Суспільство
Добровольці-рятувальники з досвідом та камери по місту: це громада на Житомирщині, яка дбає про безпеку
Опубліковано
2 дні тому
Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.
Анатолій Бабков і Микола Трелін прожили у Звягельській громаді все своє життя. Раніше обоє чоловіків працювали в ДСНС, проте на пенсії не полишили свою справу та стали добровольцями-рятувальниками на рідній Житомирщині.
Окрім людей, про безпеку в громаді дбають і технології — у Звягелі є «тривожні кнопки» та камери відеоспостереження. Як жителі та місцева влада разом вирішили зробити життя безпечнішим, розповідає ШоТам.
Анатолій Бабков, 53 роки
член Добровільного формування цивільного захисту Звягельської громади. До пенсії працював у пожежно-рятувальній службі міста Звягель, яка є підрозділом ДСНС.
На пенсії знову став рятувальником
Рятувати людські життя — це, мабуть, найголовніше для мене. У нашому підрозділі працюють переважно пенсіонери пожежно-рятувальної служби — мої колишні колеги. Наше формування створили, аби допомагати штатному підрозділу під час війни.
Члени Добровільного формування розчищають дорогу для руху транспорту. Фото: ШоТам
У нас немає повноцінного робочого дня — ми збираємося за потреби, коли хтось у громаді потребує нашої допомоги. У кожного члена команди є сповіщення в мобільному телефоні, тож ми приїжджаємо на базу, де збираємося та чекаємо на наказ командира. Разом виконуємо аварійно-рятувальні роботи, а я також відповідаю за обладнання: розтискачі, ножиці, домкрат.
Я хотів би, щоб до таких формувань долучалися інші люди, які мають час, здоров’я, хист і гідність займатися такою роботою. Мрію, щоб ми перемогли у цій війні, і більше не було необхідності працювати, а ми з колегами могли жити спокійне життя пенсіонерів.
Микола Трелін, 67 років
командир Добровільного формування цивільного захисту Звягельської громади. До пенсії працював начальником місцевого ДСНС.
Перше завдання — допомога після російської ракетної атаки
Я — найстарший член нашої команди. Коли у 2023 році дізнався, що в місті планують створити таку рятувальну команду, то зібрав своїх товаришів з колишньої роботи, аби знову працювати разом і допомагати громаді. До команди долучилась 21 людина.
Спершу для нас провели навчання з техніки безпеки: поведінка з небезпечними предметами, участь в аварійно-рятувальних роботах, домедична допомога тощо.
Для збору, аби приїхати на допомогу ДСНС, нам виділяють чотири години. Всі члени команди живуть у різних частинах міста, але цього часу цілком достатньо, аби виїхати на завдання.
Наслідки російської ракетної атаки на Звягель у червні 2023 року. Фото: Звягельська міська рада
Відразу ж — улітку того року — ми виконали перше завдання. Тоді в місті російська ракета влучила в житловий квартал, і ми протягом трьох днів надавали допомогу людям, розбирали завали та розчищали сміття.
Працювали спільно з місцевою ДСНС, аби зменшити на неї навантаження. Завдання було дуже складне, бо обстріл пошкодив багато будинків, — ми довго розчищали уламки й конструкції та шукали між ними людей.
Коли нас питають, чому ми продовжуємо це робити, то відповідаю, що просто не можемо інакше: ми працювали в ДСНС, тому і в мене, і в членів моєї команди залишився професіоналізм, яким ми тепер зобов’язані ділитися.
Андрій Наумець
головний спеціаліст відділу з питань цивільного захисту Звягельської міської ради.
Про проблеми з безпекою запитували в жителів громади
У нашій громаді живуть 60 тисяч людей. Дбати про безпеку нам допомагає Проєкт USAID «ГОВЕРЛА», з яким ми співпрацюємо з весни 2022 року.
