Економіка і бізнес
Кияни створили Telegram-бота, що допомагає заощадити на готелях
Кияни Микола Кравчук та Денис Ліщенко створили Telegram-бота Hotelhunt, який дозволить заощаджувати до 60% від суми бронювання готельного номера. Про це повідомляє портал На часі.
Як це працює?
Hotelhunt допомагає відстежувати зміни ціни на готельні номери, надсилаючи сповіщення, коли вартість номера змінюється. Користувачу потрібно усього лишень надіслати у чат посилання на обраний готель із сайту Booking, а бот виконає решту роботи. Він абсолютно безкоштовний, при цьому ви можете створювати необмежену кількість відстежень.
Мета розробників – перекласти на бота основний об’єм роботи, яку користувачі виконують при пошуку та бронюванні житла. У майбутньому, окрім відстеження цін, бот зможе автоматично підбирати варіанти готелів відповідно до вподобань користувачів, перевірятиме наявність вільних місць у разі їх відсутності та прогнозуватиме цінові зміни на житло.
“Ми зробили процес відстеження максимально простим, звільнивши користувача від зайвого навантаження. Для моніторингу ціни необхідного усього лишень надіслати боту посилання на готель, після чого бот відстежуватиме будь-які зміни ціни і надсилатиме сповіщення, коли ціна зміниться”, – розповів розробник бота Микола Кравчук.
Наразі бот підтримує шість мов: англійську, українську, російську, італійську, німецьку та індонезійську.
На скільки дешевше?
Як зазначають розробники, користувачі Hotelhunt заощаджують у середньому 15% від першочергової ціни на номер. В окремих випадках ціна може знижуватися до 60%. Навіть якщо ви забронювали житло за, здавалося б, вигідною ціною, залишається вірогідність того, що вона відчутно знизиться. Це пояснюється тим, що вартість номерів постійно змінюється на основі таких речей, як попит та пропозиція, знижки, конкуренція на ринку та інше.
Завдання Hotelhunt — простежувати подібні тенденції і повідомляти користувачу про слушний момент для бронювання житла.
Раніше розробники запустили Telegram-бота для відстеження цін на авіаквитки. Успішний досвід цього проекту дав поштовх до створення аналогічного рішення у сфері онлайн бронювання готелів.
[su_button url=”https://www.liqpay.ua/ru/checkout/i56624243821″ target=”blank” style=”flat” background=”#F2AF1C” color=”#000″ size=”5″ center=”yes” radius=”10″ icon=”icon: credit-card” icon_color=”#000″ text_shadow=”0px 0px 0px #c7c7c7″ desc=”Вас буде перенаправлено на сайт liqpay” rel=”lightbox”]Підтримати проект[/su_button]
Економіка і бізнес
Як долучитися до «Зеленої пʼятниці»
Товари з вигодою
- ґаджети Apple — 10%;
- побутова техніка — 10% кешбеку при оплаті з кредитного ліміту картками «Універсальна» та преміальною від Mastercard;
- енергоощадні товари — 10% кешбеку при оплаті з кредитного ліміту картками «Універсальна» та преміальною від Mastercard;
- квитки в театри, кінотеатри та на концерти — 10% кешбеку;
- МСС краса та здоровʼя — 8% кешбеку при оплаті з кредитного ліміту картками «Універсальна» та преміальною від Mastercard.
Про програму лояльності «Привіт»
Коментарі
Економіка і бізнес
Головні теми конференції
- енергонезалежність та покращення української інфраструктури;
- інновації в теплотехніці;
- нові підходи до енергоефективного будівництва;
- підтримка локального виробництва.
Енергетичний сектор і держава
Про «Теплоенергетичний кластер України»
Коментарі
Економіка і бізнес
Що змінилося?
- автоматичні двері;
- ліфт для зручності пересування;
- місця для людей на кріслах колісних;
- тактильна плитка;
- таблички шрифтом Брайля;
- безбар’єрні вбиральні.
Нові можливості для відвідувачів
- 11 терміналів самообслуговування;
- касу;
- експрес-вікно.
Коментарі