Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Обмін досвідом і підтримка: як для вчителів на Полтавщині створили сучасний Центр професійного розвитку

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Педагоги в Решетилівській громаді, що на Полтавщині, довгий час не мали місця, де могли б отримувати поради та ділитися досвідом. Для цього два роки тому в громаді створили Центр професійного розвитку, а згодом і Цифровий хаб. 

ШоТам розповідає, як вчителі Решетилівської громади навчаються, розвиваються і підтримують одне одного завдяки Центру. 

Не було організації, яка б допомагала вчителям

До децентралізації в Решетилівському районі був методичний кабінет, де займалися атестацією вчителів, вибором підручників і проведенням олімпіад. З утворенням Решетилівської громади ситуація змінилася — коли громада об’єднала освітні заклади у 2021 році, методичний кабінет перестав працювати.

«Це створило вакуум, адже не було організації, яка б допомагала вчителям у професійному розвитку. Вчителі, особливо в сільських школах, залишилися без консультацій і порад, не мали змоги обмінюватися досвідом. Їм не вистачало спілкування», — пригадує начальниця відділу освіти Решетилівської міської ради Алла Костогриз.

Тоді Алла звернулася до міськради з ініціативою створити Центр професійного розвитку. Після обговорень і затвердження на сесії на початку 2022 року там виділили фінансування, і Центр розпочав свою роботу. 

«Педагог повинен ділитися ресурсом, який має всередині»

Центр професійного розвитку допомагає вчителям різними способами — від консультацій і тренінгів до психологічної підтримки. На сайті закладу можна подати запит на консультацію або попросити про допомогу з конкретних питань. Крім того, Центр має YouTube-канал і Viber-групу, щоб ділитися інформацією про конкурси чи семінари. Зараз тут працюють двоє методистів — директор і консультант. 

«Війна дається взнаки, і багато педагогів потребують ментальної підтримки. Нам пощастило, що директорка Центру професійного розвитку сама за фахом є психологинею. На одному з заходів Центру вчителі ділилися зі мною, що раніше їм дуже не вистачало саме таких практичних психологічних вправ, які вони можуть тут освоїти. Вважаю, що педагог повинен ділитися ресурсом, який насамперед має всередині», — каже Алла.

Жінки сидять у колі за столом та спілкуються
Тренінг для педагогів. Фото: Центр професійного розвитку

Ще одна складова роботи Центру — це простір, де вчителі можуть обговорювати питання, які стосуються їхньої роботи, а також обмінюватися досвідом. 

«Після створення Центру я на собі відчула допомогу саме в професійному зростанні. Була тренеркою проєкту “Вчитель вчителю”, де педагоги ділилися досвідом і розповідали, які цифрові ресурси використовують у своїй роботі», — розповідає заступниця директора з навчально-виховної роботи Покровського опорного закладу Ірина Бондаренко.

Група жінок разом обговорює щось за столом. Одна з жінок пише на листку. Чоловік спостерігає за обговоренням.
Тренінг для вчителів з математики. Фото: Центр професійного розвитку

Читайте також: Двоє українських вчителів увійшли до рейтингу 50 найкращих у світі

Онлайн-заходи та сучасна техніка

Завдяки конкурсу від швейцарсько-українського проєкту DECIDE Решетилівська громада отримала мінігрант на 130 тисяч гривень. За ці гроші облаштували Цифровий хаб на базі Центру професійного розвитку. 

Тепер сучасна техніка в Хабі дозволяє проводити онлайн-заходи та тренінги. За словами Алли Костогриз, це особливо важливо для вчителів із сільських шкіл, яким складно добиратися до Центру через обмежений розклад руху автобусів та часті повітряні тривоги.

«До цього консультанти Центру працювали на застарілому, повільному обладнанні. Якщо відверто, цим ніхто вже не хотів користуватися — щось зависало, щось не підключалося. Але на той час у нас не було вибору. Зараз сучасна техніка вже є, і педагоги щасливі», — пояснює Алла.

Великі чорні навушники лежать на сірому ноутбуці. На екрані напис "Цифровий хаб"
Цифровий хаб професійного розвитку. Фото: Центр професійного розвитку

У червні в Центрі планують відкрити простір для тренінгів із сучасними мобільними меблями, щоб вчителі могли комфортно спілкуватися й навчатися.

«За словами вчителів, заходи, які тут організовують, надихають. Вони [вчителі] відчувають, що під опікою та не самі», — підсумовує Алла Костогриз. 

