

Суспільство
KALUSH проти Андруховича. Чи зможеш ти відрізнити панчі українських реперів від віршів сучасних поетів? (ТЕСТ)
Після радіодиктанту національної єдності соцмережі вибухнули мемами та жартами про Юрія Андруховича. Користувачі запевняли, що письменник читав занадто швидко, і навіть порівнювали його з реперами. Та чи зможеш ти відрізнити тексти того ж Андруховича від цитат із треків сучасних українських виконавців?
«шукаємо весну там де цвіллю поросло. вона сміливо так чоло мені цілує перед сном, знову ледве добігаєм до останнього трамваю. відриває від землі, але я тебе тримаю»
Чудова нагода послухати треки репера Паліндрома (справжнє ім’я – Степан Бурбан). До речі, він є автором саундтреку до стрічки «Ваш Василь» про поета Василя Стуса.
«Бога немає, мам! Як він мене забере? Страху немає, це означає, що не існує і смерті. Все було б добре, та нам всім під ноги з дерев Цієї осені падали зверху тільки порожні конверти»
Це фрагмент треку «Спалах». Автор – репер Freel (Андрій Шалімов), який раніше був учасником гурту «На Відміну Від».
«За те що живу і за те що пишу За хороші фільми,нормальну траву За тебе включно,за наше життя За всю цю музику без кінця»
А це фрагмент вірша письменника та перекладача Андрія Любки. Сьогодні він пише здебільшого прозові книги, але віддані шанувальники точно пам’ятають романтичні та подекуди брутальні вірші Любки.
«а в задумі було – живи і плодись, а в задумі було – радій і кохайся. но вася така сложна штука ця жизнь шо главне свого не прогледіти шансу»
Іздрик – один із творців станіславського феномену. У книжкових магазинах безліч його книг, а самого автора вважають справжньою легендою сучасної української літератури. Він самобутній, відвертий, прямий у висловлюваннях та чесних у своїх текстах. Чи варто читати? Безумовно.
«Добре, добре, знищуй листи, стирай номери, пали мости, просто стирай, просто громи, ми вдосталь мали цієї зими»
Ці рядки належать одному з найвідоміших письменників сучасної України – Сергію Жадану. До речі, його сміливо можна назвати й музикантом. Що послухати? Гугліть гурти «Жадан і собаки» та «Лінія Маннергейма».
«Рідна хата пахне пирогами з вишнями із печі. Снилось, як світив фарами ближніми уночі. І бачив, баба з дідом в хаті крутили калачі. От би зараз діда постукать би по плечі»
Йой, тут складно було помилитися, адже цей трек вже облетів всі радіостанції. Так, це гурт KALUSH, який вміє створювати абсолютно нову, але водночас близьку та рідну музику.
«Вони хотіли крил, жити з ними на землі Розправлених вітрил на своєму кораблі Підкорених вершин, прямих попадань у ціль Але життя – відбиток із літер на муці»
Схоже на якусь «класичну» поезію, але ні. Це рядки з треку «Коли ховають молодих» реперки Alyona Alyona.
«твоя відсутність така заплутана твої приходи такі наповнені ти недочута ти переслухана ти божевільна ти некерована»
Його голос ви точно чули бодай раз! І ні, він не репер, а журналіст, письменник та спортивний коментатор.
«У приміщенні церкви відкрито вокзал: почекальні, лампади, ікони, кабіни. Перелюднені хори гудуть, мов казан, a в касирок вуста, як фальшиві рубіни»
Це цитата з поезії Юрія Андруховича «Зміна декорацій», що належить до циклу «Листи в Україну». Ці тексти письменник створив восени 1990-го року під час свого перебування у Москві.
«Коли ти хотіла чіткі стосунки, спільні прогулянки і вечері, кожен збирав свої речі до сумки і зачиняв перед носом двері»
Автор цих рядків – письменник та журналіст Павло Коробчук. Якщо бажаєте ближче познайомитися з його поезіями – шукайте збірку «Хвоя». А для поціновувачів прози радимо книгу «Ключові клапани».
«Йоу, козаче, за нами ніхто не плаче. Сірий степ нам – ліжко, і стіл, і дім»
Це рядки з поезії письменниці та режисерки Ірини Цілик. Торік вона стала лауреаткою американського кінофестивалю «Санденс» за найкращу режисерську роботу у категорії світового документального кіно за стрічку «Земля блакитна, ніби апельсин».
Поділіться своїми результатами:
Суспільство

