Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Геть радянську літературу — тут буде молодіжний простір. На Волині зі старого книгосховища зробили місце для молоді

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Ще минулого року молодь Горохівської територіальної громади Волинської області та переселенці зустрічалися в кафе або в кабінетах міської ради, аби поспілкуватися й обговорити проєкти.

«Нам бракувало місця, де ми могли зібратися і разом працювати. Доводилося навчатися у хабі міської ради, але там потрібно було підлаштовуватися під робочий час, а це незручно», — розповідає учасниця проєкту «Впливові» Ірина Годик.

Тому активна молодь громади взялася за зміни. Завдяки грантовій підтримці та сприянню місцевої влади активісти створили та облаштували молодіжний центр на місці старого книгосховища. Як молодь зуміла здобути фінансування та реалізувала проєкт, читайте в ШоТам.

5 місяців навчання та дзвінок на Антарктиду

У вересні 2023 року молодь Горохівської громади долучилася до освітнього проєкту «Впливові» під егідою Проєкту USAID «ГОВЕРЛА». Підготувати заявку на участь їм вдалося швидше, ніж за два дні. 

«20 громад, серед яких і Горохівська, відібрали з 90 учасників. З вересня по лютий молодь громади опанувала сім модулів, які сприяли навчанню в різних сферах, зокрема, проєктної діяльності та лідерських навичок», — розповідає проєктний менеджер Горохівської міської ради Володимир Братчун.

Під час онлайн-курсу представники громади, громадські активісти та молодь працювали на тренінгах і брали участь у зустрічах. Наприклад, їм вдалося поспілкуватися з науковцями станції «Академік Вернадський». Учасники, хоч і онлайн, побачили, як працює станція та чим займаються науковці за 7 км від західного узбережжя Антарктичного півострова. Головне згуртуватися та створити справжню команду, що готова творити зміни.

Молодь зустрілася разом за білим столом у світлій кімнаті
Зустріч команди проєкту «Впливові» від USAID «ГОВЕРЛА». Фото надали в Горохівській громаді

На макулатуру вивезли понад 13 тисяч радянських книжок 

Під час проєкту «Впливові» молодь Горохівської громади вирішила, що настав час знайти й облаштувати для себе місце, де вони могли б разом працювати, відпочивати після навчання чи робочих днів, брейнштормити майбутні ідеї та спілкуватися.

До цього команда проєкту час від часу бачилася в приміщеннях місцевої ради, які їм виділяли, або в кафе чи укритті. Тому молодь вирішила здобути фінансування, заручитися підтримкою міської влади та втілити мрію в реальність.

Насамперед обрали приміщення. Першою локацією стало «культурне» укриття, де молодь збиралася до січня 2024 року. Це напівпідвальне, цілком безпечне місце, вже модернізоване та готове до експлуатації.

Та цей простір потрібно було ділити з іншими, тому юнацтво знайшло ще одне приміщення поруч. Але воно було в занедбаному стані та захаращене стосами радянської літератури.

Міська влада пішла назустріч і виділила кошти, щоб очистити та відремонтувати книгосховище. На макулатуру вивезли понад 13 тисяч книжок, а далі взялися за ремонт.  

Настільний футбол
Зустріч команди проєкту «Впливові» від USAID «ГОВЕРЛА». Фото надали в Горохівській громаді

Окрім міської влади, ідею молодіжного інтеграційного простору підтримали благодійний фонд «Рокада» й УВКБ ООН. Молодь отримала фінансування на все необхідне для тренінгів, зустрічей, роботи та відпочинку.

«Підготувати молодіжний центр до роботи вдалося в рекордні терміни. Від моменту написання самого проєкту до завершення його реалізації минуло всього 2 місяці. Ремонт завершили в грудні, обладнання завезли на початку січня, і вже могли б відкрити, але суто з технічних причин відчинилися 31 січня 2024 року», — розповідає Володимир Братчун.

Так наприкінці січня 2024 року свої двері відкрив «HYPE» (Horokhiv young people engagement) — інтеграційний молодіжний простір Горохівської громади.

Читайте також: Вчаться бути лідерами та дивляться українські фільми. На Львівщині молодь створила власний центр

Проєкт завершився, а спільна праця — ні

Попри те, що проєкт «Впливові» закінчився в лютому 2024 року, команда продовжує працювати та відпочивати разом. У молодіжному центрі, який вдалося започаткувати в Горохівській громаді, нещодавно відбулася онлайн-зустріч активної молоді України, Бразилії та Намібії.

«Обговорювали питання, які цікавлять молодь цих трьох держав. Ми дізналися, що вони знають про Україну, вони — що ми знаємо про їхні країни. Вдалося організувати культурний обмін», — говорить Володимир Братчун.

У «HYPE» охочі збираються в будь-який вільний час, без обмеження робочими годинами. Тут проводять онлайн- та офлайн-івенти, жіночий клуб для ВПО, а також працюють над ідеями, які можна втілити в громаді.

Бібліотека з рядами радянських книг
Книгосховище поблизу «культурного укриття», де зберігалося понад 13 тисяч книжок. Фото надали в Горохівській громаді
Відремонтоване світле приміщення: сіро-блакитний диван, кулер для води, біла шафа з іграми
Інтеграційний молодіжний простір Горохівської громади «HYPE». Фото: ШоТам

«Життя в просторі вирує. Ми не плануємо на цьому зупинятися — будемо далі організовувати майстер-класи та залучати до нас ще більше людей», —  сподівається Ірина Годик.

