Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Евакуювати онкохворих дітей. Як фонд «Запорука» підставив плече державі та врятував маленьких пацієнтів Інституту раку

Опубліковано

Пів року тому, у грудні 2021, ШоТам вперше поспілкувався з президенткою благодійного фонду «Запорука» Наталією Оніпко. Це була розмова про випадковість, яка перетворилася на потужний рух допомоги онкохворим дітям та їхнім батькам. Про реабілітаційний центр, що став другою домівкою для понад 1300 родин з усієї України. А ще – про мрію відкрити нову «Дачу».

Новий, вже не орендований, а власний, центр мав відкритися цього місяця – на початку червня. Але повномасштабне вторгнення РФ не лише перенесло цю дату, а й повністю змінило роботу фонду. За понад 100 днів війни «Запорука» зробила фактично неможливе – евакуювала за кордон сотню онкохворих дітей та забезпечила для них кращі італійські клініки, налагодила всю необхідну логістику, залучила до лікування поранених дітей провідного хірурга Європи та відкрила цілодобову лінію психологічної підтримки. 

Друга розмова з Наталією Оніпко – про «Запоруку», загартовану новим етапом війни. Про медбрата, який розважав дітей в підвалах Інституту раку, граючи на гітарі. Про лікаря, який взяв на себе відповідальність за життя 16 дітей. Про друзів, які залишаються на зв’язку з перших хвилин повномасштабної війни.

Ми планували відкрити нову «Дачу», але війна змінила всі плани

Напередодні повномасштабного вторгнення, 15 лютого, ми відкрили відділення трансплантації кісткового мозку в Західноукраїнському спеціалізованому дитячому медичному центрі у Львові. Це проєкт, який мав суттєво змінити надання медичної допомоги в регіоні та зробити трансплантацію більш доступною для сотень маленьких пацієнтів. 

А в червні наша команда планувала відкрити центр «Дача», розрахований на 14 родин з онкохворими дітками. Але ми не встигли – 24 лютого почався новий етап війни. Тоді в нашій «Дачі» перебувало 9 родин. І, знаєте, це зовсім різні відчуття – коли ти відповідаєш лише за свою родину, і коли в тебе 30 людей, які також потребують допомоги.

До того ж, із самого ранку з Інституту раку до нас почали відправляти дітей, яких можна було від’єднати від крапельниць. Напевно, у перші години ніхто не розумів, чи надовго це все. Тому весь день у мене були сумніви й вагання: що я маю робити з усіма родинами.

Підопічні фонду Запорука

У підвалах Інституту раку продовжували лікувати дітей

Десь по обіді я зателефонувала Сергію Притулі, аби почути ще й його думку. Мовляв, ось, у мене за такою адресою є кілька десятків людей. І він одразу відповів: організовуємо евакуацію. Я й сьогодні дуже шкодую, що не змогла переконати виїхати всіх. Люди вірили, що війна незабаром завершиться. Зрештою, в евакуаційний автобус сіли всього дев’ятеро людей – три родини. Із конвоєм поліції вони вирушили до Тернополя, там перечекали й евакуювалися за кордон, аби продовжити лікування.

Потім було ще кілька страшних днів в Інституті раку, де попри все продовжували лікувати дітей. Їх не можна було вивезти в перші дні: діти були підключені до крапельниць, перебували в трансплантаційних боксах. А це означає, що вони потребували в стерильних умовах. Зазвичай, у таких пацієнтів настільки ослаблений організм, що впродовж 21 дня до цього боксу ніхто не заходить, аби не занести інфекцію.

Але коли почалися бомбардування, діти з цих боксів щоразу спускалися в підвал під час повітряних творог. І подальше лікування фактично продовжувалося у підвалах. Зараз я розумію, що це було справжнє геройство з боку родин та лікарів. Загалом у підвалах Інституту раку перебувало 16 діток. Наш медбрат щовечора грав на гітарі, співав їм пісень, намагався підтримати.

Другу хвилю евакуації організували за три години

Увесь цей період ми підтримували ці родини, як могли. Але на початку березня стало зрозуміло, що так не має і не може бути. Потрібно евакуювати. З’явився страх, що пізніше ми вже просто не зможемо вивезти дітей. Так почалася наша друга евакуація, організована за три години.

