Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

«Дах над головою». Пенсіонерка з Алчевська організувала прихисток і роботу на фермі для переселенців

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Катерина Тарасенко – переселенка з Алчевська, що на Луганщині, з восьмирічним стажем. Вона переїхала в Карпати, вперше в житті почала жити в селі та співзаснувала із сусідкою фермерське господарство, яке стало однією з найпопулярніших гастролокацій України. Нині Катерина з партнером Василем Загородним займається новим проєктом – сільськогосподарським кооперативом «Карпатські газди».

З початком повномасштабної війни жінка зрозуміла, що хоче допомагати українцям, які через бойові дії або окупацію були змушені покинути свої домівки, як колись і вона сама. Так з’явився прихисток «Дах над головою», в якому протягом майже восьми місяців зупинилося понад 300 людей. Катерина розповіла ШоТам, чому ніколи не забуде перші важкі дні після переїзду на Львівщину, як залучає переселенців на роботу у фермерське господарство та що потрібно для того, щоб люди на новому місці адаптувалися якнайшвидше.

Катерина Тарасенко

переселенка, засновниця прихистку «Дах над головою»

Моє місто окупували ще у 2014 році

В Алчевську я викладала промисловий маркетинг у Вищій школі бізнесу й очолювала відділ на коксохімічному заводі. Згодом почала вести свій бізнес і була директоркою двох підприємств. У лютому 2014 року, ще до війни, я переїхала до Лимана в Донецьку область. У мого сина народилася донька, моя перша онучка, і я допомагала няньчити її.

У перших числах травня почалися стрільби. Я якраз виїхала на день до Алчевська, оскільки хотіла привезти в Лиман свою маму й показати їй правнучку. 6 травня припинилося сполучення між Донецькою та Луганською областями, довелося просити друзів терміново завезти мене до Лимана, бо важливіше було допомогти дітям у такий період. Мама залишилася з моєю дочкою. На початку червня Алчевськ був повністю окупований.

Фото: Nazar Korovai.

Зрозуміла, що не можу залишатися на Донбасі

Я виїхала з Лимана в перше перемир’я, 28 червня 2014 року, до Харкова. Там у мене вкрали сумочку, де були всі мої документи, гроші та купа інших корисних речей. Потім я потрапила на три тижні в лікарню. Тоді ще не було процедур зі швидкого відновлення паспорта для людей з окупованих територій. Мені в паспортному столі Харкова взагалі сказали: «Та почекайте, скоро Алчевськ звільнять – і отримаєте документ». Так я б і досі чекала.

Потім знайомі запросили поїхати до них на Одещину. Через три місяці я нарешті отримала паспорт і взялася за оформлення пенсії. У 2014 році це теж було доволі складно. Мені довелося їхати в Головне управління Пенсійного фонду в Києві й добиватися того, що заробила за 30 років. Це мені вдалося зробити, але через чотири лікарні й чотири місяці.

З Києва вирішила все-таки спробувати повернутися до дітей у Лиман, який уже був звільнений. Побула там тиждень на Різдво та зрозуміла, що там жити і не можу, і не хочу. Усе нагадувало про обстріли та окупантів, які бігали з автоматами. Тоді я сіла за ноутбук і почала дивитися, де є території без газового опалення, бо житло там дешевше. Я почала обдзвонювати села Прикарпаття. У готелі «Карпатські полонини» села Орів, що на Львівщині, знайшлася кімната для переселенки. Вони приймали безкоштовно на деякий термін, за що їм величезна подяка. Так я приїхала в Карпати 13 лютого 2015 року в 13-му потязі, у 13-му вагоні, на 13-му місці. Можливо, через забобони місце було вільним, однак збіг чисел мене зовсім не лякав. 