Для наших рятувальників-добровольців партнери виділили форму й обладнання, аби вони могли допомагати ДСНС при розборі завалів і порятунку людей. А ще ми плануємо додатково створити добровільну пожежну команду, яка чергуватиме в селі Пилиповичі нашої громади, аби вона могла швидше дістатися до наближених населених пунктів.
Частина команди Добровільного формування тренується працювати з новим обладнанням. Фото: ШоТам
Разом з фахівцями Проєкту ми розробили програму «Безпечна громада» до 2027 року. За допомогою цієї програми ми втілимо у життя цілі та завдання Стратегії розвитку громади. Задля цього ми провели опитування через офіційні структури: ОСББ, сайт міськради, телеграм і фейсбук. Люди найбільше скаржилися на правопорушення в громадських місцях, псування майна, проїзд великого транспорту біля будинків, а також просили встановити більше камер відеонагляду.
Контролюємо безпеку людей через 63 камери відеоспостереження
Спільна робота місцевої влади та експертів Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» над цією програмою почалася цьогоріч навесні. Ми та інші громади-партнерки Проєкту з Житомирщини побували з робочим візитом на Рівненщині, щоб дізнатися про їхній досвід створення безпечних умов для людей, бо саме Рівненщина є лідером України у побудові місцевої системи безпеки.
Ми надихнулися їхнім прикладом та вирішили врахувати цей досвід для розвитку нашої системи безпеки. А ще охочі відвідували нашу громаду, адже ми єдині у всій Житомирській області мали добровільну пожежну команду.
З 2021 року ми встановлюємо у Звягелі камери відеоспостереження. Зараз їх 63, але плануємо, що буде 90. Крім того, маючи безпекову програму, депутати ознайомилися і проголосували, аби такі камери на суму 1,5 мільйона гривень встановили і в місцевих школах для безпеки дітей.
У людних місцях Звягеля для безпеки людей буде більше камер відеоспостереження та «тривожні кнопки» для виклику допомоги. Фото: ШоТам
Наступним кроком встановимо «тривожні кнопки» для виклику допомоги в парках, біля ринків і на вокзалі, та проводитимемо для усіх жителів громади навчання, аби вони знали, що робити під час небезпечних ситуацій.
У межах програми ми також дбаємо про альтернативні джерела енергії для нашої громади — уже забезпечили ними всі котельні міста, тому готові, якщо будуть часті вимкнення електрики.
Олена Костюк
начальниця відділу програмно-комп’ютерного забезпечення Звягельської міської ради.
Усі служби працюють разом заради безпеки людей
Проєкт USAID «ГОВЕРЛА» допоміг нам затвердити власний Порядок для створення програми «Безпечна громада». Експерти Проєкту надали нам модельний акт, де було чітко прописано, що за чим варто робити, аби втілити програму в життя.
Фахівці Проєкту супроводжували нас у всьому від початку створення програми. Почалося все з того, що на одному з семінарів ми мали презентувати нашу ідею безпечного міста з системою відеокамер, але документа про це у нас не було.
Тому спільно з експертами ми проводили опитування серед громадян, аби визначити мету і цілі програми. Далі ми створили робочу групу, провели засідання, а згодом затвердили програму на сесії міської ради. Дуже приємно, що ця допомога не була шаблонною, а нас вчили писати програму самостійно на кожному етапі.
Система відеоспостереження у Звягелі. Фото: Проєкт USAID «ГОВЕРЛА»
Раніше ми не могли відстежити прогрес, а тепер бачимо системну роботу в безпеці. А ще завдяки цій програмі вдалося переконати депутатів встановити камери відеонагляду на території 14 закладів освіти. Ми уже провели тендер, завезли обладнання і плануємо почати роботу.
У нас буде єдиний пункт спостереження з екраном, на який будуть виведені усі камери. Це дуже важливо для нашої громади, бо йдеться про безпеку дітей.
Ми лише нещодавно прийняли цю програму, але вона вже працює не лише на папері. Вже вдалося організувати співпрацю між собою різних служб. Проводимо навчання, пропонуємо інструкції й тепер ДСНС, поліція, водні рятувальники працюють спільно задля безпеки людей.
