Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Другий шанс: що робити власникам фейкових ковід-сертифікатів? Пояснює сімейний лікар

Опубліковано

У розпал пандемії коронавірусу деякі українці, налякані фейками та міфами про вакцинацію, спробували обійти систему та отримати підроблені сертифікати про щеплення. Однак що робити, якщо власник такого «документу» одумався та прагне захиститися від ковіду? Пояснює лікар загальної практики сімейної медицини медичного центру «100% життя» Дмитро Скіргіко.

Коронавірус нікуди не зник, а на черзі – грип

За словами фахівця, з початком повномасштабного вторгнення кількість охочих вакцинуватися від ковіду або отримати бустерну дозу, суттєво зменшилася. Утім коронавірусу байдуже на війну: вірус продовжує циркулювати, а незабаром до нього приєднається сезонний грип.

«Як практикуючий лікар можу сказати, що ковід нікуди не зник. Але, на превеликий жаль, ми бачимо, що тенденція до профілактичних щеплень знизилась. Зокрема і від сезонного грипу. Ми вже очікуємо нову хвилю захворювань взимку. Люди перебуватимуть у закритих приміщеннях, сховищах, на станція метро, де хвороби передаватимуться дуже швидко. І найнебезпечніше – ймовірність підхопити одразу і грип, і ковід. Єдиний захист від цього – щеплення», – ділиться Дмитро Скіргіко.

Фейковий сертифікат ускладнює розуміння перебігу хвороби

У ситуації, коли людина з підробленим сертифікатом про вакцинацію підхоплює ковід, протоколи лікування не змінюються. Однак ризик тяжкого перебігу хвороби для пацієнтів без щеплення – значно вищий.

«Лікар відкриє медичну карту і побачить, що пацієнт вакцинований. Звісно, алгоритм лікування не зміниться, але фахівцю буде складно зрозуміти, чому хвороба протікає саме так. Адже у невакцинованих людей захворювання, як правило, має саме тяжкий перебіг. Тому сподіваюсь, що людина з фейковим сертифікатом у такій ситуації все ж зізнається», – додає лікар.

Наламали дров? Зізнайтеся та зробіть щеплення

Вихід для власників підроблених сертифікатів все ж існує – сказати про це лікарю та отримати першу дозу вакцини від ковіду. На практиці це працює доволі просто: ваші попередні записи визнаються помилковими, а фейковий папірець зникає з медичної картки.

«Такі випадки справді бувають, і я цьому дуже радію. Люди усвідомлюють свої помилки та прагнуть захистити себе і свій організм. Що робити? Необхідно звернутися до медичного працівника, який вносив неправдиву інформацію, та попросити скасувати запис. Та людина може позначити це в системі як механічну помилку або помилково внесені дані. І все – можна вакцинуватися», – пояснює фахівець.

Як побороти міфи про щеплення

Що робити з тими, хто досі вірить у фейки про щеплення? Звертатися до доказової медицини. І найкращий варіант – це освітній контент, що подає інформацію в легкій та ігровій формі. Зокрема – новий український вебсеріал «Яся знає краще», у якому в комедійному форматі спростовують найпопулярніші медичні міфи.

Темам вакцинації від коронавірусу та підроблених сертифікатів автори проєкту присвятили одразу два випуски – «Змовники» та «Фейковий сертифікат». Протягом цих епізодів фанатка доказової медицини Яся коротко та зрозуміло пояснює, чому не варто вірити в антинаукові повідомлення, шукати 5G-вишки та грати на користь міфів, ризикуючи своїм здоров’ям. 

Суспільство

«Укрзалізниця» запустила офіційні канали для пасажирів приміського сполучення

Опубліковано

«Укрзалізниця» створила офіційні канали в соцмережах для інформування пасажирів приміського сполучення. Компанія публікуватиме актуальні новини щодо графіка руху, нових рейсів, модернізацію електричок тощо.

Про це повідомили в УЗ.

Компанія створила канали у Telegram, Viber та WhatsApp. У них розповідатимуть про:

  • затримки поїздів;
  • призначення нових поїздів.
  • модернізацію рухомого складу;
  • тимчасове скасування поїздів та призначення альтернатив;
  • інші важливі новини приміського сполучення.