Катерина Петренко

Спала без ковдри та вчилася розпалювати дровами плиту

Ніколи не забуду перші важкі дні, коли переїхала в орендовану хатину в селі Орів. Там майже нічого не було: ні відра, ні миски, ні мотузки – тільки одна каструля на 8 л. Воду носила з потічка цією каструлею, у ній же варила суп і прала. Я використала майже всі гроші на переїзд і чекала пенсію, щоб купити елементарні речі на кшталт відра, посуду тощо. Тоді мене підтримали місцеві жінки, які принесли маленьку каструльку, терку, дощечку й інше кухонне начиння. 

Декілька днів я спала без ковдри, бо її просто не було, вкривалася курткою. Я ніколи до того не жила в селі й не вміла розпалити плиту. Там було трохи сухих дров, і я розпалювала їх по дві години, поки за кілька днів не навчилася робити це швидше. Але в хатинці все одно було холодно, на вулиці ще лежав сніг. Вікна у мене були одинарні, не подвійні, через них відчувався протяг. Мені сказали, що бабуся, яка жила в хаті до мене, їх затуляла ковдрами. Навесні стало легше.

Подалися із сусідкою на грант і створили власну ферму

У 2016 році у моїх сусідів згоріла хата, і я їхню доньку-вдову Катерину з трьома дітьми забрала до себе на деякий термін. Невдовзі ми побачили інформацію, що переселенці можуть отримати грант на започаткування власної справи, і я вирішила цим скористатися. Я вмію писати бізнес-плани, у мене навіть були заготовки потрібних таблиць Excel. Ми з Катериною задумали створити власну козячу мініферму.

Дві Катерини

Через кілька місяців отримали перший грант на 2 тис. доларів, за який придбали вживані холодильники, породистого цапа, каструлі. Звичайних кіз купували за кошти дітей мого друга, нині чоловіка. Ми налагодили продаж молока до Львова. Це було нескладно, бо тоді було пряме автобусне сполучення. Коли його скасували, то зрозуміли, що молоко з пересадками не передаси. І так ми почали варити сири. 

«Козяча ферма двох Катерин» і «Карпатські газди»

Згодом ми переїхали до села Тухля. Там у нас уже була чимала ферма з козами, вівцями, курми, котами й собаками. Ми орендували стару колгоспну ферму просто на дорозі й організували туристичну локацію. У Тухлі ми відпрацювали п’ять років. За цей час наша «Козяча ферма двох Катерин» стала однією з найпопулярніших гастролокацій Львівщини й навіть України. Ми посіли п’яте місце в конкурсі крафтових сироварів, взяли спеціальний приз «Зроблено жінками», перемогли в конкурсі «Я зможу» від Фонду Олени Пінчук та взяли друге місце в конкурсі грантових заявок від міжнародної корпорації Corteva Agriscience у програмі TalentA.

Минулого року ми з Катериною розійшлися, тепер я займаюся новим проєктом – кооперативом «Карпатські газди» в селі Загірне. Ми вирощуємо кіз, свиней, курей, облаштували туристичну локацію з риболовлею, а також будуємо кемпінг. Це місце розташоване між Львовом і Карпатами, і ті люди, які не хочуть їхати в гори, можуть завітати до нас. Тут добре половити рибу на ставках і послухати тишу – думаю, тепер це досить актуально.

Катерина Петренко з ГО Дах над головою

В облаштуванні прихистку взяло участь усе село

До початку повномасштабного вторгнення ми з моїм чоловіком і партнером Василем Загородним, який є співзасновником і головою нашого кооперативу, орендували чотириповерхове недобудоване кафе. У напівпідвальному приміщенні – сауна з басейном, на другому – кафе з кухнею, на третьому Василь планував зробити тренажерний зал, а на четвертому – облаштувати номери.

Після 24 лютого я зрозуміла, що в невеличкому селі під час війни навряд чи будуть щодня гуляти весілля або займатися на тренажерах. Перше, що мені спало на думку, – потрібно зробити прихисток для переселенців. Уже через кілька днів ми з чоловіком почали там прибирати, а 28 лютого зателефонувала дочка моєї подруги з Києва. Вона плакала й говорила, що стріляють, їй страшно. Я запропонувала приїхати до нас, і вже наступного дня вона із сім’єю була тут.