Ми підключили «Укрзалізницю», волонтерів Червоного Хреста, довезли дітей до вокзалу. А це перший тиждень вторгнення: переповнені потяги, паніка, жах та страх. На щастя, «Укрзалізниця» знайшла місце для наших пацієнтів. Так, нехай це не було мегакомфортно. Але діти доїхали до Львова. Там ми організували волонтерів, які створили живий коридор для дітей, адже натовпи людей могли просто затоптати малечу.

Дитина в літаку

Зі Львова маленькі пацієнти вирушили до польського Жешува, а звідти – літаками до Італії. Фактично, від дзвінка керівника дитячого відділення Ігоря Климнюка до вивозу дітей на безпечну територію минуло 24 години. А вже після обіду вони були в Італії. Тобто буквально за 30 годин нам вдалося організувати та евакуювати дітей до закордонних клінік.

Вистачило одного дзвінка, аби організувати літаки для наших пацієнтів

Це все – завдяки нашим партнерам, які вже 15 років підтримують нас. Головний стратегічний партнер – це Фундація Soleterre. Зранку 24-го лютого першою мене набрала мама, а другим – президент Фундації. Мовляв, ми тут, поруч, зробимо все, що потрібно. І щойно ми були готові до евакуації, мені вистачило одного дзвінка.

Я просто сказала, що літаки мають чекати на нас у Польщі, адже діти дуже складні, логістики ще не було, довкола – суцільний хаос. Але навіть у цьому хаосі ми спрацювали відмінно. Звісно, дуже хвилювалися, що дітям стане зле в дорозі, що ми можемо когось із них втратити. Але у потяг із малечею сів керівник відділення дитячої онкології Григорій Климнюк разом із двома медсестрами. Він взяв на себе цю відповідальність та всю дорогу до кордону підтримував дітей. Медсестри полетіли з маленькими пацієнтами до Польщі та Італії, а лікар повернувся назад.

Евакуація родин, якими опікується благодійний фонд Запорука

Ніхто не тягне ковдру на себе, всі працюють на перемогу

Сьогодні маємо вже майже 100 онкохворих дітей в Італії, яких вивіз безпосередньо благодійний фонд «Запорука». Ще понад 80 дітей вдалося евакуювати іншими каналами. Наразі вже чудово працює вся логістика. У Польщі на базі UNICORN clinic створили такий собі хаб, до якого звертаються всі країни світи, пропонуючи свою допомогу хворим діткам. Тому сьогодні хаосу вже немає, все відбувається максимально злагоджено.

Дуже важливо, що сьогодні всі установи та організації об’єднані та працюють разом. Немає якогось перетягування ковдри, змагань «хто краще». І я дуже люблю українців за те, що в такі важкі моменти ми вміємо мобілізуватися, забути про все та робити спільну справу для порятунку. І, знову ж, я рада, що ми маємо таких надійних партнерів в Італії. 

Родина – величезний ресурс підтримки й допомоги

Я знаю чимало історій, коли дітям вдавалося виїхати, але на місці їм не було, кому допомогти. Адже більшість клінік пропонують лише лікування, тоді як існує ще ціла купа інших проблем. Зокрема, психологічна підтримка. Бо щойно людина опиняється у безпеці й починає лікування, вона згадує весь цей жах, починає гортати новини, сумує за своїми рідними та близькими. І психологи часто кажуть, що на відстані все це переживається важче.

Тому під час евакуації ми завжди намагаємося допомогти не лише дитині, а й родині. Ми надаємо можливість виїхати разом із маленькими пацієнтами мамі, братикам, сестричкам, бабусям. І в нас є чимало прикладів родин, які евакуювалися разом. 

Я завжди повторюю, що родина – це величезний ресурс підтримки й допомоги.

Ми підтримуємо зв’язок з усіма евакуйованими сім’ями, у нас працюють гарячі лінії в Україні та Італії. Так, ми не можемо вирішили абсолютно всі запити, але стараємося, аби люди не відчували себе покинутими. Тим, хто не витримує перебування за кордоном, ми довго пояснюємо, що війна ще не закінчилася. Адже допомога, якої потребують онкохворі діти, не може перериватися. 

