Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Економіка і бізнес

Залучають жінок в економіку: ця організація з Полтавщини вчить бути підприємицями

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Кілька років тому Юлія Павлишина з Кременчука вирішила пройти навчання з підприємництва від місцевої громадської організації, аби вдосконалити роботу своєї творчої майстерні. Ці курси так надихнули жінку, що незабаром вона й сама приєдналася до ГО «Інша жінка» та почала читати лекції про бізнес.

«Зараз наші зусилля найбільше спрямовані на те, аби залучити жінок в економіку. Ми пропонуємо їм опанувати ремесло, яке допоможе виживати тут і зараз та заробляти кошти. Так ми не лише даємо їм нову професію, але й змінюємо їхні життя», — каже засновниця ГО «Інша жінка» Юлія Цибульська. 

Як організація допомагає жінкам Кременчуцької громади реалізуватися, розповідає ШоТам.

Юлія Павлишина

членкиня ГО «Інша жінка», керівниця творчої майстерні «Еко Стиль».

Долучилася до організації після бізнес-інкубатора

Велику частину мого життя займає робота у творчій майстерні, яку я сама відкрила у 2015 році. Там ми створюємо сувеніри, які постачаємо в Карпати, подарунки для дітей, органайзери для нагород і багато інших крафтових виробів.

За освітою я економістка, проте вже 5 років є громадською активісткою. Починала з того, що була учасницею бізнес-інкубатора для підтримки бізнесу в Кременчуці від організації «Інша жінка». Мені настільки сподобалося навчання та ці люди, що згодом я стала однією з них.

Юлія Павлишина з іншими учасницями організації на заході до Дня Європи «Разом Діємо Фест». Фото з соцмереж організації

Це дуже цікава робота: хтось із членкинь може подати ідею, а всі інші доєднуються та допомагають з організацією. Одним з останніх проєктів у Кременчуці, до якого я була особисто залучена, було створення кімнати розвитку мами й дитини. Ми її облаштували, закупили меблі, іграшки, створили вивіску. А ще мене дуже вразив фестиваль до Дня Європи в Києві, де ми презентували нашу роботу.

Навчалася сама, а тепер навчає інших

Зараз я стала менторкою для інших жінок у проєкті Garage48. Протягом пів року жінки навчаються того, як створити власну справу. Я ж є запрошеною спікеркою від «Іншої жінки» та водночас менторкою для тих, хто хоче займатися своїм бізнесом. 

Своїм студенткам розповідаю про аналіз ринку, конкурентів і свій власний досвід перемог та невдач у створенні майстерні. А ще я проводжу воркшопи та відповідаю на питання.

Юлія Павлишина після однієї з лекції. Фото з соцмереж Юлії

Для мене дуже важливе спілкування з жінками, які так само як я, хочуть щось змінювати та на щось впливати. У нас зібралися сильні особистості, які надихають одна одну та готові пожертвувати свій час, аби допомогти іншим.

Я планую створити власну навчальну програму, а не просто бути запрошеною спікеркою, та ділитися досвідом підприємництва — від ідеї створити власний бізнес до того, як зберегти його навіть у складні часи.

Юлія Цибульська 

засновниця ГО «Інша жінка», підприємиця й активістка

За шість років до організації долучилися 600 жінок

«Інша жінка» виникла у 2018 році з моєї власної потреби. Я завжди хотіла реалізуватися в професії, створити власну справу, бути впливовою та мати гарний заробіток. Я дуже наполеглива, коли хочу чогось досягти, але й часто зустрічалася з перепонами, — наприклад, з поділом на «чоловічі» та «жіночі» професії або ж нерівною оплатою праці.

Тому вже шість років ми з однодумицями захищаємо жінок і їхні права. Ми не просто надаємо допомогу в якійсь конкретній ситуації, а намагаємося змінити їхні життя на краще. Серед перших наших заходів були розмови з жінками, які досягли певного успіху в якійсь сфері, аби вони поділилися своїм шляхом. 

