

Суспільство
Чортків, Вишнівець та Бакота. Куди поїхати під час війни? 10 нетипових місць для відпочинку
Шукаєте, куди поїхати на вихідних, але гугл-пошук щоразу пропонує ті самі варіанти? Підготували добірку з 10 нетипових місць для короткого відпочинку. Маловідомі пам’ятки, водоспади Буковини та розкішні палаци у нетуристичних селах. Обирайте будь-який варіант та плануйте поїздку вже зараз! Спойлер: радимо додати цей список в закладки, адже однієї поїздки точно виявиться замало.
1. Домініканський костел (Чортків, Тернопільська область)
Костел Святого Станіслава (або ж Домініканський) збудовано 400 років тому для домініканських ченців за наказом тодішнього власника міста Станіслава Гольського. Утім наприкінці XIX століття будівля вже не могла вмістити всіх парафіян, тож старий храм частково розібрали, а на його місці за проєктом, польського архітектора, Яна Саса-Зубжицького на початку ХХ ст. звели новий – у стилі надвіслянської готики.

Споруда належить до пам’яток архітектури національного значення та входить до семи найвеличніших католицьких храмів України. І хоча костел частково нагадує оборонну споруду (зрештою, таку роль будівля виконувала доволі тривалий час), сьогодні у його стінах проводять культурні та релігійні заходи. І це чудова нагода, аби відвідати пам’ятку й нестандартно провести вихідні.
2. Вишнівецький палац (смт Вишнівець, Тернопільська область)
Ще одна пам’ятка на Тернопільщині – Вишнівецький палац. Оноре де Бальзак назвав його «малим Версалем», оскільки палац нагадав письменнику рідну Францію. Воно й не дивно, адже завдячувати цій пам’ятці варто саме французьким архітекторам. Ба більше, одна із зал – банкетна – була точною копією Версальської Дзеркальної зали.

Вишнівецький палац був побудований у XVIII столітті, його архітектура – яскравий приклад барокового стилю. Сьогодні це музей і культурний центр, де регулярно відбуваються різноманітні виставки та експозиції, присвячені культурі та традиціям українців. У село Вишнівець можна сміливо їхати на цілий день. Після екскурсії залами палацу можна відпочити біля озера і скуштувати страви української кухні в місцевому ресторані. Або ж влаштувати пікнік на території парку палацу. Його площа, між іншим, сягає 220 га.
3. Садиба в селі Самчики (с. Самчики, Рівненська область)
Поціновувачам старовинних будівель слід звернути увагу ще й на Садибу у селі Самчики, що на Рівненщині. Пам’ятка складається з двох будівель: головного будинку та каплички. Палацово-парковий ансамбль зберігся до наших днів практично недоторканим а ще справедливо вважається однією з кращих пам’яток зрілого класицизму в Україні.

Пам’ятка розташована у тихому та спокійному місці, де можна відпочити від шумного міського життя. Прогулятися ландшафтним парком, проїхатися на велосипеді чи пограти у футбол. А якщо є бажання та навички – обов’язково спробуйте свої сили у риболовлі.
4. Бакотська затока (Хмельницька область)
Її називають «українською Атлантидою». І справді, Бакотська затока – це про неймовірні пейзажі. Каньйони та пагорби, ліси й поля, села і товтри надихають своєю величчю. Затока розташована у Хмельницькій області, за 55 кілометрів від Кам’янця-Подільського. Крім того, неподалік можна натрапити на Скельно-печерний монастир – єдину пам’ятка, що вціліла в цій місцевості після затоплення. Там ви знайдете джерела з мінеральними водами, які, подейкують, мають цілющі властивості.