Уявіть, під час повітряної тривоги дитина може лежати на операційному столі. Звісно, операцію продовжать, але може статися будь-що. Та й навіть просто перебування у бомбосховищі для пацієнтів зі слабким імунітетом – це дуже ризиковано.

Евакуація родин, якими опікується фонд Запорука

Війна вбиває по-різному і врятувати вдається не всіх

Не всі історії з нашої практики завершувалися успішною евакуацією. У нас було чимало дітей з Луганської області, яким ми допомагали покинути регіон та переїхати у більш безпечне місце. Іноді нам не вдавалося залучити до цього великі організації, але ми знаходили сміливців, які допомагали вивозити дітей. Там, на окупованих та прифронтових територіях, батькам доводиться в прямому сенсі слова боротися за життя своїх дітей. І мені дуже боляче, що є родини, яким ми не можемо допомогти.

Якось, на початку травня, мені зателефонував чоловік з Донеччини. Його населений пункт опинився під тимчасовою окупацією вже після 24 лютого. Людина плакала й просила просто поговорити. У нього онкохвора дитина, але окупанти не випускали родину на підконтрольну Україні територію. Натомість поклали до Донецької лікарні. Якщо цитувати дослівно, то чоловік назвав тамтешні умови «бомжатніком». 

Я просила залишатися на зв’язку, радила спробувати виїхати через Росію та дістатися країн Балтії, аби ми могли якось допомогти. Але відтоді він не телефонував. Що сталося із цією родиною та дитиною – невідомо. І така історія – не одна. І кожна з них – болить.

А є історії, коли можливість виїхати була, однак батьки вірили в «русскій мір» і прихід «освободітєлєй». Казали, що все буде добре. А потім втратили з нами зв’язок. Чи, скажімо, родина з Сєвєродонецька. Я особисто телефонувала матері та переконувала виїхати. Наші волонтери проїхали більшу частину шляху, і в день, коли вони вже були під містом, жінка зателефонувала і відмовилася їхати. Через страх.

І я не засуджую цих людей. Це просто факт, доказ того, що ця війна вбиває по-різному. Зокрема, і тих людей, які просто не можуть отримати необхідну допомогу.

Оперувати дітей з пораненнями допомагає хірург з Італії

Також ми почали працювати з Дитячою лікарнею Святого Миколая у Львові. Лікарня приймає поранених дітей з різних регіонів України. Ми домовилися з одним із провідних італійських хірургів, і тепер Роберто Брамбілла разом із нашими медиками щодня працює в операційних. Він спеціалізується на лікуванні ран, поранень, отриманих внаслідок війни. 

За словами Роберто, наші лікарі – неймовірні та талановиті люди, що працюють на межі можливостей. Але ні в кого з них не було досвіду роботи з такими пораненнями. Тому італієць підказує, консультує наших героїв, а також займається замовленням гуманітарної допомоги. Це матеріали, яких в Україні просто немає. Наприклад, штучна шкіра. У такій співпраці наші медики набувають нового досвіду, а діти – отримують шанс продовжувати повноцінне життя.

Крім того, у нас вже є багато домовленостей щодо протезування та реабілітації наших маленьких пацієнтів. Це те, що на нас чекає в майбутньому. Адже після операцій діти потребуватимуть справді якісної реабілітації. Я не впевнена, що після війни бюджет нашої держави зможе покрити абсолютно всі потреби. А тому важливо вже зараз домовлятися про допомогу від іноземних партнерів.

Дитина на ліжку

20% дзвінків на нашу лінію психологічної підтримки – від чоловіків

Сьогодні Західноукраїнський спеціалізований дитячий медичний центр став справжнім хабом для тимчасового перебування дітей перед евакуацією за кордон. Це величезна кількість пацієнтів і ще більша – звернень. І не лише щодо онкології чи хвороб взагалі. Люди звертаються й через страх, втрати, травми. Тому ми задіяли психологів, які працюють на базі лікарні та безкоштовно допомагають кожному, хто цього потребує. Центр відкритий не лише для пацієнтів, отримати психологічну підтримку можна й просто «з вулиці».

