Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Генератори, які врятували бізнес. У громаді на Волині місцева влада допомогла підприємцям вистояти в блекаути

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

У час, коли через російські обстріли в Україні діють графіки відключень електроенергії, Володимир-Волинська громада, що на Волині, підтримала локальний бізнес. 

Підприємці отримали співфінансування на генератори від місцевої влади — так їм вдалося продовжити свою роботу й створити додаткові місця, де жителі можуть підзаряджати техніку під час блекаутів.  

Підприємці звернулися по допомогу під час блекаутів

У Володимир-Волинській громаді підприємці почали звертатися до місцевої влади з проханням допомогти забезпечити їх генераторами. Ціни на пристрої були зависокими, а їхня наявність на ринку — обмеженою. Ще одним викликом стало забезпечення генераторів пальним, яке також суттєво зросло в ціні.

Підприємці наводили приклади інших українських міст, де вже діяли подібні програми підтримки. Міська влада Володимир-Волинської громади взялася за вивчення таких проєктів у Львові, Луцьку, Хмельницькому й інших містах, щоб розробити власний.

«Універсального рішення не було. Ми дещо спростили умови участі, бо розуміли, що перед викликами блекаутів опинилися всі підприємці. Ми все ж писали власний порядок програми, який узгодили з бізнесменами та депутатами», — розповідає начальниця відділу економічного розвитку, проєктної діяльності й інвестицій Оксана Виваль.  

Зустріч з підприємцями у Володимирській міській раді. Фото: офіційний сайт міста Володимир

З міського бюджету на програму виділили 3 мільйони гривень. Максимальна сума компенсації була 50% від вартості придбаного генератора, але не більше 20 тисяч гривень. У місцевому бізнес-центрі підприємцям допомагали з оформленням необхідних документів. Працівники центру також інформували підприємців і розповідали про можливість відшкодувань коштів за вже придбані генератори. 

Мами з дітьми приходили підзарядити ґаджети

Програма мала низку умов: підприємці мусили бути зареєстровані в громаді, без заборгованостей і мати щонайменше двох працевлаштованих працівників. Крім того, вони зобов’язувалися надавати жителям можливість підзаряджати ґаджети під час блекаутів, перетворюючи свої заклади на своєрідні «Пункти незламності».

«Один з учасників проєкту розповів, що під час повного блекауту його заклад став справжнім порятунком для мам з дітьми, які приходили підзарядити ґаджети та виконати домашні завдання. Інший же бізнесмен спрямував отримані кошти на генератор, щоб задонатити на армію», — ділиться Оксана.

Загалом учасниками проєкту стали 49 підприємств, серед яких продуктові магазини, стоматологічні кабінети, швейний цех, ресторани, кондитерські та кав’ярні громади. Власник клініки стоматології Руслан Шкринда розповідає: 

«Нам повернули частину коштів за генератор, але це вже плюс від держави, що є допомога для підприємців. Часто наші пацієнти, поки чекають на прийом, мають змогу підзарядити тут свої телефони».

Генератор для стоматологічного кабінету. Фото надав Руслан Шкринда

За словами головної спеціалістки відділу економічного розвитку Анастасії Азанової, це стало не тільки матеріальною, а й моральною підтримкою для місцевого бізнесу:

«Нещодавно я спілкувалася з власницею магазину дитячого одягу, яка брала участь у цьому проєкті. Підприємиця розповіла мені, що коли надійшла компенсація на рахунок, то вона зрозуміла, що не сама».

«Отримуємо потужну підтримку»

У громаді допомогли не тільки бізнесам. Громада є партнеркою Проєкту USAID «ГОВЕРЛА», який надав 8 генераторів потужністю від 7,5 до 100 кВт, які встановлені у водоканалі, КП «Володимиртепло», в школах, садку і в центрі позашкільної освіти. Вдалося реалізувати й інші проєкти:

«Ми отримуємо потужну підтримку, і не лише матеріальну, але й можливість брати участь у різноманітних освітніх тренінгах, семінарах. Це шанс зрушити з місця якісь болючі чи критичні питання, наприклад, тему інклюзії й того, наскільки доступні соціальні послуги в громаді. Розв’язуємо питання щодо реабілітаційного центру, який ми плануємо побудувати, адже велика частка жителів громади військовослужбовці», — говорить Оксана Виваль. 

Володимир-Волинська громада ділиться досвідом з іншими. Фото: ШоТам

Анастасія Азанова каже: важливо не тільки робити проєкти, але й обмінюватися досвідом з іншими громадами.  