Захід від ГО «Інша жінка», присвячений розвитку в інстаграмі. Фото з соцмереж організації

Щирість і відкритість дуже зближує, тому на наших зустрічах часто багато сліз. У нас була членкиня, яка мала онкологію, а чоловік відвернувся від неї та вимагав розлучення. І от вона ділилася, як переживала це та ще й створила свій бізнес. Вона змогла дати мотивацію для інших, тому ми заохочуємо менторство, бо підтримка та час однієї жінки можуть бути дуже вагомими для навичок іншої.

Зараз в організації «Інша жінка» понад 600 членкинь. Ми маємо 10 офісів в Україні та ще один в Естонії. Проблеми скрізь схожі, незалежно від місця проживання, — жінки хочуть працювати, створювати бізнеси, але не мають на це коштів, часу або доглядають за маленькими дітьми чи літніми родичами. 

Ми є однією з перших організацій в Україні, яка надавала жінкам кошти на стартапи. На тому першому навчанні в нас було 25 жінок, і 80% з них відкрили ФОПи. Я часто жартую, що ми конкуренти центру зайнятості, бо стимулюємо жінок іти в підприємництво. 

Активісти не можуть бути ефективними без співпраці з владою

Ми розуміємо, що підтримка потрібна жінкам, які не лише хочуть створити власну справу, але й намагаються зберегти вже наявну. Не всі можуть утримати бізнес на плаву, особливо в час повномасштабної війни, тому ми намагаємося допомогти коштами, знаннями чи порадами.

Зараз підприємництво — не лише про ризик, як було завжди, але й про нові виклики та обмеження: роботу без світла, клієнтів без коштів тощо. А ще ми звертаємо увагу на ментальне здоров’я підприємиць, адже це зараз також вкрай важливо.

Юлія Павлишина під час роботи. Фото: ШоТам

Вважаємо, що громадські активісти не можуть бути ефективними без співпраці з владою. Коли ми підтримуємо якісь ініціативи, то намагаємося запровадити системний підхід — не хочемо, щоб проєкти припиняли свою історію після того, як у них закінчуються кошти від донорів. 

Місцева влада Кременчуцької громади та державні установи завжди намагаються нас підтримувати. Наприклад, у співпраці з Кременчуцьким професійним ліцеєм ми вже змогли підготувати 12 швачок. Щотижня в Кременчуці ми проводимо для жінок лекції, як от про важливість сну. А також виділяємо одноразову гуманітарну допомогу переселенкам, матерям-одиначкам та малозабезпеченим сім’ям. 

Активістки ГО «Інша жінка» створили у Кременчуку дитячий центр. Фото: ШоТам

Тому наші членкині беруть участь у роботі рад різних рівнів — дорадчих рад при місцевій владі, рад з підтримки ВПО, з відбудови. Саме «Інша жінка» ініціювала на Полтавщині резолюцію Ради Безпеки ООН «Жінки, мир, безпека» — документ про залучення жінок до миробудови та боротьбу проти гендерно зумовленого насильства. 

Також ми співпрацюємо з поліцією, наприклад, створили онлайн-платформу швидкої допомоги в один клік «Досить!». Ця програма у нас працює в Кременчуцькому, Полтавському, Миргородському та Лубенському районах. Жінка може звернутися, щоб вирішити юридичні проблеми, отримати психологічну консультацію чи знайти житло.

Навчаємо ремесел, які допомагають виживати та забезпечувати себе

Проте зараз наші зусилля найбільше спрямовані на те, аби залучити жінок в економіку. Через повномасштабну війну наша країна проживає демографічну кризу, багато людей воюють, хтось не має можливості працювати. 

Тому ми допомагаємо жінкам відкривати й утримувати бізнеси, проходити через перешкоди. А ще ми навчаємо їх стереотипно «чоловічих» професій, як-от слюсарства. Також проводимо навчання для швачок, перукарок, манікюрниць і забезпечуємо наборами інструментів для роботи.