будівництво житла для ВПО

Ми разом почали приводити до ладу й облаштовувати це приміщення. На третьому поверсі ми зробили 14 кімнат, де нині приймаємо сім’ї з дітьми та тваринами. Біля сауни організували спальні місця для чоловіків-пенсіонерів та для людей з інвалідністю. Нам дуже допомогли місцеві мешканці, без них у нас мало що б вийшло. У порожній недобудованій будівлі не було ліжок не те що для переселенців – навіть для нас із чоловіком. Селяни, дізнавшись про прихисток через продавчинь у магазинах і через місцевого священника отця Ореста, почали звозити меблі, подушки, постільну білизну та продукти. Одна жінка, яка жила по сусідству, щоранку приносила нам то гарячі вареники, то картоплю. Вона говорила: «Вам ніколи готувати, ви працюєте, а я вас пригощу».

У нас живуть українці з усіх регіонів, де відбуваються бойові дії

Згодом до нас завітала моя знайома журналістка Галина Терещук, яка зробила перший репортаж про наш прихисток «Дах над головою». Наступного дня після виходу матеріалу нам зателефонували з чеської організації «Людина в біді», яка потім привезла величезну гуманітарну допомогу. Далі нас тричі підтримав Міжнародний медичний корпус, знайомі волонтери з України, Польщі та Німеччини, наші друзі та друзі друзів. Завдяки їм усім ми змогли одночасно приймати до 60-70 переселенців.

Я розмістила інформацію про нас на сайті Прихисток – так люди й дізнавалися про «Дах над головою». Географія переселенців змінювалася залежно від періоду. Нашими першими гостями були люди з Харкова, Києва та Київської області: Ірпеня, Гостомеля, Бучі, Бородянки й Макарова. Потім кияни повернулися, і до нас приїхала Луганська область: Лисичанськ і Сєвєродонецьк. Люди звідти й досі живуть у нас, бо їм нікуди повертатися. У нас знайшли прихисток українці з Маріуполя, Краматорська, Соледара, Бахмута, Нікополя, Приморська. Згодом почав підтягуватися південний регіон: Херсонська й Миколаївська області.

Львівщина

Нині у нас живуть 30-35 осіб, але їхня кількість змінюється щодня. Більшість переселенців – пенсіонери, є семеро людей з інвалідністю. Кілька сімей живуть у прихистку уже пів року, однак більшість людей не залишаються в нас надовго: знаходять роботу й житло, хтось виїжджає за кордон, хтось – в інші села або міста області. Люди знаходять кращі варіанти, і це нормально, адже умови проживання у нас досить спартанські. До того ж я не все з необхідного можу дістати. Наприклад, у нас досі немає достатньо меблів, тому речі зберігаються в картонних коробках. Закінчується продуктова гуманітарка, і треба тепер шукати, як можна її забезпечити. Проте більшість харчових продуктів іде з нашої ферми.

Переселенці допомагають на фермі та в утриманні прихистку

Частина переселенців долучаються до роботи на фермерському господарстві. У нас є кілька людей, які працюватимуть постійно. Ми хочемо, щоб вони стали згодом членами кооперативу. Розумію, що ці люди, як і я – міські мешканці, їх треба усього навчити. Двоє з них будуть сироварами. Я даю їм базові знання, а потім записую на безкоштовні курси сироварів. Нещодавно колеги-фермери надіслали дві книги про те, як розводити курей і як утримувати свиней. Ще читаємо інформацію в інтернеті – так і вчимося. 

допомога переселенцям від ГО Дах над головою

Ми з нашими кооператорами навесні посадили 1,5 т картоплі для прихистку та трохи для ферми. І сьогодні майже всі переселенці копають картоплю. Я вважаю, що це робота на прихисток. Ми самі себе стараємося забезпечувати. Нещодавно пішли в ліс, назбирали грибів, а потім два дні консервували їх. Також квасили капусту. Це все на зиму, щоб було чим годувати людей. Дві жінки у нас постійно працюють на кухні. Хтось прибирає приміщення, а хтось допомагає на фермі. 

