Суспільство
Французький морський гігант інвестує в Одеський порт 20 млн євро
Французька транспортна суднохідна компанія CMA CGM інвестує в Одеський порт 20 млн євро. Про це повідомили у Міністерстві інфраструктури.
“Підписано документ про інвестиції в обсязі 20 млн євро провідного контейнерного оператора Франції, що входить в Топ-3 контейнерних операторів світу, CMA CGM в Одеський порт”, – йдеться в повідомленні.
Упродовж найближчих 5 років завдяки цим інвестиціям буде суттєво збільшено вантажопотік.
Читайте також: Рекордна кількість туристів відвідала Одеський порт
Як зазначили в міністерстві, з боку французького уряду є беззастережна підтримка як України, так і інвестиційних проектів французьких компаній в Україні щодо концесії доріг, аеропортів, морських портів та спільних стратегічних залізничних проектів.
Що варто знати про CMA CGM ?
CMA CGM Group – французька транспортна судноплавна компанія зі штаб-квартирою в Марселі, займається переважно контейнерними морськими перевезеннями. Найбільший у Франції і третій за величиною у світі морським контейнерний перевізник.
Компанія представлена на кожному континенті, більш ніж в 160 країнах світу, через міжнародну мережу своїх регіональних відділень, що складається більш ніж з 750 офісів і філій.
Суспільство

У своєму інстаграм Франк Вільде опублікував селфі з картиною Маргарити Половінко, яку вона писала кров’ю. Українська художниця загинула 5 квітня.
Про це сповістили у Другому механізованому батальйоні 3 ОШБР, де служила Маргарита.
У своєму дописі Франк Вільде додав цитату Маргарити, якою вона описувала власну картину:
«Я намалювала дівчину, яка, мов ангел, летить над будинками. Дівчина літає над цією гидотою світу. Перше моє сприйняття росіян було таким, що вони — монстри, які прийшли битися з людьми»

Читайте також: «Символ гордості»: 13-річний каратист відмовився від спільного фото з росіянином на п’єдесталі (ВІДЕО)
Про мисткиню
Маргарита Половінко — українська художниця, фельдшерка і волонтерка. Вона загинула на війні 5 квітня у 31 рік. Маргарита служила у 3-й окремій десантно-штурмовій бригаді Збройних Сил України. У 2024 році Маргарита Половінко зголосилася допомагати в евакуації поранених бійців, керуючи евакуаційним транспортом у першій ланці ланцюга евакуації. Згодом увійшла до 2-го механізованого батальйону 3-ї окремої десантно-штурмової бригади.

У інтерв’ю для «Суспільного» Половінко розповідала, що почала багато малювати на початку повномасштабного вторгнення, коли побачила перші новини про загибель дітей в Ірпені.
11 квітня Маргариту поховають у рідному Кривому Розі на Алеї Слави центрального кладовища.
Нагадуємо, що на Донеччині розробили 3D-модель стели з підписами, які в 2024 зафарбували.
Фото: інстаграм Франка Вільде
Суспільство

Керівниця ГО «Моє місто» Вікторія Зацнова представила український досвід краудфандингу на міжнародній програмі Voices United у Стокгольмі. Програму організував Шведський інститут, щоб зібрати українські та шведські організації для обміну досвідом і пошуку спільних рішень.
Про це повідомляють в громадській організації.
Краудфандинг в Україні та за кордоном
Український досвід краудфандингу викликав у шведських партнерів особливий інтерес, адже в нашій країні спільнокошт став відповіддю на виклики воєнного часу. У Швеції громадське фінансування використовують переважно для підтримки стартапів і творчих ідей.
Під час проєкту Вікторія провела тренінг про те, як українці використовують краудфандинг для вирішення нагальних потреб — від допомоги ВПО до відновлення інфраструктури.
Читайте також: «Тримаюся далі»: як багатодітна мама з Києва передала 240 тонн допомоги за рік

Іноземці приїздитимуть переймати досвід
На зустрічі зі шведськими організаціями українка познайомилася з роботою ForumCiv (розвиток громадянського суспільства у 70 країнах світу), The Independent Living Institute (підтримка людей з інвалідністю) та Reach for Change (підтримка соціальних підприємців).
«Цей нетворкінг показав мені перспективу для українських організацій виходити на міжнародний рівень, організовувати спільні освітні програми для організацій-початківців та розвивати обміни між країнами. Ми вже бачимо можливість створення проєктів, у межах яких українці їздитимуть за кордон вивчати, як там працює громадський сектор, а іноземці приїздитимуть до нас переймати наш досвід та волонтерити», — каже Вікторія Зацнова.
Український громадський сектор вміє діяти швидко: мобілізувати ресурси, адаптуватися до змін і будувати довіру з людьми. Цей досвід може бути цінним для міжнародної спільноти. А от у західних партнерів ми можемо вчитися системності: сталого управління, планування наперед і міжнародних стандартів прозорості.


