Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Де і як українцям, які отримали травми через війну, безкоштовно пройти реабілітацію

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю ШоТам з проєкту журналістики рішень. Ми створили його для людей, які постраждали від мінно-вибухових травм.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо історії українців, які втратили кінцівки чи отримали інші тяжкі поранення, щоби люди з такими випадками знали — в їхній унікальній ситуації є вихід.


Історії, які ми тут зібрали, є прикладом лідерства для підприємиць та активісток. Попри війну, ці жінки відкривають чи продовжують бізнес, волонтерять і мотивують волонтерити.

Як постраждалим внаслідок війни цивільним відновитися після травм та куди звертатися, якщо незаконно вимагають оплатити реабілітацію – дізнаємось разом із Програмою розвитку ООН в Україні (UNDP) у матеріалі від ШоТам.

Кому потрібна реабілітація

Лікування – це лише складова процесу одужання. У випадках багатьох травм, особливо мінно-вибухових, які впливають на фізичні чи когнітивні функції, важливою також є реабілітація. Вона дозволяє не лише вилікуватись, але й максимально відновитися.

Як в Україні безкоштовно пройти реабілітацію 

Держава фінансує видатки на лікування та подальшу медичну реабілітацію українців, а лікарні отримують оплату від Національної служби здоров’я України (НСЗУ) за надані пацієнтам медпослуги.

Усі послуги з реабілітації українців покриває Програма медичних гарантій. У переліку видів медичної допомоги, включених до програми, поруч з невідкладною, вторинною та третинною є й реабілітаційна та паліативна. Отримати її можна в лікарні одразу після стабілізації стану.

Наприкінці 2022 року в Україні розширили Програму медичних гарантій. Там зʼявилися нові пакети меддопомоги: «Реабілітаційна допомога дорослим і дітям у стаціонарних умовах» і «Реабілітаційна допомога дорослим і дітям в амбулаторних умовах». 

Де отримати реабілітаційну допомогу

Для проходження реабілітації амбулаторно пацієнту/-ці вистачить електронного направлення від лікаря первинної ланки (наприклад, сімейного лікаря, терапевта або педіатра) або лікуючого.

А ось для проходження стаціонарної реабілітації треба отримати електронне направлення саме від лікуючого лікаря. Послуга залишиться доступною для пацієнта/-ки й у випадку, якщо його/її переведуть з одного медзакладу чи клінічного підрозділу до іншого.

Станом на 2023 рік послуги з реабілітації за пакетами медичної допомоги НСЗУ передбачені в 423 державних і приватних лікарнях по всій Україні.

Місце проходження реабілітації пацієнти можуть обрати самі. Для цього після отримання електронного направлення потрібно:

·  зайти на сайт Національної служби здоров’я України;

·  натиснути на поле «Карта місць надання послуг за договорами з деталізацією за групами послуг»;

·  обрати область і населений пункт;

·  у полі «Група послуг» обрати 53 пункт «Реабілітаційна допомога дорослим і дітям у стаціонарних умовах» або 54 пункт «Реабілітаційна допомога дорослим і дітям в амбулаторних умовах». 

Якщо пацієнту/-ці незручно чи складно користуватися сайтом, достатньо зателефонувати за безкоштовним номером НСЗУ – 16-77. Фахівці розкажуть про заклади, які надають потрібні послуги.

Які фахівці працюють з пацієнтами

Відновитися після травми українцям допоможе не лише реабілітолог, а й мультидисциплінарна команда, до якої належать фахівці різних профілів. Основне завдання команди – максимально відновити психічні й фізичні функції постраждалого:

·  лікарі фізичної та реабілітаційної медицини, які очолюють команду, відповідають за організацію її роботи й виконання індивідуального реабілітаційного плану;

·  фізичні терапевти, які не є лікарями, але допомагають, наскільки це можливо, відновити рухові функції організму;

·  ерготерапевти – спеціалісти, що відновлюють побутові, соціальні, робочі навички людини після травми;

·  терапевти з мови й мовлення;

·  протезисти-ортезисти;

·  психологи та психотерапевти;

·  медичні сестри з реабілітації;

·  асистенти фізичних терапевтів та ерготерапевтів.

Також до складу мультидисциплінарної команди має входити соціальний працівник, який допомагає клієнту з отриманням соціальних послуг та оформленням документів для соціальної допомоги чи отримання статусу інвалідності. 

