Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Кімити та чорнобаїти. Чи знаєш ти нові українські слова, народжені під час війни? (ТЕСТ)

Опубліковано

«Ворог не перестає чорнобаїти» – зустрічали новини з таким заголовком? Це лише один з численних новотворів, що виникли під час нового етапу російсько-української війни. Вони символізують силу та впевненість українців, а також іронічно висміюють поведінку ворога. 

Деякі мовознавці переконані, що ці слова назавжди залишаться в нашій мові, нагадуючи про безсилля окупантів і звитягу українців. Топ-10 неологізмів цієї весни – у (не)жартівливому тесті від ШоТам.

0%

Почнемо з найпростішого. Арестовлення – це…

Правильно! Неправильно!

Саме так, арестовлення – це заспокійливі повідомлення. Цим терміном маємо завдячувати раднику голови Офісу президента Олексію Арестовичу. Його називають головним антидепресантом, який може знайти перемогу в будь-якій ситуації. Чого вартують лише меми про «Вони випустили 5 ракет? Отже, у них на 5 ракет менше».

Зберігати оптимізм навіть у найскрутніші та найважчі часи – це…

Правильно! Неправильно!

Так, саме кімити! Цим словом ми завдячуємо голові Миколаївської ОВА Віталію Кіму, який попри все знаходить сили підбадьорювати мешканців області та налаштовувати їх на переможний настрій. Його вже класичне вітання «Доброго дня, ми з України» навіть має певний відтінок арестовлення для багатьох підписників. «Кімити» також має більш спеціалізоване значення – записувати милі відео, паралельно готуючи сюрпризи для ворога.

Новий синонім до фразеологізму «Наступати на ті самі граблі» – це …

Правильно! Неправильно!

Звісно, Чорнобаїти! Росіяни ніяк не можуть відмовитись від стратегічно важливого аеродрому на Херсонщині, а ЗСУ щоразу відправляють їх слідом за російським кораблем. Після десятого поспіль розгрому окупантів Чорнобаївка остаточно перетворилася на бермудський трикутник для ворога. А звідси – й поповнення в українському словнику. Чорнобаїти – наступати на ті самі граблі.

Вдавати, що все добре й під контролем, коли це не так – …

Правильно! Неправильно!

Так, цей неологізм з’явився завдяки нешановному міністру оборони окупантів. Приклад: «Російська армія зазнали поразки, але він продовжував шойгувати». Утім з часом значення слова розширилося, інтернет-мовознавці також пропонують називати шойгуванням процес, коли людина зникає безвісти, а інші вдають, ніби нічого не сталося.

А що означає «макронити»?

Правильно! Неправильно!

Користувачі мережі наголошують, що «макронити» означає саме процес, коли людина робить надзвичайно стурбований вигляд та всіляко намагається продемонструвати його якомога більшій кількості людей. Водночас це поняття не зобов’язує до будь-яких рішучих дій. Приклад: «Після сварки він кілька днів макронив, але так і не спробував виправити ситуацію».

Затридні – це…

Правильно! Неправильно!

Росіяни мріяли захопити нашу країну за три дні, але ці плани були, м’яко кажучи, нереалістичними. Утім попри всю фантастичність та безглуздість ідеї окупанти продовжували вірити в неї. Так сильно, що подарували нам новий неологізм – затридні. Радимо вживати це слово для опису максимально непродуманих, необґрунтованих та хворобливих планів та/чи ідей, що не мають жодного шансу на втілення.

Хто такі «зсуісти»?

Правильно! Неправильно!

«Я – зсуіст(-ка)» – так пишуть про себе українці, які беззаперечно вірять в перемогу української армії. І правильно роблять! Найчастіше цей новотвір можна побачити в соціальній мережі Twitter, але потрохи він «переїжджає» й до інших соцмереж.

Що таке «Бандера-смузі»?

Правильно! Неправильно!

Коктейль Молотова, який вже став символом боротьби та опору українського народу, після повномасштабного вторгнення окупантів отримав нову назву – «Бандера-смузі». Це, напевно, єдиний гостинець, яким українці готові пригостити російських військових. Якщо, звісно, не враховувати пиріжки з «сюрпризом» від дбайливих українських господинь.

Байрактарити – це…

Правильно! Неправильно!

Байрактарити, як і джавелінити, – це, звісно ж, про знищення ворога. Хоча й «гостинна» зустріч непроханий гостей – доволі близький варіант за умови правильного контексту та правильної «гостинності».

Окей, а як щодо «кадирити»?

Правильно! Неправильно!

Зізнаємось, блогерство та лякливість – дуже близькі до цього неологізму визначення. Але першочергово «кадирити» – це вдавати з себе того, ким ти не є і не можеш бути насправді. Цей новотвір нам подарував Рамзан Кадиров, а також знищені під Гостомелем «елітні кадирівці». Приклад вживання: «Він обіцяв захопити Київ наступного дня, а виявилося, що просто кадирив». Неологізм-синонім – дон-донити.

