Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Коронавірус і паніка: як зберігати спокій

Опубліковано

“Я боюсь заразитись вірусом”, “Мені страшно за своїх близьких”, “Куди бігти”, – такі думки неодноразово навідували кожного з нас. А якщо подивитись новини чи почитати коментарі в соціальних мережах, то охоплює паніка та страх. Звісно, це нормальне почуття для кожного, а особливо в такий період. Проте, ваша тривога нон-стоп може перерости у панічні атаки, бездумне згрібання товару з полиць та проблеми зі здоров’ям.

Ми поговорили з психологом Богданою Валігура і розібрались, як не піддаватись паніці та вберегти своє психічне здоров’я у такий складний період.

 Богдана Валігура

Богдана Валігура

Досвід роботи психологом 6 років. Навчалась у  Львівському національному університеті ім. Івана Франка та Києвському інституту бізнесу та технологій, спеціальність “Практична психологія”. Богдана допомагає своїм клієнтам впоратись з тривогою па панікою, розібрати проблеми в стосунках та вийти з депресії. 

Коронавірусна тривога vs коронавірусна паніка. Як розпізнати?

Тривога та паніка останнім часом не покидають нас. Якщо ви біжите в магазин з думками, що закінчиться гречка та туалетний папір – це паніка. А рідше виходити з дому чи закрити своїх вікових родичів вдома і приносити їм їжу – це адекватна тривога.

Тривога характеризується кількома ознаками:

 • Фізичні. Прискорене серцебиття, запаморочення, головний біль, втрата апетиту, розлади роботи ШКТ.
 • Психологічні. Нервові напруження, хочеться розплакатись, безсоння, неможливість розслабитись. Крім того, важко сконцентруватись на роботі, складно спілкуватись з іншими та насолоджуватись вільним часом.

Але надмірна тривога шкодить нашому імунітету. Уявіть, що ваш організм накопичує кошти, щоб потім оплатити велику стратегічну програму. Коли ми у стресі – організм скидає всі заощадження. І якщо довго бути у такому стані, то немає звідки брати ресурси. Як результат – фізичне та емоційне виснаження.

Увага! Через сильну тривогу можуть проявлятись ії фізичні ознаки: підняття температури чи навіть легка нудота. І хоча ми в інтернеті читали, що це симптоми коронавірусу – не потрібно одразу панікувати. Заспокойтесь і поспостерігайте за своїм станом хоча б добу. Якщо все пройшло – у вас просто була сильна тривога, якщо ні – зв’яжіться зі своїм сімейним лікарем.

Стоп самонакрут

Важливо засвоїти, що є продуктивна та непродуктивна тривога. Перша штовхає нас до реальних дій: “Я переживаю через коронавірус і дію: дотримуюсь всіх рекомендацій ВООЗ, карантину, переходжу на домашній режим і т.д. Ці дії знижують мої ризики”. Продуктивна тривога шукає відповіді на питання: які заходи варто прийняти і що я можу зробити, щоб розв’язати проблему чи мінімізувати ризики.

Непродуктивна тривога змушує нас думати: “А раптом?”.

“А раптом влада замовчує кількість хворих?”. Допустимо. І що далі? Як це вплине конкретно на ваші дії? Ніяк. Вам так само доведеться дотримуватись рекомендацій та карантину.

“А раптом я захворію?” Так, ризик є, але саме для того і варто дотримуватись тих же рекомендацій.

Коли ви думаєте над питанням, які взагалі не у вашій владі, то берете участь у марній розумовій діяльності, які заважає робити правильні дії.

Навчіться перетворювати непродуктивну тривогу в продуктивну. Замість “а раптом моя бабуся захворіє” – “що я можу зробити, щоб цього не сталось” – розповісти про рекомендації і дотримуватись їх самостійно – забезпечити продуктами і ліками, щоб знизити ризики.

Як не піддаватись коронавірусній паніці

Впадання в паніку аж ніяк не розв’яже ваші проблеми. Як і закупи гречкою на фоні цього. Варто дотримуватись кількох порад, щоб пережити цей стан.

1. Не варто недооцінювати і переоцінювати небезпеку.