Вам може сподобатися
-
Рятує коней, а вони — людей. Переселенець, який пережив полон, відкрив кінний клуб на Одещині
-
Більше не потрібно носити дітей в укриття на руках. Переселенка відкрила підземний центр розвитку в Миколаєві
-
Ці уроки рятують життя: у портовому місті на Одещині зробили клас безпеки для дітей
-
Уроки з фінансової грамотності в дії: школярі Житомирщини знайшли кошти на байдарки у сільраді
-
Тепер діти можуть безпечно гратися: в селищі на Миколаївщині збудували інклюзивний майданчик біля укриття
-
Радянська влада змушувала людей забути своє коріння. Як у селах Богуславщини відроджують культурну спадщину
Суспільство
Опубліковано
51 хв. тому18.12.2024
Дві документальні роботи про війну в Україні опинилися серед претендентів на найпрестижнішу нагороду кінематографа — премію «Оскар». Фільми «Порцелянова війна» Брендана Белломо та Слави Леонтьєва і «Одного разу в Україні» Бетсі Вест та Ерла Мака увійшли до короткого списку в категорії «Документальний повнометражний фільм».
Про це повідомляє пресслужба премії.
«Порцелянова війна» — історія про незламність творчості
Стрічка режисерів Брендана Белломо та Слави Леонтьєва зосереджується на трьох українських художниках-керамістах, які попри вибухи, руйнування та небезпеку залишаються вдома. Вони продовжують створювати свої витвори мистецтва, перетворюючи крихкість порцеляни на символ стійкості.
Читати також: Фільм українського режисера Мстислава Чернова про контрнаступ покажуть на «Санденсі»
«Одного разу в Україні» — війна очима дітей
Фільм, створений у копродукції України та США режисерами Бетсі Вест і Ерлом Маком, показує війну через дитячі переживання. Маленькі герої діляться власним баченням трагедії, яка змінила їхнє дитинство, але не зламала їхню віру у майбутнє.
Коли оголосять переможців
Церемонія вручення премії відбудеться 3 березня 2025 року у театрі «Долбі» в Лос-Анджелесі.
Нагадаємо, що фільм про український ресторан увійшов до списку найкращих документалок CNN.
Фото: кадр з фільму «Порцелянова війна».
Коментарі
Суспільство
Опубліковано
16 години тому17.12.2024
Найкращий спосіб повернути собі хоча б частинку того самого солодкого передчуття свят з дитинства — це самому стати для когось чародієм.
Якщо ви шукаєте ідеї цікавих подарунків, то ця добірка про героїв статей та сюжетів ШоТам вам дуже допоможе. А якщо вже знайшли, все одно зазирніть, і ви здивуєтесь, що творять і витворяють українські крафтярі!
Трави в ситі та розписні медові панянки з Харківщини для поціновувачів традицій
Змалку Любов збирала зілля зі своєю бабусею Ганною, а тепер робить це вже зі своєю донькою. З трав і квітів компонує авторські чаї в незвичайному форматі букетиків.
«Так одразу видно, яка квітка чи рослинка там є. Це дуже естетично виглядає — ніби польовий букетик у чашці чи в заварнику. Ну і, звісно, це смачно», — пояснює травниця.
До Святок жінка з донечкою також пече традиційні слобажанські святкові коржики під назвою «панянки».
«У якийсь момент на тлі війни, яка має на меті знищити все українське, мені стало якось так образливо, що на Святки ми печемо якихось американських пряничних чоловічків, хоча в нас є власна святкова випічка — панянки», — каже майстриня.
Де замовити: майстерня «Трави з яру»
Ціна: жевжик на коні, баринка, півник, рибонька (коржик 170 г) — 150 гривень, панянка з дітками (коржик 510 г) — 400 гривень.
