Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Думав, що гранти виграють лише «свої». Як кондитер з Київщини почав створювати українські макарони

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Його соцмережі — це поєднання естетичного задоволення та вибуху смакових рецепторів. А різнокольорові макарони, які готує та фотографує Артем Розкокоха, репостить у свої соцмережі переможниця професійного кулінарного шоу «МастерШеф 2».

Ще з підліткового віку Артем цікавиться кондитерським мистецтвом, а власну справу розпочав цього року завдяки перемозі в грантовому конкурсі «Роби своє» від Благодійного фонду «МХП — Громаді». Як йому це вдалося та що потрібно, аби виграти грант, розповідаємо в ШоТам.

З 16 років навчався та працював на кухні

Артем Розкокоха родом із села Баришівка, що на Київщині. З 16 років хлопець навчався кондитерської справи в переможниці шоу «МастерШеф 2» Лізи Глінської, відвідував її майстер-класи, працював на кухні, а всі зароблені кошти вкладав у навчання онлайн. 

Артем Розкокоха з Лізою Глінською. Фото надав Артем

До повномасштабної війни Артем працював за кордоном, але повернувся в Україну з початком російського вторгнення. Тривалий час думав, чим займатиметься далі, поки його знайома керівниця місцевого БФ Надія Слухай не розповіла про грантову підтримку від Благодійного фонду «МХП — Громаді».

Хлопець був переконаний, що має надто мало досвіду, аби гарно презентувати свою ідею — кулінарний проєкт «Український макарон», де буде виготовляти вишукані іноземні десерти (тарти, моті, макарони), але з власним оздобленням і маркуванням, аби вони стали доступними для українців у маленьких містах і селах.

Але все ж Артем наважився. Спершу пройшов навчання від фонду — дізнався, як створити бізнес-стратегію і скласти бізнес-план. Підприємець радить усім, хто має бажання започаткувати власну справу, обов’язково приділити час навчанню та вдумливо прослухати всі модулі.

Завдяки гранту робить макарони вдвічі швидше

Після навчання Артем заповнив форму на сайті фонду, де описав свою бізнес-ідею, хоча особливо не розраховував на перемогу.

«Ще кілька років тому я думав, що гранти виграють лише “свої”: куми, брати, свати, і нереально там пробитися. Коли мені зателефонували з фонду й повідомили про перемогу, то першу хвилину я просто мовчав і не міг у це повірити. А коли дізнався, скільки цікавих бізнесів перемогли в конкурсі “Роби своє” за два роки, то змінив свою думку», — згадує Артем. 

Макарони, які виготовляє Артем Розкокоха. Фото надав Артем

Артем Розкокоха отримав майже 70 000 гривень. Завдяки грантовій підтримці хлопець придбав дорогу духову шафу Bosch, блендер Bamix і потужну вафельницю. «Якби не грант, то я б не зміг придбати таку вартісну техніку. А зараз використовую топову техніку й можу завдяки їй створювати ще більше десертів. До проєкту я готував 100 макаронів за 4-5 годин, а зараз ту саму кількість роблю вдвічі швидше», — ділиться хлопець.

Зараз Артем створює десерти на весілля й інші святкові заходи, а ще постачає свої кондитерські вироби у 8 закладів харчування та 3 магазини Броварського району. 

Тістечка власного виробництва від Артема Розкокохи. Фото надав Артем

П’ять тістечок за десять тисяч гривень

Кондитер радить людям, які хочуть почати власну справу, не боятися знайти в ній експерта й звернутися по поради. Для Артема такою людиною є Ліза Глінська, якій хлопець вдячний за навчання та підтримку. Коли він завершив курс у Лізи, вона репостила його десерти у свої соцмережі з аудиторією пів мільйона людей. Підписники Лізи писали Артему з питаннями, як він готує той чи інший десерт, тому з часом хлопець вирішив запустити власне навчання.

Артем Розкокоха отримує сертифікат про завершення кондитерських курсів від Лізи Глінської. Фото надав Артем

Кондитер публікує свої десерти в TikTok, а також уже створив власний курс і запустив його наприкінці літа минулого року. Зараз в Артема навчаються онлайн люди з України та з-за кордону. 

Окрім цього, хлопець намагається своїм кондитерським бізнесом підтримувати військовослужбовців: долучається з десертами до аукціонів, передає смаколики на фронт. Він розповідає, що готував свої десерти на великий аукціон, де волонтери назбирали на ЗСУ 160 000 гривень. Тоді 5 тістечок продали за 10 000 гривень. 

Нещодавно Артем почав виготовляти ситні енергетичні батончики, які дуже сподобалися захисникам. Хлопець передає смаколики на фронт через місцеві благодійні фонди, зокрема, «Екта Ініціатива». А ще кондитер планує безкоштовно навчати дружин військовослужбовців, аби ті розвивали власні бізнеси у своїх містах чи селах. 