Хочу допомогти людям збудувати власне житло

З власного досвіду та досвіду людей, яких ми прихистили, можу сказати, що для адаптації переселенців потрібно забезпечити житло, роботу, можливість дітям навчатися, а пенсіонерам – лікуватися. Їх обов’язково треба чимось займати. Коли людина лежить і цілий день крутить у голові «мені нікуди повертатися, немає грошей, щоб будуватися», із цього стану її треба виводити роботою. Тому я залучаю до праці всіх, кого можна залучити, і намагаюся перемкнути думки з «які ми бідні й нещасні» на «що треба зробити, щоб у нас усе було».

Катерина Петренко, ГО Дах над головою
Фото: Nazar Korovai.

Я планую і далі підтримувати переселенців, допомагаючи їм із житлом. Уже поступово починаю займатися цим питанням і дізнаюся про можливості щодо реалізації. У нас є люди, які розуміють, що їм у найближчі роки нікуди повертатися. Для них я пропоную такий варіант: члени нашого кооперативу готові поділитися клаптиками землі, щоб переселенці могли разом з нами збудувати щось собі. 

Хочу знайти спонсорів, які допоможуть нам із втіленням цієї ідеї. Планується максимум 10 каркасно-щитових будинків, які стоятимуть 30 років гарантовано. Це дуже велика робота, але я все одно займатимуся нею ближче до нового року. А поки потрібно підготувати нашу ферму до зими, бо 200 кіз і 18 свиней – це відповідальність.

Як підтримати прихисток «Дах над головою»

ГО «Дах над головою»
ЄДРПОУ 44760559
Західне ГРУ, МФО 305299
р/р UA273052990000026007021025491

Суспільство

Замість сміття — сакури. Як на Одещині очільниця громади об’єднала мешканців заради змін

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю ШоТам з проєкту про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Зараз ви читатимете статтю ШоТам з проєкту про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Чому ми його робимо?

Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

У Японському саду все до ладу: висаджені сакури, є невеликий ставок, місце для медитацій та будиночок для чайних церемоній. Цей парк не десь за кордоном, а в Україні — у містечку Доброслав на Одещині. До цієї краси на місці саду був смітник. Та голова громади Людмила Прокопечко зуміла перетворити сміття на оазу і надихнула мешканців до змін й надалі.

ШоТам поговорили з Людмилою про те, як їй вдається вибудовувати довірливі стосунки з місцевими жителями і як завдяки активній позиції мешканці громади змогли одразу включитися у допомогу військовим після 24 лютого. 

Смітники перетворили на парки

Коли у 2015 році Людмила Прокопечко прийшла на посаду у Комінтернівську селищну раду, стан територій був складний.

«Тут була просто неймовірна кількість смітників. Так, не було нормальних доріг, тротуарів, освітлення і нормальної води, але це, напевно, мене не так вразило, як сміття», — пригадує Людмила Прокопечко. 

Стихійних сміттєзвалищ були десятки й деяким було понад 10 років. Людмила каже, вирішили прибрати всі смітники, але щоб вони знову не утворювалися, на їхніх місцях зробили зони відпочинку — парки та сквери.

Японський сад у Доброславі на Одещині. Фото із соцмереж героїні

Грошей на розвиток у бюджеті не було, тож команда селищної ради робила все сама. Людмила пригадує, 13 людей виходили з лопатами і граблями й прибирали. Звісно, закликали до роботи й місцевих жителів, та не всі вірили у те, що з цієї ідеї щось вийде. Після першого вдалого результату — парку, який назвали «Лісова пісня», люди почали активніше включатися у допомогу. 

У 2016 році селище Комінтерново перейменували на Доброслав — і тепер воно привертає увагу туристів з усієї України. Людмилу Прокопечко після реформи децентралізації у 2020 році обрали головою і зміни у громаді продовжилися.