Подарунковий набір трав’яного чаю в ситі (9 букетиків) — 1 070 гривень
Як Любов Попова не лише відроджує традиції травництва та святкової випічки, а й працює над проєктом ревіталізації свого села, читайте тут.
Львівські підсвічники-трійці для тих, хто плекає родинні традиції
«Трійцями» називають дерев’яні підсвічники на три ріжки, які були популярні на Гуцульщині: їх ставили посеред столу на другий Святвечір, перед Водохрещем, а вранці ґазди несли свої запалені «трійці» до церкви та до водосвяття.
«Я надихалась різьбленими «трійцями» — підсвічниками, які на Гуцульщині та Покутті використовували і в церквах, і в домашніх обрядах, — каже засновниця майстерні Розалія Тепла. — Мені пощастило знайти майстра з Закарпаття, з яким я домовилась про виготовлення дерев’яних заготовок. Кожен підсвічник обробляємо спеціальною ґрунтовкою, всі деталі шліфуємо — з цим мені допомагає мій чоловік. А далі вже я приступаю до розпису».
Майстриня використовує поєднання кольорів, характерні для українських вишиванок, і працює найтоншими пензликами, які змогла знайти.
Де замовити: tepla.decor
Ціна: такі підсвічники-трійці, як на фото, коштують 2 850 гривень
Кава з жолудів «ЖоКава» для тих, кого ви хочете здивувати, від крафтярів Харківщини
Ольга — кримка, а Максим — харків’янин. Кілька років тому пара переїхала в село на Харківщині, аби жити ближче до природи та розвивати власне екопоселення.
Там почали виготовляти фруктову пастилу та каву зі смажених жолудів.
«”ЖоКава” — це напій з жолудів, який за смаком дуже схожий на каву, але з такими ніжними нотками печива й горішків. Коли ми смажимо жолуді, то навколо пахне, наче ти в кондитерському магазині», — розповідає Ольга.
Де замовити: крамничка екопродуктів «Озаріння»
Ціна: пачка «ЖоКави» на 100 г коштує 155 гривень, «ЖоКава» з сухим кокосовим молоком на 200 г коштує 220 гривень
Як збудувати бізнес, живучи в селі, коли поруч росте багато дубів, читайте в цьому матеріалі.
Прикарпатські тарілки для естетів — з відбитками справжніх квітів і трав
Лілія Шкреметка — мама чотирьох дітей, що живе в селі Чернятин на Прикарпатті. У 2018 році вона втілила свою мрію та відкрила власну майстерню кераміки.
«Я дуже довго думала про те, чи створювати цю майстерню, але тепер вона для мене як ще одна дитина, — каже майстриня. — Тут я проявляю свою творчість і те, що є в моєму внутрішньому світі».
Навіть взимку майстриня продовжує проставляти на своїх тарелях листяні орнаменти, адже з літа робить запаси «штампів», спеціальним способом квасячи лопухи й інші рослини.
Де замовити: Leaf Ceramics
Ціна: тарілка діаметром 23 см коштує 690 гривень
Як майстерня кераміки стала родинним бізнесом, де є і свій таргетолог, і фотограф, Лілія розповіла ШоТам.
Набір різдвяних штампів з Галичини для творчих натур
«Ідея набору з різдвяними штампами прийшла до мене ще влітку, — розповідає власниця майстерні Олена Мазурок. — Мені хотілося передати горде прадавнє Різдво, де Дідух на покутті, Павук під стелею і Трійця на столі. Де дітлахи співають дзвінких колядок і крутять Звізду на цвяшку, всі сім’ї поруч, сніг лапатий, а довкола мир та злагода».
За задумом майстрині, цими штампами можна декорувати ранер, скатертину, торбу-шопер, одяг чи пакування ваших подарунків.
Майстерня пропонує три різні набори, кожен з яких містить фарбу, квачики для її нанесення та самі штампи. Вартість залежить від кількості штампів.
