

Суспільство
Ілля Рєпін насправді Ріпин? Це тільки початок. Дізнайтесь, чому митець ніколи не був «російським художником» (ТЕСТ)
Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
Вам досі здається, що Ілля Рєпін (чи все ж Ріпин?) – це якийсь російський художник? А якщо ми скажемо, що він народився на Харківщині, усе життя захоплювався Україною та тяжів до рідної Слобожанщини? Чому ж тоді росіяни так віддано називають його своїм? Усе просто: митця нахабно привласнили. У новому тесті спецпроєкту #Вкрадене пояснюємо, чому Ілля Юхимович ніколи не був «російським художником».
Російська пропаганда невтомно називає митця «своїм», уникаючи згадок про місце його народження. Але ж ми знаємо, яке місто на Харківщині стало малою батьківщиною живописця, правда?

Дійсно, художник народився в Чугуєві, що на Харківщині. Він називав себе «працелюбною посередністю» та обожнював все українське. Але це не заважає колоніальні машині маніпулятивно називати українця «російським художником, народженим в Російській імперії».
Розберемося із прізвищем? Ілля все ж Рєпін чи Ріпин? А може, Ріпін?

Правильна відповідь тут лише одна – Ріпин, саме так підписував свої роботи сам художник. Ще один аргумент на користь саме такого варіанту написання – митець був нащадком козацького роду на прізвисько Ріпа. А звідси – й Ріпин.
Заробляти творчістю Ріпин почав ще в дитинстві. А як саме?

Саме писанки стали першим джерелом заробітки юного митця. Він здавав їх до місцевого магазину, а в обмін отримував перші зароблені власноруч кошти. Дослідники вважають, що у Ріпина навіть була власна колекція писанок. Не дуже схоже на «російського митця», правда ж?
Першу художню освіту українець здобув у Чугуївському топографічному корпусі, а після закриття закладу навчався у місцевих іконописців та навіть розписував храми. У 19 років, зібравши всі зароблені кошти, Ілля вступає до…

Дійсно, Рєпін навчався у Петербурзькій академії мистецтв. Власне, так само, як і Архип Куїнджі. Однак це не зробило його «російським художником» чи «росіянином». Митець залишався українцем та підтримував тісні зв’язки з Україною. Його не цікавило оспівування імперської Росії, Ріпин жив завданнями мистецтва і ностальгією за рідною Слобожанщиною та Україною загалом.
Отже, становлення Іллі Ріпина як митця відбулося вже безпосередньо в Петербурзі?

А от і ні, до Петербурга Ріпин приїхав вже підготовленим та талановитим митцем. Ось, як згадує українця його учень та мистецтвознавець Ігор Грабар: «Він був не просто провінціалом, юнаком сталевого гарту, казкової енергії та виняткового обдарування, але й високого мистецького вишколу». Що це означає? Ріпин як митець формувався не у російському Петербурзі, а на рідній Слобожанщині. Академія мистецтв лише допомогла митцю розвинути власні вміння, а не «подарувала їх».
А хто з художників справив на Ріпина найбільший вплив під час навчання в Петербурзі?

Так, саме Крамський. Той самий, якому належить один із найвідоміших портретів Тараса Шевченка. І той самий Крамський, якого росіяни зневажливо називають «Крамской», ніби вкотре заперечуючи українське походження митця.
Добре, а якщо так: Євген Чикаленко, Марко Кропивницький, Микола Мурашко та Дмитро Яворницький. Що об’єднує всіх цих українських діячів?

Усі ці українські діячі й справді були близькими друзями Іллі Ріпина. Погодьтеся, якось дивно, що «російський художник» товаришував із українськими істориками, митцями та націоналістами.
1863 рік – Валуєвський циркуляр, 1876 – Емський указ. Невдовзі після цього Ріпин пише картину «Вечорниці». Сучасні дослідники запевняють, що це був своєрідний протест. Чому?

Уявіть! Попри всі утиски та заборони української мови Ріпин бере й підписує картину українською – «Вечорниці»! Ще цікавіше далі – «Вечорниці» купує Третьяков і вивішує у своїй знаменитій галереї під фактично забороненою назвою, і вся російська преса подає цю назву українською мовою. І це не остання робота на українську тематику, яку створив «перший художник росії». Чого варті лише картини «Запорожці» (1880–1891), «Чорноморська вольниця» (1908) та «Гайдамаки» (1898–1917).
Дослідники також впевнені, що Ілля Ріпин щиро захоплювався українською культурою. Але що найбільше вражало митця?

