Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами
https://www.youtube.com/embed/PYuf5yl6Ry0SSSSSS

Суспільство

Іван Кожедуб: легендарний український льотчик (ВІДЕО)

Опубліковано

Про цього українця ходили легенди під час Другої світової війни. Іван Кожедуб здійснив 330 бойових вильотів та знищив 62 літаки німецьких окупантів. Його історію розповідає ШоТам.

Легендарний український льотчик, який тричі ставав Героєм під час Другої світової. Він знищив 62 ворожі літаки, більше, ніж будь-хто з радянських пілотів.

Іван Кожедуб — авіатор, якого боялися навіть аси німецьких люфтваффе. 11 разів у його літак влучали ракети, але щоразу йому вдавалося здійснити посадку. Він навіть зміг на радянському одномоторному літаку збити німецький реактивний винищувач.

Народився на Сумщині

Іван народився в селянській родині на Сумщині, з дитинства мріяв про польоти. Йому було 14, коли радянська влада оголосила масовий призов молоді в авіацію.

Організовували численні авіаклуби. В один із них зарахували й Кожедуба. Показавши неабиякий хист до льотної справи, 1941 року він уже закінчував Чугуївську військову авіаційну школу.

Викладачі помітили й викладацький талант Кожедуба. Тому його відрядили до Казахстану навчати курсантів. Однак українець мріяв про справжні повітряні бої та 15 разів писав рапорти з проханням направити його на фронт.

Перший бойовий виліт у 1943 році

Прохання Кожедуба задовольнили аж у 1943 році — саме тоді відбувся його перший бойовий виліт. І він ледь не став останнім: літак підбили німці, а потім помилково обстріляли радянські зенітники.

Іванові дивом вдалося довести винищувач до аеродрому й успішно посадити. Невдача не злякала його: після 40-го бойового вильоту сталася перша перемога.

Під час битви на Курській дузі українець збив німецького бомбардувальника. Далі Кожедуба було не спинити: він здійснив 146 бойових вильотів і збив 20 літаків.

Дивіться відео: Бельгійський пілот закохався в Україну і волонтерить заради перемоги

За це отримав першу з трьох зірок Героя СРСР. А в серпні 1944-го Іван знищив 48 ворожих літаків! За це отримав другу «Золоту зірку». І згодом він зі своїм земляком-українцем Дмитром Титаренком втілив у життя мрію.

Кожедуб, воюючи вже на території Європи, багато разів чув про те, що є набагато швидші мобільні літаки. У Кожедуба, природно, була мрія отримати шанс збити такий літак, — Віталій Горобець, історик.

1945 року цей шанс з’явився: під час повітряного бою побратими побачили німецький Ме.262. Титаренко відволік на себе увагу миттєвим вогнем.

А Кожедуб на старому радянському літаку зненацька завдав смертельного удару. Так Кожедуб став Героєм радянського союзу втретє. До кінця війни українець загалом здійснив 330 бойових вильотів і збив 62 літаки.

Від групи відокремлюється один літак. Я думаю: «Ну, голубчику, не втечеш!». І на тлі Берліна збиваю його. На моєму рахунку з’явилися 61-й та 62-й, — Іван Кожедуб, льотчик-винищувач.

Кожедуб мав власний ритуал: перед вильотом розмовляв із літаком та гладив його. Яких би уражень не завдавали вороги його винищувачам, Іван завжди примудрявся садити їх на землю.

Дивіться відеоЯк Протиповітряні сили оборони ЗСУ героїчно прикривають бійців і бережуть наш спокій

Український ас не дожив усього два тижні до дня проголошення Незалежності України. Та про його звитяги українці пам‘ятають і нині.

Його ім‘я носять вулиці ледь не в кожному українському місті. А Харківський університет імені Кожедуба виховав нові покоління пілотів, які сьогодні б’ються за Україну в повітрі.

Певно легенда авіації й уявити не міг, що онуки його побратимів підуть війною на українців… Не знаємо, що б він на це сказав, але у нас була би одна відповідь: Лише Перемога.

Нагадаємо, пілот Karaya, який відвів несправний літак від Вінниці, став Героєм України.

Також ми повідомляли, що у столиці встановили бронзову мініскульптуру пілоту-асу «Привид Києва».

Суспільство

Українські лікарі першими у світі провели надскладну операцію на серці немовляти

Опубліковано

Лікарі дитячої та дорослої обласних лікарень Одещини успішно виконали першу у світі операцію з імплантації електрода у серце восьмимісячного немовляти.