Де замовити: «Творча майстерня Олени Мазурок»
Ціна: бокс на 3 штампи коштує 1 300 гривень, бокс на 6 штампів — 2 300 гривень
Свічки з ароматами українських міст для тих, хто сумує за домом
У 2020 році друзі Юрій Тустановський і Дмитро Бідюк почали свої експерименти з використаною кавовою гущею. Так з’явився бренд Rekava.
«”Re” означає recycling або ж переробка, а “kava” — кавова гуща, яка є основним матеріалом наших товарів», — пояснює Юрій.
З початком повномасштабного вторгнення компанія запустила виробництво свічок з ароматами різних міст України: є й «Луганськ» з абрикосами, і «Суми» з пахощами цукру та липи, і «Запоріжжя», що пахне козацькими дубами Хортиці.
Свічки виготовляють із соєвого воску, ємності для них — з переробленої кавової гущі, гніт бавовняний або дерв’яний.
«Коли свічка догорить, ви можете викинути формочку — вона розкладеться за кілька тижнів, — розповідають розробники. — А можна посадити в неї якусь рослинку. Тому до кожної свічки ми додаємо кокосовий субстрат у формі шайби разом з насінням».
Де замовити: Rekava
Ціна: 950 гривень
Які ще цікаві продукти виробляють з кавової гущі, читайте тут.
Пеньки-світильники від військового з Вінниччини для любителів стилю лофт
Вперше Михайло Бурик став на захист України у 2014 році та захищав Слов’янськ і Волноваху. Коли повернувся на Вінниччину, влаштувався працювати на меблеву фабрику. Коли у 2022 році почалися перші масовані обстріли України, відразу знову став до лав ЗСУ. Після поранення служить в тилу та знайшов розраду — виготовляє різні предмети декору й інтер’єру з необробленої деревини.
Михайло перетворює цікаві шматки деревини на світильники. Фото зі сторінки майстра
«Знайшов пеньок з горіха, поставив півмісяцем. Думаю: “Буде з нього діло”. І так вийшов з нього приліжковий торшер», — розповідає Михайло.
У вільний час військовий майструє світильники, підсвічники та полички в стилі лофт, адже тут і необроблене дерево, і грубий метал.
Де замовити: сторінка майстра
Ціна: світильник на фото коштує 850 гривень
Дерев’яні пазли від харківʼян для фанатів «Гаррі Поттера» та «Ігор Престолів»
Свій бізнес харків’яни Вікторія та Михайло придумали під час ковідного карантину та разом з дизайнером розробили перші дерев’яні пазли.
У пошуках цікавих сюжетів задумалися про пазли з персонажами відомих кінофраншиз, але хотіли це робити тільки легально, через офіційний договір з правовласниками.
«Шукали контакти, писали юристам, компаніям, які мали подібні ліцензії, але нічого не вдавалося. А влітку 2023 всесвітньовідома студія Warner Bros. запропонувала нам співпрацю», — розповідає неймовірну історію свого бренду Вікторія.
Тепер в асортименті Woods Story є ліцензійні пазли та дерев’яні постери з персонажами всесвіту Гаррі Поттера, «Ігор престолів», «Ріка і Морті» й «Тома і Джеррі».
Де замовити: Woods Story
Ціна: пазл «Гра Престолів. Дім Старків» у розмірі L — 749 гривень, пазл «Гаррі Поттер. Албус Дамблдор» у розмір XL (40х29 см) — 849 гривень
Харківський мед з лаймом і горішками для ласунів
Михайло Цибулька — пасічник вже в пʼятому поколінні. «Дід навчав батька, а мого діда навчав ще його дід. Далі я вже не знаю», — ділиться бджоляр.
Обійстя родини Цибульок у Харкові постраждало під час російської атаки на нафтобазу в лютому 2024 року. На щастя, вулики з бджолами у цей час стояли в іншому місці, і родинна пасіка вціліла.