Важливо довіряти статистиці. Іноземна статистика за 3 березня говорить, що ризик зараження менше 0,01% і це потрібно пам’ятати. Тому не потрібно перебільшувати і наганяти паніку. Але, разом з тим, не можна ігнорувати карантин та всі рекомендації.

2. Тримайте дистанцію від інформаційного потоку.

Влаштуйте собі діджитальний детокс. Це важливо, бо зараз від своїх клієнтів дуже часто чую: “начиталась в Інстаграмі” чи “передивилась новин”. Бажано знайти собі один-два джерела і регулярно читати їх. Наприклад, канал ВООЗ, де є вся статистика з актуальними новинами і рекомендаціями. Або, якщо у вас є сімейний лікар, можете спілкуватись з ним віддалено. Зараз бачу блогерів, які наганяють паніку. Відпишіться від них, а після карантину підпишетесь знову. Бо коли на фоні постійно кричать “ми всі помремо”, то дуже важко зберігати спокій.

3. Перемикайтесь на позитив.

Якщо в соціальних мережах пишуть лише про коронавірус, то краще відписатись від всіх, крім тих, хто постить класні меми. З гумором легше впоратись з проблемами.

4. Шукайте хороші сторони.

Так, ми зараз засіли на карантині, але які можливості це відкриває перед нами? Сядьте і напишіть список, що можете зробити і на що раніше не вистачало часу. Робіть активні дії. Поприбирайте у квартирі, займіться спортом, зробіть роботу, почитайте книги. До речі, є кілька корисних книг, які допоможуть впоратись з панікою:

 • Приборкання амігдали І інші інструменти тренування мозку (Джон Арден)
 • Ліки від нервів. Як перестати хвилюватись і отримувати задоволення від життя (Роберт Ліхі )
 • Свобода від тривоги (Роберт Ліхі )
5. Виділяйте час для тривог.

Є проста практика, яка допоможе багатьом людям. Якщо ви розумієте, що не можете впоратись з тривогою, то візьміть ручку та блокнот і кожен день собі виділяйте для тривоги. Наприклад, “о 13:00 я буду тривожитись кожного дня”. І от, якщо о 10 ранку ви надумаєте за щось переживати, згадайте, що час для цього – 13:00. І якщо у цей момент згадали про тривогу, то випишіть собі все, про що переживаєте. А якщо забули – тривога буде завтра. Це такий чудовий прийом для мозку.

5. Займіться медитацією.

Це хороший спосіб впоратись з панікою. Але часто люди бояться, що у них не вийде. Справді, не так просто 5 хвилин ні про що не думати. Кожен раз, коли збиваєте увагу з дихання і починаєте думати про щось інше – повертайтесь на початок і фокусуйтесь на диханні. Суть не в тому, щоб не відволікатись, а як раз в тому, щоб помічати, що ви відволіктися та повертати увагу до дихання. Так ви тренуєте навичок контролю над думками та концентрацію уваги. 

6. Напишіть план дій.

У вас повинен бути план на різні випадки. У нинішній ситуації важливо мати номер сімейного лікаря, до якого можна звернутись за потребою. Дома має бути нормальна аптечка, з ліками, які можуть знадобитись при ГРВІ. Ці прості дії можуть додати відчуття контролю та розуміння, що зможете впоратись з будь-якою ситуацією.

7. Говоріть з рідними.

Перший спосіб врятувати когось – врятувати самого себе. І якщо ми самі заспокоїлись, то простіше спілкуватись і з рідними. От мені пише підписниця, що боїться за свою 2-х річну дитину, при тому, що з нею сидить бабця 67 років, яка постійно ходить по базарах. То за кого більше потрібно переживати? Важливо інформувати своїх близьких про те, що потрібно дотримуватись карантину та рекомендацій. А від спілкування з рідними і самі забудемо про паніку.

