Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Мами в декреті роблять торбинки з вишивкою. Як переселенка створила бренд MAMARADA та двічі виграла грант

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю ШоТам з проєкту про підприємців, які за грант відновлюють свій бізнес.
Чому ми його робимо?… Більше
Зараз ви читатимете статтю ШоТам з проєкту про підприємців, які за грант відновлюють свій бізнес.
Чому ми його робимо?

Аби більше українських підприємців дізналися про можливості відкрити новий бізнес або відновити старий, навіть якщо його зруйнувала війна.

Перше оголошення про роботу Віра Сопельник написала для таких мам, як вона. Шукала жінок з дітьми, що погодяться на вільний графік, адже знала, як цінно реалізуватися навіть у декреті. Бажання підтримати матусь переросло в міцну спільноту й соціально відповідальну майстерню MAMARADA.Тепер це місце, де одні жінки створюють красу для інших — ще й з українськими мотивами. 

Віра розповіла ШоТам, як після евакуації з Донеччини у 2014 році знайшла натхнення на Закарпатті та завдяки двом грантам змогла заснувати, а потім і відновити бізнес. 

Життя перевернулося — почали заново на Тернопільщині

Віра з дитинства любила шити. Жінка народилася в Краматорську, але переїхала з чоловіком до Горлівки. Саме там Віра створила школу розвитку для дітей і займалася з ними творчістю. Та коли почалася війна у 2014 році, сім’я змушена була виїхати з міста й почати все заново. Тоді у Віри було двоє дітей, а молодшій донечці — всього 3 місяці:

«Тоді ми переїхали на Тернопільщину. Життя перевернулося: немає житла та речей, усе покинули. І ми почали думати, що робити далі».

Оскільки Віра завжди любила створювати щось красиве, вона почала задумуватися про вишивання, але тоді ще не знала, що саме хоче робити. Каже, поки жили на Тернопільщині, вдалося трохи подорожувати Україною. У 2014 жінка поїхала в Яремче, і там побачила такі колоритні вишиванки! Їй захотілося робити таке ж. В Ужгороді знайшла перших клієнтів.

«Була в невеличкій кав’ярні й побачила в офіціантки не дуже гарний фартушок. Запропонувала зробити щось цікавіше, з логотипом. Отримала контакти керівниці Наталі — це наші перші клієнти, ми співпрацюємо досі», — пригадує Віра.

Для пекарні «Полонинський хліб» тоді створили першу партію фартухів, і Віра зрозуміла — це те, чим вона хоче займатися. Від благодійного фонду «Надія» Віра дізналася про грант від Міжнародної організації з міграції (МОМ). Жінка подалася, пройшла й отримала 700 доларів. За ці кошти купила вишивальну машинку, пройшла навчання та створила бренд MAMARADA.

Уже за рік сім’я переїхала в Білу Церкву на Київщині та продовжила розвивати бізнес.

«І тут у нас вже закрутилося. Я вишивала й почала шукати собі помічницю. У самому оголошенні було вказано, що шукаю матусю з дитиною на вільний графік роботи, бо я теж так працювала», — розповідає Віра. 

Так доєдналася Ганна Діхтяр та кілька майстринь. Пробували робити дитячу постіль, та зупинилися на брендуванні фартухів. MAMARADA росла, але повномасштабна війна призупинила всі плани.

«Я просто не могла повірити, що все повторюється»

Перше, що пам’ятає Віра з повномасштабного вторгнення — сильний вибух у місті. Каже, о пів на п’яту ранку почула, як чоловік каже: «Почалась війна». За 3 години сім’я зібрала валізи:

«Я вже мала досвід швидко збиратися. На вечір ми знову їхали на Тернопільщину. Замість 10 годин доїхали за 19. Ми пожили там тиждень. Сльози були цілими днями, я не знала, що робити. Ми ж планували жити в Білій Церкві, придбали житло, почали жити з нуля — і тут знову це все було покинуто. Я просто не могла повірити, що все повторюється».

За кордон Віра не збиралася, та чоловік наполіг. 4 місяці жінка з доньками прожила в Німеччині. Каже, що її добре там прийняли, але вона сумувала за домом, тож повернулася в Україну та продовжила розвивати бізнес.

