Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Революція в українському будівництві. Для родини загиблого захисника з Ірпеня зробили 3D-будинок

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю ШоТам зі спільного проєкту з «Інтерньюз-Україна» про відбудову громад.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Зараз ви читатимете статтю ШоТам з проєкту про відбудову громад.
Чому ми його робимо?

Це українці, які після початку повномасштабної війни потрапили під російську окупацію та були звільнені ЗСУ. Місцева влада, мешканці та волонтери діляться досвідом відновлення. Ці рішення жителі все ще окупованих міст та сіл можуть застосувати після звільнення, аби подолати наслідки окупації.

Замість традиційних цеглин — бетонні шари, які поступово виходять з 3D-принтера й формують будинок. Замість будівельників — програмісти, які контролюють процес. І ось дім буквально виростає на очах. Тепер у такому сучасному житлі мешкає родина Березових з Ірпеня. 
Їхній попередній будинок голова сім’ї Ярослав так і не встиг добудувати — загинув під час боїв за Бахмут. А дім знищили росіяни трьома снарядами на початку повномасштабної війни.

Але завдяки благодійній ініціативі «Об’єднані заради допомоги» від БФ «Обійми нації» родина знову має житло. Про відновлення життя та надрукований 3D-дім ШоТам розповіла Аліна Березова.

Мріяли про власний будинок

У 2015 році родина Березових придбала землю в Ірпені, щоб здійснити свою давню мрію — побудувати сімейний будинок. Протягом п’яти років Ярослав самотужки зводив дім. Його донька Аліна пригадує, що коли тато закладав фундамент, він попросив доньок щось на ньому на згадку намалювати: 

«Тоді я намалювала на фундаменті два сердечка та зірочку. Це був мій маленький внесок у будівництво нашого родинного гнізда. Але я не думала, що мені знову доведеться побачити цей малюнок»

Аліна Березова біля свого нового 3D-будинку. Фото: ШоТам

Коли будівництво підходило до завершення, почалася повномасштабна війна. 24 лютого Аліна зустріла у бабусі. Дівчина прокинулася від дзвінка батьків, які попросили швидко зібрати найважливіші речі та документи. Незабаром батько відвіз усю родину до їхнього будинку, де був погреб. Через кілька днів до них приєдналася сестра Аліни зі своїм хлопцем. Там усі разом ховалися від обстрілів. 

Будинок Березових до повномасштабної війни. Фото надала Аліна

Кухня сама не зробиться — війна зачекає 

Будинок родини був розташований у полі на околицях Ірпеня, в селі Михайлівка-Рубежівка, через яке окупанти колонами рухалися на столицю. Під час повітряних тривог і вибухів, коли всі спускалися до погребу, батько Аліни продовжував робити ремонт. 

«Одного разу, коли поблизу були вибухи, мама звернулася до нього зі словами: “Зая, ти це чуєш?”, на що він жартівливо відповів: “То я кухню роблю, без паніки”. Він розумів, що з війною можна втратити багато, й тому продовжував добудовувати дім навіть у таких тяжких умовах».

3 березня Аліна та її сестра залишилися вдома самі, а батьки разом з хлопцем сестри поїхали в магазин по продукти. У цей момент почався інтенсивний обстріл. Батько, незважаючи на заборони на блокпостах, поспішав рятувати доньок. Того дня родина просиділа в погребі 22 години під звуки вибухів, крики поранених, кроки окупантів і розмови, яких вони не розуміли, бо це були кадирівці.

Батько Аліни, який мав багато друзів у ТрО, активно допомагав координувати українську артилерію. Після тієї жахливої ночі родина покинула Ірпінь і виїхала на Хмельниччину.

«5 березня 2022 року наш будинок було зруйновано. Це була величезна втрата, особливо для батька, який вкладав душу в його будівництво. Проте він завжди говорив: “Ми все відбудуємо”.

6 березня Ярослав Березовий приєднався до ТрО, хоч і був непридатний до служби. Він став добровольцем і пройшов навчання, перш ніж його відправили на Бахмутський напрямок. Рівно за 9 місяців служби чоловік загинув.

Фото Ярослава та дружини Наталії на стіні нового будинку. ШоТам

Спочатку не зрозуміли, що таке 3D-будинок

Після смерті батька родина не встигла юридично оформити дім, тому не могла отримати допомогу від держави. Навіть на демонтаж будинку коштів не вистачало. Проте побратими батька допомогли знайти підтримку від благодійного фонду «Обійми нації». Знайомство родини з проєктом відбулося через мера Ірпеня Олександра Маркушина. 

«Одним з головних критеріїв відбору родини для допомоги була наявність у сімʼї дітей та участь чоловіка в бойових діях, тому ми вирішили допомогти родині Березових, коли про них дізналися», — розповідає керівниця благодійного фонду «Обійми нації» та СЕО стартапу «3D UTU» Інна Фурман.