Якщо ви розумієте, що паніка чи тривога не покидає вас, спробуйте техніку для зняття м’язового і психоемоційного напруження. Проводити можна у будь-який час:

1. Встаньте, закрийте очі, очі підніміть вгору і наберіть повні легені повітря

2. Уявіть, що ви величезна повітряна куля, яка наповнена повітрям

3. Постійте в такій позі 1,5 -2 хвилини, напрягаючи всі м’язи вашого тіла

4. А тепер уявіть, що в кулі з’явилась маленька дірочка, через яку повільно починає виходити повітря

5. Випускаючи повітря, розслабте м’язи: кисті рук, потім плечі, шию, ноги. 

6. Запам’ятайте свій стан у найвищій точці розслаблення. Відчуйте це. При регулярному повторенні цієї техніки, вашому тілу з кожним разом буде простіше увійти у стан розслаблення та забути про тривоги. 

27.03.2020

Суспільство

У Тернополі завершують реконструкцію котельні (ФОТО)

Опубліковано

У Тернополі проводять реконструкцію котелень та теплових мереж, зокрема котельні на вулиці Живова, 12, – повідомили у пресслужбі міської ради.

«У Тернополі триває впровадження масштабного проекту з реконструкції мереж теплопостачання і подачі гарячої води. У минулому році ремонтні роботи проводилися на котельнях, що на вул. Лесі Українки, 3 та на вул. Київській, 3с, а цьогоріч заплановано повністю оновити обладнання ще на п’яти котельнях у місті. Це допоможе зменшити споживання енергоносіїв для КП «Тернопільміськтеплокомуненерго», а також знизити вартість послуг та покращити якість подачі гарячої води і теплопостачання для населення. Ще на чотирьох котельнях буде частково замінено обладнання на більш сучасне та ефективне, – йдеться у повідомленні.

За інформацією, роботи з реконструкції котелень у місті триватимуть впродовж усього 2020 року. Вартість робіт з модернізації обладнання складає близько 10 млн доларів.

Читайте такожЯк Нововолинськ відмовляється від вугілля і стає енергетично незалежним

Оскільки це є надзвичайно дороговартісний процес, роботи проводяться в рамках проєкту Міжнародного банку реконструкції та розвитку».

Читайте також“Клуб 5 ранку”. Як ранні підйоми допоможуть вам покращити своє життя

Нагадаємо, у Києві замінюють аварійні тепломережі.

Як ми повідомляли раніше, централізоване теплопостачання Маріуполя переведуть на біопаливо.

Усі фото: ternopilcity.gov.ua.

Читати далі

Суспільство

У Києві гумову фабрику перетворили на бізнес-центр (ФОТО)

Опубліковано

На території Київської фабрики гумових виробів на вулиці Амурській, 6 працюватиме бізнес-центр City Garden, пише Хмарочос.

Зазначається, що сім із восьми корпусів вже готові для оренди.

Як розповіли в девелоперській компанії, яка займалась оновленням, бачення реконструкції майбутнього центру привезли з Нью-Йорку та орієнтувалися на місцевий Брайант-парк.

«Одним із викликів було зламати стереотип про закритість бізнес-центрів. Ми зробили відкриту для гостей територію, де багато зелені і місця посидіти. На території також буде багато відкритих інфраструктурних об’єктів: кав’ярні, ресторан, відділення банків, та ін.», — йдеться у повідомленні.

Читайте також“Клуб 5 ранку”. Як ранні підйоми допоможуть вам покращити своє життя

Особливість бізнес-центру

На трьох гектарах території City Garden наразі розміщено сім корпусів з робочими просторами, облаштований майданчик для автомобілів та сети для велосипедів, є спортзал і студія йоги доступні для користування орендарів.

На території БЦ будуть відкриті для відвідування:

 • кав’ярні та ресторан,
 • міні-маркет,
 • хімчистка,
 • обмін валют,
 • відділення банку.

Читайте також: Велика площа і понад 5 000 товарів: яким буде перший магазин IKEA в Києві

Ще одна особливість нового БЦ: тут використовуються всі дахи корпусів. Для резидентів обладнані зона барбекю й тераси для відпочинку. На одному з дахів згодом планують створити мульти-корт для тренувань.

Довідка

Київська фабрика гумових виробів була заснована у 1956 році. Протягом половини сторіччя тут випускали пресовані гумові вироби для побутової техніки та дитячі іграшки. 