Про «Моє місто»
«Моє місто» — це громадська організація, що надає можливості для реалізації суспільно корисних ініціатив через краудфандинг і навчання.
Організація вже понад 10 років розвиває культуру краудфандингу в Україні, допомагаючи соціальним ініціативам збирати кошти на важливі зміни.
Нагадаємо, бойова медикиня Олена Риж розповіла у «Збірному подкасті» про донати і дії, що під силу кожному
Фото: «Моє місто»
Суспільство

3 квітня в київському Veteran Hub пройшла панельна дискусія «За кадром: шлях тих, хто поруч». На зустрічі обговорили роль родини, друзів і близьких у процесі адаптації ветеранів і ветеранок до цивільного життя.
Про це повідомляє пресслужба Veteran Hub.
Зустріч спільноти
Захід організували як частину контентного проєкту «За кадром», де розповідають історії команди підтримки українських учасників «Ігор Нескорених-2025». Дискусію ініціював банк ПУМБ для платформи «Жити назустріч». Тут зібрали спікерів і спікерок, чиї життя нерозривно пов’язані з ветеранською спільнотою: родичів, партнерів, побратимів, військових психологів. Вони поділилися особистими історіями, викликами та практичними порадами про те, як підтримка близьких стає фундаментом для відновлення після війни.
Читайте також: Українці здобули 30 медалей на «Іграх Нескорених-2025»
Про що говорили
На зустрічі згадували про силу духу тих, хто залишається «за кадром». Обговорювали, як спорт стає інструментом відновлення, які виклики постають перед сім’ями та як суспільство може й повинне стати частиною адаптаційного процесу.
Герої дискусії наголосили, що адаптація — це спільний шлях, де підтримка відіграє ключову роль.

Серед запрошених спікерів і спікерок:
- Анастасія Андрощук — дружина учасника «Ігор Нескорених-2025» Олександра Андрощука: «Діти відволікали. Змушували гратися, навчатися… А Саша мене підтримував: ʺТа чого ти, це як колінце збитиʺ». Анастасія розповіла, як спорт повернув її чоловіка до активного життя, а овації на змаганнях стали важливішими за самі тренування;
- Наталія Швачко — мама учасника збірної Артура Миліна: «Я була тиха, як мишка, без істерик. Розуміла: є я, є мій син, і я буду з цим боротися». Наталія поділилася, як пережила клінічну смерть сина та як тепер він намагається всіх залучити до спорту;
- Максим Гулій — ветеран, побратим учасниці Алли Сенченко: «Ми не ті друзі, що телефонують щодня. Ми як перемикачі – можемо виговорюватись раз на місяць». Сергій наголосив на важливості побратимської підтримки та ролі спорту в адаптації;
- Ігор Холодило — ветеран, військовий психолог: «Найгірший варіант – коли людина проходить етап відновлення одна. Соціальна підтримка є ключовою». Ігор підкреслив, що ресурс тих, хто підтримує, — основа успішного відновлення;
- Тетяна Колесник — керівниця сектору соціальних проєктів ПУМБ. Вона зауважила, що банк долучився до співпраці з «Іграми Нескорених» через спільні цінності та власну платформу інтеграції ветеранів «Жити назустріч»: «З війни повертаються наші колеги, і ми бачимо, як їм складно. Тож ми вирішили створити платформу, щоб ветерани отримували підтримку не тільки в родині, серед близьких, а й серед бізнесу, роботодавців, громадських організацій». Тетяна розповіла про ініціативи платформи, які сприяють якісній взаємодії між ветеранами й ветеранками та суспільством;
- Ілона Волошина — національна координаторка «Ігор Нескорених» в Україні, військовослужбовиця: «Як показують наші дослідження та власні спостереження, «Ігри Нескорених» позитивно впливають на цілі родини, допомагаючи зміцнити соціальні зв’язки, повернути відчуття контролю над власним життям, прийняти нову реальність та пройти процес відновлення разом». Ілона зазначила, що змагання стають ліками, які допомогають не лише ветеранам, а й їхнім близьким знайти підтримку серед тих, хто пройшов схожий шлях.


На заході наголосили, що спорт, зокрема «Ігри Нескорених», мотивує ветеранів і ветеранок до нового життя та допомагає відновити соціальні зв’язки. Це пов’язане з тим, що саме спорт дозволяє воїнам повернути відчуття спільноти, свого підрозділу. Спікери згадували, що родинам доводиться проживати власні травми, аби знову стати опорою для близьких. Учасники дискусії підкреслили, що запитання «Як я можу тобі допомогти?» важливе для розуміння унікальних потреб кожної людини в підтримці.
Про організаторів
«Жити назустріч» — ініційована ПУМБ платформа інтеграції ветеранів та ветеранок у партнерстві з Veteran Hub, Superhumans, Invictus Games Ukraine та Uklon Інклюзивний. Мета — допомагати тим, хто повертається з війни, якісно інтегруватись у фінансові процеси, трудові відносини, підприємництво та суспільство загалом. Ініціативи в межах платформи «Жити назустріч» сприяють створенню нових можливостей для ветеранів і ветеранок, а також мотивують бізнес, громади та всіх українців робити кроки назустріч одне одному.
Команда платформи продовжує розвивати її, і вже цього року окремим напрямом стане підтримка адаптивного спорту, який допомагає ветеранкам і ветеранам віднайти віру в себе. Дізнатися більше про платформу, реалізовані та заплановані активності й долучитися до ініціатив можна на сайті.
«Ігри Нескорених» — це міжнародний захід з адаптивних видів спорту для ветеранів і військовослужбовців, які отримали поранення, були травмовані або захворіли, виконуючи свої службові обов’язки. Ініціативу заснував Герцог Сассекський Принц Гаррі у 2014 році. Організатори зазначають, що це чудова можливість для ветеранів об’єднатися навколо спорту та побудувати спільноту.
Читайте також: Спорт дав зрозуміти, що не все втрачене. Це історії ветеранок, які представлятимуть Україну на «Іграх Нескорених»
Відбір та підготовку збірної України 2025 року здійснює Міністерство у справах ветеранів України спільно з Центром стратегічних комунікацій «СтратКом Україна», «Повернись живим» та ГО «Ігри Інвіктус Україна» в межах Національної стратегії зі створення безбарʼєрного простору, ініційованої першою леді Оленою Зеленською.
Нагадуємо, що жителі будинку у Львові встановили зовнішній ліфт для свого сусіда з інвалідністю (ФОТО).
Фото: Veteran Hub