Зважаючи на те, що готелів біля затоки немає, краще зупинитися у самому Кам’янці-Подільському і приїхати в Бакоту на цілий день. Тут є дерев’яний пірс, катамарани та кілька човнів, аби ви вдосталь насолодилися водними розвагами. А для того, щоб ваш вечір був максимально комфортним, не забудьте взяти з собою теплий одяг та засіб від комарів.
5. Деренівська купіль (с. Нижнє Солотвино, Закарпатська область)
Оздоровчий вікенд в Україні – абсолютно досяжна ціль. У санаторному комплексі «Деренівська купіль», що на Закарпатті, можна провести по-справжньому насичені вихідні. Курорт приваблює туристів термальними джерелами, сучасною інфраструктурою, лікувальними процедурами та чистим повітрям.

Тут радимо відвідати басейни з гідромасажем та джакузі, сауни та хамам. Також є можливість доєднатися до лікувальних процедур. Значною перевагою є те, що на курорті працюють досвідчені лікарі, які допоможуть підібрати методи лікування, а за потреби – проконсультують. До того ж відпочинок у «Деренівській купелі» можна зробити дійсно активним, займаючись в сучасному тренажерному залі, граючи в теніс, мінігольф, волейбол чи бадмінтон.
6. Селище Сатанів (Хмельницька область)
Куточок природи, який називають українською Швейцарією, точно не залишить вас байдужими. Сатанів – місце для тих, хто бажає відпочити тілом і душею, адже тут є можливість скористатися цілющими мінеральними джерелами й провести час у санаторіях.

Загалом Сатанів – це селище, розташоване в Хмельницькій області. Навколо – гори та ліси, річка Збруч, Національний парк «Подільські Товтри» і заповідник «Медобори». Сатанів запрошує не тільки на оздоровчі програми, а й на гірськолижний курорт. Тут облаштована вся необхідна інфраструктура: від спортивних майданчиків до басейну й сауни. Крім того, на території курорту діють гарячі чани.
7. Водоспад Кудринець (с. Зелена, Івано-Франківська область)
Подорож Карпатами – це завжди крута ідея, правда ж? Аби відчути себе частиною дикої природи та отримати масу позитивних вражень, туристи нерідко обирають Кудринець. Цей водоспад висотою понад 6 метрів розташований в Івано-Франківській області, на південному сході від села Зелена. Кудринець неповторний тим, що вода спадає численними невисокими каскадами, що нагадують сходи.

Вирушаючи назустріч водоспаду, не забувайте помічати красу навколо: мальовничий ліс, природні ландшафти, рідкісних птахів. Також недалеко від водоспаду Кудринець є Гора Синячка і Манявський водоспад, які, безсумнівно, також варті вашої уваги!
8. Колишня садиба Потоцьких (Немирів, Вінницька область)
Садиба Потоцьких в селі Печера – це історичний скарб, який варто відвідати кожному, хто хоче познайомитися з українським минулим. Садиба розташована на Поділлі, поблизу ріки Південний Буг. Колись тут був багатий маєток Потоцьких-Свейковських.

Сьогодні ви можете прогулятися алеями старого парку, а також побачити мавзолей-усипальницю в неороманському стилі, спроєктований відомим архітектором Владиславом Городецьким у 1904 році. Декоративні елементи усипальниці нагадують повітряне мереживо. Крім того, на базі садиби функціонує костел Святого Андрія, де відбуваються недільні служби. Сам палац Потоцьких був розібраний більшовиками у 20-х роках минулого століття, а на його фундаменті побудована обласна лікарня.
9. Водоспад Ковбер (Чернівецька область)
Вирушити до водоспаду весною, коли туристів ще не так багато, справді розумне рішення! Водоспад Ковбер висотою 3,5 метри розташований у Чернівецькій області. Там, між містом Вижниця і селом Путила, протікає річка Смугар, на якій утворилося щонайменше вісім водоспадів, які також називають Смугарськими або Буковинськими водоспадами. І Ковбер – один із них.

