Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами
https://www.youtube.com/embed/3J-CzmGMULM?si=U9JR83UHWSu1KuQZSSSSSS

Суспільство

Бунтар, борець зі свавіллям, воїн. Роман Ратушний (ВІДЕО)

Опубліковано

У 16 років він кинув виклик злочинній владі під час Революції гідності, а у 24 зі зброєю в руках звільняв Сумщину та Харківщину від окупантів. Сьогодні на його честь названі вулиці в Києві та Мені на Чернігівщині, а також ландшафтний заказник місцевого значення Протасів Яр у Києві.

Роман Ратушний — бунтар і борець проти свавілля, який до останнього подиху боровся за незалежність України… У черговому випуску спільного проєкту ШоТам і «Стріткод» ми вам розкажемо про нього більше.

15 червня о 15:00 стартує відкриття другого в історії фестивалю “Протасів яр” пам’яті Романа Ратушного. За підтримки міжнародного фонду “Відродження”, українських митців та громадських діячів захід популяризує ідеї громадського активізму, силу об’єднання небайдужих громадян.

Історія Романа

Для мене незалежність — це право жити на моїй землі, як того хочу я, як того хочуть люди, соціум, який мене оточує, з якими я споріднений однією культурою.

Він поклав свою молодість і життя в боротьбі за майбутнє України. У свої 16 боровся на Майдані проти злочинної влади, а у 24 – проти окупантів на фронті. Його вбили росіяни, але ім’я живе в назвах українських вулиць.

Роман народився 5 липня 1997 року в Києві. Любов до рідного міста пізніше вилється в протести проти беззаконня. Ще малим Роман захопився книжками, читав усе – від художньої літератури до економічної. Найбільше цікавився історією та правом, а вже повнолітнім займався обробкою мемуарів.

Революції

Школярем він на власні очі бачив Помаранчеву революцію у 2004-му. А за 9 років, коли вже був студентом, взяв активну участь у Революції Гідності. Роман був на Майдані в ту саму ніч на 30 листопада 2013-го, коли беркут жорстоко побив студентів. Тієї ночі Євромайдан перетворився на революцію гідності, а Рома продовжив виходити на площу.

11 грудня 2013-го під час штурму Майдану силовики висмикнули його з натовпу та в шістьох били ногами. Але він не відступив. Після перемоги революції продовжив боротися проти корупції та свавілля. У 2018-му створив власну громадську організацію «Захистимо протасів Яр».

Це 20 з плюсом гектарів лісу в центрі Києва, унікального, з археологічною цінністю, історією, достойною екранізації. Це місце, яке хочуть забудувати на місці лісу, збудувати новий мікрорайон”, – розповідав Роман.

Це був протест місцевої громади проти побудови на історичних схилах трьох хмарочосів. Справа тягнулася кілька років. Ратушному погрожували, намагалися підкупити. Та на нього це не подіяло. Справу проти забудовника було виграно, але вже після загибелі Роми. Він встиг докластися і до інших змін, як от брав участь у мітингах на підтримку активіста Сергія Стерненка.

Арешт

За це Ратушного звинуватили в побитті вікон Офісу президента і посадили під домашній арешт. За місяць, завдяки зусиллям адвокатів, апеляційний суд зняв з нього всі обвинувачення. Коли почалася повномасштабна війна, він добровільно пішов захищати країну.

Він би таким був за будь-яких батьків і за будь-яких умов. Тобто це не є результат мого виховання, якогось спеціального. Це сформована абсолютно особистість“, – каже мати Героя.

Попри невеликий бойовий досвід, Ратушний став розвідником. Брав участь у деокупації Тростянця, пізніше воював на Ізюмському напрямку. Там він і поклав за Україну своє життя.

Смерть

9 червня 2022 року Роман, потрапивши у ворожу засідку біля села Сугилівка під Ізюмом, загинув. Його поховали на Байковому кладовищі в Києві та посмертно нагородили орденом «За мужність третього ступеня».

Про загибель Романа писала вся західна преса. The Economist, The Financial Times, The Guardian, Build. Протасовому Яру, за який боровся Рома, з 2022 року надали статус заказника місцевого значення. Та присвоїли ім’я Романа Ратушного.

На честь Романа також переіменували вулицю в Києві та в місті Мена на Чернігівщині. Завдяки проєкту StreetCode українці можуть дізнатися про Романа і інших героїв більше. Таблички StreetCode з QR-кодом дозволяють в один клік дізнати.

Суспільство

Латвійський альпініст дістався до Південного полюса на підтримку України (ФОТО)

Опубліковано

Альпініст із Латвії Юріс Улманіс завершив експедицію Антарктидою, під час якого збирав гроші на підтримку українських медиків через UNITED24. Наразі він зустрічається з громадами у США та розповідає американцям про війну в Україні.

Про це повідомили в UNITED24.

