Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Коли робота, як медитація. Майстриня з Полтавщини створює унікальні звіросумки з шерсті

Опубліковано

Шукали спосіб, аби ваш домашній улюбленець завжди був поруч з вами? Валерія Троцька має рішення. Понад вісім років майстриня створює унікальні звіросумки з шерсті у вигляді домашніх тварин своїх клієнтів з України та з-за кордону.

Героїв своїх крафтових виробів Валерія щодня бачить у рідному мальовничому селі на Полтавщині: «Буває, йду вулицею, побачу красиву курку чи козу, відразу зафіксую їх та зберігаю в свою папку сумок на майбутнє».

Про свою «четверту дитинку», незвичайні вироби та натхнення, мама трьох дітей та майстриня-фелтмейкерка з Полтавщини Валерія Троцька розповіла ШоТам.

Валерія Троцька

Майстриня-фелтмейкерка з Полтавщини

Художниця, яка змалку любить творчість

Валерія Троцька народилася на Полтавщині, в селі Козельщина поблизу Кременчука. Творчість була в житті Валерії з дитинства. Змалку вона шила, малювала, витинала. А в 12 років померла бабуся і передала у спадок свою швейну машинку. Вже в десятому класі Валерія закінчила курси крою і шиття, тому шила одяг для себе та подруг.

Все життя дівчина прожила у Полтаві, але в селі часто відвідувала бабусю та дідуся, тут же зустріла свого чоловіка, тому повернулася жити назад в село вже з власною сім’єю. За освітою Валерія – художниця, а за покликанням – багатодітна мама та фелтмейкерка, яка створює унікальні вироби ручної роботи. 

Це захоплення прийшло в життя жінки під час декретної відпустки після народження старшого сина. Створювала ляльки ручної роботи, але не для заробітку, а радше для цікавого дозвілля.

Все почалося з вівці

Більше восьми років тому Валерія зі своїми виробами поїхала на ярмарок до Кременчука. Ціни були вище середніх, тому люди хвалили, але купляти ляльки не поспішали. А Валерія й не очікувала на високі заробітки, просто хотіла поділитися своєю творчістю. На ярмарку вона побачила жінку, яка продавала валяні шарфи. Це зацікавило жінку. 

Вдома були запаси вовни, тому повернувшись з ярмарку Валерія спробувала зваляти брошку. Вона вийшла не така, як хотілося, тому жінка закинула цю справу і продовжила робити ляльки. Через деякий час повернулася до ідеї та робила для себе брошки та чохли.

А якось Валерія згадала, що бачила в одногрупниці тканинну сумку у вигляді вівці. Вирішила таку зваляти з шерсті і коли наступного разу поїхала з ляльками на ярмарок, то всі звертали увагу саме на неї. Одна з майстринь порадила їй продавати такі вироби через міжнародну платформу Etsy.

Магазин вдалося відкрити наприкінці 2015-го і вже на початку наступного року був перший продаж, щоправда ляльки. Після нього все закрутилося дуже стрімко і вже у березні 2016-го, рівно 8 років тому у Валерії купили сумку-вівцю. Тривалий час жінка продовжувала створювати ляльок, проте останні кілька років робить лише сумки, бо вважає ці вироби унікальними.

Спочатку Etsy, потім Instagram

Рік тому Валерія Троцька почала вести робочу сторінку в Instagram після того, як особисту зламали хакери. І на подив жінки, люди з України почали замовляти! 

«Я тоді дуже здивувалася, адже ніколи не вважала інстаграм платформою для продажу, а ще розуміла, що не кожен купить собі таку річ через незвичність. Я дуже щаслива від того, що люди почали цінувати ручну роботу і що про мене дізналися клієнти в нашій країні», – ділиться майстриня.

Звіросумка у вигляді оленя від Валерії Троцької. Фото надала героїня

Люди замовляють сумки у вигляді своїх тваринок, іноді Валерія створює сама або ж повторює попередні вироби. Наприклад, створювала вівцю Вербичку для блогерки Юлі з хутора. Виклала її в соцмережі, а люди захотіли таку саму, то робити її довелося тричі. На створення такої сумки йде тиждень.

Восени та навесні, коли більша вологість, сумки висихають довше. тому часу на їх створення йде більше. Через догляд за маленькою дитиною, нині жінка робить 3-4 сумки на місяць максимум.

Cумка у вигляді вівці, яку створила майстриня. Фото надала героїня

Як Валерія створює свої звіросумки

Є два способи валяння шерсті – голкою насухо та валяння по мокрому. Голови тваринок, очі, носики Валерія робить першим способом, а решту – другим. Спершу розкладає шерсть по викрійці, потім звалює її окропом та милом. Після того як сумка висихає, то Валерія робить мордочку тваринці.