За 8 років у Доброславі з’явилося ще десяток тематичних парків — присвячений закоханим, художнику Сальвадору Далі, болгарській культурі, уже згаданий Японський сад тощо. Мешканці — доєднуються.

«Коли треба зробити щось важливе і ми знаємо, що можемо зробити це самі, то я просто звертаюсь до громади, щоб нас підтримали. І люди відгукуються», — каже голова громади.

Щотижня з Доброслава виїжджає волонтерська допомога, зібрана людьми

Саме така активна позиція жителів допомогла швидко зібратися на початку повномасштабного вторгнення, а також те, що громада почала підтримувати військо ще з 2014 року.

«Вся команда працює, ніхто не виїхав. Мені було приємно, що я не залишилася одна. Ми працювали день і ніч без вихідних на початку вторгнення. Хто не мав свого житла у Доброславі, то ночував у актовій залі селищної ради», — розповідає Людмила.

Щодня годували тисячу військових, облаштовували блокпости — все працювало як годинник. Підтримка війська продовжується, щотижня з Доброслава виїжджає волонтерська допомога, зібрана людьми:

«У нас в музеї висять прапори всіх бригад, яким ми допомагаємо — їх дуже багато. І потрібно, щоб це робили всі, щоб відчували: не можуть одні воювати, а інші взагалі бути далекими».

У квітні 2024 року в Доброславі висадили каштанову алею, щоб вшанувати пам’ять про мешканців громади, які загинули в російсько-українській війні. Людмила каже, допомогти прийшло майже 100 людей, і саме жителі купили саджанці каштанів.  

Місцеві висаджують алею з каштанами, які придбали за власні кошти. Фото із соцмереж героїні

«Для громади дуже важливі корисні справи. Бо це для них, вони тут господарі. Тож долучаються до активностей, та не лише до якоїсь роботи, а й постійно збирають допомогу для військових», — каже Людмила Прокопечко.

Залучають і школярів: проводять ярмарки й зароблені кошти передають військовим. Також у громаді разом із військовим оркестром проводять мистецький проєкт «Від колиски до звитяги», що покликаний розповісти дітям про героїв українського війська. 

Концерт у межах проєкту «Від колиски до звитяги» у Доброславі. Фото із соцмереж героїні 

Дбають у Доброславі і про ветеранів, у містечку відкрили Veteran Hub. Тож тепер з військовими працюють психологи, юристи. Віталій воював ще з 2014 року, зараз проходить реабілітацію, каже, люди, які приходять з війни, відчувають себе відчуженими. Та чоловік здивований, що у Доброславі так підтримують ветеранів: «Це дуже приємно, я відчув, що ми робимо одну справу». 

Віталій згадує, що Людмила була першою, хто зустрів його в громаді:

«Вона не просто заховалася десь в кабінеті, а якраз найперша підійшла до мене і запитала: як справи? Як ви себе почуваєте? Може, вам чимось допомогти?», — розповідає військовий.

Щоб розвивати Доброслав, шукають партнерів

Крім того, що треба справлятися із викликами війни, допомагати фронту і забезпечувати стабільну роботу, каже Людмила, треба й розвивати громаду, думати про майбутнє. Саме тому багато працюють з міжнародними партнерами, пишуть грантові заявки.

«Я часто буваю на форумах чи у відрядженнях за кордоном. Тому що там народжуються нові контакти й нові друзі, які потім уже допомагають нашій громаді», — каже Людмила Прокопечко. 

Людмила Прокопечко з Габліелем Абрагамом, керівником Проєкту USAID «ГОВЕРЛА». Фото надали в Проєкті USAID «ГОВЕРЛА»

Одним з партнерів громади є Проєкт USAID «ГОВЕРЛА», що допомагає місцевим органам самоврядування працювати ефективніше. За цим напрямком мають багато ідей, які вже втілюються в життя. Наприклад, просторовий план громади, проєкт по енергозбереженню, у результаті якого Доброславська громада отримала потужні генератори. Також завдяки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» у Доброславі тепер є екскаватор, контейнери для роздільного збору сміття, компостери. 