Читайте також: Люди не вірять, що вони справді там працюють: це жінки у «чоловічих» професіях

Жінки з Кременчука навчаються швейної справи в ГО «Інша жінка». Фото з соцмереж організації

Наші навчання в Кременчуцькій громаді часто відвідують переселенки, які втратили дім, але не мають часу опановувати новий фах десь у навчальному закладі, або жінки, які постраждали від домашнього насильства. Тому ми пропонуємо їм навчитися ремесла, яке допоможе виживати тут і зараз та заробляти кошти, й так не лише даємо нову професію, але й змінюємо їхні життя.

Ми всіляко підтримуємо членкинь нашої організації: вони подорожують Україною, носять наш мерч, постійно навчаються та проходять сертифікацію, подаються на гранти, розвивають власні справи. Тому я пишаюся нашою роботою та тим, як ми підтримуємо жінок у такі складні часи.

Економіка і бізнес

На залізничному вокзалі у Києві військовий відкрив пекарню мережі Lviv Croissants (ФОТО)

Опубліковано

На залізничному вокзалі Києва військовий відкрив пекарню франшизи Lviv Croissants, якою керуватиме його родина. Раніше захисник мав свою кав’ярню на вокзалі, але з початком повномасштабної війни став до лав ЗСУ.

Про це повідомили в «Укрзалізниці».

Після завершення терміну оренди його попереднє місце зайняла книгарня. «Укрзалізниця» запропонувала військовому нову покращену локацію — на другому поверсі вокзалу, у центрі конкорса між Центральним та Південним вокзалами.​

Заклад має повноцінну кухню, де круасани випікають безпосередньо на місці. Пекарня на вокзалі працюватиме цілодобово.

Також спеціально до відкриття Lviv Croissants разом з УЗ створили новинку — «Залізний круасан», який символізує незламність українських військових, працівників залізниці та підприємців. Цей круасан доступний лише у пекарні на київському вокзалі, а для військових діє спеціальна ціна.​

Читайте також: «Варто діяти»: ветерани можуть отримати до 1,5 млн гривень на розвиток бізнесу

Пекарня повністю інклюзивна та пристосована для відвідувачів з інвалідністю та інших маломобільних груп. Гості можуть придбати страви на виніс або скористатися одним із 28 місць для відпочинку на місці.

Голова правління УЗ Олександр Перцовський додав:

«Найближчим часом плануємо окрему зустріч із ветеранами-підприємцями, щоб презентувати конкретні локації в різних регіонах. Також запрошуємо ветеранські бізнеси приєднуватися до програми лояльності “Укрзалізниці” “Залізні друзі”, де створено для цього спеціальний розділ».

Нагадаємо, що «Укрпошта» випустила ексклюзивні марки на підтримку «Укрзалізниці» після кібератаки (ВІДЕО).

Фото: фейсбук-сторінка УЗ

Читати далі

Економіка і бізнес

Бельгія виділить 1 млрд євро допомоги для України

Опубліковано

Новопризначений премʼєр-міністр Бельгії Барт де Вевер на зустрічі з Денисом Шмигалем у Києві заявив, що цьогоріч його країна надасть Україні пакет допомоги в 1 млрд євро. 

Про це повідомив прем’єр-міністр України.

Це був перший закордонний візит прем’єр-міністра Бельгії на посаді. На зустрічі Барт де Вевер повідомив про новий пакет допомоги, а також про те, що його уряд розгляне щорічне виділення мільярда євро на оборонні потреби України.

Крім того, керівники бельгійської оборонної промисловості, які прибули до Києва разом з делегацією, обговорять з українцями довготривалі бізнес-проєкти.

Нагадуємо, що меценати з Франції профінансували відновлення лікарні в Чернігові через UNITED24 (ВІДЕО).

Фото: фейсбук Дениса Шмигаля

Читати далі

Економіка і бізнес

Їй казали: «Ти не зможеш». Підприємиця з інвалідністю отримала 5 грантів і створила косметичний бренд

Опубліковано

У 13 років їй діагностували хворобу хребта, виявили вкорочення ноги та ураження центральної нервової системи. Через це з дитинства вона, за медичними показаннями, мала б користуватися тростиною. Однак цього не робила, адже, проходячи співбесіди в різних компаніях, змушена була приховувати інвалідність.

