Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Культура

Кіноісторії про Крим: від «Додому» Нарімана Алієва до фільму про Мустафу Джемілєва

Опубліковано

Щороку 18 травня, у річницю депортації 1944 року, в Україні відзначають День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу. У цій добірці розповідаємо про фільми про цю трагічну сторінку в історії кримських татар і згадуємо стрічки на кримську тематику. 

«Алім», реж. Георгій Тасін

Гордий і сміливий «джиґіт» Алім працює на шкіряній фабриці скупого Алі-бая, який знущається зі своїх працівників. Одного дня Алім не витримує та стає на революційний шлях — разом з товаришами тікає в гори та розпочинає підпільну боротьбу.

Найстаріший фільм на кримськотатарську тематику в історії українського кіно зняли на Ялтинській кіностудії ВУФКУ. Це історія про місцевого Робін Гуда створена на основі народної легенди, яку в 1925 році перетворив на п’єсу репресований письменник Іпчі Умер. Сценарій до фільму написав український поет-авангардист Микола Бажан. Стрічку знімали на Чатир-Дазі та Ай-Петрі. Вона отримала широку популярність за кордоном: у 1927 році її показали в Берліні та Парижі. Проте в 1937-му стрічку зняли з прокату, а її копії знищили.


Джерело: Довженко-Центр. Онлайн

«Додому», реж. Наріман Алієв

Роуд-муві про батька та сина, які повертаються з Києва до окупованого Криму, щоб поховати старшого сина родини за мусульманськими традиціями, стало повнометражним дебютом режисера кримськотатарського походження Нарімана Алієва. Фільм знімали в Києві та області, в кількох селах Миколаївської області, селі Стрілкове на Арабатській стрілці та на озері Сиваш. Світова прем’єра відбулась у 2019 році на 72-му Каннському міжнародному кінофестивалі в секції «Особливий погляд».

Протягом 2013-2016 років Наріман Алієв також створив свою трилогію коротких метрів «Кримські історії», до якої увійшли стрічки «Повернутись зі світанком», «Я тебе кохаю» та «Без тебе». Фільми, зняті в Криму, досліджують теми конфліктів між поколіннями, розлуки та втрати близьких.


«Хайтамара» та «Чужа молитва», реж. Ахтем Сеїтаблаєв

Перший український ігровий фільм, присвячений темі сталінської депортації кримських татар у травні 1944 року. Головний герой фільму — льотчик та національний герой Амет-Хан Султан — після вигнання нацистів з Криму повертається додому до Алупки. У той самий час розпочинається операція НКВС з депортації. Тема Криму є наріжною у творчості режисера кримськотатарського походження.

У 2017 році Сеїтаблаєв зняв фільм «Чужа молитва», у якому розповідає історію кримської татарки Саїде Аріфової. Під час Другої світової війни вона двічі врятувала 88 єврейських дітей-сиріт: спершу — від нацистів, видаючи малюків за кримських татар, а вдруге — від військ НКВС, які здійснювали депортацію кримських татар у травні 1944 року, довівши, що ці діти є євреями.

«Киснева станція», реж. Іван Тімченко

Біографічна драма в жанрі магічного реалізму про дисидента, політв’язня та провідника кримськотатарського народного руху Мустафу Джемілєва, а саме про період його чотирирічного заслання в якутському селищі Зирянка. Мустафа тяжко працює на кисневій станції: щодня він наповнює киснем іржаві балони та котить їх на причал. Це монотонна й виснажлива робота, в якій він уподібнюється до міфологічного Сізіфа. Події відбуваються після понад 300-денного голодування Мустафи, яке зробило його відомим на весь світ. З газет про нього дізнається дівчина Сафінар, яка закохується та вирішує поїхати до Джемілєва.

Культура

Семикласниця з Тернополя здобула «золото» на міжнародному конкурсі пісні в Польщі

Опубліковано

Анастасія Дробоцька, учениця 7-В класу Тернопільської спеціалізованої школи №3, виборола золоту нагороду на 45-му Міжнародному конкурсі пісні і танцю, що проходив у польському місті Конін.

Про це повідомили в Тернопільській міській раді.

У конкурсі брали участь представники з різних європейських країн. Анастасія не лише потрапила до фіналу, а й отримала запрошення виступити на гала-концерті, представляючи Україну та Тернопіль.

Юна вокалістка професійно займається в Art school Triumf під керівництвом Анастасії Сичової, навчається у школі-майстерні фестивалю «Червона рута» й опановує фортепіано в музичній школі №1 імені Василя Барвінського.

