

Суспільство
Про що співають Івасюк та Христина Соловій? Перевірте, чи знаєте значення слів в українських піснях (Тест)
1. Композиція «Водограй» Володимира Івасюка стала однією з найвідоміших українських пісень у світі. Важко втриматися й не проспівати приспів: «Ой водо-водограй, грай, для нас грай. Танок свiй жвавий ти не зупиняй». А чи знаєте ви значення слова «водограй»?

Водограй — це струмінь води, що б'є вгору чи витікає під тиском, або ж іншими словами — фонтан. Проте в цій пісні слово означає нестримне буяння молодості, тому обидва варіанти правильні. До речі, у виконанні Назарія Яремчука та Мирослави Єжеленко «Водограй» став найкращою піснею СРСР на конкурсі «Пісня-72», а в серпні 1974 року Софія Ротару з «Водограєм» перемогла на міжнародному пісенному конкурсі «Сопот-74» в Польщі.
2. Пісню «Стожари» написав у 1979 році композитор Павло Дворський на слова поета Володимира Кудрявцева. Першим її виконавцем став Назарій Яремчук, який прославив композицію за межами України. Як ви думаєте, що означає слово «стожари», про яке він співав?

Стожари — це народна назва сузір’я Плеяд.
3. Народна пісня «Порізала пальчик» знову стала популярною завдяки оновленому виконанню Софії Лешишак. У пісні є такий рядок: «Ой, що то за хлопець, як ружа? Я б його хотіла за мужа». Ружа — це?

Ружа — це народнопоетична назва троянди. Також ружа є символом дівочої краси та молодості.
4. Знову згадаємо легендарного Володимира Івасюка та його не менш відому пісню «Я піду в далекі гори». У пісні є такий рядок: «І попрошу вітру зворів, аби він не спав до днини». Що ж таке «звір» у цьому випадку?

Звір — міжгір'я, яр, ущелина, вузька долина між горами (переважно з потоком) в Карпатах.
5. Згадаймо ще один рядок рядок у цій пісні: «Щоб летів на вільних крилах на кичери і в діброви». Кичера — це?

Кичера — це гора, вкрита лісом скрізь, за винятком вершини.
6. «Народився Бог на санях» — колядка на слова вірша Богдана-Ігоря Антонича, яку переспівала Христина Соловій. Там є такі рядки: «Народився Бог на санях В лемківськім містечку Дуклі. Прийшли лемки у крисанях І принесли місяць круглий». Що означає слово «крисані»?

Біблійну легенду про народження Ісуса Богдан-Ігор Антонич переніс на український контекст і показав через поєднання язичницьких і християнських мотивів. Син Божий народжується «в лемківськім містечку Дуклі», замість волхвів приходять лемки «у крисанях» — капелюхах з підігнутими краями — і приносять у дарунок «місяць круглий», тобто хліб, що досі є традиційним різдвяним обрядом.
7. Настав час коломийок: «Порадьте ми, люди добрі, що маю робити, Є у мене три ґрейцарі, хочу ся женити». Що таке «ґрейцар»?

Кре́йцер або ґре́йцар — австрійська срібна, пізніше мідна монета, яка зʼявилася в обігу в середині 15 століття.
Поділіться своїми результатами:
Суспільство

Сумська міська рада нагородила 13-річного Кирила Ілляшенка почесною відзнакою «За заслуги перед містом» III ступеня. Хлопець врятував пасажирів автобуса, який загорівся внаслідок ракетного обстрілу росіян, що стався 13 квітня.
Про це повідомив в. о. Сумського міського голови Артем Кобзар.
Вчинок хлопця
Під час поїздки до спортивного залу разом із мамою Кирило опинився в автобусі, що потрапив під удар. Унаслідок вибуху двері заблокувало.
Хлопець вибрався через розбите вікно, після чого допоміг іншим пасажирам покинути транспорт і надавав допомогу пораненим на вулиці. Попри поранення уламками, він діяв рішуче та швидко.
Читайте також: «Амбасадорки сили духу»: українські гімнастки здобули визнання міжнародного класу
Окрім почесної відзнаки від міської ради, Кирило отримав подарунок від туристичної компанії «Еліта-Тур» — безплатну двотижневу путівку до дитячого табору «Мандарин» у Болгарії.
Кирило навчається у восьмому класі Сумської школи №4 та займається вільною боротьбою в ДЮСШ «Факел».

Нагадаємо, що 12-річна дівчинка з Черкас встановила рекорд Гіннеса у спортивній дисципліні (ВІДЕО).
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка очільника МВС Ігоря Клименка
Суспільство

Під час весняних обліків у Чорнобильському радіаційно-екологічному біосферному заповіднику зафіксували стадо з 23 оленів шляхетних. Це найбільша кількість цього виду, яку реєстрували на території заповідника від початку спостережень.
Про це повідомили в заповіднику.
Щорічне обстеження заповідника
Щовесни фахівці проводять маршрутні обліки копитних тварин, зокрема за слідами та екскрементами, що дозволяє визначати місця проживання й маршрути міграції. Копитні залишають сліди до 20 разів на добу, що допомагає формувати точні дані навіть за умов мінімального візуального контакту.
Читайте також: Львів’янка представить Україну на Miss Eco International у сукні з цитатами класиків (ВІДЕО)
Весняні обліки показали зростання чисельності коней Пржевальського та оленя шляхетного, водночас чисельність лося європейського дещо зменшилася. Однією з причин зниження популяції лосів може бути обмеження їхньої сезонної міграції через державний кордон.
«Загалом, дані весняних обліків та спостережень у Чорнобильському заповіднику свідчать про позитивну динаміку: зростання чисельності окремих видів, активне використання пасовищ і розширення ареалів»‚ — написали у заповіднику.


Раніше ми писали, що в Чорнобильській зоні відчуження розквітнув червонокнижний білоцвіт (ФОТО).
Фото: Сергій Жила
Суспільство

У пікові весняні дні «Укрзалізниця» запускає додатковий поїзд №159/160 за маршрутом Київ – Трускавець – Київ. Потяг курсуватиме наприкінці квітня та на початку травня.
Про це повідомили в УЗ.
Розклад руху
З Києва поїзд вирушатиме 25, 26, 27 квітня та 2, 3, 4 травня 2025 року о 10:16 з прибуттям до Трускавця о 19:37.
У зворотному напрямку — з Трускавця до Києва — він курсуватиме тими ж днями з відправленням о 09:03 та прибуттям о 19:11.
Поїзд зупиняється у Львові та Дрогобичі, що дозволяє зручно подорожувати пасажирам з різних регіонів заходу України.
Нагадаємо, що «Укрзалізниця» у Гайвороні встановила новий національний рекорд.
Також ми писали, що на залізничному вокзалі у Києві військовий відкрив пекарню мережі Lviv Croissants (ФОТО).
Фото обкладинки: «Укрзалізниця»