Попри зневіру інших, Марина Солонець не побоялася ризикнути та під час війни вкласти всі сімейні заощадження в бізнес. Так вона отримала п’ять грантів і стала соціальною підприємицею, яка допомагає жінкам з інвалідністю отримати роботу.

Марина Солонець

засновниця бренду Marichka cosmetics

Стала рушійною силою в родині

Найкращий бізнес — це той, у який ти вкладаєш не лише ресурси, а й власний досвід, сенси та розв’язання особистих проблем. Саме так розпочався мій бренд Marichka cosmetics — з необхідності знайти безпечну косметику для себе та сина, адже в нас були алергічні реакції на засоби з масмаркету. 

На той момент я була в декреті й вирішила спробувати власноруч зварити мило. Спочатку робила його лише для сім’ї, потім почала дарувати друзям. Згодом записалася на курси з миловаріння та підприємництва, бо вже тоді в мене закрадалася думка, що з цього може вийти справжній бізнес.

Я планувала відкривати свою справу, але у 2022-му почалась повномасштабна війна. Ми на три місяці виїхали на Захід України. Певний час були в розпачі, адже чоловік залишився без роботи, і ми не знали, що робити далі.

Я зрозуміла, що боятися вже нічого —  найстрашніше відбувалося тут і зараз. Тож вирішила: час перетворювати моє хобі на бізнес. 

Марина Солонець зі своїми виробами. Фото надала Марина

У бізнес вклали всі заощадження

Ми порадилися з чоловіком і вклали в мій бізнес всі наші заощадження — 10 тисяч доларів. Так, це був ризик: про нас ніхто не знав, та й продукція наша крафтова, а не масова. Перші гроші пішли на закупівлю сировини, розробку брендингу, логотипу, реєстрацію патенту. Ми замовили перші упаковки, декілька різних форм для мила, запустили рекламу, зробили професійну фотозйомку.

Але не всі наші кроки були вдалими — наприклад, ми запустили рекламу в соцмережах без підготовленої сторінки для продажу і просто «зливали» бюджет. Та факапи стали досвідом. Ми почали працювати над впізнаваністю: просували себе в інстаграмі, отримували рекомендації від друзів і дарували продукцію блогерам. 

У 2023 році подруга розповіла мені про державні гранти. Спершу я вагалась, адже одна з умов — обов’язкове влаштування працівників, а це відповідальність.

Багато знайомих відмовляли мене, бо боялися працювати з державними програмами. Але я вирішила ризикнути та подала заявку — і мене швидко обрали.

Я була однією з небагатьох з мого оточення, кому вдалося отримати грант так швидко. Але були відмови — спершу я не пройшла на проєкт для жінок «Відважна» від «Дія.Бізнес», утім, потрапила на «Відважна 2». 

Марина та Віталій Солонець під час навчання. Фото надала Марина

Отримала 5 державних та іноземних грантів 

  • Перший грант у розмірі 150 тисяч гривень я отримала за програмою «Власна справа» від Міністерства економіки. На ці кошти ми орендувати наше перше приміщення площею 27 м², де працювали понад рік. За цей час вдалося суттєво збільшити обсяги виробництва, оформити на роботу працівницю з інвалідністю, придбати холодильник, піч і частково спрямувати кошти на таргетовану рекламу.

Коли ми відкрили нашу першу майстерню, ми хотіли створити не просто місце виробництва, а простір для взаємодії з людьми. Тож почали проводити майстер-класи для дорослих і дітей, знайомити їх з процесом створення мила.

