Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Хочете купити хату в селі? Добірка порад і лайфхаків для вдалої покупки

Опубліковано

Якщо любите у вільний час проглядати оголошення про продаж хат і таємно мрієте, що теж колись купите собі будинок у селі й ніколи більше не будете онлайн, то ШоТам разом з Оленою Присяжнюк підготували для вас кілька лайфхаків. Жінка сама відновила вже 5 хат і точно знає, які відкриття й перешкоди чекають на цьому шляху.

На що звертати увагу, перед тим як купити хату в селі?

Для цього експерименту ми навмисно обрали доволі дешеві варіанти — близько 2-3 тисяч доларів кожна, — щоб показати, що й за такий бюджет можна знайти справжній скарб, якщо знати, на що дивитися. Звісно, за оголошенням в інтернеті зробити остаточний вибір не вийде, але зрозуміти, чи варто витрачати час на оглядини, можна.

Олена каже, що якщо є кілька зовнішніх фото будинку, але немає внутрішніх, то варто задуматися, шо приховує власник. Це може бути, наприклад, аварійний стан хати. Та за фото можна зробити й позитивні висновки. Звертати увагу варто й на документи — деколи в переліку світлин власники додають фото документів на хату й землю. Олена зауважує, під час воєнного стану не можна приватизувати землю, тож якщо в оголошенні йдеться про те, що якась частина території не приватизована, то варто зважати й на це. 

Підмурівок

Підмурівок — це основа будинку. Без нього хата буде підмокати, руйнуватися та просідати. Тож по фото варто дивитися, чи є підмурівки в тих варіантах, які ви розглядаєте. Зазвичай їх добре видно — вони можуть бути пофарбовані іншим кольором. Підмурівок важливий і для господарських споруд.

В оголошенні з села Грушківці хата без підмурівка: фото здалеку, але й на ньому видно, що куток між верандою та вікном підмок. Олена каже, що там найімовірніше збирається вода через нахил подвір’я. 

Хата в Грушківці не має підмурівка, тож сильно пошкодилася. Фото: сайт DIM.RIA

Коштує вона 3000$ (станом на 28.03.2024). Коло хати — великий сад, і розташована вона близько до лісу. Але немає фото всередині будинку, і треба буде добряче вкластися в ремонт.

А от у варіанту з села Руданське Вінницької області підмурівок у хаті є. Тут він пофарбований чорним кольором. 

Хата в Руданському має чорний підмурівок і веранду, оздоблену візерунками. Фото: сайт DIM.RIA

Купити цю хату в селі можна за 2279$ (станом на 28.03.2024), і за ці кошти покупець отримає будинок з верандою на 4 кімнати, кам’яний сарай, літню кухню з гаражем і погріб.

Стан стін і даху

На фото можна розгледіти, який в хаті стан стін. Олена каже, що зазвичай у глинобитних хатах всередині білили білою глиною — це екологічний і стійкий матеріал. На фото треба дивитися, чи є тріщини. Але навіть коли помічаємо одну, то й це не кінець. 

«Така проблема є в глиняних хатах, але не варто цього лякатися. І навіть якщо хата має дуже гарний вигляд скрізь, то все одно рано чи пізно можуть з’явитися тріщини. Глина може всихатися чи набирати вологи, а тому тріщить. Як це виправити? Невеличким топірцем треба вирізати невелику траншейку, і тоді замазуємо глиною. Для ефекту будівельної сітки можна використовувати бинт або марлю», — ділиться лайфхаком Олена. 

У хаті з селища Чернівці в кутку є велика тріщина, але й гарні дерев’яні двері. Фото: сайт OLX

Тріщина є на фото будівлі з селища Чернівці у Вінницькій області. Ціна хати — 100 000 гривень (станом на 28.03.2024). Видно, що вона полущилася від часу, навколо заросла рослинами. Дах у цій хаті заіржавів, та Олена каже, що його можна відчистити, адже він з металу — це кращий матеріал, аніж шифер:

«Шифер ще й токсичний. Хоч ним багато хатів перекрито, але не бажано. Краще перекривати бляхою або черепицею»

Подвір’я

На фото, які переглядаємо, часто видно, що подвір’я розташоване трохи під нахилом. Олена каже, якщо хата трішки на пагорбі, а дорога — нижче, то це нормально. А от якщо навпаки, то опади й намул можуть стікатися під хату — на таке варто зважати.

