачення-2025»

Опубліковано

«Суспільне» назвало дев’ять фіналістів Національного відбору на «Євробачення-2025». Десятого учасника обиратимуть українці через голосування у застосунку «Дія».

Про це повідомляє «Суспільне».

Фіналісти, які вже змагатимуться за участь у «Євробаченні»:

  • Future Culture — Waste My Time;
  • Khayat — Honor;
  • Krylata — Stay true;
  • Molodi — My sea;
  • Ziferblat — Bird of pray;
  • Абіє — Дім;
  • ДК Енергетик — Сіль;
  • Маша Кондратенко — No time to cry;
  • Влад Шериф — Wind of change.

Читати також: Оголосили список учасників нацвідбору на «Євробачення-2025»

Музиканти, які потрапили до лонгліста, але не пройшли до фіналу після прослуховувань, змагатимуться за десяте місце через голосування в «Дії». Паралельно до 23 грудня триває голосування за членів журі фіналу.

Фінал відбору — 8 лютого.

Телевізійний концерт визначить, хто представить Україну на «Євробаченні-2025». Повний список фіналістів оголосять до 17 січня 2025 року.

Нагадаємо, що у Києві покажуть документальний фільм про досвід життя жінок у прифронтовій зоні.

Фото: «Суспільне».

Читати далі

Колонки

У межах проєкту єРобота українські підприємці отримали 10 мільярдів гривень

Опубліковано

За понад два роки дії програми 21 000 підприємців отримали гранти на старт або розвиток бізнесу. За цей час держава інвестувала 10 мільярдів гривень, з яких понад 4 мільярди повернулися в бюджет.

Про це повідомили у пресслужбі Міністерства економіки України.

«Завдяки грантовій підтримці підприємці відкрили тисячі нових компаній, змогли збільшити виробництво, розширити асортимент продукції та послуг, освоїти нові напрямки діяльності та заявити про себе на нових ринках. А також створити близько 60 тисяч робочих місць в усіх регіонах країни. Бізнес працює, розвивається, сплачує податки, зміцнює нашу економіку», — зазначила Юлія Свириденко.

Вона повідомила, що понад чотири мільярди гривень повернулися в бюджет завдяки сплаченим податкам та зборам.

Статистика проєкту

Від запуску проєкту єРобота у липні 2022 року:

  • за програмою «Власна справа» — видали 19 000 мікрогрантів на 4,5 мільярда гривень;
  • на розвиток переробних підприємств — видали 779 грантів на 3,9 мільярда гривень;
  • на садівництво та розвиток тепличного господарства — видали 240 грантів на 1,1 мільярда гривень;
  • ветеранам та членам їхніх родин — видали 1036 грантів на 481 мільйонів гривень.
Фото: телеграм-канал Мінекономіки

Читайте також: Творче об’єднання МУР оголосило про створення премії для викладачів: як взяти участь

Як отримати грант

Подати заявку на отримання гранту можуть як підприємці, що вже працюють, так і люди, що не мають досвіду ведення бізнесу.

Заяви та бізнес-план можна подати через Дію. Обов’язковою умовою отримання гранту є створення нових робочих місць: від одного-двох при наданні мікрогранту до кількох десятків при наданні грантів за іншими програмами.

Грантові кошти повертаються державі у вигляді сплачених податків і зборів в процесі діяльності підприємства впродовж трьох років.

Нагадаємо, що в Україні обрали вчительку року: вона отримала 1 млн грн на свій проєкт.

Фото обкладинки: Pixabay

Читати далі