Все робить сама, крім очей – купує пластикові чи скляні вже готові. Далі вшиває підкладку та прикріплює шкіряну ручку. Шерсть замовляє в українських виробників.

Створення звіросумок як медитація

Валерія ділиться, що в її діяльності допомагає творча освіта та інформація, яку самостійно вивчала з майстер-класів в інтернеті. Цей процес для жінки є медитацією і вона переконана, що зараз неможливо жити без справи, яка до душі. 

Монотонна робота заспокоює майстриню, навіть якщо є тривожні думки. Проте коли почалося повномасштабне вторгнення, то працювати не могла зовсім кілька тижнів. В ніч перед вторгненням Валерія переписувалася зі своєю клієнткою з Канади про нову сумку до 4 ранку. Валерія з нетерпінням чекала нового дня, аби почати робити замовлення. Але взятися до роботи не могла більше трьох тижнів. 

Майстриня Валерія Троцька зі звіросумкою ручної роботи. Фото надала героїня

«Я передаю свою енергію сумкам, вкладаю в них душу, тому не могла з важким серцем та поганими емоціями повертатися до роботи. Це не просто якась фабрична річ, мої звіросумки це моє четверта дитинка», – розповідає Валерія Троцька.

Мріє про синього кита та обожнює кіз

Раніше клієнти найбільше замовляли сумку у вигляді оленя, але нині через Instagram найчастіше просять виготовити персоналізованих кіз – на честь своїх живих чи померлих тваринок.

«Персоналізація тварин це унікальна річ, якої я раніше ніде не бачила. Колись клієнтка з Америки попросила зробити сумку у вигляді її домашнього улюбленця, якого вже немає», – ділиться Валерія Троцька. 

Сама Валерія дуже любить створювати сумки у вигляді кіз, адже їх багато в селі і ці тварини надихають жінку на творчість: «Їх у нас так багато, всі такі різні та неймовірно красиві! Раніше я цього не помічала».

У дитячій книзі Валерія побачила красивого синього кита і він надихнув її на нову сумку, планує його створити в майбутньому. А ще – синю сову. Майже кожну тварину майстриня бачить сумкою в майбутньому, проте через попередні замовлення та відсутність вільного часу не має можливості відразу втілювати свої ідеї.

Фотографує курей та кіз в рідному селі

«До роботи мене надихає природа. От йду, щось красиве побачу, сфотографую і одразу думаю, що зараз все закину і робитиму це. Буває, йду вулицею, побачу красиву курку чи козу, відразу зафіксую їх та зберігаю в свою папку сумок на майбутнє. А ще надихають люди. Одна жінка зі Львова замовила подарунок для доньки, яка зараз закордоном, у вигляді їхньої кішки. Мене це так тоді розчулило. Люди не просто замовляють, платять гроші і йдуть, а ще діляться історіями зі свого життя», – каже майстриня.

Сумка на замовлення у вигляді домашнього улюбленця. Фото надала героїня

Валерія пишається тим, що її роботи є у всьому світі – в Австралії, США, Канаді, Новій Зеландії та Європі. І навіть коли з початком повномасштабної війни жінка з дітьми виїхали до Нідерландів, то і там знайшла постачальників шерсті та продовжувала працювати.

«Пишаюся, що я є мамою трьох дітей, але при цьому працюю вдома. Мене часто питають, як я встигаю ще й сумки валяти, але я завжди знала, що не покину своєї справи. Навіть на останньому місці останньої вагітності я сиділа на підлозі та робила двох лисичок», – каже Валерія Троцька.

Валерія Троцька зі своїми виробами. Фото з соцмереж героїні 

Найбільше Валерію підтримують її рідні, особливо чоловік. Але найважливіша мрія жінки – перемога України, мирне небо та спокійне життя в себе вдома. Майстриня хоче розвивати свій крафтовий бізнес, вигадувати нові унікальні звіросумки та поїхати на великий ярмарок, аби люди побачили їх наживо. 

Суспільство

Що робити, якщо з додатку «Укрзалізниці» після кібератаки зникли квитки

Опубліковано

Нещодавно на «Укрзалізницю» здійснили масштабну кібератаку, внаслідок якої упродовж кількох днів не можна було купити квитки онлайн. Більше того — в частини пасажирів, які вже мали електронні проїзні документи, вони зникли.

Якщо ви зайшли в застосунок, а там немає ваших квитків, не панікуйте — ШоТам розповідає, що робити в цій ситуації.

Що сталося

23 березня 2025 року на офіційних сторінках «Укрзалізниці» почали зʼявлятися перші новини про збій в IT-системі. Вже невдовзі компанія повідомила, що стала жертвою наймасштабнішої за весь час кібератаки ворога, через що постраждали онлайн-сервіси купівлі квитків, та залізничникам вдалося відновити їхню роботу протягом 24-26 березня. 