Процес висадження Алеї дружби у Доброславі. Фото надали в Проєкті USAID «ГОВЕРЛА»

Молодь громади проходить стажування і створює молодіжні простори, у ЦНАПі тепер є необхідна техніка, а пожежна команда оснащена одягом та інвентарем. Очільниця каже, наразі ще працюють над проєктом по безбар’єрності на соціальних об’єктах.

Тренінг для молоді пройшов у місцевому Veteran Hub. Фото із соцмереж героїні

Людмила вважає, що для лідерки громади важливо бути патріоткою своєї держави:

«Треба вірити в те, що робиш, мати величезне бажання й енергію, і вміти вести за собою. Коли ти сам гориш своєю ідеєю, то можеш запалити й інших. Тому люди довірятимуть», — каже Людмила.

Читати далі

Суспільство

На честь Дмитра Капранова перейменували вулицю в Конотопі

Опубліковано

У місті Конотопі Сумської області вулицю Колективну перейменували на честь відомого українського письменника, видавця та блогера Дмитра Капранова, котрий загинув 16 квітня 2024 року.

Про це повідомив міський голова Конотопа Артем Семеніхін на своїй фейсбук-сторінці.

Памʼять та вдячність

“Пам’ятаю, що ви колись приїздили до нас в Конотоп разом – це було супер! В пам’ять про Дмитра я сьогодні своїм розпорядженням перейменував одну з вулиць про його Честь. Тобто саме від сьогодні одна з вулиць міста Конотоп носить назву Дмитра Капранова, колишня назва “Колективна”, – звернувся міський голова Артем Семеніхів до Віталія Капранова.

Читати також: Канадсько-українська програма CUSAP розпочала п’яту місію з хірургічної допомоги українцям

У відповідь Віталій Капранов висловив подяку міському голові Конотопа.

“Завжди згадували візит до вашого міста і знайомство з вами як одну з найяскравіших подій наших регіональних турів”, – відповів він.

Нагадаємо, що Нацбанк випустив монету до роковин Чорнобильської трагедії.

Також ми повідомляли, що в Житомирі ботанічний сад перейменували на честь Героїв-десантників.

Фото: Скриншот з інтервʼю Дмитра Капранова

Читати далі

Суспільство

Нацбанк випустив монету до роковин Чорнобильської трагедії

Опубліковано

На 26 квітня, у 38-му річницю Чорнобильської катастрофи, Національний банк України представив пам’ятну монету “Чорнобиль. Відродження. Лелека чорний”. Ця монета є четвертою у серії, яка присвячена відродженню дикої природи в Чорнобильському заповіднику.

Про це повідомили на офіційній сторінці Нацбанку України в фейсбуці.

Про памʼятну монету

На зворотному боці монети зображено чорну лелеку на фоні природного пейзажу, зверху якої розташовано пташенят у гнізді. На передньому боці у центрі виділяється символічне колесо життя, що символізує відродження природи, обведене листям міжнародного знаку “Радіаційна загроза”.

фото: НБУ

Читати також: У Польщі в прокат вийде український фільм “Я, Побєда і Берлін”

Навколо нього розташовані тварини, які розмножуються в зоні відчуження на 30 кілометрів від Чорнобильської АЕС: чорна лелека, кінь Пржевальського, рись, зубр, лось та бурий ведмідь.

Номінал пам’ятної монети становить 5 гривень. Вона виготовлена з нейзильберу. Тираж складає 40 тисяч екземплярів.

Придбати монету “Чорнобиль. Відродження. Лелека чорний” можна в інтернет-магазині нумізматичної продукції НБУ

Також ми повідомляли, що в Житомирі ботанічний сад перейменували на честь Героїв-десантників.

Фото: НБУ

Читати далі