Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Обмін досвідом і підтримка: як для вчителів на Полтавщині створили сучасний Центр професійного розвитку

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Педагоги в Решетилівській громаді, що на Полтавщині, довгий час не мали місця, де могли б отримувати поради та ділитися досвідом. Для цього два роки тому в громаді створили Центр професійного розвитку, а згодом і Цифровий хаб. 

ШоТам розповідає, як вчителі Решетилівської громади навчаються, розвиваються і підтримують одне одного завдяки Центру. 

Не було організації, яка б допомагала вчителям

До децентралізації в Решетилівському районі був методичний кабінет, де займалися атестацією вчителів, вибором підручників і проведенням олімпіад. З утворенням Решетилівської громади ситуація змінилася — коли громада об’єднала освітні заклади у 2021 році, методичний кабінет перестав працювати.

«Це створило вакуум, адже не було організації, яка б допомагала вчителям у професійному розвитку. Вчителі, особливо в сільських школах, залишилися без консультацій і порад, не мали змоги обмінюватися досвідом. Їм не вистачало спілкування», — пригадує начальниця відділу освіти Решетилівської міської ради Алла Костогриз.

Тоді Алла звернулася до міськради з ініціативою створити Центр професійного розвитку. Після обговорень і затвердження на сесії на початку 2022 року там виділили фінансування, і Центр розпочав свою роботу. 

«Педагог повинен ділитися ресурсом, який має всередині»

Центр професійного розвитку допомагає вчителям різними способами — від консультацій і тренінгів до психологічної підтримки. На сайті закладу можна подати запит на консультацію або попросити про допомогу з конкретних питань. Крім того, Центр має YouTube-канал і Viber-групу, щоб ділитися інформацією про конкурси чи семінари. Зараз тут працюють двоє методистів — директор і консультант. 

«Війна дається взнаки, і багато педагогів потребують ментальної підтримки. Нам пощастило, що директорка Центру професійного розвитку сама за фахом є психологинею. На одному з заходів Центру вчителі ділилися зі мною, що раніше їм дуже не вистачало саме таких практичних психологічних вправ, які вони можуть тут освоїти. Вважаю, що педагог повинен ділитися ресурсом, який насамперед має всередині», — каже Алла.

Жінки сидять у колі за столом та спілкуються
Тренінг для педагогів. Фото: Центр професійного розвитку

Ще одна складова роботи Центру — це простір, де вчителі можуть обговорювати питання, які стосуються їхньої роботи, а також обмінюватися досвідом. 

«Після створення Центру я на собі відчула допомогу саме в професійному зростанні. Була тренеркою проєкту “Вчитель вчителю”, де педагоги ділилися досвідом і розповідали, які цифрові ресурси використовують у своїй роботі», — розповідає заступниця директора з навчально-виховної роботи Покровського опорного закладу Ірина Бондаренко.

Група жінок разом обговорює щось за столом. Одна з жінок пише на листку. Чоловік спостерігає за обговоренням.
Тренінг для вчителів з математики. Фото: Центр професійного розвитку

Читайте також: Двоє українських вчителів увійшли до рейтингу 50 найкращих у світі

Онлайн-заходи та сучасна техніка

Завдяки конкурсу від швейцарсько-українського проєкту DECIDE Решетилівська громада отримала мінігрант на 130 тисяч гривень. За ці гроші облаштували Цифровий хаб на базі Центру професійного розвитку. 

Тепер сучасна техніка в Хабі дозволяє проводити онлайн-заходи та тренінги. За словами Алли Костогриз, це особливо важливо для вчителів із сільських шкіл, яким складно добиратися до Центру через обмежений розклад руху автобусів та часті повітряні тривоги.

«До цього консультанти Центру працювали на застарілому, повільному обладнанні. Якщо відверто, цим ніхто вже не хотів користуватися — щось зависало, щось не підключалося. Але на той час у нас не було вибору. Зараз сучасна техніка вже є, і педагоги щасливі», — пояснює Алла.

Великі чорні навушники лежать на сірому ноутбуці. На екрані напис "Цифровий хаб"
Цифровий хаб професійного розвитку. Фото: Центр професійного розвитку

У червні в Центрі планують відкрити простір для тренінгів із сучасними мобільними меблями, щоб вчителі могли комфортно спілкуватися й навчатися.

«За словами вчителів, заходи, які тут організовують, надихають. Вони [вчителі] відчувають, що під опікою та не самі», — підсумовує Алла Костогриз. 

Суспільство

Латвійський альпініст дістався до Південного полюса на підтримку України (ФОТО)

Опубліковано

Альпініст із Латвії Юріс Улманіс завершив експедицію Антарктидою, під час якого збирав гроші на підтримку українських медиків через UNITED24. Наразі він зустрічається з громадами у США та розповідає американцям про війну в Україні.

Про це повідомили в UNITED24.