Тому, якщо ви цінуєте активний відпочинок і природу, водоспад Ковбер – ваш вибір. Прогулянка до водоспаду може виявитися непростою і вимагати певної фізичної підготовки, тож переконайтеся, що ви готові до таких пригод. Беріть із собою зручне взуття, рюкзак із питною водою та снеки, а також камеру, аби зробити пам’ятні фотокартки.
10. Олицький замок (с. Олика, Волинська область)
Перша на території України бастіонна споруда – Олицький замок. Це володіння литовських князів Радзивіллів. Замок розташований у селищі Олика на Волин, яке Радзивілли отримали від імператора Карла V в 1547 році та володіли ним до 1939 року. Замок у цій місцині почали розбудовувати приблизно у 1564 році.

Насамперед замок виконував оборонну функцію – витримав безліч облог протягом кількох десятиріч. Згодом поруч із замком побудували Троїцький колегіальний костел. Споруда у стилі бароко проєктувалася архітекторами Бенедетто Моллі та Джованні Маліверна. Наразі костел потребує реконструкції, але це не завадить оцінити всю велич споруди.
Суспільство

На правому березі Києва запустили першу екомашину, яка збиратиме використані батарейки на перероблення. Машина вивозитиме батарейки з усіх пунктів приймання руху «Батарейки, здавайтеся!».
Про це повідомили в русі «Батарейки, здавайтеся!».
Тест-драйв машини тривав упродовж місяця. Вона змогла перевезти понад п’ять тонн батарейок, які здавали кияни у магазинах-партнерах та будинках, що зареєстровані у програмі руху.
Читайте також: UAnimals оголосили лавреатів Всеукраїнської зоозахисної премії
Батарейки за принципом 100% перероблення залежно від типу передадуть таким заводам:
- Eneris Recupyl в Польщі;
- Accurec в Німеччині;
- EraSteel у Франції тощо.
Перероблення матеріалу повністю фінансують партнери руху, а саме виробники й дистриб’ютори батарейок: Panasonic, VARTA, Duracell, GP Batteries та інші компанії.


Нагадаємо, що розробники з України запустили платформу для бронювання будинків на природі.
Фото: фейсбук-сторінка «Батарейки, здавайтеся!»
Суспільство

«Культурні сили» та платформа «Меморіал» 26 березня провели захід, який присвятили розвитку культури підтримки жінок, які втратили чоловіків на війні. На події відбувся відкритий діалог між лідерками громадянського суспільства, представниками патронатних служб, військовими, волонтерами та митцями.
Про це повідомили в «Культурних силах».
Що обговорили на заході
Подію організували для того, аби почати діалог на важливу тему, яку можуть оминати у суспільстві через її важкість. Спікери обговорювали, як не залишати жінок, які втратили коханих наодинці з горем, а також як навчитися не шкодити, натомість вміти підтримувати і турбуватися.
На панелі «Культура підтримки» керівниця психологічного простору «ПроЖИТИ» Катерина Чижик розповіла:
«Для мене особисто одним із тригерних слів було “тримайся”. Нема мені за що триматися, нема за кого триматися. І ще, коли сусіди або хтось кажуть: “та молода, ще вийдеш заміж” — це саме болюче, що можна сказати жінці, яка втратила свого коханого чоловіка».
Катерина втратила свого чоловіка у 2023 році. Аби пережити цю подію, жінка почала створювати власне місце сили. У цей період виник психологічний простір «ПроЖИТИ».
Читайте також: Ukraїner та PR Army створили фільм про депортацію кримських татар (ВІДЕО)

