

Суспільство
Digital technologies по-українськи – 3D-принтинг в сучасній fashion індустрії
Мода і 3D-принтер – чи можливо це поєднати?
На перший погляд, звучить малоймовірно, але засновниця бізнесу з виготовлення одягу на 3D-принті Юлія Давій спробувала, і у неї вийшло! Українська красуня, винахідниця переїхала до США понад чотири роки тому. Проводячи там свої дослідження, вона поєднала здавалося б неможливе: сучасну цифрову технологію і одяг. Юлія найперша серед колег почала виготовляти еластичний одяг з твердого матеріалу.
Як талановита дівчина з України винайшла технологію друку безвідходного та екологічно чистого одягу на 3D принтері, читайте далі.
Почати бізнес за кордоном – це можливо
До того, як я почала займатися 3D-принтингом, у мене був успішний бізнес з консалтингу. Я брала участь в операційній діяльності фірми і працювала над великими проектами, з гравцями глобального ринку, розвивала бізнес процеси від Брюсселя до Алмати. В сфері чистих технологій та відновлювальної енергетики зокрема, пропрацювала понад десять років, створюючи зі своїми колегами галузь екологічно чистої енергетики з нуля в Україні та інших країнах регіону. Звичайно ж, я мала певний стартовий капітал. Я задля цього багато працювала.
До моменту, коли ми почали діяти в цьому напрямку, ми бачили 3D-принтинг як «твердий» одяг, який би більше слугував для fashion-шоу чи фотосесії. Елементи друкували твердим пластиком та вручну збирали з сотень дрібних частин, зклеюючи клеєм. Я ж хотіла бути провідником між digital та fashion світами.
Перед стартом я не проводила ніяких маркетингових досліджень. Я не вірила, що у мене щось вийде. Можу сказати одне: добре займатися чимось тоді, коли бачиш у цьому сенс і тобою керує цікавість. Треба задавати собі питання What If? (А що як?). Іноді ми не можемо заздалегідь спрогнозувати, що з цього вийде, але ми пробуємо, експериментуємо. Зараз одяг, який ми виробляємо, не з дешевих, і ми отримали замовлення від відомих компаній, імена яких я поки що не можу називати. З початку проекту я й гадки не мала, що таке стане можливим.

Діджитал – це економія
Я особисто вважаю, що ми маємо створювати все в ДІДЖІТАЛ. Ми живемо в епоху цифрового світу і це дивно, що трильйонна індустрія моди стоїть на місці і дуже мало використовує цифрові технології.
Коли ми створюємо речі в ДІДЖІТАЛ форматі у простому 3D файлі, що готовий до друку, – отримуємо багато переваг, а саме: ми прибираємо логістику, зменшуємо витрати на матеріали, ресурси, енергію під час розробки продукту. Це так само просто, як ми зараз спілкуємося з вами через океан із допомогою цифрових технологій зв’язку. Готовий файл легко кастомізувати, тобто адаптувати під певних споживачів.
Головне ж досягнення, що digital одяг – найекологічніший з тих, що зараз виробляються.

Наш одяг – це турбота про довкілля
Наша лабораторія зараз знаходиться в Маямі. Наступного року ми плануємо переїзд до Каліфорнії. В лабораторії ми розробляємо нові технології та методології, які дозволяють виробляти одяг та аксесуари які мають нульовий або позитивний вплив на довкілля. Ми фокусуємося на зменшенні негативного впливу на довкілля.
Моя ідея – зосередитися на виробництві, яке дає навколишньому середовищу більше, ніж забирає з нього, тобто створює позитивний вплив. Для прикладу, в енергетиці є розуміння позитивного впливу, коли ти даєш довкіллю більше, ніж споживаєш. Для мене й одяг, і аксесуари можуть бути джерелом, яке не забруднює в своєму життєвому циклі та зменшує загальний вуглецевий вплив, сприяє зниженню відходів загалом.
Зовсім немає відходів?
Ми цього прагнемо.
Уявіть собі можливість переробки старих лижних черевиків на модну сумку. Наші речі в подальшому також можна буде віддавати на переробку, і після того, як ви носили створену нами сукню, цьому матеріалові можна буде дати друге життя, наприклад, нової спідниці.
Ми також тестуємо зараз можливість використання полімерів для 3D-друку, які вловлюють вуглець з атмосфери. Тобто, уявіть собі, ви йдете, а ваша сукня очищує повітря навколо вас.