Як отримати грантову підтримку від «МХП — Громаді»

Зараз Артем Розкокоха не планує створювати власний окремий заклад харчування — поки працює вдома на кухні. Каже, що вона в нього виглядає, ніби професійна кухня в дорогих ресторанах. Артем і після перемоги в конкурсі відчуває підтримку фонду: «Ментори дають зворотний зв’язок, постійно спілкуються з нами, і це дуже мотивує до роботи. Безмежно вдячний “МХП Громаді” за цю казку, яка триває й досі».

Найбільше в професійному розвитку кондитер мріє проводити власні майстер-класи наживо, а ще — потрапити на шоу «МастерШеф». Серед найближчих планів — написати ще один бізнес-проєкт, пов’язаний з кулінарією.

Нещодавно стартував новий сезон конкурсу «Роби своє» від «МХП — Громаді». Підприємці можуть отримати до 100 000 гривень на розвиток власної справи. Фонд планує підтримати до 80 ініціатив у 13 областях України. Заявки приймають до 9 квітня 2024 року.

Аби взяти участь у грантовому конкурсі, необхідно:

  1. ознайомитися з загальною інформацією про конкурс; 
  2. завантажити аплікаційну форму на сайті;
  3. зберегти її на власному гугл-диску чи комп’ютері;
  4. заповнити форму реєстрації на сайті, де варто описати свій проєкт чи бізнес-ідею, зазначити бажану суму гранту, яка необхідна для її реалізації, поділитися, як саме плануєте використовувати грантові кошти та вписати особисті дані;
  5. додати до заповненої на сайті форми аплікаційну заявку в pdf-форматі.

«Одним з найважливіших критеріїв відбору будь-якого грантового конкурсу є наявність чіткої бізнес-моделі та розуміння попиту цільової аудиторії. Детально опишіть, яким ви бачите свій бізнес, а також вкажіть, яку потребу має ваша громада щодо отримання саме вашої послуги. Що більше цифр, статистики та показників ви наведете, то легше буде оцінити потенціал вашої ідеї», — говорить керівник відділу національних проєктів Володимир Панченко. 

Більше інформації можна знайти на сайті Благодійного фонду «МХП — Громаді».

«МХП — Громаді» — український благодійний фонд, який почав свою діяльність 2015 року. Його головна місія — комплексний розвиток громад. Географія діяльності налічує 12 областей України: понад 700 містечок і сіл. Від початку повномасштабного вторгнення росії в Україну. Фонд системно підтримує людей, які перебувають у регіонах бойових дій, українських захисників та рятувальників, громади, лікарні та пологові будинки, благодійні установи, які дбають про дітей-сиріт та літніх людей, а також людей, які через війну залишилися без дому та засобів для існування.

Суспільство

У Києві запрацювала перша екомашина для збирання використаних батарейок (ФОТО)

Опубліковано

На правому березі Києва запустили першу екомашину, яка збиратиме використані батарейки на перероблення. Машина вивозитиме батарейки з усіх пунктів приймання руху «Батарейки, здавайтеся!».

Про це повідомили в русі «Батарейки, здавайтеся!».

Тест-драйв машини тривав упродовж місяця. Вона змогла перевезти понад п’ять тонн батарейок, які здавали кияни у магазинах-партнерах та будинках, що зареєстровані у програмі руху.

Читайте також: UAnimals оголосили лавреатів Всеукраїнської зоозахисної премії

Батарейки за принципом 100% перероблення залежно від типу передадуть таким заводам:

  • Eneris Recupyl в Польщі;
  • Accurec в Німеччині;
  • EraSteel у Франції тощо.

Перероблення матеріалу повністю фінансують партнери руху, а саме виробники й дистриб’ютори батарейок: Panasonic, VARTA, Duracell, GP Batteries та інші компанії.

Нагадаємо, що розробники з України запустили платформу для бронювання будинків на природі.

Фото: фейсбук-сторінка «Батарейки, здавайтеся!»

Читати далі

Суспільство

«Культурні сили» провели захід на тему підтримки жінок, які втратили чоловіків на війні

Опубліковано

«Культурні сили» та платформа «Меморіал» 26 березня провели захід, який присвятили розвитку культури підтримки жінок, які втратили чоловіків на війні. На події відбувся відкритий діалог між лідерками громадянського суспільства, представниками патронатних служб, військовими, волонтерами та митцями.

Про це повідомили в «Культурних силах».

Що обговорили на заході

Подію організували для того, аби почати діалог на важливу тему, яку можуть оминати у суспільстві через її важкість. Спікери обговорювали, як не залишати жінок, які втратили коханих наодинці з горем, а також як навчитися не шкодити, натомість вміти підтримувати і турбуватися.

На панелі «Культура підтримки» керівниця психологічного простору «ПроЖИТИ» Катерина Чижик розповіла:

«Для мене особисто одним із тригерних слів було “тримайся”. Нема мені за що триматися, нема за кого триматися. І ще, коли сусіди або хтось кажуть: “та молода, ще вийдеш заміж” це саме болюче, що можна сказати жінці, яка втратила свого коханого чоловіка».

Катерина втратила свого чоловіка у 2023 році. Аби пережити цю подію, жінка почала створювати власне місце сили. У цей період виник психологічний простір «ПроЖИТИ».