Як відбувається реабілітація

Держава пропонує українцям саме доказову реабілітацію – це комплекс складних заходів фізичного та, за потреби, психологічного спрямування. У межах пакета допомоги кожен пацієнт та пацієнтка мають право безоплатно отримати:

·  індивідуальний реабілітаційний план і програму реабілітаційної терапії;

·  необхідні лабораторні й інструментальні обстеження;

·  реабілітаційну допомогу одночасно за кількома напрямами (нейрореабілітація та/чи ортопедична реабілітація, та/чи кардіо-респіраторна реабілітація тощо) в стаціонарних умовах;

·  психологічну допомогу;

·  своєчасне знеболення на всіх етапах реабілітації;

·  лікарські засоби з Національного переліку основних лікарських засобів тощо.

Якщо йдеться про послуги за одним напрямом, то реабілітаційний цикл має тривати щонайменше 14 днів, за двома та більше – не менш ніж 21 день. Кожен пацієнт чи пацієнтка можуть безоплатно пройти два реабілітаційні цикли протягом року.

Отримати можна й послуги нейрореабілітації, ортопедичної, психологічної, кардіо-респіраторної або комплексної реабілітації. Якщо фахівець побачить таку потребу, то внесе це до індивідуального реабілітаційного плану пацієнта.

Пасивна реабілітація

У лікарнях, які працюють за Програмою медичних гарантій, не мають пропонувати лікувальні грязі, мінеральну воду чи термальні ванни. Річ у тім, що ці методи не мають доведеної ефективності, тому й не покриваються державою. Якщо вам пропонують такі послуги в медзакладах, МОЗ закликає одразу звертатися на гарячу лінію НСЗУ (16-77).

Названі методи – це так звана «пасивна реабілітація», коли пацієнт лежить у ванні чи гріється під електрофорезом. Доведеної ефективності та наукового підґрунтя того, що такі методи відновлюють рух, немає.

У МОЗ вказують, що лежачи або сидячи пацієнт не досягне жодних результатів у фізичній реабілітації. Тож тисячі гривень, витрачені на санаторно-курортне лікування, не принесуть бажаних результатів. Процес комплексного фізичного відновлення людини – це рух. 

Що робити, якщо в лікарні просять заплатити

Через війну деякі лікарні можуть бути перевантажені допомогою постраждалим, і подекуди на місцевому рівні може бути ухвалене рішення про тимчасове ненадання планової допомоги. Тоді пацієнт може звернутися до будь-якого іншого медзакладу, де надають потрібні йому послуги. Місце реєстрації чи проживання не мають значення для вибору лікарні.

Якщо ж ви знаєте, що потрібний вам медзаклад повинен надавати послуги безкоштовно, але натомість від вас вимагають гроші, не варто їх сплачувати. У МОЗ наголошують: в такому випадку зверніться з офіційною скаргою до головного лікаря чи медичного директора закладу.

Якщо вам відмовляють на рівні керівництва лікарні, напишіть скаргу до Департаменту охорони здоров’я у вашому місті чи регіоні або до власника медзакладу – органу місцевої влади. Зазвичай у назві лікарні зазначено, хто є її власником.

Якщо й на місцевому рівні не вдається розвʼязати проблему, подайте скаргу до НСЗУ через контакт-центр або листом на поштову адресу: м. Київ, проспект Степана Бандери, 19, індекс 04073; або на електронну адресу: info@nszu.gov.ua.

У скарзі потрібно зазначити:

·  прізвище, ім’я та по батькові, дату народження (у форматі день, місяць, рік народження);

·  дату відмови в медичній послузі;

·  повну назву лікарні;

·  посаду, прізвище, ім’я та по батькові працівника, який порушує ваші права;

·  детальний опис ситуації: у чому саме відмовили (або вимагали гроші), за яких обставин, яку суму ви витратили на допомогу або яку суму від вас вимагали;

·  контакти, за якими з вами можна зв’язатися: номер телефону, електронна пошта.

У МОЗ наголошують, що небайдужа громадянська позиція українців дозволить не тільки об’єктивно відреагувати на окрему ситуацію, а й покращити медичну систему в Україні.

Матеріал створено в партнерстві з Програмою розвитку ООН (UNDP) в Україні та за підтримки Уряду Японії. Серія публікацій реалізується в межах проєкту «Сприяння безпеці людей в Україні шляхом реагування на багатовимірну кризу, спричинену війною». Думки, висловлені тут, належать авторам і не обов’язково відображають точку зору UNDP в Україні чи Уряду Японії.