Експедиція до Південного полюса

Юріс Улманіс здійснив експедицію Антарктидою у січні 2025 року. Він збирав гроші через фандрейзингову платформу UNITED24 на підтримку українських медиків. Коли альпініст дістався Південного полюса, він розгорнув там український прапор із логотипом UNITED24.

Суспільний мовник Латвії LSM+ повідомляв, що Юріс Улманіс досяг Південного полюса 14 січня 2025 року. Він подолав 120 кілометрів по Антарктиді, а позаду себе тягнув 40-кілограмові сани із речами. У 2023 році альпініст зійшов на Еверест, де також здіймав український прапор.

Фото: сайт LSM+

Зустрічі з американцями

У березні чоловік вирішив організувати зустрічі з громадами у різних містах США. Юріс Улманіс розповідає про повномасштабну російсько-українську війну, свій досвід фандрейзингу та можливості для допомоги Україні.

Читайте також: 11-річний хлопчик із Данії зібрав 34 тисячі данських крон для дітей з України (ФОТО)

Фото: фейсбук-сторінка UNITED24

Про фонд UNITED24

UNITED24 — це офіційна фандрейзингова платформа України. За весь час діяльності через платформу зібрали понад 1,4 мільярда доларів. Завдяки цьому проєкту можна задонатити за п’ятьма напрямками:

  • «Оборона»;
  • «Гуманітарне розмінування»;
  • «Медична допомога»;
  • «Відбудова України»;
  • «Освіта та наука».

Нагадаємо, що Барбра Стрейзанд закликала підтримувати українських медиків (ВІДЕО).

Раніше ми писали, що астронавт NASA Скотт Келлі під час візиту до Києва закликав допомагати Україні (ВІДЕО).

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка UNITED24

Читати далі

Суспільство

З окупації повернули п’ять українських дітей (ФОТО)

Опубліковано

За посередництва Держави Катар із тимчасово окупованих територій вдалося повернути п’ять українських дітей. Це повернення втілили у межах ініціативи Bring Kids Back UA.

Про це повідомив уповноважений з прав людини Дмитро Лубінець.

На підконтрольну територію України повернули дітей віком від 11 до 16 років. Вони проживали у Криму та Донецькій, Луганській й Запорізькій областях.

У межах ініціативи вдалося повернути зокрема й 12-річну дівчинку, батько якої перебуває у полоні в росії. За останні три роки вона двічі змінювала своє місце проживання та мала конфлікти з матір’ю. Команда ініціативи змогла допомогти бабусі оформити опіку над дівчинкою. Надалі дитині надаватимуть усі необхідну підтримку.

Читайте також: Анджеліна Джолі підтримала 14-річну дівчину, яка постраждала від атаки росіян (ФОТО)

Також повернули хлопчика, який проживав з батьком та регулярно піддавався жорстокому поводженню з його боку.

«Мама намагалася самостійно вивезти хлопчика, але спроби були безуспішні. І лише завдяки зверненню до нашого офісу та залученості незмінного попередника Держави Катар матір та її син воззʼєдналися»‚ — написав Дмитро Лубінець.

Нагадаємо, що 11-річний хлопчик із Данії зібрав 34 тисячі данських крон для дітей з України (ФОТО).

Фото: фейсбук-сторінка Дмитра Лубінця

Читати далі

Суспільство

Київ століття тому й зараз: вгадайте, що за місце на архівному фото (ТЕСТ) 

Опубліковано

Випробуйте себе в знанні історії Києва: на кожній сторінці — старовинна фотографія та факт про конкретне місце, а на звороті — його сучасний вигляд і відповідь.
Дізнайтеся разом з ШоТам, наскільки добре ви знаєте столицю та її еволюцію крізь час.​

Під час археологічних досліджень цієї вулиці виявили систему підземних тунелів і катакомб. Ці ходи використовували в різні періоди історії міста, наприклад, під час Другої світової війни.

Клацніть, щоб перевернути

Це місце розташоване між сімома вулицями, а влітку по вечорах тут відбувається шоу світломузичних фонтанів. ​

Клацніть, щоб перевернути

До 1500-річчя Києва цю памʼятку реконструювали, хоча точний вигляд оригінальної споруди залишався невідомим.

Клацніть, щоб перевернути

​​З кінця 18 століття на цій площі проводили відомі ярмарки, на яких збиралися купці з усієї Європи.

Клацніть, щоб перевернути

​​На початку 20 століття ця будівля слугувала місцем проведення балів, концертів і театральних вистав для київської еліти.

Клацніть, щоб перевернути

У 2015 році під час розкопок на цій площі археологи знайшли цілу вулицю часів Київської Русі та стародавні артефакти.

Клацніть, щоб перевернути

До 2001 року через цю площу, яка була важливим пересадковим пунктом у міській транспортній мережі, проходила трамвайна лінія. ​

Клацніть, щоб перевернути

Share:

Читати далі