Під нахилом і подвір’я в Руданському, але хата якраз стоїть вище, ніж дорога. 

Подвір’я біля хати в селі Руданське. Фото: сайт DIM.RIA

Купити хату в селі Москалівка Хмельницької області можна 3000$ (станом на 28.03.2024), та Олена каже, що сумнівається в цій пропозиції — немає фото з середини будинку, хоч в оголошенні вказано, що стіни ідеально рівні. Також господарство не огороджене — на це варто зважати, хоч розташована вона і у низині.

У селі Москалівка продають хату, яка розташована внизу пагорба. Фото: сайт DIM.RIA

Важливо, щоб на території були підсобні приміщення — сарай, погріб тощо. Наприклад, у пропозиції за 80 000 гривень із села Мала Попівка на Полтавщині є й сарай, і гараж, і ще кілька приміщень.

Сарай у селі Мала Попівка, за словами Олени, міцний, і його достатньо буде пофарбувати. Фото: сайт OLX

Інтер’єр

Багато що про хату може сказати інтер’єр. Тут йдеться не про стиль, а радше про ставлення до речей і будинку загалом. Ось у хаті з Руданського видно, що її любили:

«Ці стіни розмальовані трафаретами. Я зараз дивлюся, і в мене мурашки. Люди наскільки заморочилися над цим всім: наволочки, дуже гарно та рясно розшиті вишиті рушники. Значить, людина була дуже хазяйновита і працелюбна»

Щедра вишивка прикрашає наволочки та рушники в хаті в селі Руданське. Фото: сайт DIM.RIA

До того ж, Олена радить звертати увагу на те, коли в оголошенні вказано, що хату продають з меблями. Серед них трапляються справжні скарби: добротні дерев’яні столи, ліжка, тумби чи шафи. 

Особливі деталі

Купити хату в селі Наддністрянське Вінницької області коштує 2900$ (станом на 28.03.2024). Він декорований цікавою фасадною плиткою. Олена каже, що таку плитку виготовляють з цементної суміші, і вона добре себе зарекомендувала. Також у цій господі багато цікавих елементів.

Декоративна фасадна плитка з орнаментом. Оголошення про продаж хати в селі Наддністрянське. Фото: сайт OLX

У цій же пропозиції, крім хати, є ще літня кухня з піччю.

Піч у селі Руданське з цікавою конструкцією, припічком і плитою. Фото: сайт OLX

«Підозрюю, що під отою рядниною скоріш за все плита, щоб готувати їсти. Є й лежанка, і місце, щоб сховати дрова», — помічає Олена. 

На цьому фото є ще одна важлива деталь — сволок. Це головна балка в хаті — саме зі сволоками раніше будували будинки, — тож це свідчить про міцність споруди. 

Особливою деталлю в сільських хатах є веранди. На хаті з селища Чернівці, наприклад, є гарні візерунки, що перегукуються з кольором дерев’яних вікон.

Витончена веранда в селищі Чернівці. Фото: сайт OLX

А в хаті з села Мала Попівка дуже вдале та цікаве поєднання кольорів — рожевий і синій на фасаді. На жаль, немає фото з середини будинку.

Цікаве поєднання синіх віконниць і рожевих елементів у селі Мала Попівка. Фото: сайт OLX

Вода

У вже згаданому оголошенні з села Наддністрянське є важлива деталь — вказано, що за 50 метрів тече річка Дністер. Олена наголошує, що на це варто звертати увагу, адже наявність води необхідна. 

Тож і в інших оголошеннях шукаємо, чи є поруч криниця, бо з наявної криниці легше підвести воду до хати, ніж з нуля її викопувати.

«Криниця на подвір’ї — це вже 30% успіху та ще мінус 1000 доларів від ваших витрат», — стверджує Олена. 

Доречі, ШоТам уже писали про історію Олени — матеріал про першу відреставровану хату жінки можна почитати тут.

Суспільство

Уперше в історії України: «Мед мінних полів» здобув «золото» фестивалю «Каннські леви»

Опубліковано

«Мед мінних полів» від Saatchi & Saatchi Ukraine за підтримки Міністерства закордонних справ України, агропромислової компанії Kernel і в кооперації з Dronarium Ukraine отримав золоту нагороду Cannes Lions 2025. Це перша «золота» статуетка для України на одному з найпрестижніших фестивалів креативності.

Про це повідомив міністр закордонних справ Андрій Сибіга.