Як відбувається виробництво, які компетенції для цього потрібні?
3D-принтинг – це кілька етапів виробництва. Це необхідність вміти і володіти достатньо Digital Software в сфері 3D-моделювання, 3D-дизайну, а також це робота з програмами CAD, які зазвичай використовують в архітектурі.
Другий етап – це знання hardware 3D принтингу. Методологїї роботи з різними технологіями 3D принтингу та новітніми матеріалами, які з’являються чи не щомісяця, по суті відсутні. Ми їх створюємо для тих матеріалів, з якими після дослідження вирішуємо продовжувати працювати. .
І третій важливий момент – це те, що лежить на перехресті технології та fashion індустрії, – друк модного виробу гнучкими матеріалами.
Саме останній етап і став справжнім викликом, адже 3D-друк гнучкими матеріалами, який би дозволяв створення одягу, був взагалі не розроблений. Нашими інноваціями став 3D друк гнучкими матеріалами одягу по нашій методології, яка уникає проміжні стадії з виробництва тканин та асоційовані з цим відходи та забруднення.
Дизайнери зазвичай використовували 3D-принтинг, лише для декоруючих елементів. Для нас цього було недостатньо і я почала з розробки ідей щодо власного матеріалу. Ми зупинилися на ТПЕ (англ. ТПЕ – термопластичний еластомер). Вид полімеру, який при нагріванні розтягується до набагато більшого за свій первинний стан розміру і у потрібній вам формі застигає. Переробка термопластів у вироби не супроводжується необоротною хімічною реакцією і тим самим методом він повертається у початкову форму. Цей матеріал дозволяє перетворювати старі вироби на нові.
Першим завжди складно.
Чи опускалися руки?
Було по-різному. Цей напрямок трохи випереджає час і тут немає ідеальних технологій і обладнання. Це класична винахідницько-дослідницька робота і тут великий відсоток невдалих спроб. Я навчилася цим не перейматися. Змінила свій світогляд, отримавши диплом в сфері «Дизайн мислення-для створення інновацій», пройшовши річний курс в університеті Вірджинії – Virginia Darden School of Business (прим. авт. – нещодавно для українців подібний курс був перекладений на українську мову на сайті Prometheus – “Дизайн мислення”).
Озираючись на попередній досвід, подібно до Томаса Едісона я кажу собі, що пережила не 10 тисяч невдач, а винайшла десять тисяч варіантів, але вони не спрацювали. Щоб зробити якусь річ вартісною – треба вийти за рамки шаблонів і зробити те, що ще ніхто ніколи не робив до тебе.
Чи легко було зібрати команду?
Фахівців в команду було знайти не легко і вона невелика. Аби втілити свою ідею в життя мені довелося за досить короткий термін освоїти низку знань. Я вивчила спеціалізацію 3D-принтингу в університеті Іллінойса (Illinois Institute of Technology), продовжую навчання на он-лайн курсі в Массачусетскому технологічному інституті (Massachusetts Institute of Technology). Паралельно освоювала 3D-моделювання. Це все допомогло здійснити певний прорив і вийти на новий рівень.
Зараз ми з командою стоїмо на етапі досягнення значних результатів у напрямку кольорового 3D-принтингу, який досі вважається екзотикою навіть у класичній технології друку, працюємо над створенням форм та комбінацій тканин. На сьогодні ми працюємо над проектом з 4D друку одягу
Хто вас надихає?
Мені пощастило з чоловіком, він мене й надихає. Мій чоловік почав використовати свої інженерні навички і технічну роботу очолює теж він. Його віра в кінцевий результат дуже важлива для мене.
Ще мені допомагає спорт. Я займалася тріатлоном. Пройшла кілька Ironman-ів на 113 кілометрів, останній – за 5,5 годин. Ця відстань вимагає чіткого планування і роботи в щоденному режимі. Безумовно, бувають періоди спаду, але це формує філософське ставлення до всіх речей: треба так треба, і коли не хочеш – ти все одно це робиш!
Філософія тієї справи, яку ти робиш – це зробити прорив від 0 до 1. Дуже поділяю погляди Пітера Тіля і вважаю, що справжній бізнес це не тоді, коли ти продаєш товар, який і так продається, роблячи багаттомільйонну виручку, а щоб ти робив те, що приносить сенс і змінює цей світ, додаючи щось нове, адже твоя діяльність все одно впливає на світ і треба бути свідомим того, що ти робиш.
Плани на найближчий час і чи побачимо вихід на мас-маркет?
Мас-маркет дуже швидко змінюється, не бачу в тому сенсу. Я бачу нашу роль у дизайні рішень, не об’ектів. Речі, які не соромно буде виставити в Музеї витончених мистецтв у Бостоні (The Museum of Fine Arts).
Наразі я працюю над книгою . Наступного року планую її видати і сподіваюсь, що книга стане корисною для українських дизайнерів в питаннях побудови бізнесів, дружніх до навколишнього середовища.
Також ми працюємо над технологічними рішеннями, які будуть корисні для звичайних споживачів.
ПОРАДА ДЛЯ ЧИТАЧІВ ШОТАМ
Люблю дитячу книгу: «Звичайні люди, які зробили незвичайні речі». Книга про історії людей, які роблять незвичні речі і досягають незвичайних результатів. Ця книга мене мотивує. А ще я вважаю, що потрібно себе оточувати людьми, які так само мотивовані на творення. Оточення не має загублювати ідеї своєю недоречною критикою і коментарями. Якщо однодумців та людей, які мотивують, поруч немає – їх легко знайти в соціальних мережах та Інстаграм.
Суспільство

