Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Хочете купити хату в селі? Добірка порад і лайфхаків для вдалої покупки

Опубліковано

Якщо любите у вільний час проглядати оголошення про продаж хат і таємно мрієте, що теж колись купите собі будинок у селі й ніколи більше не будете онлайн, то ШоТам разом з Оленою Присяжнюк підготували для вас кілька лайфхаків. Жінка сама відновила вже 5 хат і точно знає, які відкриття й перешкоди чекають на цьому шляху.

На що звертати увагу, перед тим як купити хату в селі?

Для цього експерименту ми навмисно обрали доволі дешеві варіанти — близько 2-3 тисяч доларів кожна, — щоб показати, що й за такий бюджет можна знайти справжній скарб, якщо знати, на що дивитися. Звісно, за оголошенням в інтернеті зробити остаточний вибір не вийде, але зрозуміти, чи варто витрачати час на оглядини, можна.

Олена каже, що якщо є кілька зовнішніх фото будинку, але немає внутрішніх, то варто задуматися, шо приховує власник. Це може бути, наприклад, аварійний стан хати. Та за фото можна зробити й позитивні висновки. Звертати увагу варто й на документи — деколи в переліку світлин власники додають фото документів на хату й землю. Олена зауважує, під час воєнного стану не можна приватизувати землю, тож якщо в оголошенні йдеться про те, що якась частина території не приватизована, то варто зважати й на це. 

Підмурівок

Підмурівок — це основа будинку. Без нього хата буде підмокати, руйнуватися та просідати. Тож по фото варто дивитися, чи є підмурівки в тих варіантах, які ви розглядаєте. Зазвичай їх добре видно — вони можуть бути пофарбовані іншим кольором. Підмурівок важливий і для господарських споруд.

В оголошенні з села Грушківці хата без підмурівка: фото здалеку, але й на ньому видно, що куток між верандою та вікном підмок. Олена каже, що там найімовірніше збирається вода через нахил подвір’я. 

Хата в Грушківці не має підмурівка, тож сильно пошкодилася. Фото: сайт DIM.RIA

Коштує вона 3000$ (станом на 28.03.2024). Коло хати — великий сад, і розташована вона близько до лісу. Але немає фото всередині будинку, і треба буде добряче вкластися в ремонт.

А от у варіанту з села Руданське Вінницької області підмурівок у хаті є. Тут він пофарбований чорним кольором. 

Хата в Руданському має чорний підмурівок і веранду, оздоблену візерунками. Фото: сайт DIM.RIA

Купити цю хату в селі можна за 2279$ (станом на 28.03.2024), і за ці кошти покупець отримає будинок з верандою на 4 кімнати, кам’яний сарай, літню кухню з гаражем і погріб.

Стан стін і даху

На фото можна розгледіти, який в хаті стан стін. Олена каже, що зазвичай у глинобитних хатах всередині білили білою глиною — це екологічний і стійкий матеріал. На фото треба дивитися, чи є тріщини. Але навіть коли помічаємо одну, то й це не кінець. 

«Така проблема є в глиняних хатах, але не варто цього лякатися. І навіть якщо хата має дуже гарний вигляд скрізь, то все одно рано чи пізно можуть з’явитися тріщини. Глина може всихатися чи набирати вологи, а тому тріщить. Як це виправити? Невеличким топірцем треба вирізати невелику траншейку, і тоді замазуємо глиною. Для ефекту будівельної сітки можна використовувати бинт або марлю», — ділиться лайфхаком Олена. 

У хаті з селища Чернівці в кутку є велика тріщина, але й гарні дерев’яні двері. Фото: сайт OLX

Тріщина є на фото будівлі з селища Чернівці у Вінницькій області. Ціна хати — 100 000 гривень (станом на 28.03.2024). Видно, що вона полущилася від часу, навколо заросла рослинами. Дах у цій хаті заіржавів, та Олена каже, що його можна відчистити, адже він з металу — це кращий матеріал, аніж шифер:

«Шифер ще й токсичний. Хоч ним багато хатів перекрито, але не бажано. Краще перекривати бляхою або черепицею»

Подвір’я

На фото, які переглядаємо, часто видно, що подвір’я розташоване трохи під нахилом. Олена каже, якщо хата трішки на пагорбі, а дорога — нижче, то це нормально. А от якщо навпаки, то опади й намул можуть стікатися під хату — на таке варто зважати.

Під нахилом і подвір’я в Руданському, але хата якраз стоїть вище, ніж дорога. 

Подвір’я біля хати в селі Руданське. Фото: сайт DIM.RIA

Купити хату в селі Москалівка Хмельницької області можна 3000$ (станом на 28.03.2024), та Олена каже, що сумнівається в цій пропозиції — немає фото з середини будинку, хоч в оголошенні вказано, що стіни ідеально рівні. Також господарство не огороджене — на це варто зважати, хоч розташована вона і у низині.

У селі Москалівка продають хату, яка розташована внизу пагорба. Фото: сайт DIM.RIA

Важливо, щоб на території були підсобні приміщення — сарай, погріб тощо. Наприклад, у пропозиції за 80 000 гривень із села Мала Попівка на Полтавщині є й сарай, і гараж, і ще кілька приміщень.

Сарай у селі Мала Попівка, за словами Олени, міцний, і його достатньо буде пофарбувати. Фото: сайт OLX

Інтер’єр

Багато що про хату може сказати інтер’єр. Тут йдеться не про стиль, а радше про ставлення до речей і будинку загалом. Ось у хаті з Руданського видно, що її любили:

«Ці стіни розмальовані трафаретами. Я зараз дивлюся, і в мене мурашки. Люди наскільки заморочилися над цим всім: наволочки, дуже гарно та рясно розшиті вишиті рушники. Значить, людина була дуже хазяйновита і працелюбна»

Щедра вишивка прикрашає наволочки та рушники в хаті в селі Руданське. Фото: сайт DIM.RIA

До того ж, Олена радить звертати увагу на те, коли в оголошенні вказано, що хату продають з меблями. Серед них трапляються справжні скарби: добротні дерев’яні столи, ліжка, тумби чи шафи. 