Спершу благодійний фонд надав дівчатам послуги психолога. За словами Інни Фурман, родина спочатку була схожа на лякливих їжачків: 

«Нам потрібно було реставрувати їхні душі, а потім уже братися за відновлення будинку».

Вперше родина зустрілася з Інною та її командою в червні 2023 року, коли розпочався демонтаж залишків зруйнованого дому. Тоді Аліна знову побачила свої дитячі малюнки. 

Сам будинок у 130 м² звели за 58 годин. Утім, повністю готовий об’єкт родині змогли передати лише за рік. Завдяки зусиллям Інни до проєкту вдалося залучити 105 компаній, які допомогли зібрати для нового будинку все необхідне — від меблів до техніки та декору. 

За виконання робіт Інна платила працівникам власні кошти, як особистий благодійний внесок для родини. Адміністрація міста надала техніку для демонтажу та перевезення матеріалів на будівництво, допомогла підключенням електрики й оформленням документів на будинок. 

Український 3D-принтер змінює будівництво в Україні

Проєкт розпочався ще у 2020 році, коли запустили першу генерацію пристрою. Ідея створення 3D-принтера для будівництва з’явилася через потребу швидкого, надійного та капітального будівництва.

«Це ідеальний інструмент, щоб відбудовувати масштабно, швидко, енергоефективно, красиво та надійно. Ми не тільки можемо будувати житлові будинки, але й інфраструктуру, яку потрібно робити, щоб українці поверталися додому. Ми вже маємо партнерів у США, які хочуть придбати наш український принтер — це означає, що наше рішення може вийти на міжнародний ринок», — говорить Інна Фурман.

Інна Фурман усередині 3D-будинку. Фото: ШоТам

Стіни будинків з 3D-принтера виготовляють з бетонно-піщаної суміші компанії Henkel, яка розробила її на замовлення українського стартапу. А один із секретних інгредієнтів у складі допомагає набирати міцності за сім хвилин. Це означає, що новий шар можна наносити одразу після того, як попередній зміцнів. Без внутрішнього оздоблення такий будинок можна побудувати за ціною 700 доларів за квадратний метр.

Команда вважає свою розробку унікальною не лише в Україні, а й у світі, адже створила не просто будівельний принтер, а промисловий пристрій, здатний друкувати повноцінні капітальні будинки. 

«Усі інженерні рішення, програмне забезпечення, конструкція принтера — все це розроблено українськими спеціалістами, що робить продукт повністю національним».

Кімната в 3D-будинку. Фото надала Аліна

У новий будинок родина Березових заселилася 18 липня 2024 року. За словами Аліни, новий дім перевершив їхні очікування: він має три кімнати — для матері та двох дочок, — сучасний мінімалістичний дизайн і все необхідне — від праски до посудомийки. Він став символом надії та відновлення, як того хотів батько. 

«Тато завжди казав, що хоче перебудувати наш двоповерховий будинок на одноповерховий, і зараз наш будинок саме такий. Я впевнена, що тато причетний до цього».

Суспільство

Добро в дії: як пост в тіктоці допоміг маленькому видавництву знайти читачів на «Книжковій країні»

Опубліковано

Фестиваль «Книжкова країна» на ВДНГ у Києві цьогоріч зібрав понад 72 тисячі читачів. Коли біля стендів великих книгарень стояли черги, до стенду пана Юрія з невеликого видавництва «Сітон» підходили дуже рідко. Чоловік радів кожному гостю та допомагав читачам знайти свої книги. 

Серед покупців була й піарниця видавництва «Ранок» Богдана Богельська. Вона поширила в тіктоці публікацію про Юрія Ковальського, яку за ніч переглянули більше 30 тисяч користувачів. Уже наступного дня коло «Сітону» були люди.

Камерне видавництво ентузіастів

Включно з головним редактором Юрієм у «Сітоні» працюють троє людей. Чоловік жартує, що в невеликому видавництві він може бути й вантажником, і водієм, а директор веде бухгалтерію та не виділяє для себе окремої зарплати. Коректорів і верстальників у штаті немає — їх запрошують попрацювати за угодою. 

За словами Юрія, видавництво створювали на ентузіазмі у 2011 році, й тоді засновник починав цей бізнес як хобі. Сам редактор прийшов у «Сітон» в кризовий період ковіду — на той момент видавництво взяло паузу.

В одному накладі «Сітон» випускає щонайбільше тисячу примірників. Низькі ціни Ковальський пояснює невеликою кількістю працівників та любов’ю до своєї справи:

«У нас маленькі зарплати, але завдяки цьому книжки недорогі. Хочемо їх випускати більше, а для цього потрібно швидше продавати. Якщо ж книжка буде дешевшою, це зробити легше». 

