Суспільство
Іван Кожедуб: легендарний український льотчик (ВІДЕО)
Про цього українця ходили легенди під час Другої світової війни. Іван Кожедуб здійснив 330 бойових вильотів та знищив 62 літаки німецьких окупантів. Його історію розповідає ШоТам.
Легендарний український льотчик, який тричі ставав Героєм під час Другої світової. Він знищив 62 ворожі літаки, більше, ніж будь-хто з радянських пілотів.
Іван Кожедуб — авіатор, якого боялися навіть аси німецьких люфтваффе. 11 разів у його літак влучали ракети, але щоразу йому вдавалося здійснити посадку. Він навіть зміг на радянському одномоторному літаку збити німецький реактивний винищувач.
Народився на Сумщині
Іван народився в селянській родині на Сумщині, з дитинства мріяв про польоти. Йому було 14, коли радянська влада оголосила масовий призов молоді в авіацію.
Організовували численні авіаклуби. В один із них зарахували й Кожедуба. Показавши неабиякий хист до льотної справи, 1941 року він уже закінчував Чугуївську військову авіаційну школу.
Викладачі помітили й викладацький талант Кожедуба. Тому його відрядили до Казахстану навчати курсантів. Однак українець мріяв про справжні повітряні бої та 15 разів писав рапорти з проханням направити його на фронт.
Перший бойовий виліт у 1943 році
Прохання Кожедуба задовольнили аж у 1943 році — саме тоді відбувся його перший бойовий виліт. І він ледь не став останнім: літак підбили німці, а потім помилково обстріляли радянські зенітники.
Іванові дивом вдалося довести винищувач до аеродрому й успішно посадити. Невдача не злякала його: після 40-го бойового вильоту сталася перша перемога.
Під час битви на Курській дузі українець збив німецького бомбардувальника. Далі Кожедуба було не спинити: він здійснив 146 бойових вильотів і збив 20 літаків.
Дивіться відео: Бельгійський пілот закохався в Україну і волонтерить заради перемоги
За це отримав першу з трьох зірок Героя СРСР. А в серпні 1944-го Іван знищив 48 ворожих літаків! За це отримав другу «Золоту зірку». І згодом він зі своїм земляком-українцем Дмитром Титаренком втілив у життя мрію.
Кожедуб, воюючи вже на території Європи, багато разів чув про те, що є набагато швидші мобільні літаки. У Кожедуба, природно, була мрія отримати шанс збити такий літак, — Віталій Горобець, історик.
1945 року цей шанс з’явився: під час повітряного бою побратими побачили німецький Ме.262. Титаренко відволік на себе увагу миттєвим вогнем.
А Кожедуб на старому радянському літаку зненацька завдав смертельного удару. Так Кожедуб став Героєм радянського союзу втретє. До кінця війни українець загалом здійснив 330 бойових вильотів і збив 62 літаки.
Від групи відокремлюється один літак. Я думаю: «Ну, голубчику, не втечеш!». І на тлі Берліна збиваю його. На моєму рахунку з’явилися 61-й та 62-й, — Іван Кожедуб, льотчик-винищувач.
Кожедуб мав власний ритуал: перед вильотом розмовляв із літаком та гладив його. Яких би уражень не завдавали вороги його винищувачам, Іван завжди примудрявся садити їх на землю.
Дивіться відео: Як Протиповітряні сили оборони ЗСУ героїчно прикривають бійців і бережуть наш спокій
Український ас не дожив усього два тижні до дня проголошення Незалежності України. Та про його звитяги українці пам‘ятають і нині.
Його ім‘я носять вулиці ледь не в кожному українському місті. А Харківський університет імені Кожедуба виховав нові покоління пілотів, які сьогодні б’ються за Україну в повітрі.
Певно легенда авіації й уявити не міг, що онуки його побратимів підуть війною на українців… Не знаємо, що б він на це сказав, але у нас була би одна відповідь: Лише Перемога.
Нагадаємо, пілот Karaya, який відвів несправний літак від Вінниці, став Героєм України.
Також ми повідомляли, що у столиці встановили бронзову мініскульптуру пілоту-асу «Привид Києва».
Суспільство
Нові рейси до Карпат
- поїзд № 33/34 Кривий Ріг — Ясіня: це нове додатково сполучення між Кривим Рогом, Львовом та популярними туристичними напрямками в Карпатах;
- поїзд № 61/62 Дніпро — Рахів (через день): нове сполучення для людей, які подорожують із Придніпров’я до Львова та Карпат;
- поїзд № 83/84 Київ — Солотвино (через день): на цьому напрямку збільшать кількість квитків на 50%;
- поїзд № 125/126-129/130 Полтава, Кременчук — Ужгород (через день): рейс поєднає Полтавщину зі Славськом та Закарпаттям.
- поїзд № 85/86 Запоріжжя — Львів — Рахів: маршрут продовжили до станції Рахів.
- поїзд № 145/146 Харків — Чернівці (через день): це сполучення дозволить жителям Слобожанщини дістатися Буковини.
Потяги до Харкова
Покращення маршрутів
Скорочення рейсів
- Поїзд №13/14 Київ — Солотвино на 1 годину 9 хвилин;
- Поїзд №55/56 Київ — Рахів на 57 хвилин з Києва до Рахова;
- Поїзд №45/46 Ужгород — Харків на 51 хвилин із Ужгородадо Харкова;
- Поїзд №39/40 Запоріжжя — Солотвино на 45 хвилин із Запоріжжя до Солотвина та на 42 хвилин із Солотвина до Запоріжжя;
- Поїзд № 3/4 Запоріжжя — Ужгород на 41 хвилин із Ужгорода до Запоріжжя.
Коментарі
Суспільство
- Запорізької;
- Дніпропетровської;
- Донецької;
- Сумської;
- Херсонської.
Підтримка ВПО на Київщині
Коментарі
Суспільство
очільниця ГО «Юстина».
Вирішили створювати свою громадську організацію
Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.
«Юстина», бо справедливість
Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.
Спільний запит у селі — велопарковка
Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.
Коментарі