

Суспільство
Кабмін перейменував у Криму низку географічних об’єктів: нові назви
Кабінет міністрів України ухвалив постанову, за якою в тимчасово окупованому Криму перейменували 22 географічні об’єкти. Більшість із них тепер матиме історичні кримськотатарські назви.
Про це повідомили в Представництві президента України в Автономній Республіці Крим.
Як перейменували географічні об’єкти
Перейменування провели у межах Закону України «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії».
Нові назви у Криму:
- урочище Аврорівка на урочище Башбек;
- балку Артемівка на балку Тока;
- урочище Багратіонове на урочище Конрат;
- річку Воронцівка на річку Кучук-Чатирлик;
- залізничну станцію Кіровське на залізничну станцію Іслям-Терек;
- Красногвардійський канал на Курманський канал, його Красногвардійське відгалуження на Курманське відгалуження;
- залізничну станцію Краснопартизанськ на залізничну станцію Борангар;
- залізничну станцію Красноперекопськ на залізничну станцію Яни Капу;
- залізничну станцію Краснофолотське на залізничну станцію Ічкі;
- урочище Краснофлотське на урочище Кайнаш;
- Кутузовський фонтан на джерело Сюнгу-Су;
- урочище Лазо на урочище Кирмачи;
- урочище Ломоносове на урочище Бай-Когенлі;
- урочище Передове на урочище Туп-Тархан;
- урочище Полюшкине на урочище Бурчи;
- балку Полюшкіна на балку Бурчи;
- урочище Правдине на урочище Ак-Таш;
- урочище П’ятирічка на урочище Копійка;
- Суворовський дуб на дуб Чотири брати;
- Червоний камінь на Кизил-Таш;
- урочище Чкалове на урочище Біюк-Карджав.
Читайте також: У Франції представили роботи військових художників з України (ФОТО)
Над проєктом постанови представництво працювало спільно з Українським інститутом національної пам’яті та Меджлісом кримськотатарського народу. Вони долучалися до робочих консультацій та узгоджували перейменування.
«Деколонізація, зокрема й деколонізація топоніміки, є важливою частиною української політики пам’яті, а повернення історичних назв у Криму прямо пов’язано з забезпеченням прав корінних народів України»‚ — написали в представництві.
Нагадаємо, що вчитель з Волині створив інтернет-платформу, яка зберігає цифрову культурну спадщину.
Фото обкладинки: ютуб-канал «Книга-мандрівка. Україна»
Суспільство

«Укрпошта» презентувала нову серію марок із проєкту «Власна марка», яку присвятили підтримці працівників «Укрзалізниці» після масштабної кібератаки.
Про це повідомили в «Укрпошті».
Тираж ексклюзивної серії — 100 аркушів. Їх розіграють між тими, хто залишив слова підтримки залізничникам у формі зворотного зв’язку в застосунку УЗ з моменту відновлення після кібератаки й до появи функції повернення втрачених квитків. Імена переможців повідомлять протягом тижня.
Читайте також: Фасад музею у Києві прикрасили інсталяцією з 5 тисяч орігамі-птахів (ФОТО)
Ескіз для марки створив художник Олександр Нікітюк. На малюнку він зобразив підсклянник, що знайомий багатьом пасажирам потягів. У компанії додали:
«На аркуші видніються “+1440”. Саме на 1440 кілометрів простягається найдовший маршрут країни Запоріжжя – Ужгород. І саме +1440 “обіймашок” буде нараховано тим, хто виграє марки. Бо залізні обійми долають будь-які відстані й будь-які перепони!».
Друзі пізнаються в біді! Наші колеги з Укрпошти випустили особливу власну марку на підтримку Укрзалізниці після кібератаки💙 На марці художник Олександр Нікітюк зобразив той самий легендарний підсклянник зі склянкою з чаєм, який знайомий кожному, хто подорожував поїздами. ⠀ 🎁 100 ексклюзивних аркушів ми випадковим чином розіграємо серед пасажирів, які залишили слова підтримки залізничникам у формі зворотного зв'язку в застосунку (з моменту його відновлення і до моменту повернення втрачених квитків), адже ваша підтримка і віра в нас стали найціннішим символом того, що нашу єдність не зламати жодною атакою! ⠀ З переможцями розіграшу ми звʼяжемось впродовж тижня, а марки, звісно, будуть доставлені поштою! ⠀ До кожної марки додаємо особливий бонус — 1440 залізних обіймашок! Саме стільки кілометрів має наш найдовший маршрут Запоріжжя-Ужгород. Бо обіймашки долають будь-які відстані!❤️ ⠀ Дякуємо, друзі Укрпошта
Опубліковано Укрзалізниця – Ukrzaliznytsia Четвер, 10 квітня 2025 р.
Про кібератаку на «Укрзалізницю»
23 березня 2025 року на офіційних сторінках УЗ почали зʼявлятися перші новини про збій в IT-системі. Вже невдовзі компанія повідомила, що стала жертвою наймасштабнішої за весь час кібератаки ворога, через що постраждали онлайн-сервіси купівлі квитків. Залізничникам вдалося відновити їхню роботу протягом 24-26 березня.
Проїзні документи в цей період можна було придбати в касах вокзалів і в поїзних бригад перед відправленням потягів. Окрім цього, в компанії запровадили спеціальні пропозиції для власників паперових квитків, як-от безплатне відвідування залу очікування та чай у потягах.
Нагадаємо, що «Укрзалізниця» відновлює втрачені квитки у застосунку: як їх повернути.
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка УЗ
Суспільство

Після суттєвого похолодання в Україну на початку наступного тижня повернеться тепла погода. Удень температура повітря поступово підійматиметься до +17-18°C і вище.
Про це повідомила українська метеорологиня Наталка Діденко.
Синоптикиня Наталка Діденко зазначає, що після періоду похолодання, який тривав останніми днями, українці можуть очікувати на повернення весняного тепла вже з 13 квітня. Метеорологиня додала:
«12 квітня — перехідний день, замріє тенденція до потепління, а вже на Вербну неділю практично повсюди в Україні передбачається +12-17 °C».
Читайте також: У Києві вперше запустили прокат електровелосипедів
Наталка Діденко також поділилася двома прогностичними мапами температури повітря на 10 квітня та на вівторок, 15 квітня.


Нагадаємо, що Zagoriy Foundation випустили весняний путівник українськими традиціями (ФОТО).
Фото обкладинки: Unsplash
Суспільство

До Великодня «Укрзалізниця» призначила додатковий фірмовий поїзд №265/266 сполученням Київ – Одеса – Київ, який курсуватиме 18 та 21 квітня.
Про це повідомили в УЗ.
Розклад руху
З Києва поїзд вирушатиме о 08:33, а прибуватиме до Одеси о 18:08. У зворотному напрямку він відправлятиметься з Одеси о 10:28 і прибуватиме до столиці о 21:15.
Також потяг зупинятиметься на станціях у Вінниці, Жмеринці, Подільську, Роздільній, Кодимі, Рудниці, Вапнярці та Козятині.
Квитки вже відкрили для придбання в застосунку УЗ, на офіційному сайті та в залізничних касах.
Нагадаємо, що «Укрзалізниця» призначила до Великодня додатковий потяг Київ – Львів – Київ.
Раніше ми писали, що українську вчительку врятували з окупації після чотирьох років полону: спецоперація ГУР.
Фото обкладинки: RailGallery