В УЗ додали, що вони також публікуватимуть корисні поради пасажирам.

Аби знайти новини свого регіону, необхідно перейти за хештегом або позначкою із назвою локації наприкінці кожної публікації.

Нагадаємо, що «Укрзалізниця» відновлює втрачені квитки у застосунку: як їх повернути.

Фото обкладинки: RailGallery

Читати далі

Суспільство

У Криму відбулася масштабна акція «Жовтої стрічки» (ФОТО)

Опубліковано

Активісти руху спротиву «Жовта стрічка» розмістили на вулицях Ялти, Євпаторії, Севастополя та Сімферополя понад 200 проукраїнських символів.

Про це повідомили в «Жовтій стрічці».

У містах Криму активісти розмістили стікери та жовті стрічки. У Сімферополі учасники руху намалювали невелике графіті з буквою «Ї». У русі написали:

«Бо окупація — це тимчасово, а Крим — це Україна».

Читайте також: UNITED24 зібрали $23 000 завдяки розіграшу прапора з підписами захисниць Маріуполя

Нагадаємо, що до початку другого місяця весни активісти «Жовтої стрічки» провели нову акцію у Криму (ФОТО).

Фото: телеграм-канал руху

Читати далі

Суспільство

«Укрзалізниця» відновлює втрачені квитки у застосунку: як їх повернути

Опубліковано

Пасажири «Укрзалізниці» відтепер можуть повернути втрачені через кібератаку квитки у застосунку. Користувачі зможуть згенерувати квитки, які вони придбали до масштабної кібератаки на компанію.

Про це повідомили в УЗ.

Як відновити квитки

  1. Зайти у свій акаунт у застосунку УЗ.
  2. Натиснути на банер на головній сторінці.
  3. Перейти на спеціальну сторінку для перегенерації.
  4. Натиснути «Завантажити PDF-квиток» і зберегти документ.

Також у компанії рекомендують користувачам оновити профіль, додавши актуальну електронну пошту. Це дозволить автоматично отримувати копії нових квитків на пошту.

Читайте також: «Абук» відкрив безплатний доступ до аудіокниг у міжнародних автобусах Flix

Про кібератаку на «Укрзалізницю»

23 березня 2025 року на офіційних сторінках УЗ почали зʼявлятися перші новини про збій в IT-системі. Вже невдовзі компанія повідомила, що стала жертвою наймасштабнішої за весь час кібератаки ворога, через що постраждали онлайн-сервіси купівлі квитків. Залізничникам вдалося відновити їхню роботу протягом 24-26 березня. 

Проїзні документи в цей період можна було придбати в касах вокзалів і в поїзних бригад перед відправленням потягів. Окрім цього, в компанії запровадили спеціальні пропозиції для власників паперових квитків, як-от безплатне відвідування залу очікування та чай у потягах.

Нагадаємо, що «Укрзалізниця» додала в Києві нову зупинку для двох потягів.

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка УЗ

Читати далі

Шопочитати

Економіка і бізнес17 години тому

Їй казали: «Ти не зможеш». Підприємиця з інвалідністю отримала 5 грантів і створила косметичний бренд

У 13 років їй діагностували хворобу хребта, виявили вкорочення ноги та ураження центральної нервової системи....

Суспільство3 дні тому

Не дає зануритися в темряву: це енергетик з Донеччини, що працює попри обстріли

Валентин з містечка Курахове працює енергетиком уже понад 20 років. Курахівська ТЕС була у місті...

Суспільство3 дні тому

«Ви ж його лікуєте?»: учителька Ксенія та її син Юрчик спростовують міфи про аутизм

2 квітня — Міжнародний день поширення інформації про аутизм. Це учителька, методологиня «СпівДії заради Дітей»...

Технології1 тиждень тому

Проміняла вишивку на Counter-Strike: як 59-річна киянка стала кіберспортсменкою

Пенсіонерка Тетяна Силенко шукала якесь заняття, яке б допомогло їй оговтатись у складний період життя,...