Тепер бджоляр працює ще завзятіше і разом з дружиною Катериною розробив авторську лінійку медових десертів — крем-мед із сублімованими ягодами, горішками та навіть лаймом.
Де замовити: Faina Bee UA
Ціна: баночка крем-меду з лаймом та м’ятою об’ємом 150 г коштує 95 гривень, баночка горішків кеш’ю в меду об’ємом 240 г коштує 180 гривень
Львівська складанка з мапою України для малечі
Ідея «Складанки» з’явилась у Юлії Яксманицької, коли вона була в другому декреті. Тоді молода мама створила свій перший пазл на 12 деталей, які складалися в шістьох звіряток.
Складанки орієнтовані на дітей віком від 1 до 6 років. Юлія каже, що її іграшка допомагає малечі розвивати моторику, логіку та мислення.
«Це безпечно — іграшки не мають скалок, деталі легко випадають з ніші. А ще я додаю клієнтам загублені деталі, аби іграшку не викидали, як неповноцінну, а передавали комусь, коли дитина виросте», — розповідає авторка складанок.
Де замовити: магазин ТМ СКЛАДАНКА
Ціна: складанка «Карта України 3» на 25 деталей коштує 430 гривень
Мольфарські чаї з Карпат для тих, кому потрібно сповільнитись
Родина Качмарів із Львівської області уже понад 15 років займається заготівлею та продажем карпатських трав та ягід, які компонують в авторські чайні композиції або відтворюють чаї за рецептами карпатських мольфарів.
Де замовити: «Комора травника»
Ціна: Мольфарський збір «Заспокійливий» коштує 75 гривень за 70 грамів, подарунковий трав’яний чай «Для гарного настрою» коштує 55 гривень за 50 грамів.
Коментарі
Суспільство
Опубліковано
16 години тому17.12.2024
5 грудня відбувся ХІІІ Форум розвитку громадянського суспільства «(ви)СТОЇМО», об’єднавши понад 4 тисячі учасників у столиці та ще 3,5 тисячі онлайн. Цьогоріч Форум став платформою для обговорення викликів, обміну досвідом та пошуку нових рішень для нашого спільного майбутнього.
Про це повідомляють представники форуму.
Про що був Форум
Центральною темою стала єдність та стійкість України, яка залишається на шляху народовладдя, свободи та розвитку громадянського суспільства, незважаючи на війну.
Форум зібрав представників громадянського суспільства, бізнесу, медіа, органів державної влади, місцевого самоврядування та донорської спільноти, зокрема Агентства США з міжнародного розвитку, Представництва ЄС, Програми розвитку ООН, Міжнародного фонду «Відродження» тощо. На події виступили 220 спікерів.
Читати також: Благодійний фонд «Твоя опора» та «Нова пошта» запустили благодійну акцію для дітей: як доєднатися
Головні події
- Панельна дискусія «Ціна корупції під час війни: зміна суспільного договору як умова виживання»;
- дискусія «Приречені на демократію: як Україна, попри війну, не звертає зі шляху народовладдя та свободи»;
- панельна дискусія «Культнаступ. Дієва культурна політика як передумова української стійкості й перемоги»;
- акція «Книга на фронт» — передано 160 книг для військових;
- панельна дискусія «Як ми можемо вистояти у довгій війні?».
Серед облич Форуму цього року — правозахисник Максим Буткевич, який повернувся з російського полону 18 жовтня 2024 року.
Довідка
13-й щорічний Форум розвитку громадянського суспільства проводить Ініціативний центр сприяння активності та розвитку громадського почину «Єднання» завдяки щирій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) у межах проєкту «Ініціатива секторальної підтримки громадянського суспільства України», який реалізовує ІСАР Єднання у консорціумі з УНЦПД та ЦЕДЕМ, а також за підтримки Європейського Союзу та інших.
Нагадаємо, що на Prometheus виклали безплатні курси від Гарварду та інших провідних закладів освіти.
Фото: ХІІІ Форуму розвитку громадянського суспільства.
Коментарі