Керівник редакції говорить, що для їхнього видавництва важливо знаходити хороших авторів. Наприклад, нещодавно відкриттям стала режисерка Національного театру імені Івана Франка Ліана Михайлова. Тираж її оповідання швидко знайшов свого читача, тому твір не змогли представити на «Книжковій країні». 

«Письменників, які стали майже сучасними класиками, не друкуємо — ми як правило відкриваємо нові імена, намагаємося відкривати. Цікаво працювати з молодими авторами. Сподіваюся, що частіше ми вгадуємо, хто пише добре, а потім буде робити це ще краще».

Головний редактор пригадує, як одна читачка зауважила, що з продуманим маркетингом книга їхнього видавництва могла б стати геніальною.

«Рекламувати ми не вміємо, тому вдячні Богдані за цю допомогу. Як редактор можу сказати, що ще й пише вона дуже добре». 

Фото з посту Богдани у тіктоці

Юрій та Богдана обмінялися контактами, а піарниця навіть обіцяла проконсультувати видавництво щодо продажів.

Не конкуренція, а партнерство 

Богдана Богельська розповіла, що на фестивалі не лише виконувала роботу для свого видавництва, а й була зацікавленою читачкою. Увагу піарниці привернув скромний стенд пана Юрія: 

«Я захотіла підтримати його й підійшла, поцікавилась асортиментом. Він не намагався мені щось продати. Як піарниця, навчена швидко ловити сенси, я відразу відчула, що розмова не рекламна, а натхненна: він захоплено ділився історіями написання, цікавинками з біографій авторів. Юрій просто ніби дихав цими книгами. Саме це мене спонукало купити в нього книжку».

Богдана придбала книгу для своєї доньки, а Юрій подарував ще одну для читачки-мами. «Ну хто ще так робить на «Книжковій країні», коли продажі очевидно не йдуть?» — поділилася подивом Богдана.  

Далі вона зробила фото для допису, в якому розповіла про роботу Юрія та його колег. Піарниця планувала поширити пост серед друзів, але вже наступного ранку в нього було понад 30 тисяч переглядів. Юрій каже, що в останній день фестивалю до нього прийшло в чотири рази більше читачів, ніж зазвичай. 

Після успіху в тіктоці Богдана ще раз зустрілася з Юрієм, аби записати коментар читачам, які відгукнулися. Для тих, хто не зміг побувати на фестивалі, книги обіцяли відправити «Новою поштою». І тут не обійшлося без щедрості видавців — разом із замовленими примірниками вони клали одну книгу в подарунок. Юрій пояснив, що так хотіли частково компенсувати кошти за доставку. 

Богдана вважає, що всі видавництва мають одну глобальну місію — популяризацію читання. У Threads вона підсумувала, що загалом ця історія про підтримку невеликих ініціатив — видавництв, авторів, бізнесів, ідей:

«Ми повинні частіше звертати увагу на маленькі видавництва та навіть самвидав, бо часто там ховаються отакі скарби, які просто не знають усіх способів заявити про себе або ж не мають належних ресурсів. Сподіваюся, ця історія надихне читачів на те, щоб давати шанс усім, хто живе своєю справою, — а це як великі, так і маленькі команди».

Богдана планує завантажити книжки видавництва у власний телеграм-канал, аби підтримувати «Сітон» і надалі.

Фото надала Богдана Богельська

Читати далі

Суспільство

UAnimals презентували нову колекцію, присвячену зникненню дельфінів (ФОТО)

Опубліковано

29 квітня благодійний бренд Animalism by UAnimals представив капсульну колекцію «ТІНІ ХВИЛЬ», присвячену проблемі зникнення дельфінів під час війни.

Про це повідомили в UAnimals.

Про нову колекцію

«Колекція називається “ТІНІ ХВИЛЬ”, адже дельфіни гинуть та фактично зникають з різних причин – зокрема й через війну. Коректної статистики про це до закінчення бойових дій, за словами науковців, немає та не може бути. Але якщо не зупинити екоцид, з часом дельфіни можуть стати тінями хвиль майже у буквальному сенсі», — зазначила керівниця Animalism Анастасія Юрко.

До нової лінійки увійшли: оверсайз футболка із зображенням звукової доріжки голосу дельфіна, лонгслів із силуетами зникаючих дельфінів, хустка, металевий кулон-жетон, шкарпетки та гольфи з принтами дельфінів, а також чашка, на якій дельфіни проявляються при нагріванні.

Зараз на дельфінів впливають численні фактори: пуски ракет із надводних і підводних суден, забруднення моря паливом, хімічні отруєння, акустичні травми від російських радарів. Крім того, через втечу риб у безпечніші зони дельфіни змушені слідувати за ними і можуть гинути у рибальських сітках.

