«Чи правда вас бомблять?», «Ви обстрілюєте самі себе?» — такі непоодинокі питання ставили пані Оксані в Болгарії, куди ця режисерка та викладачка на певний час виїхала з дитячими творчими колективами. У готелі, в кафе, на пляжах знаходились ті, хто послуговувався меседжами російської пропаганди.
Та нині чимало супутникових операторів Болгарії позбулися російських каналів, а принаймні кілька громадян після дискусій з пані Оксаною та її вихованцями позбулися фейкових уявлень про російсько-українську війну.
Про російську пропаганду за кордоном та можливість українців боротися з нею навіть там — у черговому випуску проєкту «Мій персональний фейк».
Початок історії
Персонал, який нас обслуговував в готелі, вони не уявляли, як можна покинути свої дома і переїхати до Болгарії. Ну як, то вас бомблять? Ми пояснювали, що не просто бомблять, ми показували відео, ми показували фотографії. Я займаюся тим, що я постійно працюю з творчими колективами.
До нас звернулися творчі колективи, які запропонували виїхати з України, щоб переждати, перечекати трішечки саме цей початок війни. І отаким творчим десантом ми виїхали до Болгарії. Тому вирішили, чому б ми не маємо розповісти про Україну саме зараз. Створили понад 10 концертних програм.
Коли ми приїхали до Болгарії, то зазвичай ми стикнулися з дуже неприємними речами. Чотири канали російського телебачення, жодного каналу українською.
Я попросила вимкнути ті чотири російських канали. Кілька тижнів пройшло перед тим, як вони це вимкнули. Люди до нас підховали, просто пересічні громадяни, і казали, про те, що ви розказували, нам не розказує жодний ЗМІ. Нам не дають можливості це побачити. Фейки та маніпуляції виводять людей на емоції та збирають лайки.
Але водночас можуть підступно красти спокій, дорогоцінний час та навіть близьких. Це зброя шахраїв і пропагандистів, яка допомагає їм впливати на ваші рішення і переконання.
Болгарський спасатель
У нас на нашому пляжі був болгарський спасатель. І він така, дуже позитивна на перший погляд людина. Підходив до мене, до дітей, до підлітків і питає, а скажіть, ви себе бомбите чим? І це було питання задане неодноразово. Я кажу, а скажіть, будь ласка, ваша зарплата і бомба, ви можете собі дозволити купити цю бомбу?
Проходить день, він знову підходить до мене. Каже, я подивився там в інтернеті, дійсно у вас така історія погана.
Ми стали усвідомлювати, що чим більше ми будемо говорити про це, тим більше у них буде можливість і бажання, найголовніше, подивитися, чи правду ми кажемо. Болгарія завжди була трішки проросійською країною. Навіть не трішки, тому що навіть у другому куплеті їхнього гімну там згадувався старший брат. І тому болгарська сторона, звичайно, співчувала Україні, Але дуже важко відмовитися від тих наративів, які століттями нарощувалися саме в Болгарії.
Поради
Коли перебуваємо за кордоном, обов’язково спілкуватися. Спілкуватися і говорити, розповідати про те, що відбувається в Україні. Причому на всіх рівнях
Ми маємо насамперед усвідомити, що кожен з нас – це рупор, рупор тих думок і ідей, які є у нас. І тому, якщо ми впевнені в тому, що ми праві, то ми маємо насамперед комунікувати. Комунікувати на всіх рівнях. І в соціальних мережах, спростовуючи фейки, і в особистому житті. Ми маємо комунікувати з тими людьми, хто намагається дізнатися про Україну. І навіть з тими, хто не хоче про це дізнаватися. Тому що іноді вони уникають проблем. І думають, що проблема зникла.
Нагадаємо, що в “Новій пошті” зʼявилася послуга міжнародних переказів коштів.
На базі медичної установи МВС у Києві запрацював сучасний реабілітаційний центр RECOVERY — 14-й у національній мережі, створеній Віктором та Оленою Пінчуками для допомоги Силам безпеки та оборони.
Центр щороку прийматиме до 2 тисяч пацієнтів — військових, поліцейських та рятувальників, які зазнали поранень під час бойових дій. Заклад оснащений сучасним обладнанням, зокрема:
тренажерами для відновлення після мінно-вибухових травм;
апаратами віртуальної реальності, що роблять реабілітацію цікавою завдяки гейміфікації;
системами для точного оцінювання прогресу пацієнтів.
З пацієнтами працює мультидисциплінарна команда — лікарі, фізичні терапевти, ерготерапевти, психологи та інші спеціалісти. Простір центру створений із дотриманням принципів інклюзивності, забезпечуючи доступність для всіх категорій пацієнтів.
Нагадаємо, що на Київщині відкрили новий гуртожиток для ВПО з п’яти областей (ФОТО).
У багатоповерхівці на вулиці Полтавській, 61 в Ірпені виявили цілу колонію кажанів під час капітального ремонту фасаду. Роботи довелося зупинити, адже вони загрожували життю рукокрилих.
Про це повідомила депутатка Ірпінської міської ради Євгенія Антонюк.
Як відбувалася рятувальна операція
Мешканці будинку, побачивши знахідкою, звернулися до депутатки по допомогу. Антонюк розповіла, що спочатку сумнівалася в можливості порятунку, але командна робота принесла успіх.
На місце оперативно прибули фахівці Українського центру реабілітації рукокрилих. Завдяки підтримці підрядної організації, яка надала будівельну люльку, вдалося обстежити фасад і безпечно вилучити 44 кажанів. Тварин оглянули й перевезли до спеціального місця, де вони перебуватимуть до весни.
Євгенія Антонюк нагадала, що всі види кажанів в Україні занесені до Червоної книги й є рідкісними. Подібні випадки потребують оперативного реагування, адже рукокрилі відіграють важливу роль в екосистемі.
Український центр реабілітації рукокрилих закликає мешканців Києва та області звертатися до них у разі виявлення кажанів, особливо якщо їхньому життю щось загрожує. Залишити повідомлення можна на сайті центру.
Нагадаємо, що у Києві на Вокзальній відкрили оновлений безбарʼєрний «МакДональдз».
Фото обкладинки:виставлено на фейсбук-сторінки Євгенії Антонюк.
Коментарі