Наталія Комаренко — волонтерка з Києва, яка з 2014 року допомагає українським військовим та підтримує дітей з інвалідністю. Вона є засновницею фонду «З теплом у серці», який цьогоріч здобув відзнаку «Варті» від «Нової пошти».
Про це повідомили в «Новій пошті».
Заснування власного фонду
Поштовхом до створення власного фонду став особистий досвід — середня дитина Наталії має рідкісне генетичне захворювання. Організація «З теплом у серці» стала платформою для взаємодії батьків, обміну досвідом і підтримки дітей.
Спочатку фонд проводив невеликі безплатні заходи для дітей: походи до кав’ярень, зоопарків, кінотеатрів тощо. З часом спільнота розрослась — нині вона об’єднує понад 1500 родин. Учасники отримують гуманітарну підтримку, консультації, можливість спілкуватися й організовувати спільні активності.
Щоденна допомога армії
З початком війни у 2014 році Наталія долучилась до допомоги армії. Сьогодні вона щоденно займається волонтерською логістикою: закуповує, збирає та відправляє техніку, обладнання, автівки та інші необхідні речі для військових.
«Волонтером бути непросто. Я щоранку подумки кидаю цю справу, а вдень вже викладаю допис про збір чи пошук необхідного. Я роблю це для тих, хто мене захищає. Для тих, хто пише теплі слова подяки. Хоча дякувати маємо ми», — розповіла Наталія Комаренко.
Упродовж останніх трьох років вона організувала збори на різні потреби: від засобів особистої гігієни до FPV-дронів, зарядних станцій і акумуляторів для техніки. Підтримку надсилають не лише українці, а й друзі з-за кордону, зокрема волонтери з Ірландії, які передали п’ять машин швидкої допомоги та сім інших автівок.

Читайте також: Учасники забігу MHP Run4Victory зібрали понад 700 тисяч грн на дрони для фронту
Комунікація з військовими
Наталія підтримує зв’язок із військовими переважно онлайн, але також приїжджає на вокзали, коли бійці вирушають на фронт чи повертаються з нього. Вона каже, що в такі моменти простий контакт, присутність і кілька слів підтримки мають велике значення.
«Мені пишуть — потяг о 22-й, чи могла б приїхати? Звісно, я приїду. Розумію, що їм у цей час треба підтримка. Тому я кидаю все й лечу. Людина їде на війну або щойно звідти. Наші захисники мають відчувати, що вони не самі», — поділилася Наталія.
Найскладнішими залишаються випадки, коли вона дізнається про загибель адресата вже після відправки посилки. У таких ситуаціях волонтерка переадресовує допомогу іншим.

Як справляється з навантаженням
Волонтерка розповіла, що емоційне виснаження трапляється регулярно. Іноді її підтримують самі військові: один із них переказав 25 тисяч гривень і сам закрив збір для своєї бригади. Також вона додала, що одного разу отримала переказ на 60 тисяч гривень від анонімного відправника. Тоді Наталія закрила кілька зборів.
Щоб відновити ресурс, Наталія разом з іншими мамами дітей з інвалідністю організовує «перезавантаження» — короткі поїздки, прогулянки, неформальні зустрічі.
Попри всі труднощі, вона продовжує допомагати, виховує трьох дітей і розвиває фонд, який став точкою опори для багатьох українських родин.
Читайте також: Майстриня з Харкова допомогла покинутим котам на понад 250 тисяч гривень
Отримання відзнаки «Варті»
Цьогоріч фонд «З теплом у серці» отримав відзнаку «Варті» від «Нової пошти» в номінації «Допомога людям з інвалідністю». Переможців обрали шляхом відкритого голосування та за обсягами перевезень. Фонд Наталії за 2024 рік відправив 240 тонн гуманітарного вантажу, скориставшись безоплатними послугами «Гуманітарної Нової пошти».
Нагадаємо, що «Нова пошта» нагородила українських волонтерів: хто отримав відзнаку «Варті».
Фото: Наталія Комаренко
Суспільство