«Коли працюєш в органі місцевого самоврядування, то ніби варишся у своєму котлі. Не завжди розумієш, що в інших людей, бо багато вже зробив, але ще є, що робити. Але з Проєктом USAID «ГОВЕРЛА» ми часто організовуємо різні круглі столи та зустрічі, тож можемо обмінятися досвідом з іншими громадами. Люди запитують нас, як нам вдалося реалізувати ту чи іншу ініціативу. Це дає нам мотивацію і своєрідний ковток свіжого повітря», — ділиться Анастасія.

Суспільство

13-річного хлопця із Сум відзначили за порятунок людей після ракетної атаки (ФОТО)

Опубліковано

Сумська міська рада нагородила 13-річного Кирила Ілляшенка почесною відзнакою «За заслуги перед містом» III ступеня. Хлопець врятував пасажирів автобуса, який загорівся внаслідок ракетного обстрілу росіян, що стався 13 квітня.

Про це повідомив в. о. Сумського міського голови Артем Кобзар.

Вчинок хлопця

Під час поїздки до спортивного залу разом із мамою Кирило опинився в автобусі, що потрапив під удар. Унаслідок вибуху двері заблокувало.

Хлопець вибрався через розбите вікно, після чого допоміг іншим пасажирам покинути транспорт і надавав допомогу пораненим на вулиці. Попри поранення уламками, він діяв рішуче та швидко.

Читайте також: «Амбасадорки сили духу»: українські гімнастки здобули визнання міжнародного класу

Окрім почесної відзнаки від міської ради, Кирило отримав подарунок від туристичної компанії «Еліта-Тур» — безплатну двотижневу путівку до дитячого табору «Мандарин» у Болгарії.

Кирило навчається у восьмому класі Сумської школи №4 та займається вільною боротьбою в ДЮСШ «Факел».

Фото: фейсбук-сторінка Сумської міської ради

Нагадаємо, що 12-річна дівчинка з Черкас встановила рекорд Гіннеса у спортивній дисципліні (ВІДЕО).

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка очільника МВС Ігоря Клименка

Читати далі

Суспільство

У Чорнобильському заповіднику зафіксували рекордне стадо оленів шляхетних (ФОТО)

Опубліковано

Під час весняних обліків у Чорнобильському радіаційно-екологічному біосферному заповіднику зафіксували стадо з 23 оленів шляхетних. Це найбільша кількість цього виду, яку реєстрували на території заповідника від початку спостережень.

Про це повідомили в заповіднику.

Щорічне обстеження заповідника

Щовесни фахівці проводять маршрутні обліки копитних тварин, зокрема за слідами та екскрементами, що дозволяє визначати місця проживання й маршрути міграції. Копитні залишають сліди до 20 разів на добу, що допомагає формувати точні дані навіть за умов мінімального візуального контакту.

Читайте також: Львів’янка представить Україну на Miss Eco International у сукні з цитатами класиків (ВІДЕО)

Весняні обліки показали зростання чисельності коней Пржевальського та оленя шляхетного, водночас чисельність лося європейського дещо зменшилася. Однією з причин зниження популяції лосів може бути обмеження їхньої сезонної міграції через державний кордон.

«Загалом, дані весняних обліків та спостережень у Чорнобильському заповіднику свідчать про позитивну динаміку: зростання чисельності окремих видів, активне використання пасовищ і розширення ареалів»‚ — написали у заповіднику.

Раніше ми писали, що в Чорнобильській зоні відчуження розквітнув червонокнижний білоцвіт (ФОТО).

Фото: Сергій Жила

Читати далі

Суспільство

«Укрзалізниця» призначила низку додаткових рейсів між Києвом і Трускавцем

Опубліковано

У пікові весняні дні «Укрзалізниця» запускає додатковий поїзд №159/160 за маршрутом Київ – Трускавець – Київ. Потяг курсуватиме наприкінці квітня та на початку травня.

Про це повідомили в УЗ.

Розклад руху

З Києва поїзд вирушатиме 25, 26, 27 квітня та 2, 3, 4 травня 2025 року о 10:16 з прибуттям до Трускавця о 19:37.

У зворотному напрямку — з Трускавця до Києва — він курсуватиме тими ж днями з відправленням о 09:03 та прибуттям о 19:11.

Поїзд зупиняється у Львові та Дрогобичі, що дозволяє зручно подорожувати пасажирам з різних регіонів заходу України.

Нагадаємо, що «Укрзалізниця» у Гайвороні встановила новий національний рекорд.

Також ми писали, що на залізничному вокзалі у Києві військовий відкрив пекарню мережі Lviv Croissants (ФОТО).

Фото обкладинки: «Укрзалізниця»

Читати далі