Віра згадує: дуже допоміг проєкт «Крила» від організації Пакт. Саме після бізнес-тренінгів, які жінка відвідала з Ганною Діхтяр, вдалося відновити роботу. А Ганна стала партнеркою Віри, щоб підсилити бізнес, тож якщо раніше MAMARADA — це було більше про Віру, то зараз у неї є рівноцінна партнерка та чудова команда:

«MAMARADA — це команда жінок, які радіють від того, що можуть створити якісне, гарне, і нести в цей світ радість».

Віра Сопельник і Ганна Діхтяр — партнерки по бізнесу MAMARADA. Фото надала героїня

Віра ділиться тим, що дає їй силу працювати й далі:

«Відповідальність — не тільки за себе, але ще й за інших людей, за колектив, тому що вони отримують не лише зарплатню, а й спільноту. Ми можемо побалакати, поділитися чимось. Це не просто робота — це місце, де є затишок».

Отримали другий грант від МОМ

Та проєкт «Крила» був не єдиним підсиленням бізнесу. У 2023 році Віра натрапила на сайт МОМ, де тривала грантова програма від Уряду Німеччини через Німецький банк розвитку KfW. Жінка подалася на неї, адже ще на початку роботи у 2014 році отримувала підтримку від організації.

«Була на співбесіді, а в них у базі записано, що ми вже отримували вишивальну машинку. Це додало довіри до нас. Я була дуже схвильована, коли ми отримали цю грантову підтримку», — пригадує Віра. 

Загальна сума гранту була 4 200 доларів — за ці кошти вдалося придбати вже четверту вишивальну машинку, тканину, стрічки, принтер і комп’ютер. 

«Завдяки гранту ми змогли зробити ще додаткове робоче місце для нашої швачки. Її чоловік зараз у ЗСУ, а вона одна з двома дітьми, тож для неї це дуже велика підтримка», — ділиться Віра.

Команда майстерні MAMARADA з шоперами, які вони виготовили. Фото надала героїня

«Створюємо красу, завдяки якій чиєсь серце починає битися трошки швидше»

Зараз MAMARADA виготовляє шопери та гобеленові сумки. А ще — сумочки для телефону — такі невеличкі чохли з ремінцем, Віра пояснює: вони добре підходять для зайнятих матусь, адже телефон завжди поруч, і не треба його шукати в сумці. Також майстерня має корпоративний сегмент: брендує фартухи, футболки, світшоти, шопери чи косметички. Поки жінки не мають власного магазину, але віддають свою продукцію в крамниці «Рідні Речі» в Білій Церкві, «Добродій» у Києві тощо.

Шопер з вишивкою та особливими ручками від MAMARADA. Фото надала героїня

Віра каже, що пробували шити й одяг, але вирішили, що їм це не підходить. А от сумки — це фішка майстерні, адже для торбинок або шоперів спеціально замовляють особливі ручки з вишитими елементами:

«Ми постійно шукаємо якісь нові дизайни, де буде сучасна вишивка з етнічними мотивами. Як я люблю казати, з мотивами традицій наших прабабусь».

Сумочка з орнаментом від MAMARADA. Фото надала героїня

У команді є дизайнерка, також періодично працюють ще з трьома. Дизайни орнаментів або замовляють безпосередньо в спеціалістів, або купують на стоках. 

«Найцінніше для мене — це створювати щось особливе разом з командою. І потім, коли створюється продукт, ти просто кайфуєш від того, що воно таке гарненьке, і що хтось може зробити подарунок або себе порадувати. Найцінніше — створювати красу, завдяки якій чиєсь серце починає битися трошки швидше», — ділиться Віра.

Суспільство

Латвійський альпініст дістався до Південного полюса на підтримку України (ФОТО)

Опубліковано

Альпініст із Латвії Юріс Улманіс завершив експедицію Антарктидою, під час якого збирав гроші на підтримку українських медиків через UNITED24. Наразі він зустрічається з громадами у США та розповідає американцям про війну в Україні.

Про це повідомили в UNITED24.

Експедиція до Південного полюса

Юріс Улманіс здійснив експедицію Антарктидою у січні 2025 року. Він збирав гроші через фандрейзингову платформу UNITED24 на підтримку українських медиків. Коли альпініст дістався Південного полюса, він розгорнув там український прапор із логотипом UNITED24.

Суспільний мовник Латвії LSM+ повідомляв, що Юріс Улманіс досяг Південного полюса 14 січня 2025 року. Він подолав 120 кілометрів по Антарктиді, а позаду себе тягнув 40-кілограмові сани із речами. У 2023 році альпініст зійшов на Еверест, де також здіймав український прапор.