Українські науковці, які прямують з Антарктики до Чилі на криголамі «Ноосфера», у березні 2025 року запустили інноваційне обладнання для підводних вимірювань — агробуї. Наразі вчені отримали від них перші листи із результатами досліджень.
Про це повідомили в Національному антарктичному науковому центрі.
Що досліджували науковці
Українські вчені запустили шість агробуїв, які не мають двигунів та рухаються за течією. Прилади визначають температуру, солоність і тиск на різних глибинах. Після вимірювань вони через супутник передають ці дані разом із координатами GPS на електронну пошту.
Днями науковці отримали перші листи з інформацією від усіх пристроїв, які мандрують за різними течіями в Південному океані.
Читайте також: Латвійський альпініст дістався до Південного полюса на підтримку України (ФОТО)
Разом із цим дослідники на «Ноосфері» провели додаткові океанографічні вимірювання у трьох точках за маршрутом запуску буїв. Завдяки цьому вони отримали більш точну та розгорнуту інформацію про океанські течії. Тепер вчені мають дані про розсіювання світла, кисень, pH, флюоресценцію для фітопланктону та каламутність води на глибині до тисячі метрів.
«Отримані дані дозволяють краще зрозуміти динаміку течій у цьому регіоні, характеристики шару, який містить води з льодовиків, та переніс тепла в Південному океані», — вказала океанографиня НАНЦ Наталя Шепель.
Ці дослідження проводять в межах проєкту OCEAN ICE програми ЄС «Горизонт Європа».



Нагадаємо, що українські полярники вперше провели синхронне дослідження атмосфери (ВІДЕО).
Фото: Юрій Шепета, НАНЦ
Суспільство

Після атаки військового шпиталю у Харкові дроном «Шахед» у закладі відновили проведення операцій. Росіяни поцілили у шпиталь 29 березня 2025 року.
Про це повідомили у Військово-медичному клінічному центрі Північного регіону.
«Внаслідок нічного влучання “Шахеда” у шпиталі постраждали пацієнти і персонал, були пошкоджені кілька корпусів. Але нині в операційних, які зазнали руйнувань від вибухової хвилі, вже відновилися операції. Шпиталь не може зупинити надання допомоги і лікування пацієнтів ані на хвилину»‚ — написали на сторінці закладу.
У госпіталі не оголошують збір на відновлення закладу, наразі там сподіваються впоратися з цим власними силами.
Читайте також: СБУ та ГУР доправили гелікоптером хвору дівчинку до Києва, чим врятували їй життя
Начальник шпиталю Едуард Хорошун зазначив, що це не вперше росія обстріляла будівлю.
«У черговий раз російська федерація здійснила злочин — використала летальну зброю проти лікувального закладу. У черговий раз, бо госпіталь обстрілюється не вперше. Це акт тероризму», — вказав Хорошун.
Нагадаємо, що військовому врятували ногу від ампутації завдяки надскладній операції.
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка шпиталю
Суспільство

Альпініст із Латвії Юріс Улманіс завершив експедицію Антарктидою, під час якого збирав гроші на підтримку українських медиків через UNITED24. Наразі він зустрічається з громадами у США та розповідає американцям про війну в Україні.
Про це повідомили в UNITED24.
Експедиція до Південного полюса
Юріс Улманіс здійснив експедицію Антарктидою у січні 2025 року. Він збирав гроші через фандрейзингову платформу UNITED24 на підтримку українських медиків. Коли альпініст дістався Південного полюса, він розгорнув там український прапор із логотипом UNITED24.
Суспільний мовник Латвії LSM+ повідомляв, що Юріс Улманіс досяг Південного полюса 14 січня 2025 року. Він подолав 120 кілометрів по Антарктиді, а позаду себе тягнув 40-кілограмові сани із речами. У 2023 році альпініст зійшов на Еверест, де також здіймав український прапор.

Зустрічі з американцями
У березні чоловік вирішив організувати зустрічі з громадами у різних містах США. Юріс Улманіс розповідає про повномасштабну російсько-українську війну, свій досвід фандрейзингу та можливості для допомоги Україні.
Читайте також: 11-річний хлопчик із Данії зібрав 34 тисячі данських крон для дітей з України (ФОТО)


Про фонд UNITED24
UNITED24 — це офіційна фандрейзингова платформа України. За весь час діяльності через платформу зібрали понад 1,4 мільярда доларів. Завдяки цьому проєкту можна задонатити за п’ятьма напрямками:
- «Оборона»;
- «Гуманітарне розмінування»;
- «Медична допомога»;
- «Відбудова України»;
- «Освіта та наука».
Нагадаємо, що Барбра Стрейзанд закликала підтримувати українських медиків (ВІДЕО).
Раніше ми писали, що астронавт NASA Скотт Келлі під час візиту до Києва закликав допомагати Україні (ВІДЕО).
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка UNITED24