Про це повідомив очільник Одеської ОВА Олег Кіпер.

Операцію на серці восьмимісячного Гліба провели для того, щоб забезпечити правильну роботу серцевого м’яза хлопчика. До цього у світі ніколи не робили подібну операцію дітям до одного року.

Олег Кіпер вказав, що це історичний прорив у кардіохірургії, а проведеною операцією зацікавилися міжнародні фахівці. Українських лікарів уже запросили до Чиказького університету для публікації цього випадку в авторитетних медичних виданнях.

Читайте також: 10-річний Роман, який пережив ракетну атаку, переміг на міжнародному музичному конкурсі

Фото: сайт «Суспільне Одеса»

«Дякую нашим медикам за їхню майстерність, відданість і силу духу! Ви — справжні рятівники людських життів і гордість України! Бажаю маленькому Глібу швидкого одужання та міцного здоров’я. Він уже переможець!» — написав очільник Одеської ОВА.

Нагадаємо, що Анджеліна Джолі підтримала 14-річну дівчину, яка постраждала від атаки росіян (ФОТО).

Фото обкладинки: ютуб-канал «Суспільне Одеса»

Читати далі

Суспільство

Українські науковці вперше дослідили Південний океан завдяки інноваційній техніці

Опубліковано

Українські науковці, які прямують з Антарктики до Чилі на криголамі «Ноосфера», у березні 2025 року запустили інноваційне обладнання для підводних вимірювань — агробуї. Наразі вчені отримали від них перші листи із результатами досліджень.

Про це повідомили в Національному антарктичному науковому центрі.

Що досліджували науковці

Українські вчені запустили шість агробуїв, які не мають двигунів та рухаються за течією. Прилади визначають температуру, солоність і тиск на різних глибинах. Після вимірювань вони через супутник передають ці дані разом із координатами GPS на електронну пошту.

Днями науковці отримали перші листи з інформацією від усіх пристроїв, які мандрують за різними течіями в Південному океані.

Читайте також: Латвійський альпініст дістався до Південного полюса на підтримку України (ФОТО)

Разом із цим дослідники на «Ноосфері» провели додаткові океанографічні вимірювання у трьох точках за маршрутом запуску буїв. Завдяки цьому вони отримали більш точну та розгорнуту інформацію про океанські течії. Тепер вчені мають дані про розсіювання світла, кисень, pH, флюоресценцію для фітопланктону та каламутність води на глибині до тисячі метрів.

«Отримані дані дозволяють краще зрозуміти динаміку течій у цьому регіоні, характеристики шару, який містить води з льодовиків, та переніс тепла в Південному океані», — вказала океанографиня НАНЦ Наталя Шепель.

Ці дослідження проводять в межах проєкту OCEAN ICE програми ЄС «Горизонт Європа».

Нагадаємо, що українські полярники вперше провели синхронне дослідження атмосфери (ВІДЕО).

Фото: Юрій Шепета, НАНЦ

Читати далі

Суспільство

У шпиталі в Харкові, що постраждав від «Шахеда», поновили операції

Опубліковано

Після атаки військового шпиталю у Харкові дроном «Шахед» у закладі відновили проведення операцій. Росіяни поцілили у шпиталь 29 березня 2025 року.

Про це повідомили у Військово-медичному клінічному центрі Північного регіону.

«Внаслідок нічного влучання “Шахеда” у шпиталі постраждали пацієнти і персонал, були пошкоджені кілька корпусів. Але нині в операційних, які зазнали руйнувань від вибухової хвилі, вже відновилися операції. Шпиталь не може зупинити надання допомоги і лікування пацієнтів ані на хвилину»‚ — написали на сторінці закладу.

У госпіталі не оголошують збір на відновлення закладу, наразі там сподіваються впоратися з цим власними силами.

Читайте також: СБУ та ГУР доправили гелікоптером хвору дівчинку до Києва, чим врятували їй життя

Начальник шпиталю Едуард Хорошун зазначив, що це не вперше росія обстріляла будівлю.

«У черговий раз російська федерація здійснила злочин — використала летальну зброю проти лікувального закладу. У черговий раз, бо госпіталь обстрілюється не вперше. Це акт тероризму», — вказав Хорошун.

Нагадаємо, що військовому врятували ногу від ампутації завдяки надскладній операції.

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка шпиталю

Читати далі