Суспільство

В Україні зняли фільм на основі телефонних дзвінків російських солдатів: що про нього відомо

Опубліковано

В Україні зняли фільм на основі телефонних дзвінків окупантів. Документалістка Оксана Карпович змішує перехоплені телефонні розмови російських солдатів зі зображеннями завданих ними руйнувань, показуючи, як і чому відбувається війна в Україні.

Про це повідомляє видання foreignukraines.

Документалістка Оксана Карпович показує мирні кадри дітей, які граються надворі, і щебетання птахів удалині. У саундтреку також можна почути зловісні записи, не зовсім музику, а слабкі звуки, схожі на сирену, які сповіщають про тему фільму. У цьому унікальному фільмі використовуються моторошні зображення руйнування, які поєднуються з голосами телефонів, щоб задокументувати життя українців і російських солдатів, які напали на їх батьківщину.

Читайте також: В Україні оголосили відбір проєктів для реставрації культурних пам’яток: що треба знати

Основним джерелом у фільмі Карпович є телефонні дзвінки російських солдатів, які українські силовики перехоплювали у період з березня по листопад 2022 року. Доповнюють ці розмови приголомшливі зображення покинутих будинків, порожніх доріг і загальних наслідків війни в Україні, зафіксованих оператором Крістофером Нанном.

Однак те, що надає «Перехопленим» унікальної якості та робить їх таким проклятим твором документального кіно, — це аудіовимір, поєднання оригінальних композицій від NFNR і приголомшливих звукових ефектів, розроблених Алексом Лейном.

Попри те, що режисери створили фільм для посилення звукового супроводу та додання зловісної атмосфери зображенням, ці ефекти мінімальні, тому глядачі стають свідками російського вторгнення в Україну так, ніби ми там були.

Переглянути фільм можна за посиланням.

Нагадаємо, у музеї Ханенків пройде унікальна одноденна виставка декоративного блюда.

Фото: скріншот із фільму

Читати далі

Суспільство

На благодійному забігу Spartan Kyiv 2024 зібрали три мільйони для розвідників

Опубліковано

20 квітня 2024 року на Трухановому острові у Києві відбувся  великий благодійний забіг Spartan Kyiv на якому зібрали три мільйони гривень для розвідників. Для участі у заході зареєструвалося майже дві тисячі учасників ― кожен робив благодійний внесок, аби підтримати воєнну розвідку України та випробувати себе на дистанціях і трасах з перешкодами різних рівнів складності.

Про це повідомляє ГУР МО України.

Для присутніх під час змагань також проводили благодійні аукціони та розіграші.
 
Читайте також: В Україні випробовують FPV-дрон, який на ходу виявляє силуети людей (ВІДЕО)

Загалом у межах благодійного забігу вдалося зібрати понад три мільйони гривень  ―  усі кошти будуть спрямовані на закупівлю дронів для розвідників, а також на допомогу важкопораненому воїну ГУР МОУ.

Нагадаємо, дружина захисника відкрила пекарню у селі в пам’ять про чоловіка.

Фото: ГУР

Читати далі

Суспільство

Які іспити повинні скласти вступники до коледжів 2024 року: перелік

Опубліковано

Конкурсний відбір на навчання для отримання ступеня фахового молодшого бакалавра у 2024 році триває і базується на творчих конкурсах, індивідуальних усних співбесідах або розгляді мотиваційних листів.

Про це повідомляє 24 канал.

Програми і вимоги до індивідуальних усних співбесід і творчих конкурсів, а також до мотиваційних листів, затверджуються керівниками приймальних комісій коледжів не пізніше, ніж через місяць після набуття чинності Порядку прийому на навчання до закладів фахової передвищої освіти в 2024 році.

Учасники пропонуються ознайомитися з основними принципами кібергігієни, такими як регулярна зміна паролів, перевірка посилань перед переходом та безпека мережі Wi-Fi, через короткі навчальні відео з поясненнями.

Читайте також: В Україні випробовують FPV-дрон, який на ходу виявляє силуети людей (ВІДЕО)

Програми мають включати критерії оцінювання підготовленості вступників, і не повинні містити завдання, що виходять за межі зазначених програм.

Форму проведення індивідуальних усних співбесід та творчих конкурсів обирає заклад самостійно.

Матеріали вступних випробувань, включаючи відеозаписи співбесід та творчих конкурсів, зберігаються не менше одного року, після чого знищуються.

Нагадаємо, МКІП займається діджіталізацією українських театрів.

Фото: 24 канал

Читати далі