Учасники черкаського забігу MHP Run4Victory зібрали 718 602 гривні під час реєстрації на подію. Усі кошти передадуть на закупівлю дронів для 118-ї бригади територіальної оборони, яка нині виконує бойові завдання на кількох напрямках фронту.
Про це повідомили організатори забігу.
Мета благодійного забігу
Подію організовували компанія МХП, БФ «МХП — Громаді» та спортивний партнер NewRun. Забіг мав відбутися 6 квітня, але його скасували через національну жалобу за загиблими у Кривому Розі та обстріли українських міст.
«Ми планували провести благодійний забіг, щоб об’єднати людей навколо допомоги військовим. Але з огляду на національну жалобу за загиблими в Кривому Розі та ранкові ворожі обстріли, ми ухвалили непросте, але правильне рішення — скасувати масовий захід. Натомість ми не скасували головне — підтримку наших захисників. Усі кошти передаємо 118-й бригаді, яка сьогодні на передовій. Щиро дякуємо кожному учаснику. Разом — ми сила», — сказав директор БФ «МХП — Громаді» Олександр Пахолюк.
Загалом на подію зареєструвалися 1414 учасників. Понад 718 тисяч гривень спрямують на закупівлю дронів для військових 118-ї бригади, які захищали Україну в Попасній, Бахмуті, Вугледарі, та Кураховому, а зараз виконують бойові завдання на Запорізькому напрямку, північному кордоні та Курщині.
Читайте також: Перо з фільмів Антоніо Лукіча продали за півмільйона гривень: кошти передали на ППО (ФОТО)
«Підтримка від цивільних і благодійних ініціатив, таких як забіг MHP Run4Victory, є неймовірно важливою для нашої бригади. Вона не лише матеріально-технічно підсилює нас, але й додає моральної сили. Кожен такий захід надихає нас робити все можливе задля перемоги», — зазначив комбриг Ярослав Попко.
Організатори закликали всіх учасників звернутися на [email protected], щоб отримати свої медалі поштою.
Наступний забіг
Серію благодійних забігів MHP Run4Victory 2025 року продовжуватимуть. Наступна подія відбудеться 18 травня у Києві. Кошти спрямують на підтримку 13-ї бригади НГУ «Хартія». Зареєструватися на забіг можна за посиланням.
Нагадаємо, що два паралімпійці зі Львова задонатили на військо 400 тисяч гривень призових.
Фото обкладинки: 118 бригада Сил територіальної оборони ЗСУ
Суспільство

Українська режисерка Таню Муіньо здобула премію Hollywood Music Video Awards 2025 за створення кліпу Disease для американської співачки Леді Гаги.
Про це повідомили на сайті премії.
Українка стала здобула звання найкращої режисерки року. У кліпі Леді Гага занурюється в символічну боротьбу з внутрішніми демонами. Вона зустрічається з різними версіями самої себе, що втілюють її найглибші страхи та переживання.
Відео виклали в інтернет наприкінці жовтня 2024 року. Наразі ця робота на ютубі зібрала понад 36 мільйонів переглядів.
Таню Муіньо створювала кліпи для Дуа Ліпи, Cardi B, Гаррі Стайлза, гурту Foals, Сема Сміта, The Weeknd, Дженніфер Лопез, Dorofeeva й інших музикантів. Також вона зняла кліп для американського рок-музиканта Ленні Кравіца. У 2024 році режисерка ставила номер для Alyona Alyona & Jerry Heil на «Євробачення».
Читайте також: Українська ілюстраторка здобула міжнародну премію Болонської виставки

Про премію
The Hollywood Music Video Awards — щорічний міжнародний фестиваль та церемонія нагородження, що проходить у Лос-Анджелесі, Каліфорнія. Захід об’єднує творців музичних відео, музикантів, акторів, операторів та інших фахівців, щоб відзначити найкращі роботи.
Премії присуджують в різноманітних категоріях — від режисури та монтажу до найкращого відео в конкретних жанрах.
Нагадаємо, що українка Таню Муіньо здобула японську премію MTV за кліп для Леді Гаги (ВІДЕО).
Фото обкладинки: інстаграм-сторінка Тані Муіньо