Нагадаємо, у Києві після капремонту відкрили парк Партизанської слави.

Усі фото: hmarochos.kiev.ua.

Читати далі

Суспільство

Під Маріуполем археологи знайшли кістки давньої людини (ФОТО)

Опубліковано

Під Маріуполем завершилася археологічна експедиція і результатом двотижневих розкопок стали виявлені дев’ять поховань епохи ранньої бронзи.

Про це пише 0629.com.ua.

Зазначається, що учасники експедиції розкопали курган, якому за наявними даними, йому кілька тисяч років. Знайти його було не так просто.

Читайте також“Клуб 5 ранку”. Як ранні підйоми допоможуть вам покращити своє життя

Як зазначив глава експедиції, кандидат історичних наук В’ячеслав Забавін, курган знайшли, зіставивши старі карти 19 століття і супутникові знімки.

Допомога в розкопках археологам надавали різні служби. Наприклад, Мангушська райдержадміністрація допомогла з технікою і їжею, волонтери також привозили в польові умови їжу.

Під час розкопок знайшли 9 елементів кіммерійської культури, зокрема і людський скелет. Кістки лежали на настилі.

Читайте також“А шо ж мужик твій не полагодив?” Як Феміністична майстриня рятує одиноких жінок від домагань майстрів

За попередньою інформацією, кістки датуються бронзовим століттям, приблизно 1700 – 1200 років до н.е. Крім людських останків в одній з археологічних катакомб були виявлені частини керамічного посуду, які учасники експедиції спробували склеїти.

Всі знахідки після вивчення відправлять в Маріупольський краєзнавчий музей.

Нагадаємо, археологи виявили підземні кімнати єзуїтів під вежею князів Чорторийських у Луцьку.

Як ми повідомляли раніше, археологи знайшли під Запоріжжям скарби скіфів 

Усі фото: 0629.com.ua.

Читати далі

Суспільство

Які ліки почали закуповувати за державний кошт

Опубліковано

З початку червня державне підприємство «Медичні закупівлі України» оголосило тендери за 12 державними програмами закупівлі медичних препаратів на загальну очікувану вартість 4,15 млрд грн.

Що саме закуповують?

Державне підприємство, яке закуповує ліки та медичні вироби в Україні, відповідає за 14 закупівельних програм. У грошовому еквіваленті — 6,05 млрд грн — це 64% від загального бюджету закупівель, який у цьому році складе майже 10 млрд грн.

За даними дослідження благодійного фонду «Пацієнти України», тендери для закупівлі препаратів для боротьби з дитячою і дорослою онкологією були оголошенні першими (11, 12, 15 червня 2020 року), то по деяким МНН ДП «Медичні закупівлі Україні» у кінці червня провели перші аукціони. Всього було проведено 13 аукціонів, під час яких було зекономлено приблизно 28 млн грн.

Також ДП переоголосило тендери на які подалися менше двох учасників, що відповідає Закону України «Про публічні закупівлі». По дитячій онкології таких тендерів було 23, з яких повторно мають бути проведені 15. Та по дорослій онкології 19, з яких переоголосили 12.

Тендери на закупівлю медикаментів для надання невідкладної допомоги при кровотечах, лікування гемофілії, розсіяного склерозу, дихальних розладів новонароджених та реактивів для проведення скринінгу новонароджених були оголошені наприкінці липня.

Програми серцево-судинних захворювань (ліки), антирезусних імуноглобулінів для запобігання гемолітичній хворобі новонароджених, ідіопатичної сімейної дистонії (у т.ч. спастичну кривошию, ідіопатичну рото-лицьову дистонію) та лікування безплідності жінок за допомогою допоміжних репродуктивних технологій розпочалися з 6-7 серпня 2020 року.

Ще дві програми по закупівлям ліків чекають на старт тендерів — дитячий церебральний параліч та антиретровірусна терапія.

Яким чином проводяться тендери?

Дати проведення державних закупівель залежать від Міністерства охорони здоров’я України. Необхідну для старту тендерів документацію ДП «Медичні закупівлі України» має обов’язково погодити з Міністерством. Це закріплено у змінах до постанови Кабміну № 478 від 12 червня 2020 року.