Особливі деталі

Купити хату в селі Наддністрянське Вінницької області коштує 2900$ (станом на 28.03.2024). Він декорований цікавою фасадною плиткою. Олена каже, що таку плитку виготовляють з цементної суміші, і вона добре себе зарекомендувала. Також у цій господі багато цікавих елементів.

Декоративна фасадна плитка з орнаментом. Оголошення про продаж хати в селі Наддністрянське. Фото: сайт OLX

У цій же пропозиції, крім хати, є ще літня кухня з піччю.

Піч у селі Руданське з цікавою конструкцією, припічком і плитою. Фото: сайт OLX

«Підозрюю, що під отою рядниною скоріш за все плита, щоб готувати їсти. Є й лежанка, і місце, щоб сховати дрова», — помічає Олена. 

На цьому фото є ще одна важлива деталь — сволок. Це головна балка в хаті — саме зі сволоками раніше будували будинки, — тож це свідчить про міцність споруди. 

Особливою деталлю в сільських хатах є веранди. На хаті з селища Чернівці, наприклад, є гарні візерунки, що перегукуються з кольором дерев’яних вікон.

Витончена веранда в селищі Чернівці. Фото: сайт OLX

А в хаті з села Мала Попівка дуже вдале та цікаве поєднання кольорів — рожевий і синій на фасаді. На жаль, немає фото з середини будинку.

Цікаве поєднання синіх віконниць і рожевих елементів у селі Мала Попівка. Фото: сайт OLX

Вода

У вже згаданому оголошенні з села Наддністрянське є важлива деталь — вказано, що за 50 метрів тече річка Дністер. Олена наголошує, що на це варто звертати увагу, адже наявність води необхідна. 

Тож і в інших оголошеннях шукаємо, чи є поруч криниця, бо з наявної криниці легше підвести воду до хати, ніж з нуля її викопувати.

«Криниця на подвір’ї — це вже 30% успіху та ще мінус 1000 доларів від ваших витрат», — стверджує Олена. 

Доречі, ШоТам уже писали про історію Олени — матеріал про першу відреставровану хату жінки можна почитати тут.

Суспільство

Грузія продовжила термін безвізового перебування українців до трьох років

Опубліковано

Грузинська влада збільшила термін безвізового перебування в країні українців до трьох років. Зазначається, що відповідні зміни були внесені у постанову «Про затвердження переліку країн, громадяни яких можуть в’їжджати в Грузію без візи».

Про це повідомляє Грузія Online.

Згідно із поправкою, громадянам України дозволений в’їзд в Грузію без візи та перебування в країні протягом повних трьох років.

Раніше цей термін був обмежений одним роком, однак у лютому минулого року був продовжений до двох років.

Читайте також: ЄС виділив €1,5 млрд Україні: це другий транш за програмою Ukraine Facility

За інформацією Управління Верховного комісара ООН у справах ВПО, станом на жовтень 2023 року в Грузії перебувало близько 27 тис. громадян України.

Нагадаємо, на українсько-молдавському кордоні запрацювала «єЧерга» для автобусів.

Фото: Міграційної служби

Читати далі

Суспільство

«Біжу за Азов»: у Києві відбудеться благодійний забіг присвячений 10-й річниці заснування батальйону

Опубліковано

П’ятого травня, о 14:00, у Києві відбудеться благодійний забіг присвячений до 10-ї річниці заснування батальйону «Азов». Забіг присвятять памʼяті полеглих азовців та підтримці захисників «Азовсталі», а всі зібрані кошти спрямують на підтримку бригади «Азов».

Про це повідомляє “ТиКиїв”.

Точну локацію проведення повідомлять у листі-підтвердженні після обов‘язкової реєстрації за посиланням.

Читайте також: Рада ухвалила у першому читанні законопроєкт про розмитнення авто в «Дії»: що він передбачає

Для участі необхідно зробити благодійний внесок — 600 грн до 30.04 і 1 000 грн — вже з 01.05 по 05.05. На учасників чекають чотири дистанції на вибір: 1 км, 3 км, 5 км та 10 км.

Нагадаємо, батьки випустили пісню загиблих від ракети музиканток із Запоріжжя.

Фото: ТиКиїв

Читати далі

Суспільство

На Подолі відреставрують будинок XVII століття: що відомо

Опубліковано

У Києві на вулиці Костянтинівській 6/8 планують відреставрувати кам’яницю київського війта — пам’ятку архітектури XVII–XVIII століть. Споруду ще називають “будинок Яна Биковського” або “будинок Петра I”.

Про це стало відомо з оголошення на сайті публічних закупівель Prozorro.

У Києві проведуть реставрацію кам’яниці київського війта — будинку Яна Биковського

Тендер на реставрацію оголосив київський науково-методичний центр з охорони, реставрації та використанню пам’яток історії, культури й заповідних територій. Очікувана вартість робіт — понад 3 мільйони гривень. 

Читайте також: Українські бібліотекарі почали співпрацю з “Вікіпедією”, та займуться написанням статей

Відкриті торги відбудуться 6 травня. Переможець має виконати реставраційні роботи до 10 грудня 2024 року.

Нагадаємо, Jamala буде речницею від України на Євробаченні 2024.

Фото: Наш Київ

Читати далі