Суспільство

«Спротив триває»: активісти «Жовтої стрічки» провели нову акцію у Криму (ФОТО)

Опубліковано

Активісти руху «Жовта стрічка» до початку другого місяця весни розповсюдили у Сімферополі, Севастополі, Бахчисараї, Ялті та Армянську символи спротиву.

Про це повідомили у «Жовтій стрічці».

«Квітень вступає у свої права, а рух спротиву продовжує невтомно доводити, що Крим — це Україна. Бо спротив триває. Бо українці борються. Бо кожного дня на Кримському півострові тривають акції спротиву, і сьогоднішній день не виключення. Бо КРИМ — ЦЕ УКРАЇНА!» — написали у русі.

Читайте також: Ukraїner та PR Army створили фільм про депортацію кримських татар (ВІДЕО)

Нагадаємо, що рух активісти «Жовтої стрічки» до 24 лютого провели акцію в окупованих містах (ФОТО).

Раніше ми писали, що у Криму на вершині Пахкал-Кая встановили українські прапори (ФОТО).

Фото: телеграм-канал «Жовтої стрічки»

Читати далі

Суспільство

«Укрпошта» продовжує серію марок, започатковану у 2009 році (ФОТО)

Опубліковано

«Укрпошта» випускає новий набір марок із зображеннями шести українських маяків. Серію «Маяки України» започаткували у 2009 році та продовжували у 2010 та 2020 роках.

Про це повідомили в компанії.

На марках зобразили маяки Чорного та Азовського морів:

  • Ай-Тодорський та Чаудинський у Криму;
  • Шаганський маяк, що на Одещині;
  • Білосарайський та Бердянський Верхній маяки;
  • Руський Задній — маяк Бузько-Дніпровсько-лиманського каналу в Миколаївській області.

Читайте також: Латвійський альпініст дістався до Південного полюса на підтримку України (ФОТО)

«Українські дороговкази — це більше, ніж просто проблиск світла. Вони символізують прибуття з далеких країв додому. Вони втілюють у собі силу, що допомагає не піддатися стихії та не заблукати в бурхливих хвилях, а повернутися в рідну спокійну гавань»‚ — написали в «Укрпошті».

Автором фото на марках став Олександр Заклецький, дизайн блока, листівок та конверта розробила Оксана Шуклінова. Тираж поштового набору — 50 тисяч примірників.

Нагадаємо, що «Укрпошта» випустить пам’ятні марки про Маріуполь із напиленням з «Азовсталі» (ФОТО).

Фото: фейсбук-сторінка «Укрпошти»

Читати далі

Суспільство

Що робити, якщо з додатку «Укрзалізниці» після кібератаки зникли квитки

Опубліковано

Нещодавно на «Укрзалізницю» здійснили масштабну кібератаку, внаслідок якої упродовж кількох днів не можна було купити квитки онлайн. Більше того — в частини пасажирів, які вже мали електронні проїзні документи, вони зникли.

Якщо ви зайшли в застосунок, а там немає ваших квитків, не панікуйте — ШоТам розповідає, що робити в цій ситуації.

Що сталося

23 березня 2025 року на офіційних сторінках «Укрзалізниці» почали зʼявлятися перші новини про збій в IT-системі. Вже невдовзі компанія повідомила, що стала жертвою наймасштабнішої за весь час кібератаки ворога, через що постраждали онлайн-сервіси купівлі квитків, та залізничникам вдалося відновити їхню роботу протягом 24-26 березня. 

Проїзні документи в цей період можна було придбати в касах вокзалів і в поїзних бригад перед відправленням поїзда. Окрім цього, в «Укрзалізниці» запровадили спеціальні пропозиції для власників паперових квитків, як-от безкоштовне відвідування залу очікування та чай у потягах.

Джерело: «Укрзалізниця»

Та постраждала не тільки купівля — також у багатьох користувачів у додатку зникли квитки, придбані до 22 березня. Щоб впоратися з цією проблемою, «Укрзалізниця» склала алгоритм дій.

Читайте також: У шпиталі в Харкові, що постраждав від «Шахеда», поновили операції

Де шукати квитки: поради «Укрзалізниці»

Якщо ви не знайшли свого електронного квитка, насамперед перевірте, чи до вашого акаунту в застосунку привʼязана email-адреса. Якщо так — найімовірніше, документ у PDF-форматі прийшов на цю пошту. Та може виявитися, що там його немає, — у такому випадку не забудьте переглянути папку «Спам».

Джерело: «Укрзалізниця»

Якщо цей варіант вам не доступний, «Укрзалізниця» пропонує приїхати на вокзал без квитка принаймні за 20 хвилин до відправлення потяга. Таким чином провідник зможе підтвердити оплату проїзного документа у вашому банківському застосунку або за квитанцією.

Окремий алгоритм дій стосується військових, які купували свій квиток через застосунок «Армія+». Таким пасажирам радять написати коментар на фейсбук-сторінці компанії, щоб спеціалісти допомогли якомога швидше підібрати місце.

Як повернути гроші

Якщо у вас змінилися плани щодо поїздки, отримати назад кошти за вже придбаний квиток можна, заповнивши заявку на повернення за посиланням. В «Укрзалізниці» попереджають, що зробити це можна не пізніше, ніж за годину до відправлення потяга.

Та раптом ви скористалися функцією автоматичної купівлі квитка, повернути зарезервовані гроші також можливо. Для цього потрібно заповнити й надіслати ось цю форму.

В обох випадках після підтвердження даних ваші кошти повернуться на картку протягом наступних 30 банківських (робочих) днів.

Фото: Укрзалізниця

Читати далі