24 державних програм на загальну суму 3,35 млрд грн, що не були передані на ДП «Медичні закупівлі України» проведуть міжнародні організації, відбір яких Міністерство охорони здоров’я оголосило 7 серпня 2020 року.

Фото Interfax Україна

Читати далі

Суспільство

Ринок заміської нерухомості виходить з кризи

Опубліковано

За оцінками забудовників, близько 50 ЖК в Києві і області призупиняли роботи на період карантину, розповідає експерт консалтингової компанії NAI Ukraine Марина Гуревич. Але вже в травні більшість забудовників почали відновлювати свою роботу. Ринок поступово відроджується.

Які квартири купують

З 2017 року динаміка будівництва заміського житла покращується, а кількість введених в експлуатацію квартир в Київській області в першому півріччі 2020 була така сама як і за аналогічний період минулого року. Поступово, обсяг пропозиції в передмісті Києва бере гору над показниками столиці.

Прогноз на 2020 рік – збереження темпів попереднього року – до + 15% зростання, сказано в дослідженнях NAI Ukraine.

Є кілька причин, чому заміське житло користується популярністю у покупців.

Квартири купують клієнти з невеликими бюджетами, що є альтернативою житлу в столиці. Котеджами цікавиться бізнес-аудиторія, яка хоче змінити столицю на більш комфортне заміське життя. «Після карантину продажі відновилися до рівня минулого року. Забудовники, що працюють в сегменті котеджів, таунхаусів, дуплексів, відзначають підвищений попит на об’єкти, в порівнянні з минулим роком», – сказано в дослідженнях NAI Ukraine.

Беручи до уваги період локдауна, очікується, що сумарно, за 2020 рік, продажі складуть на рівні 95% від рівня 2019 року.

Що відбувається на ринку нерухомості?

Запити покупців на первинному ринку не змінилися. Споживачі не готові йти на поступки в питаннях комфорту, якості проекту і інфраструктури, щоб скоротити бюджет. Покупці готові витратити більше часу для пошуку найкращого варіанту. Додаткові опції: максимальна інфраструктура, тераси, квартири з ділянкою, більш адаптовані планувальні рішення.

У сегменті котеджної забудова попит формує нова категорія бізнес-аудиторії, яка добре розбирається в трендах архітектури і будівництва, пред’являє високі вимоги до місця розташування, оточення і інфраструктурі, якості і зручності планувань.

Експерти називають таунхауси перспективним сегментом, оскільки можна купити будинок за ціною квартири. Покупців цікавлять об’єкти із зручним під’їздом, розвиненою інфраструктурою, зручним плануванням на двох або трьох рівнях площею від 90 до 135 кв м, і власну ділянку площею близько 2 соток.

Фото Minfin

Читати далі

Суспільство

У Києві після капремонту відкрили парк Партизанської слави (ФОТО)

Опубліковано

У середу, 12 серпня, у Києві після капітального ремонту відкрили парк Партизанської слави на Харківському масиві Дарницького району.

Про це повідомив заступник голови КМДА Петро Пантелєєв на фесйбук-сторінці.

Зазначається, що парку 40 років і виконали чи не наймасштабніший ремонт.

Крім обов’язкових елементів благоустрою – нового освітлення, громадської вбиральні, бювету, дитячого майданчика, парк має дві особливості:

 • оглядовий майданчик біля озера,
 • світловий пішохідний фонтан.

Висота деяких арок сягає майже 8 метрів. У вечірній час фонтан підсвічується за допомогою LED-світильників загальною потужністю 3600 Вт, які відтворюють 16,7 млн відтінків.

Читайте також“Клуб 5 ранку”. Як ранні підйоми допоможуть вам покращити своє життя

Нагадаємо, у київському метро почав курсувати арт-поїзд #ШахрайГудбай.

Усі фото: Фейсбук-сторінка Петра Пантелеева.

Читати далі

Тренди

ДОПОМОГА
ШоТам

Підтримай наш проєкт, щоб ми могли надихати ще більше українців змінювати країну.