  • Другий грант — 105 тисяч гривень від німецької організації Help для вразливих верств населення. Завдяки цим коштам придбали блендер, змішувач, пристрій для фасування та диспергатор. А ще частково нам вистачило на сировину, адже натуральні рослинні олії, які ми використовуємо, досить дорогі та імпортуються з-за кордону.
  • Третій грант у розмірі 100 тисяч гривень отримали від ГО «Право на захист» у межах програми навчання підприємців «Право на бізнес». Ці кошти допомогли придбати великий промисловий холодильник, брендоване пакування, магнітний змішувач, необхідний інвентар і стелажі.
  • Четвертий грант «1835» від USAID для соціальних підприємців склав 10 тисяч доларів. Завдяки цим коштам ми запустили сайт, оновили паковання, придбали сухожар, великий диспергатор, стерилізатор, потужний магнітний змішувач, pH-метр, електроплиту, холодильник, велику піч, стелажі, а також я пройшла курс із кремоваріння. Крім того, зі мною працювала менторка, яка має власний косметичний бізнес, і допомагала налагоджувати контакти з постачальниками.
  • П’ятий грант «Відважна 2» у розмірі 100 тисяч гривень дозволив нам придбати професійні столи, мийку та додаткові стелажі.  А згодом ми орендували більше приміщення та поділили його на виробничу зону й шоурум, де тепер приймаємо клієнтів. 

Чоловік Марини отримує грант від проєкту «Відважна 2», поки вона проходила навчання за кордоном. Фото надала Марина

Принципово купуємо обладнання українського виробництва

Сировина для нашої продукції на 70% закордонна, оскільки в Україні, на жаль, не можна купити всі необхідні компоненти. А от саме обладнання принципово купуємо в українських виробництв — це стелажі, столи, змішувачі, повітряний стерилізатор. Так хочемо підтримати вітчизняного виробника. 

Ми почали активніше рекламуватися, а також брати участь у ярмарках, де представляємо нашу продукцію. Я побувала на двох міжнародних навчальних програмах у Німеччині та Польщі — там переймала досвід підприємців, дізнавалася, як працює бізнес у Європі. Зараз ми маємо амбітну мрію вийти на європейський ринок, тож проходимо етапи сертифікації як на виробництво, так і на продукцію.

Марина Солонець брала участь в проєкті «Зроблено в Україні». Фото надала Марина

Наша сильна сторона — кастомізація 

Усі рецепти, які ми використовуємо, я розробляю сама. Це авторські формули, які я ретельно тестую, підлаштовую під запити клієнтів. До нас звертаються не лише окремі покупці, а й B2B-бізнеси, які хочуть отримати продукцію, створену спеціально для них. Тож ми пишемо унікальні рецептури, висилаємо проби, коригуємо склад за побажаннями, і в результаті клієнти отримують продукт, що ідеально відповідає їхнім потребам.

Наша перша продукція — мило. Ми розробили його для тіла, рук і навіть для дому — для прання та миття посуду. Господарське мило стало справжнім хітом із самого початку, і попит на нього тільки зростає. 

Ми стартували з трьох видів мила для тіла, а зараз у нас понад 20 рецептів. У минулому році запустили чоловічу лінійку, бо мали запит від клієнтів на подарункові набори для чоловіків.

Потім почали експериментувати з органічними інгредієнтами: виготовляли мило з малиною, полуницею, гарбузом, алое, навіть з бананом! Це дуже сподобалося нашим клієнтам, і тепер вони знають, що сезонні варіанти доступні лише в певний період, тому замовляють наперед.

Також ми розробили твердий шампунь на основі кокосової олії, який викликав справжній фурор. Згодом з’явилися тверді бальзами для волосся, бальзами для губ, бомбочки для ванни — усе за запитами наших покупців. У своїй продукції використовуємо рослинні олії какао, ши, оливи, авокадо, абрикосу та виноградних кісточок. Також додаємо вітаміни та гідролати: розмарину, чистотілу, календули, кропиви.

Марсельське мило для рук і тіла. Фото надала Марина Солонець

Я наймаю людей з інвалідністю

Ми не просто виробляємо косметику, а з першого дня існування бренду інтегруємо в роботу людей з інвалідністю. Мій бренд — це особиста історія, адже я маю інвалідність з дитинства. Тож моя місія — підтримувати жінок з інвалідністю, допомагати їм знайти роботу. Особливо важливо це для мам у декреті, адже їм складно поєднувати догляд за дитиною та кар’єру. У нашій команді вже працює одна співробітниця, а також проходять стажування дві дівчини з порушенням слуху. 