Читайте також: Головний артист балетної трупи з Маямі відтворив танець 8‑річної Аріни з Ірпеня (ВІДЕО)

Уже у вересні Анастасія представить свій талант у фіналі фестивалю «Червона рута-2025» у Львові як наймолодша фіналістка за 55 років історії конкурсу.

Нагадаємо, що українські школярі вибороли 17 нагород у фіналі конкурсу GENIUS Olympiad в США.

Фото: сайт Тернопільської міської ради

Читати далі

Культура

Митці з України здобули низку нагород на міжнародному фестивалі анімації у Франції

Опубліковано

Українські митці здобули відразу кілька нагород на одному з найпрестижніших анімаційних фестивалів світу — Festival international du film d’animation d’Annecy, що проходив з 8 по 15 червня у французькому місті Ансі. Цей форум вважають провідною подією у світі анімації, яка щороку збирає найкращі проєкти з усього світу.

Про це повідомили в Держкіно.

Визнання української анімації

Цьогоріч українці отримали визнання одразу в кількох конкурсних і професійних секціях. Повнометражна документальна стрічка «Червона зона» режисерки Ірини Цілик перемогла в категорії Ciclic Prize, отримавши грант у розмірі 25 тисяч євро та двомісячну резиденцію у французькому місті Вандом.

Анімаційний короткий метр «Катерина» Марії Янко здобув ARTE France Prize. Стрічку попередньо закупив один із провідних європейських телеканалів ARTE для показу в авторській програмі Court-circuit.

У категорії Immersive Experiences український проєкт «Damned» Наталії Великанової виборов нагороду Weird Market Prize і отримав запрошення до участі в іспанському фестивалі Weird Market у Валенсії.

Читайте також: На Волині відновили вишиванку 19 століття: завдяки їй у Канаді збиратимуть гроші для ЗСУ (ФОТО)

Водночас VR-проєкт «Fragile Home» авторства Ондржея Моравеца і Вікторії Лопухіної отримав головну нагороду у VR-конкурсі — Cristal for the Best VR Work — за імерсивну історію про трансформацію дому в зону небезпеки.

У межах індустріального пітчингу Black Sea Animation Projects, присвяченого проєктам із країн Чорноморського регіону, Україну представила стрічка «Frescoes of Memory» режисерки Олександри Джиганської — особисту історію про памʼять, приналежність і спогади.

Національний український стенд на фестивалі організувала Українська кіноасоціація за підтримки Державного агентства України з питань кіно та Французького інституту.

Нагадаємо, що анімація «Я померла в Ірпені» перемогла на кінофестивалі в Інсбруку.

Фото обкладинки: сайт Держкіно

Читати далі

Культура

Київські митники зупинили вивезення за кордон колекції старовинних виробів (ФОТО)

Опубліковано

Працівники Київської митниці зберегли від вивезення  27 посріблених предметів від польських майстрів — дзеркала, скриньки, посуд з кавових та чайних сервізів, горіхокол та дверний молоток. Усе це виявили під час перевірки міжнародного експрес-відправлення з Рівного до Польщі.

Про це повідомила пресслужба Київської митниці.

Побутові речі від польських майстрів

За оцінкою фахівців Національного музею історії України, усередині посилки — цілісна колекція унікальних побутових речей з посрібленням, створених польськими майстрами у другій половині 19 — на початку 20 століття.

Усі предмети виготовили на легендарних фабриках: Fraget,Norblin & Co Warszawa, Bracia Henneberg, Roman Plewkiewicz &Co, Fabryka Wolska pod Warszawa та інших, що працювали у Варшаві у часи Королівства Польського.

Читайте також: Українські митники виявили цінні артефакти про Тараса Шевченка (ФОТО)

У колекції були:

  • чотири предмети від Fraget — бренду, що став синонімом якості,
  • п’ять — від Norblin & Co Warszawa; 
  • шість — від Bracia Henneberg, знаної своїми дзеркалами.

Митники зазначили, що під час вивезення посилки не було спеціального свідоцтва. Стосовно громадянина, який відправляв культурні цінності за кордон склали протокол про порушення митних правил за ст. 473 Митного кодексу України.

Про виробників

Fraget — варшавська фабрика, чиї вироби прикрашали столи в Києві, Одесі, Вільно та Тифлісі.Конкурент Norblin & Co Warszawa представив світу сплав «веріт» — технологію, яка змінила підхід до посріблення, а Bracia Henneberg славилися своїми дзеркалами. 

Нагадуємо, що «Азов» та REYTEL’ випустили благодійний браслет «СТАЛЬ» (ВІДЕО).

Фото надала пресслужба Київської митниці

Читати далі