Та ми швидко зрозуміли, що прийдуть не всі. Адже це практично нереально, аби всі прийшли зі своєю бідою до лікарні. Зрештою, вирішили зробити так, аби людина будь-якої миті могла зателефонувати й отримати безкоштовну психологічну допомогу

Цим наш фонд займався упродовж усіх 15 років, а тому ми мали дійсно кваліфікованих спеціалістів. І це важливо, адже психологічної допомоги багато, але тут все залежить не від кількості, а від якості.

Тому я попросила своїх професіоналів підібрати ще 20 таких самих спеціалістів. Тепер з нами працюють психологи, котрі перебувають як в Україні, так і за кордоном. Хтось у країнах ЄС, хтось – у США. І це навіть добре, адже вони менш травмовані війною.

Команда фонду Запорука

Ми не очікували, але у нас дуже багато звернень від чоловіків. Здавалося б, ми всі знайомі з цим стереотипом, що чоловіки не плачуть і не ходять до психологів. Але насправді це не про слабкість. Це про сміливість. Сміливість сказати, що ти потребуєш допомоги. Сьогодні 20% дзвінків – саме від чоловіки. 

Але ми не обмежилися онлайн-підтримкою. Семеро наших психологів поїхали допомагати переселенцям, які евакуювалися до Вінниці. Також ми запустили проєкт з навчання базовим елементам психологічної підтримки для соціальних працівників та вчителів. Це не «експрес-курси психолога», ні. Ми навчаємо, як відповідати на певні питання, як спілкуватися, аби не нашкодити людині, куди з цими питаннями можна направити тощо.

Ми не збираємо гроші в Україні, тут вони потрібніші ЗСУ

Наша команда вирішила, що під час війни ми мінімально збираємо кошти в Україні. Коли мене питають, як допомогти, я завжди раджу переказати гроші на ЗСУ, до Фонду Сергія Притули. Адже точно знаю, куди підуть ці кошти і як ці люди працюють. Вони – як ми, але опікуються військовими.

«Запорука» сьогодні направлена на збір коштів за кордоном та гуманітарну допомогу. Я впевнена, що наші іноземні партнери мають допомагати Україні. І вони допомагають. Тут ще важливий момент: українським фондам та громадським організаціям варто не боятися ділитися роботою з іншими. Якщо ви бачите, що не витягуєте, – просто передайте іншим. 

Діти-підопічні фонду Запорука

Наприклад, коли ми налагоджували роботу з Intersos (організація гуманітарної допомоги, яка працює на допомогу жертвам стихійних лих та збройних конфліктів, – ред.), думали, що будемо втілювати якісь проєкти. А насправді стали таким собі консультативним органом: куди направити, що направити, в якій кількості. 

Зараз ця організація працює в містах, куди евакуюються мешканці прифронтових та окупованих територій. Купує величезну кількість всього необхідно за власні кошти. Тому необхідно підказувати, показувати, знайомити та спрямовувати. Разом у нас все вийде.

Більше про благодійний фонд «Запорука» та порятунок онкохворих дітей в Україні читайте в нашій попередній розмові.

Суспільство

До Дня сміху коміки «Підпільного стендапу» зібрали 250 тисяч грн для військових

Опубліковано

Учасники «Підпільного стендапу» 1 квітня провели благодійний стрим, який тривав понад три з половиною години. Під час трансляції коміки збирали гроші на пікапи для спецпідрозділу НГУ «Атей».

Стрим відбувся на ютуб-каналі «Підпільного стендапу».

Як пройшов стрим

На трансляції виступили відомі українські коміки та знаменитості, зокрема Василь Байдак, Дядя Жора, Ницо Потворно, Саша Гонтар, Роман Міщеряков, Ганна Кочегура, Юрій Коломієць та інші. Під час стриму гості жартували, виконували завдання та розігрували мініатюри.

Мета благодійної трансляції

Під час благодійного стриму українці задонатили на пікапи для військових понад 250 тисяч гривень. Загальна мета збору — 500 тисяч гривень. Долучитися до нього можна за посиланням.