Вони самі визначають свій робочий графік — це допомагає їм легше адаптуватися до нових умов.

Працівників я знаходжу через спеціалізовані групи та об’єднання людей з інвалідністю. Особливо складно знайти роботу тим, хто отримав інвалідність через війну, — саме тому я пройшла курси інтеграції ветеранів у бізнес, щоб допомагати їм повертатися до звичного життя.

Мій чоловік займається логістикою, адже це фізично складна робота, а саме виробництво ми облаштовуємо так, щоб людям з інвалідністю було комфортно працювати. Наприклад, я не можу довго стояти або переносити важкі ємності з сировиною, тому процес організований так, щоб мінімізувати фізичне навантаження.

Марина Солонець з дипломами та сертифікатами. Фото надала Марина

Де шукати гранти

Обов’язково шукайте для себе безкоштовні програми, які допоможуть вам зрушити ваш бізнес. Я шукала можливості в центрі зайнятості, який надсилав корисні пропозиції для грантоотримувачів. Хоч перший раз не виграла, залишилася в базі й отримувала розсилку, і завдяки цьому знайшла багато інших грантів. Окрім них я також отримала можливість безкоштовного навчання для підприємців за кордоном. 

Перша поїздка до Німеччини та Польщі дала мені знайомства з підприємцями, можливості для колаборацій і нових спільних проєктів. Після кожної такої поїздки я поверталася з новими навичками, а згодом — з результатами: запуском нових продуктів, партнерствами та розширенням аудиторії. Навчання, проживання, харчування та транспорт оплачують грантодавці.

Тепер я навчаюся на хіміка-технолога, щоб бути дипломованою спеціалісткою і робити унікальні рецептури. Також я стала наставницею для підприємців, які тільки починають свій шлях — хочу підтримати жінок, які мають інвалідність і прагнуть почати свій бізнес. 

Коли у вас не вірять — йдіть вперед

Через свій соціальний бізнес я хочу показати, що жінка може все, — навіть якщо вам, як і мені, казали: «Ти нічого не зможеш!». Я пройшла всі можливі стадії випробувань у своєму житті: нерозуміння та зневіру з боку рідних, аб’юзивні стосунки, зраду. Доводилось переживати складні фінансові часи, коли не було ані квартири, ані стабільності. Але що я зрозуміла за цей час? Перше — повірте в себе! Друге — ніколи не зупиняйтеся! Третє — шукайте для себе нові можливості! 

Mariсhka Cosmetics у найближчі три роки точно буде представлена у великих торгових центрах Києва. Ми вже готуємося до експорту в Європу та США, працюємо з закордонними маркетплейсами. Наступний крок — створення франшизи, щоб наші фірмові магазини з’явилися не лише в Україні, а й за кордоном. Як бачите, я почала, попри страхи та зневіру, — тепер і ви спробуйте.

Читати далі

Шопочитати

Суспільство23 години тому

Писанкарка з Тернополя продає великодні набори, щоб підтримати чоловіка та його побратимів

Перед Великоднем світло у вікні квартири Ксенії горить до пізньої ночі. Жінка вкладає двох маленьких...

Суспільство4 дні тому

Плете понад 40 років: це майстер з Волині, який робить великодні кошики

«Цього мене навчив батько, якого в селі всі називали майстром, адже він мав золоті руки...

Суспільство1 тиждень тому

«Навіть якщо є лише одна рука, другою буде моя»: керамістка з Херсона ліпить разом із пораненими військовими

У Василя з позивним Метелик проблеми з моторикою. В нього не вистачає кількох пальців на...

Економіка і бізнес2 тижні тому

Їй казали: «Ти не зможеш». Підприємиця з інвалідністю отримала 5 грантів і створила косметичний бренд

У 13 років їй діагностували хворобу хребта, виявили вкорочення ноги та ураження центральної нервової системи....