Проїзні документи в цей період можна було придбати в касах вокзалів і в поїзних бригад перед відправленням поїзда. Окрім цього, в «Укрзалізниці» запровадили спеціальні пропозиції для власників паперових квитків, як-от безкоштовне відвідування залу очікування та чай у потягах.

Джерело: «Укрзалізниця»

Та постраждала не тільки купівля — також у багатьох користувачів у додатку зникли квитки, придбані до 22 березня. Щоб впоратися з цією проблемою, «Укрзалізниця» склала алгоритм дій.

Читайте також: У шпиталі в Харкові, що постраждав від «Шахеда», поновили операції

Де шукати квитки: поради «Укрзалізниці»

Якщо ви не знайшли свого електронного квитка, насамперед перевірте, чи до вашого акаунту в застосунку привʼязана email-адреса. Якщо так — найімовірніше, документ у PDF-форматі прийшов на цю пошту. Та може виявитися, що там його немає, — у такому випадку не забудьте переглянути папку «Спам».

Джерело: «Укрзалізниця»

Якщо цей варіант вам не доступний, «Укрзалізниця» пропонує приїхати на вокзал без квитка принаймні за 20 хвилин до відправлення потяга. Таким чином провідник зможе підтвердити оплату проїзного документа у вашому банківському застосунку або за квитанцією.

Окремий алгоритм дій стосується військових, які купували свій квиток через застосунок «Армія+». Таким пасажирам радять написати коментар на фейсбук-сторінці компанії, щоб спеціалісти допомогли якомога швидше підібрати місце.

Як повернути гроші

Якщо у вас змінилися плани щодо поїздки, отримати назад кошти за вже придбаний квиток можна, заповнивши заявку на повернення за посиланням. В «Укрзалізниці» попереджають, що зробити це можна не пізніше, ніж за годину до відправлення потяга.

Та раптом ви скористалися функцією автоматичної купівлі квитка, повернути зарезервовані гроші також можливо. Для цього потрібно заповнити й надіслати ось цю форму.

В обох випадках після підтвердження даних ваші кошти повернуться на картку протягом наступних 30 банківських (робочих) днів.

Фото: Укрзалізниця

Читати далі

Суспільство

У Києві на Майдані Незалежності демонтують рекламні конструкції

Опубліковано

З 31 березня по 4 квітня працівники КП «Київреклама» у двох районах столиці приберуть рекламні конструкції, встановлені з порушеннями правил. Демонтуватимуть рекламу і на Майдані Незалежності.

Про це повідомили в КП «Київреклама».

Що демонтуватимуть

Бригада комунального підприємства прибере 178 об’єкт у Голосіївському та Шевченківському районах, серед них:

  • спеціальні рекламні конструкції на фасадах будинків;
  • вивіски;
  • банери, панно на фасаді будинку;
  • відеоекрани на фасадах будинків;
  • електронні табло з «рядком, що біжить»;
  • конструкції на елементах огородження (банери, панно тощо);
  • конструкції у підземних переходах та тунелях.

Нагадаємо, що у Києві запрацювала перша екомашина для збирання використаних батарейок (ФОТО).

Також ми писали, що на Подолі в Києві відкривають креативний простір MLYN design hub (ФОТО).

Фото обкладинки: сайт Kyiv Guide

Читати далі

Суспільство

Українські лікарі першими у світі провели надскладну операцію на серці немовляти

Опубліковано

Лікарі дитячої та дорослої обласних лікарень Одещини успішно виконали першу у світі операцію з імплантації електрода у серце восьмимісячного немовляти.

Про це повідомив очільник Одеської ОВА Олег Кіпер.

Операцію на серці восьмимісячного Гліба провели для того, щоб забезпечити правильну роботу серцевого м’яза хлопчика. До цього у світі ніколи не робили подібну операцію дітям до одного року.

Олег Кіпер вказав, що це історичний прорив у кардіохірургії, а проведеною операцією зацікавилися міжнародні фахівці. Українських лікарів уже запросили до Чиказького університету для публікації цього випадку в авторитетних медичних виданнях.

Читайте також: 10-річний Роман, який пережив ракетну атаку, переміг на міжнародному музичному конкурсі

Фото: сайт «Суспільне Одеса»

«Дякую нашим медикам за їхню майстерність, відданість і силу духу! Ви — справжні рятівники людських життів і гордість України! Бажаю маленькому Глібу швидкого одужання та міцного здоров’я. Він уже переможець!» — написав очільник Одеської ОВА.

Нагадаємо, що Анджеліна Джолі підтримала 14-річну дівчину, яка постраждала від атаки росіян (ФОТО).

Фото обкладинки: ютуб-канал «Суспільне Одеса»

Читати далі