Чи знаєш ти нові українські слова, народжені під час війни?
Ов-ва! Сподіваємось, ви наклацали цей результат випадково. Спробуйте пройти тест знову, але так, аби не начорнобаїти.
Йой, дуже хороший результат, але в кількох питаннях все ж не обійшлось без помилок. Але маємо для вас трохи арестовлення: ви обрали кілька неправильних варіантів, тож наступного разу помилок буде менше.
Вау! 10 Арестовичів з 10! Здається, ви точно в тренді та слідкуєте за новинами й успіхами нашої армії. Продовжуйте в тому ж дусі! Адже поки окупанти шойгують, українці кімлять і байрактарять. Слава Україні!

Поділіться своїми результатами:

Суспільство

Як у Білозірській громаді повернули за парти понад 600 учнів (ВІДЕО)

Опубліковано

У Білозірській громаді на Черкащині стару шкільну котельню перетворили на безпечне укриття, і тепер понад 600 дітей знову можуть повернутися за парти. Як задля спільної мети у звичайному українському селі об’єдналися батьки, вчителі та сільська рада, дивіться в новому випуску ШоТам!

Однокласники Микола і Дарина бачилися в зумі два роки. А тепер можуть проводити лабораторні дослідження та спілкуватися з учителями офлайн. Адже у Білозірській громаді на Черкащині стару котельню переробили на сучасне укриття.

Дев’ятикласники Микола та Дарина навчалися в одній школі та були хорошими друзями. Але спочатку їх розділив ковід, а потім – повномасштабне вторгнення. 2 роки заняття у дітей проходили онлайн.

“Навчатися дистанційно – це важко, тому що ми ввесь час проводили вдома та не бачили своїх друзів”, – ділиться дев’ятикласник Микола.

Читайте також: Глиняні стіни та сучасна техніка. У Мринській громаді волонтери та місцеві відновили сторічну школу-мазанку

Крім того, дітям було складно самостійно засвоювати нову інформацію. А проводити лабораторні з біології та хімії – просто неможливо.

“І батьки і педагоги розуміли, що два роки дистанційки – це не показник якісної освіти”, – каже директорка школи.

Ходити у місцеву школу діти не могли, бо там не було бомбосховища.

“Ідея мати своє укриття у нас виникла рік тому. Спочатку це була ідея батьків та колективу”, – ділиться директорка.

Місце під укриття знайшли швидко – переобладнали стару котельню. Спочатку батьки прибирали старе вугілля та штукатурили стіни. А коли зрозуміли, що треба залучати професіоналів – звернулися до сільської ради. Там знайшли підрядників і зробили проєкт. А з місцевого бюджету виділили майже 1 000 000 гривень. Тепер Микола і Дарина та понад 600 дітей повернулися у стіни школи.

А на довгий час тривоги для дітей та вчителів є вода та їжа. У громаді вже відкрили 5 укриттів для закладів освіти та культури. Це завдяки злагодженій роботі батьків, вчителів та ОМС.

Нагадаємо, українська військово-медична академія розпочала навчання для слухачів «Офіцерського курсу».

Фото: ШоТам!

Читати далі

Суспільство

У Хмельницькому прикордонники організовують благодійний забіг: як зареєструватися

Опубліковано

27 квітня у Хмельницьку прикордонники організовують благодійний забіг “Сталевий кордон”. Мета забігу зібрати кошти на придбання портативного радіоелектронного засобу протидії безпілотним апаратам (РЕБ) для підрозділу прикордонників.

Про це повідомляє Хмельницька ОВА.

Забіг розпочнеться о 12:00 на перехресті Старокостянтинівського шосе та вулиці Прибузької, для дорослих дистанція три кілометри, а для дітей 500 метрів.

Читайте також: Анонсували проєкт, який буде вчити ветеранів писати та ставити п’єси в театрі

Також учасники благодійного забігу отримають медалі у вигляді гільзи з гравіюванням або дрона з гільзою.

“А кожен учасник дитячої категорії отримає стартовий пакет, що містить дитячу медаль та багато приємних сюрпризів!”, – повідомили в ОВА.

Для того, щоби стати учасником забігу необхідно зареєструватися за посиланням.

Нагадаємо, раніше ми пояснювали, як ветерану безоплатно здобути нову професію або спеціальність.

Фото: Хмельницька ОВА

Читати далі

Суспільство

У застосунку Signal запущено інформативний чат-бот для військовослужбовців та членів їхніх родин

Опубліковано

Створено інформаційний чат-бот у застосунку Signal для військовослужбовців та членів їхніх сімей за номером +380631087206. Наразі цей застосунок працює у тестовому режимі.

Про це повідомляють Сили територіальної оборони ЗСУ.

Чат-бот містить інформацію, яка була зібрана шляхом аналізу діючої нормативно-правової бази командування Сил територіальної оборони Збройних Сил України, а також аналізу сотень звернень військовослужбовців та їхніх родин.

Читайте також: Як ветерану безоплатно здобути нову професію або спеціальність?

Крім того, користувачі чат-бота можуть залишити свої повідомлення, які будуть оброблені відповідно до чинного законодавства України, повідомили в командуванні.

Довідково: з 26.02.2022 року в командуванні Сил територіальної оборони ЗСУ успішно функціонує гаряча лінія, яка інформує, консультує та опрацьовує звернення від військовослужбовців та членів їхніх родин. Лінія працює щоденно з 08:00 до 20:00 за номером 0 800 507 028.

Нагадаємо, Україна взяла участь у кібернавчанні НАТО.

Фото: АрміяІнфо

Читати далі