Підрозділ спеціального призначення «Атей» сформували два роки тому під командуванням Євгена Безсмертного. Бійці «Атей» брали участь у бойових діях на Донеччині, Харківщині, Запоріжжі та інших ділянках фронту. Наразі підрозділ проходить перепідготовку та комплектування задля розширення до роти спецпризначення.

Читайте також: Перо з фільмів Антоніо Лукіча продали за півмільйона гривень: кошти передали на ППО (ФОТО)

Про «Підпільний Стендап»

«Підпільний Стендап» — одне з найбільших об’єднань стендап-коміків в Україні, яке почали формувати у 2015 році. Щомісяця стендапери проводять близько ста концертів. Обʼєднання створює такі проєкти:

  • «Майже Інтелектуальне Шоу»;
  • «Підпільні Розгони»;
  • «Підпільний Кіноклуб»;
  • «Підпільний подскаст» та інші.

Нагадаємо, що «Підпільний Стендап» запустив нове шоу про книжки: першим гостем став Макс Кідрук.

Фото обкладинки: ютуб-канал «Підпільного стендапу»

Читати далі

Суспільство

У Чорнобильській зоні відчуження розквітнув червонокнижний білоцвіт (ФОТО)

Опубліковано

На території Чорнобильського заповідника розквітнув рідкісний білоцвіт весняний. Через знищення природних середовищ квітку внесли до Червоної книги.

Про це повідомили в Чорнобильському радіаційно-екологічному біосферному заповіднику.

На Київщині цю квітку можна зустрітися хіба що в присадибних ділянках як декоративну рослину. Білоцвіт весняний росте переважно у Карпатах та на Поліссі.

У заповіднику вказали, що в Чорнобилі ці квітки колись висадили господарі однієї з осель міста. Рослина має потужну кореневу систему, а тому вона швидко розростається та розквітає білими дзвіночками із фіалковим ароматом.

Читайте також: Майстриня з Харкова допомогла покинутим котам на понад 250 тисяч гривень

«У народі вважається, що білоцвіт приносить удачу та є символом оновлення, а той факт, що він зберігся в зоні відчуження, надає йому ще більшої значущості: немов природа повертає собі життя у місцях, колись залишених людьми»‚ — написали у заповіднику.

Фото: Віктор Кучинський, фейсбук-сторінка Чорнобильского заповідника

Нагадаємо, що на місці лісової пожежі на Київщині висадили шість тисяч нових дерев.

Фото обкладинки ілюстративне: «Вікімедіа»

Читати далі

Суспільство

Не дає зануритися в темряву: це енергетик з Донеччини, що працює попри обстріли

Опубліковано

Валентин з містечка Курахове працює енергетиком уже понад 20 років. Курахівська ТЕС була у місті центральним підприємством, тому він навіть не вагався, який фах обере для себе:

«Я інженер-механік, завжди жартую, що руки ростуть з правильного місця, тому вдома ремонтував велосипеди чи машини. А згодом на роботі — обертові механізми. Та найважливіше — ми знали, що наша робота є критично важливою, бо ми давали людям світло і тепло».

Улюблену роботу довелось покинути, коли росіяни наблизилися до міста та почали кілька разів на день обстрілювати станцію.

Росіяни обстрілювали ТЕС щодня

У рідному місті Курахове я збудував свій будинок, зробив парник, де вирощував лимони, ходив на риболовлю. Згодом почав будівництво — змайстрував лазню та літню кухню біля будинку. Проте все змінилося у 2022 році. 

Моя сім’я виїхала на Закарпаття уже 8 березня, а я ж залишився на роботі. Ми з колегами працювали щодня і часто відновлювали техніку на станції після російських обстрілів. 

Перші пів року нас атакували переважно вночі, а коли росіяни підійшли ближче, то обстрілювали ТЕС з артилерії майже щодня. Часто стріляли на світанку — перед тим, як люди мали вийти на роботу. Потім як за розкладом наступна атака була в обід, а далі — ввечері. І це ще не враховуючи ракет, які також часто прилітали і по місту, і по станції.