Читайте також: Ukraїner та PR Army створили фільм про депортацію кримських татар (ВІДЕО)

У «Культурних силах» зазначили, що саме в громадському секторі започатковують проєкти, які можуть полегшувати проживання горя втрати.

«Якби не громадський сектор, я взагалі не уявляю, що було б з багатьма членами родин загиблих. Громадським організаціям, які підтримують рідних і близьких загиблих воїнів, треба об’єднувати зусилля, бо державним органам та суспільству часто байдуже на їх проблеми»‚ — розповіла очільниця фонду «Маємо жити» Оксана Боркун.

Також важливою темою для жінок, які втратили своїх чоловіків, є збереження пам’яті про них. Керівниця патронатної служби «Азов.Супровід» Ріна Рєзнік зазначила:

«Є величезна кількість онлайн-петицій про присвоєння звання Героїв України. І ми з одного боку розуміємо, що кожен з загиблих герой цієї країни, а з іншого боку також розуміємо, що не можемо забезпечити кожному цю державну нагороду, назву міста, назву вулиці й таке інше. Зараз це є найбільшим випробуванням, як весь цей обсяг горя акумулювати і дати кожній індивідуальній, величезній, серйозній трагедії достатньо простору і місця для того, щоб це вшанування було достатньо гідним і великим». 

Презентація кліпу «Місто наречених»

На події «Культурні сили» представили новий кліп на пісню Саші Чемерова «Місто наречених». Його присвятили жінкам, які пережили втрату. У кліпі знялася Таті Сонце (Тетяна Мельник).

«Головна героїня цього кліпу не актриса, це жінка, котра втратила свого коханого на війні. І тут на екрані ми можемо бачити не гру, а власне проживання втрати», — зазначив засновник платформи «Культурні сили» Миколай Сєрга.

Автор пісні Саша Чемеров поділився своїми емоціями від переглядання кліпу:

«Як і всі присутні, я вперше дивився цей кліп. І мені важко було втримати сльози. Моїм завданням було не констатувати факт втрати, а дати надію. Тому що життя все ж таки продовжується, все ж таки життя має сенс». 

Відео: ютуб-канал «Культурних сил»

Довідка

«Культурні сили» — це платформа, що об’єднує військових творчих професій, культурних діячів, аналітиків та волонтерів. До цієї платформи входять такі проєкти та бренди:

  • «Культурний десант»;
  • «Книга на фронт»;
  • «Фронтова студія»;
  • «Оркестр 59» тощо.

«Культурні сили» формують та розвивають воїнську культуру, забезпечують морально-психологічну підтримку військових, підтримують родини загиблих, розвивають культурну дипломатію та впроваджують стратегії впливу через культуру та мистецтво.

Нагадаємо, що «Культурні сили» провели у Києві відкриту розмову, присвячену колективній пам’яті.

Фото: «Культурні сили»

Читати далі

Суспільство

На Подолі в Києві відкривають креативний простір MLYN design hub (ФОТО)

Опубліковано

У Києві відкриють новий креативний простір MLYN design hub, присвячений сучасному українському дизайну. Відвідувати простір можна буде щодня та безплатно. Відкриття MLYN design hub запланували на квітень 2025 року.

Про це повідомили у команді простору.

Що буде в MLYN design hub

Простір працюватиме у стінах колишнього заводу «КиївМлин», у якого й запозичили частину назви. Головна мета проєкту — знайомити українців з якісними предметами інтер’єру, що виробили в Україні, та популяризувати їх.

Українські виробники та дизайнери зможуть представляти свої роботи у межах експозицій інтер’єрних предметів. Виставкова зала оновлюватиметься кожні три-чотири місяці.

«В MLYN design hub ми прагнемо зробити сучасний український дизайн більш помітним для широкої аудиторії. Тому відкрили цей простір — затишний, дружній, наповнений подіями, який щоденно дає можливості для розвитку і популяризації дизайну. Тут українські виробники і дизайнери можуть представити свої роботи на постійній основі, а відвідувачі — відкрити для себе якісні, естетично довершені предмети інтер’єру, створені в Україні», — зазначив засновник MLYN design hub Роман Михайлов.

Читайте також: «Довженко-Центр» запускає у шести містах кіноклуб

Перша експозиція

Першою виставкою у просторі стане експозиція під назвою «Зерно». Її створили під кураторством артдиректорки простору Ярослави України.

«Експозиція “Зерно” представить інсталяції різних інтер’єрних зон, скомпонованих з предметів українського виробництва. В ній ми переосмислимо традиції нашого дизайну в потоці сучасних тенденцій», — розповіла Ярослава Україна.

MLYN design hub працюватиме щодня, вхід для відвідувачів вільний. Експозиційна зона працюватиме з 10:00 до 19:00, а подієва зала прийматиме заходи до 23:00. Простір розташований за адресою вулиця Спаська, 36/31, на другому поверсі.

Раніше ми писали, що анонімний митець зі Львова зібрав понад мільйон гривень на військо за допомогою картин.

Фото: MLYN design hub

Читати далі