Експедиція до Південного полюса

Юріс Улманіс здійснив експедицію Антарктидою у січні 2025 року. Він збирав гроші через фандрейзингову платформу UNITED24 на підтримку українських медиків. Коли альпініст дістався Південного полюса, він розгорнув там український прапор із логотипом UNITED24.

Суспільний мовник Латвії LSM+ повідомляв, що Юріс Улманіс досяг Південного полюса 14 січня 2025 року. Він подолав 120 кілометрів по Антарктиді, а позаду себе тягнув 40-кілограмові сани із речами. У 2023 році альпініст зійшов на Еверест, де також здіймав український прапор.

Фото: сайт LSM+

Зустрічі з американцями

У березні чоловік вирішив організувати зустрічі з громадами у різних містах США. Юріс Улманіс розповідає про повномасштабну російсько-українську війну, свій досвід фандрейзингу та можливості для допомоги Україні.

Читайте також: 11-річний хлопчик із Данії зібрав 34 тисячі данських крон для дітей з України (ФОТО)

Фото: фейсбук-сторінка UNITED24

Про фонд UNITED24

UNITED24 — це офіційна фандрейзингова платформа України. За весь час діяльності через платформу зібрали понад 1,4 мільярда доларів. Завдяки цьому проєкту можна задонатити за п’ятьма напрямками:

  • «Оборона»;
  • «Гуманітарне розмінування»;
  • «Медична допомога»;
  • «Відбудова України»;
  • «Освіта та наука».

Нагадаємо, що Барбра Стрейзанд закликала підтримувати українських медиків (ВІДЕО).

Раніше ми писали, що астронавт NASA Скотт Келлі під час візиту до Києва закликав допомагати Україні (ВІДЕО).

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка UNITED24

Читати далі

Суспільство

З окупації повернули п’ять українських дітей (ФОТО)

Опубліковано

За посередництва Держави Катар із тимчасово окупованих територій вдалося повернути п’ять українських дітей. Це повернення втілили у межах ініціативи Bring Kids Back UA.

Про це повідомив уповноважений з прав людини Дмитро Лубінець.

На підконтрольну територію України повернули дітей віком від 11 до 16 років. Вони проживали у Криму та Донецькій, Луганській й Запорізькій областях.

У межах ініціативи вдалося повернути зокрема й 12-річну дівчинку, батько якої перебуває у полоні в росії. За останні три роки вона двічі змінювала своє місце проживання та мала конфлікти з матір’ю. Команда ініціативи змогла допомогти бабусі оформити опіку над дівчинкою. Надалі дитині надаватимуть усі необхідну підтримку.

Читайте також: Анджеліна Джолі підтримала 14-річну дівчину, яка постраждала від атаки росіян (ФОТО)

Також повернули хлопчика, який проживав з батьком та регулярно піддавався жорстокому поводженню з його боку.

«Мама намагалася самостійно вивезти хлопчика, але спроби були безуспішні. І лише завдяки зверненню до нашого офісу та залученості незмінного попередника Держави Катар матір та її син воззʼєдналися»‚ — написав Дмитро Лубінець.

Нагадаємо, що 11-річний хлопчик із Данії зібрав 34 тисячі данських крон для дітей з України (ФОТО).

Фото: фейсбук-сторінка Дмитра Лубінця

Читати далі

Суспільство

Київ століття тому й зараз: вгадайте, що за місце на архівному фото (ТЕСТ) 

Опубліковано

Випробуйте себе в знанні історії Києва: на кожній сторінці — старовинна фотографія та факт про конкретне місце, а на звороті — його сучасний вигляд і відповідь.
Дізнайтеся разом з ШоТам, наскільки добре ви знаєте столицю та її еволюцію крізь час.​

Під час археологічних досліджень цієї вулиці виявили систему підземних тунелів і катакомб. Ці ходи використовували в різні періоди історії міста, наприклад, під час Другої світової війни.

Клацніть, щоб перевернути

Це місце розташоване між сімома вулицями, а влітку по вечорах тут відбувається шоу світломузичних фонтанів. ​

Клацніть, щоб перевернути

До 1500-річчя Києва цю памʼятку реконструювали, хоча точний вигляд оригінальної споруди залишався невідомим.

Клацніть, щоб перевернути

​​З кінця 18 століття на цій площі проводили відомі ярмарки, на яких збиралися купці з усієї Європи.

Клацніть, щоб перевернути

​​На початку 20 століття ця будівля слугувала місцем проведення балів, концертів і театральних вистав для київської еліти.

Клацніть, щоб перевернути

У 2015 році під час розкопок на цій площі археологи знайшли цілу вулицю часів Київської Русі та стародавні артефакти.

Клацніть, щоб перевернути

До 2001 року через цю площу, яка була важливим пересадковим пунктом у міській транспортній мережі, проходила трамвайна лінія. ​

Клацніть, щоб перевернути

Share:

Читати далі