Ріпин захоплювався всією українською культурою, але найбільше – народними піснями. Ось, як це описує українська мистецтвознавиця та музична критикиня Галина Тюменєва: «Найглибший слід у душі художника залишила українська народна пісня. Рєпін гаряче любив свою батьківщину – Україну, і де б він не був, – у сяючому і гамірливому Петербурзі чи в усамітненні на своїй фінській дачі, – серцем він був міцно пов’язаний з рідною південною природою, з побутом, звичаями і піснями своєї милої батьківщини. Його любов до рідного краю знаходила своє активне вираження, якщо не у творчості, то в дружбі з земляками, у висловлюваннях чи просто у виконанні українських пісень».
Яка з цих картин стала останньою роботою Іллі Ріпина?

Останньою роботою Іллі Ріпина став «Гопак». Ось, як сам митець розповідам про це у листі до свого найближчого друга Дмитра Яворницького: «Дорогий Дмитре Івановичу!.. під великим секретом признаюсь Вам, що я знову взявся за Запорожжя! Ну, зрозуміло, знов пішла в хід уся Україна. З якою радістю і якимсь родинним трепетом серця, з жадібністю я перечитую все, що знайшлось… Ну, зрозуміло, починаючи з Вас: «Эварницкий – Запорожье»… Незважаючи на старість, я натрапив на хороший сюжет: Січ, вся Січ у веселощах… Гопак… Знову Запорожжя, і знову Ви, мій ментор Вергілій… Я стою перед Вами на колінах, приймаючи благословення… Огонь Запорожжя (як хороше сказано) ще не погас переді мною».
Ріпин помер у невеличкому фінському селищі, за заповітом тіло митця мали поховати у рідному Чугуєві. Проте через більшовиків вдова художника вирішила поховати чоловіка неподалік будинку й пагорба, який сам Ріпин називав…

Поблизу вілли Ріпина у фінському селищі Куоккала був пагорб, який митець прозвав Чугуєвою гіркою. Це вкотре доводить, що художнику ніколи не було байдуже на рідну Слобожанщину та Україну. Він завжди пам’ятав про неї. Навіть коли думав про смерть.
Нещодавно Музей Метрополітен визнав Архипа Куїнджі, Івана Айвазовського та Іллю Ріпина українцями. А як їх підписували до цього?

Так, донедавна і Ріпин, і не менш геніальні Айвазовський та Куїнджі були для світу «росіянами». Але справедливість відновлюється, а російська колоніальна машина зазначає поразки за поразкою.
Тобто Ілля Ріпин народився на Харківщині, був нащадком козацького роду, товаришував з українськими істориками та митцями й присвятив Україні низку робіт, а росіяни все одно вважають його своїм? Невже вони просто взяли і вкрали митця?

Саме так. Ілля Ріпин був українцем, і заперечувати це було б очевидною помилкою. Можливо, його складно назвати націоналістом чи відкритим бунтарем, який відкрито виступав проти імперії. Проте Україна завжди посідала особливе місце в житті та творчості митця. Але російській колоніальній машині байдуже на це. Художника привласнили так само, як і Давида Бурлюка, Казимира Малевича, Архипа Куїнджі та ще сотні інших наших людей.
Поділіться своїми результатами:

Суспільство

Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
Воїни протиповітряної оборони знищили дві з двох ракет Х-59, якими ворог атакував Одещину з акваторії Чорного моря.
Про це повідомив спікер Оперативного командування «Південь» Владислав Назаров.
За його словами, українські захисники продемонстрували стовідсоткову результативність.
«Близько 21:30 ворог намагався атакувати Одещину російськими винищувачами Су-35 з напрямку Чорного моря. Силами та засобами протиповітряної оборони із 100% результативністю збито обидві керовані авіаційні ракети Х-59 класу “повітря-поверхня”», – зазначив Назаров.
Про ракети Х-59
Це радянська і російська високоточна авіаційна ракета класу «повітря-поверхня» середнього радіусу дії. Призначена для ураження важливих наземних та надводних об’єктів противника, прикритих ППО, що візуально виявляються оператором у будь-який час вдень у простих метеоумовах, а також різновиди для вседобового та протикорабельного застосування.
Раніше ми писали, що морські піхотинці 35 ОБрМП ім. контрадмірала Михайла Білинського ефектно розгромилипозиції російських загарбників.
Також ми розповідали, як бійці СБУ знищили бронетехніку окупантів ударами дронів-камікадзе.
Фото: з відкритих джерел.
Суспільство

Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
Військовослужбовець Станіслав Чернов поранений, його донька – після інсульту, але вони продовжують боротися.
Історію незламних українців розповідає ШоТам.
До повномасштабного вторгнення їхня родина жила в Миколаєві. У 2021 році в Ангеліни, старшої доньки Станіслава, почав прогресувати сколіоз. Дівчинці зробили операцію, після чого в неї стався інсульт спинного мозку.
Відтоді Ангеліна не може самостійно ходити. Із самого початку батько підтримував її та майже завжди був поруч.
«Біжу за бульйончиком! Дитина схотіла сьогодні рідкого. Тому треба швиденько, аби вона за мною не сумувала», – розповідає Станіслав.
Дивіться відео: Військовий розробляє надувні матраци для окопів
Та коли почалося повномасштабне вторгнення, він пішов захищати рідних на фронті. Спочатку боронив військову частину на Миколаївщині, потім захищав Донеччину.
«Ми постійно залучалися на штурми, на захист Донецької області, аби ворог не міг просунутися далі», – згадує чоловік.
Саме там 15 січня він отримав поранення. У Станіслава відкритий перелом лівої стопи, роздроблена п‘ята правої. Пройшовши лікування на заході країни, Стас повернувся додому. Тепер усією родиною вони живуть в Одесі. А батько та донька разом проходять реабілітацію.
«Постійно щось робить, усміхається. Постійно щось робить, усміхається. На даний час вона щодня тренується. Тренери придумують вправи, ми займаємося на ортезах, ми займаємося в тренажерному залі для укріплення верхньої частини тіла», – розповідає Станіслав.
Потроху Станіслав одужує і стає на ноги. На одній навіть уже може стрибати. Ангеліна теж не здається. А її найрідніший захисник робить усе, аби вона одужала. І разом вони йдуть до спільної мети: перемогти хворобу дівчинки.
Нагадаємо, українські фільми «Бачення метелика»і «Залізні метелики» покажуть на Міжнародному кінофестивалі Movies That Matter у Гаазі.
Також ШоТам розповідав, як бізнесмен і викладач Олег Москаленко врятувався з російського полону і дав свідчення проти окупантів у Гаазі.
Суспільство

Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
Іспанія до кінця наступного тижня відправить в Україну перші 6 сучасних танків Leopard 2A4.
Про це повідомляє видання CNN.
«Шість танків Leopard 2A4 пройшли останні перевірки на збройовій фабриці поблизу Севільї на півдні Іспанії», йдеться у заяві.
Міністр оборони Іспанії Маргарита Роблес відвідала фабрику у четвер і повідомила, що незабаром туди прибудуть для перевірки та випробувань ще чотири танки Leopard, призначені для України.
Читайте також: У захваті навіть Клопотенко. Львівська «Майстерня мрії» створює чай і допомагає молоді з аутизмом. Як це працює
Минулого тижня Міноборони повідомило, що перша група українських військових, яка навчилася керувати іспанськими танками, завершує навчання на військовій базі на півночі Іспанії.
Про Leopard 2А4
Як повідомляє Мілітарний, Leopard 2А4 оснащений 120-мм гладкоствольною гарматою Rh-120 фірми Rheinmetall довжиною у 44 калібри. Із гарматою спарений кулемет калібру 7,62-мм MG3, а ще один MG3 знаходиться в турельній установці над люком заряджаючого. На полі бою ці танки найчастіше використовують бронебійний підкаліберний снаряд DM43 та кумулятивно-уламковий DM12.
Танк обладнано тепловізійними та інфрачервоними прицілами нічного бачення. У командира встановлено панорамний перископічний приціл PERI-R-12 зі стабілізатором. За потреби командир танка може самостійно наводити гармату без навідника.
Нагадаємо, міністр оборони Фінляндії Антті Кайкконен анонсував передачу Україні трьох танків Leopard 2.
Крім того, Канада відправила до Європи ще одну партію танків Leopard 2 для України.
Фото з відкритих джерел.