Проєкт привертає увагу до проблеми замінування в Україні і покликаний залучити міжнародну допомогу для розмінування територій.

«Український контекст завжди унікальний. Наша публічна дипломатія вкотре доводить, що вона може набувати абсолютно нових сенсів і форматів заради великої мети», — зазначив Сибіга.

Читайте також: Митці з України здобули низку нагород на міжнародному фестивалі анімації у Франції

Про фестиваль

Cannes Lions — щорічний міжнародний фестиваль креативності, який відбувається в місті Канни з 1954 року. Це один із найпрестижніших заходів у галузі реклами та креативних комунікацій, що збирає професіоналів з усіх куточків світу. У межах фестивалю проводяться конкурси в численних категоріях, а переможці отримують відомі статуетки «Лева» за найінноваційніші та найвпливовіші проєкти.

Нагадаємо, що українське шоу «Холостяк» із Тереном отримало нагороду «Каннських левів».

Фото: фейсбук-сторінка Андрія Сибіги

Читати далі

Суспільство

Рятувальники знайшли п’ятирічного Кирила, якого шукали в лісі понад три доби (ВІДЕО)

Опубліковано

21 червня о 05:54 рятувальники виявили 5-річного Кирила, який залишався у лісі понад три доби. Хлопчика знайшли завдяки дрону Спеціального авіаційного загону ДСНС.

Про це повідомили в ДСНС Івано-Франківщини.

Кирило зник увечері 17 червня в лісовому масиві поблизу села Троїця на Коломийщині. Пошуки тривали цілодобово: до операції долучилися рятувальники з чотирьох областей — Львівської, Тернопільської, Чернівецької та Хмельницької, а також курсанти Львівського державного університету безпеки життєдіяльності.

Читайте також: У Києві серед завалів після ракетного обстрілу знайшли живого котика (ФОТО)

Поліціянти, військові, волонтери та місцеві жителі шукали хлопчика на площі понад 5,5 тисячі гектарів, доповнювали пошук дрони (8 902 гектари) та водолази (12 водойм на 7 700 м² і 155 гектарів прибережної зони).

На місці працював міжвідомчий штаб і психолог ДСНС, який підтримував родину Кирила під час пошуків. Хлопчик живи, його передали медикам.

Нагадаємо, що у Києві відшукали собаку, який урятував господаря під час обвалу під’їзду.

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка ДСНС Івано-Франківщини

Читати далі

Суспільство

У Києві відшукали собаку, який урятував господаря під час обвалу під’їзду

Опубліковано

У Києві знайшли собаку, який урятував свого господаря Олексія під час обвалу під’їзду 17 червня. У той день пес Річард злякався удару ракети та змусив хлопця бігти за ним. Завдяки цьому Олексій покинув місце, де обвалився його під’їзд.

Про це повідомила Катерина Лісова, бабуся хлопця.

Як розповіла жінка у фейсбуці, її онук поїхав на пошуки чотирилапого у Київ, до місця свого зруйнованого житла. Разом із собою Олексій взяв і молодшого брата. Хлопці домовилися розділитися для пошуків Річі.

Поки брати їхали в район, де загубився чотирилапий, бабусі Катерині небайдужі надіслали фото собаки, схожого на Річарда.

«Скинула знімок Олексію, і він, побачивши його, відразу з радістю закричав: «Мі-і-і-й!..». Тож відразу побігли удвох з братом у напрямку гаражного кооперативу «Ветеран» на Берестейській», — переповідає Катерина Лісова. Жінка зауважила, що це досить далеко від місця зникнення Річарда.

Читайте також: У Києві серед завалів після ракетного обстрілу знайшли живого котика (ФОТО)

Того ж вечора Олексій разом зі своїм другом-рятівником поїхали до мами в Коростень. Там на них чекала вся родина.

«Це саме той момент, коли навіть гіркі думки про втрату житла відступили на задній план. І це, напевно, зрозуміло. Інакше б не відгукнулось стільки людей на цю дивовижну подію. В українців є щось особливе в їхньому характері: на фоні стількох втрат, жертв вони не перестають бути Людьми. В будь-якій ситуації», — описує Катерина вдячність тим, хто відгукнувся на прохання допомоги у пошуках.

Нагадуємо, що у Львові рятувальники ДСНС витягли кошеня, що впало у вузьку трубу.

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка Катерини Лісової

Читати далі