У «Культурних силах» зазначили, що саме в громадському секторі започатковують проєкти, які можуть полегшувати проживання горя втрати.
«Якби не громадський сектор, я взагалі не уявляю, що було б з багатьма членами родин загиблих. Громадським організаціям, які підтримують рідних і близьких загиблих воїнів, треба об’єднувати зусилля, бо державним органам та суспільству часто байдуже на їх проблеми»‚ — розповіла очільниця фонду «Маємо жити» Оксана Боркун.
Також важливою темою для жінок, які втратили своїх чоловіків, є збереження пам’яті про них. Керівниця патронатної служби «Азов.Супровід» Ріна Рєзнік зазначила:
«Є величезна кількість онлайн-петицій про присвоєння звання Героїв України. І ми з одного боку розуміємо, що кожен з загиблих — герой цієї країни, а з іншого боку також розуміємо, що не можемо забезпечити кожному цю державну нагороду, назву міста, назву вулиці й таке інше. Зараз це є найбільшим випробуванням, як весь цей обсяг горя акумулювати і дати кожній індивідуальній, величезній, серйозній трагедії достатньо простору і місця для того, щоб це вшанування було достатньо гідним і великим».
Презентація кліпу «Місто наречених»
На події «Культурні сили» представили новий кліп на пісню Саші Чемерова «Місто наречених». Його присвятили жінкам, які пережили втрату. У кліпі знялася Таті Сонце (Тетяна Мельник).
«Головна героїня цього кліпу не актриса, це жінка, котра втратила свого коханого на війні. І тут на екрані ми можемо бачити не гру, а власне проживання втрати», — зазначив засновник платформи «Культурні сили» Миколай Сєрга.
Автор пісні Саша Чемеров поділився своїми емоціями від переглядання кліпу:
«Як і всі присутні, я вперше дивився цей кліп. І мені важко було втримати сльози. Моїм завданням було не констатувати факт втрати, а дати надію. Тому що життя все ж таки продовжується, все ж таки життя має сенс».
Довідка
«Культурні сили» — це платформа, що об’єднує військових творчих професій, культурних діячів, аналітиків та волонтерів. До цієї платформи входять такі проєкти та бренди:
- «Культурний десант»;
- «Книга на фронт»;
- «Фронтова студія»;
- «Оркестр 59» тощо.
«Культурні сили» формують та розвивають воїнську культуру, забезпечують морально-психологічну підтримку військових, підтримують родини загиблих, розвивають культурну дипломатію та впроваджують стратегії впливу через культуру та мистецтво.
Нагадаємо, що «Культурні сили» провели у Києві відкриту розмову, присвячену колективній пам’яті.
Фото: «Культурні сили»
Суспільство

У Києві відкриють новий креативний простір MLYN design hub, присвячений сучасному українському дизайну. Відвідувати простір можна буде щодня та безплатно. Відкриття MLYN design hub запланували на квітень 2025 року.
Про це повідомили у команді простору.
Що буде в MLYN design hub
Простір працюватиме у стінах колишнього заводу «КиївМлин», у якого й запозичили частину назви. Головна мета проєкту — знайомити українців з якісними предметами інтер’єру, що виробили в Україні, та популяризувати їх.
Українські виробники та дизайнери зможуть представляти свої роботи у межах експозицій інтер’єрних предметів. Виставкова зала оновлюватиметься кожні три-чотири місяці.
«В MLYN design hub ми прагнемо зробити сучасний український дизайн більш помітним для широкої аудиторії. Тому відкрили цей простір — затишний, дружній, наповнений подіями, який щоденно дає можливості для розвитку і популяризації дизайну. Тут українські виробники і дизайнери можуть представити свої роботи на постійній основі, а відвідувачі — відкрити для себе якісні, естетично довершені предмети інтер’єру, створені в Україні», — зазначив засновник MLYN design hub Роман Михайлов.
Читайте також: «Довженко-Центр» запускає у шести містах кіноклуб

Перша експозиція
Першою виставкою у просторі стане експозиція під назвою «Зерно». Її створили під кураторством артдиректорки простору Ярослави України.
«Експозиція “Зерно” представить інсталяції різних інтер’єрних зон, скомпонованих з предметів українського виробництва. В ній ми переосмислимо традиції нашого дизайну в потоці сучасних тенденцій», — розповіла Ярослава Україна.
MLYN design hub працюватиме щодня, вхід для відвідувачів вільний. Експозиційна зона працюватиме з 10:00 до 19:00, а подієва зала прийматиме заходи до 23:00. Простір розташований за адресою вулиця Спаська, 36/31, на другому поверсі.



Раніше ми писали, що анонімний митець зі Львова зібрав понад мільйон гривень на військо за допомогою картин.
Фото: MLYN design hub