Курахівська ТЕС до повномасштабного вторгнення. Фото: ДТЕК Курахівська ТЕС у фейсбуці

Я залишився жити у власному будинку, де ще у 2014 році облаштував гарний просторий підвал. Після початку повномасштабного вторгнення туди до мене переїхав брат і так ми разом жили понад два роки. Принесли туди деякі меблі, поставили буржуйку, провели електрику. А ще я зробив удома свердловину, тому ми постійно мали свіжу воду. 

Останні дні на станції не працювали, а просто виживали

Переважно по Курахівській ТЕС прилітало ще до оголошення тривоги. Тому ми постійно прислухалися і коли вже чули гучні вибухи неподалік, то ховалися. Росіяни з артилерії влучали і в паркувальні майданчики, тому наші авто були побиті. А коли обстрілювали ракетами, то навіть бомбосховище здригалося. 

Під час одного з обстрілів постраждала автівка Валентина. Фото надав Валентин

Тому останні місяці на роботі ми вже не працювали, а просто сподівалися вижити. У касках та бронежилетах переміщувалися різними коридорами та старались менше виходити на вулицю.

Проте влітку минулого року після чергового обстрілу керівники отримали наказ, що запуску блоку не буде і потрібно розбирати наше обладнання.

Ми так довго ремонтували станцію, а тепер мусили її залишити. З рідної станції я забрав з собою лише системний блок власного комп’ютера.

На новій роботі ділюся досвідом з колегами

Я дуже просився на роботу саме на Бурштинську ТЕС, адже хотів бути ближче до сім’ї, яка жила на Закарпатті. І зараз живу у невеличкому селі біля Бурштина. Ми часто зідзвонюємося з курахівськими колегами, адже багатьом з них компанія запропонувала роботу на інших своїх ТЕС. Декілька з них навіть жили у мене деякий час, поки не знайшли власне житло. А ще ми хочемо зустрітися всі разом під час відпустки десь в Карпатах. 

Часом колеги з Бурштинської ТЕС запитують мене про обладнання, з яким я працював удома. Я показую свої фото, схеми та креслення, ми часто порівнюємо механізми, хоча тут станція більш сучасна за нашу.

Валентин перевіряє техніку на новій роботі. Фото надав Валентин

Єдине, що для мене не змінилося, то це кількість роботи — її було багато вдома, а тепер і тут, проте я швидко до всього звикаю. Тут я також працюю зі схожими обертовими механізмами.

І знову ремонти через ворожі обстріли

Кожен мій день починається з наради та ранкового обходу. Протягом дня я відповідаю на листи від підрядників, перевіряю техніку та планую ремонти. Коли починається повітряна тривога, то ми спускаємося в укриття або ж покидаємо територію. Деякі колеги мусять залишатися на своєму робочому місці та рятувати обладнання після прильотів, якщо це необхідно.

Курахівська ТЕС після чергового російського обстрілу. Фото надав Валентин

Ця проблема скрізь мене переслідує. В Кураховому ми з колегами лише змогли відремонтувати обладнання, тільки запустили димарі, все почало диміти як знову новий обстріл. 

Так само і тут — дуже багато пошкоджень, деяке обладнання вже не підлягає ремонту, а щось потребує багато коштів і часу. Ми не маємо таких можливостей та й бракує енергетиків, які б могли цим займатися, бо молодь не поспішає йти в цю сферу. Тому працюємо ми. 

Все одно люблю свою роботу

Я сумую за домом та рідною ТЕС, але вже й не знаю, чи буде до чого повертатися, адже минулоріч росіяни окупували Курахове.

Я бачив фото, як зараз виглядає станція. Там зруйнували майже всі труби, пошкодили багато приміщень, цехів, немає вікон та даху. Зараз це місце зовсім не впізнати.

Професія енергетика досить складна, та навіть якби я знав, що нас чекає в майбутньому, то все одно б пішов працювати в цю сферу. 

Валентин під час роботи. Фото надав Валентин

Зараз кожен має допомагати країні на своєму місці. Я не можу долучитися до війська через проблеми з хребтом. Тому продовжую працювати та станції та робити те, що вмію найкраще — давати людям світло. Бо якщо тут нікого не буде, то що ж тоді — все зануриться в темряву?

Читати далі