Суспільство

«Житній буде жити»: киян запрошують долучитися до проєкту відновлення ринку

Опубліковано

Киян запрошують до громадської робочої групи, яка розробить проєкт відновлення Житнього ринку. В ініціативі «Житній буде жити» прагнуть об’єднати містян навколо ідеї відродження пам’ятки Подолу.

Про це редакції повідомили ораганізатори громадської ініціативи.

Громада вирішує, як виглядатиме ринок

Ідеологом ініціативи виступив архітектор Павло Пекер. Він запропонував використати принцип гіпер-демократичної архітектури, у якому громада стає повноцінним замовником проєкту, а архітектор — експертом та фасилітатором процесу.

«У світі вже існує досить багато кейсів, коли громада, а не девелопери, мала вирішальний голос у питанні, та яким має бути той чи інший простір, фактично створюючи ТЗ для архітектурного проєкту. Такі приклади є у Копенгагені, Берліні, Едінбурзі та, навіть, у Івано-Франківську», — розповідає Павло Пекер.

Читайте також: Клопотенко взявся за відновлення Житнього ринку: створює гастрономічний центр Києва. Що з цього вийде? Інтерв’ю з ресторатором

До громадської робочої групи вже долучилися архітектори, урбаністи, історики, фудексперти та жителі Подолу. Також ідею Павла підтримав і Євген Клопотенко, який виступає за збереження Житнього ринку, а фірма цифрових продуктів Formworks на партнерських засадах розробила лендінг проєкту.

За словами Павла, глобальна мета громадської робочої групи — сформувати спільне бачення розвитку Житнього ринку у відкритому діалозі з громадою — на основі реальних потреб мешканців, цінностей простору та майбутнього району.

Зустрічі громадської робочої групи проводитимуть у Києві. У проєкті запланували 4 обговорення. Перша із зустрічей відбудеться 21 червня. Реєструйтеся на зустріч за посиланням.

Раніше ми писали, що в Києві презентували оновлений проєкт Житнього ринку з урахуванням думки містян (ФОТО).

Фото надали орагнізатори ініціативи «Житній буде жити»

Читати далі

Суспільство

Захисник повернувся з полону та дізнався, що в нього народився син (ВІДЕО)

Опубліковано

Звільнений з полону захисник дізнався, що в нього народився син. Це сталося під час другого етапу обміну пораненими та важкохворими полоненими.

Відео з телефонною розмовою поширив омбудсман Дмитро Лубінець.

У слухавці захисник почув, що його сина назвали Артуром. Військовий повідомив своїй коханій, що вже повернувся в Україну.

«Повернення з полону стало для Захисника подвійною радістю — на нього чекала не лише довгоочікувана свобода, а й новина про народження сина Артура. Життя перемагає», — прокоментував омбудсман.

Фото обкладинки: скриншот з відео омбудсмана Дмитра Лубінця

Читати далі

Суспільство

На Житомирщині розробили проєкт відновлення площі, в яку влучила ворожа авіаційна бомба

Опубліковано

У Малині на Житомирщині розробили проєкт відновлення центральної площі. У березні 2022 року внаслідок влучання авіаційної бомби її було пошкоджено та частково зруйновано.

Про це повідомили в організації «U-LEAD з Європою».

Відремонтують та покращать

Малинська громада у співпраці з «U-LEAD з Європою» розробила проєкт, у якому площу Соборну відновлять та зроблять зручнішою для містян.

Планують не лише реконструкцію, а й:

  • зміну організації дорожнього руху у бік пріоритетності пішоходів, велосипедистів та громадського транспорту;
  • збільшити в 5 разів озеленення;
  • облаштувати паркомісця, у тому числі, для осіб з інвалідністю;
  • відновити та покращити вуличне освітлення.

Читайте також: Київські студенти презентували концепцію відновлення річки Либідь

Про Соборну

Соборну оточують вулиці з інтенсивним рухом як транспорту, так і пішоходів, тут є і велосипедний рух. Через центральну площу проходять усі маршрути міського громадського транспорту, а також проміські та міжміські маршрути. Активними користувачами площа є не тільки мешканці міста Малина, чисельністю — 27 тис. особи, а ще додатково 7,5 тис. осіб населення громади. 

Нагадуємо, що в Києві створили мобільну копію мозаїки Алли Горської. Панно повезуть в турне.

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка «U-LEAD з Європою»

Читати далі