Щоб привернути увагу до проблеми, до презентації колекції долучилися актори «Молодого театру» Ілля Чопоров і Дар’я Грачова. У проморолику вони передають емоції та атмосферу моря під час війни.

Читайте також: Поблизу «Вернадського» українці вперше зняли з дрона антарктичного смугача (ВІДЕО)

@animalism.shop

Animalism by UAnimals запустив капсульну колекцію «ТІНІ ХВИЛЬ» — про зникнення дельфінів під час війни. Дякуємо акторам «Молодого театру» @Ілля Чопоров та Дарʼї Грачовій за участь у презентації колекції. Шукайте капсульну колекцію «ТІНІ ХВИЛЬ» за посиланням у шапці профілю. Увесь прибуток бренду йде в громадську організацію @UAnimals .

♬ оригінальний звук – animalism

Довідка

Бренд Animalism by UAnimals створили для того, щоб розповідати про вразливість природи та підтримувати тварин України, які постраждали від війни. Всі речі виготовляють локальні виробники, а прибуток від продажу колекції «ТІНІ ХВИЛЬ» спрямують на допомогу тваринам через громадську організацію UAnimals.

Організація UAnimals з 2016 року пропагує гуманне ставлення до тварин і захищає їх від експлуатації та знущань. Після початку повномасштабного вторгнення UAnimals рятує домашніх, диких та свійських тварин від війни.

За цей час команда UAnimals вивезла з-під обстрілів близько 7 тисяч тварин, підтримала відбудову понад 24 притулків, роздала тисячу тонн корму та стерилізувала понад 43 тисяч безпритульних тварин. Наразі спільнота фонду налічує близько трьох тисяч волонтерів.

Нагадаємо, що «МУР» та Animalism випустили благодійний дроп для допомоги тваринам (ВІДЕО).

Також ми писали, що UAnimals запустили власну платформу із лекціями задля допомоги тваринам.

Фото: UAnimals

Читати далі

Суспільство

У столиці зацифрували архів будинку Спілки письменників у Києві, що постраждав від дронів

Опубліковано

Фахівці завершили зацифрування 390 сторінок архівної документації будинку Національної спілки письменників України на вулиці Банковій. Це дім постраждав від російської атаки дронами 1 січня 2025 року.

Про це повідомив директор Департаменту комунальної власності міста Києва Андрій Гудзь.

Особливу цінність серед зацифрованих матеріалів мають креслення фасаду будівлі, датовані 1898 роком. Ці історичні документи стануть основою для розробки проєктів реставрації та допоможуть повернути споруді її первісний вигляд, зберігаючи архітектурну автентичність. Зацифрування архівів допоможе зберегти важливі документи, особливо під час війни.

Читайте також: У Києві оголосили відкритий конкурс серед митців для виставки до Дня міста: як долучитися

Довідка про будинок

Будівлю Національної спілки письменників України на Липках зводили наприкінці 19 століття під керівництвом київського архітектора Володимира Ніколаєва. Пізніше її добудував мільйонер-цукрозаводчик Сімха Ліберман, після чого вона отримала назву Маєток Лібермана.

У 1989 році саме в цій будівлі відбулися перші збори Народного руху України, який став одним із рушіїв здобуття української незалежності. На початку 2024 року на фасаді Будинку письменників встановили меморіальну дошку на честь цих історичних подій.

1 січня 2025 року будівля зазнала пошкоджень унаслідок російської атаки дронами.

Нагадаємо, що в Києві презентували оновлений проєкт Житнього ринку з урахуванням думки містян (ФОТО).

Фото обкладинки: сайт Міністерства культури та стратегічних комунікацій

Читати далі

Шопочитати

Суспільство5 днів тому

У кожного з нас є його винаходи: чому Apple завдячує своєму прориву українцеві

«Я себе вважаю українцем. Ніяк інше!» — казав Любомир Романків, що більшість життя прожив не...

Військо1 тиждень тому

«Я з покоління дітей, які у 2014 році писали листи солдатам, а потім стали ними». Це Дмитро, що у 18 пішов на війну

Йому було дев’ять, коли почалась війна — і саме з нею він дорослішав. Замість футбольних...

Суспільство2 тижні тому

Взяли управління у свої руки. Ці українські громади перетворюють біовідходи на добриво

Біовідходи, як-от скошена трава, опале листя й залишки фруктів та овочів часто викидають на звалища...

Культура2 тижні тому

Які з цих традицій збереглися дотепер? Фольклористка про давні святкування українського Великодня

Уже в неділю українці святкуватимуть Великдень, до якого ми готуємося кілька днів. Зазвичай до четверга...