Фото: сайт LSM+

Зустрічі з американцями

У березні чоловік вирішив організувати зустрічі з громадами у різних містах США. Юріс Улманіс розповідає про повномасштабну російсько-українську війну, свій досвід фандрейзингу та можливості для допомоги Україні.

Читайте також: 11-річний хлопчик із Данії зібрав 34 тисячі данських крон для дітей з України (ФОТО)

Фото: фейсбук-сторінка UNITED24

Про фонд UNITED24

UNITED24 — це офіційна фандрейзингова платформа України. За весь час діяльності через платформу зібрали понад 1,4 мільярда доларів. Завдяки цьому проєкту можна задонатити за п’ятьма напрямками:

  • «Оборона»;
  • «Гуманітарне розмінування»;
  • «Медична допомога»;
  • «Відбудова України»;
  • «Освіта та наука».

Нагадаємо, що Барбра Стрейзанд закликала підтримувати українських медиків (ВІДЕО).

Раніше ми писали, що астронавт NASA Скотт Келлі під час візиту до Києва закликав допомагати Україні (ВІДЕО).

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка UNITED24

Читати далі

Суспільство

З окупації повернули п’ять українських дітей (ФОТО)

Опубліковано

За посередництва Держави Катар із тимчасово окупованих територій вдалося повернути п’ять українських дітей. Це повернення втілили у межах ініціативи Bring Kids Back UA.

Про це повідомив уповноважений з прав людини Дмитро Лубінець.

На підконтрольну територію України повернули дітей віком від 11 до 16 років. Вони проживали у Криму та Донецькій, Луганській й Запорізькій областях.

У межах ініціативи вдалося повернути зокрема й 12-річну дівчинку, батько якої перебуває у полоні в росії. За останні три роки вона двічі змінювала своє місце проживання та мала конфлікти з матір’ю. Команда ініціативи змогла допомогти бабусі оформити опіку над дівчинкою. Надалі дитині надаватимуть усі необхідну підтримку.

Читайте також: Анджеліна Джолі підтримала 14-річну дівчину, яка постраждала від атаки росіян (ФОТО)

Також повернули хлопчика, який проживав з батьком та регулярно піддавався жорстокому поводженню з його боку.

«Мама намагалася самостійно вивезти хлопчика, але спроби були безуспішні. І лише завдяки зверненню до нашого офісу та залученості незмінного попередника Держави Катар матір та її син воззʼєдналися»‚ — написав Дмитро Лубінець.

Нагадаємо, що 11-річний хлопчик із Данії зібрав 34 тисячі данських крон для дітей з України (ФОТО).

Фото: фейсбук-сторінка Дмитра Лубінця

Читати далі

Суспільство

Київ століття тому й зараз: вгадайте, що за місце на архівному фото (ТЕСТ) 

Опубліковано

Випробуйте себе в знанні історії Києва: на кожній сторінці — старовинна фотографія та факт про конкретне місце, а на звороті — його сучасний вигляд і відповідь.
Дізнайтеся разом з ШоТам, наскільки добре ви знаєте столицю та її еволюцію крізь час.​

Під час археологічних досліджень цієї вулиці виявили систему підземних тунелів і катакомб. Ці ходи використовували в різні періоди історії міста, наприклад, під час Другої світової війни.

Клацніть, щоб перевернути

Це місце розташоване між сімома вулицями, а влітку по вечорах тут відбувається шоу світломузичних фонтанів. ​

Клацніть, щоб перевернути

До 1500-річчя Києва цю памʼятку реконструювали, хоча точний вигляд оригінальної споруди залишався невідомим.

Клацніть, щоб перевернути

​​З кінця 18 століття на цій площі проводили відомі ярмарки, на яких збиралися купці з усієї Європи.

Клацніть, щоб перевернути

​​На початку 20 століття ця будівля слугувала місцем проведення балів, концертів і театральних вистав для київської еліти.

Клацніть, щоб перевернути

У 2015 році під час розкопок на цій площі археологи знайшли цілу вулицю часів Київської Русі та стародавні артефакти.

Клацніть, щоб перевернути

До 2001 року через цю площу, яка була важливим пересадковим пунктом у міській транспортній мережі, проходила трамвайна лінія. ​

Клацніть, щоб перевернути

Share:

Читати далі