

Військо
Боєприпаси для ЗСУ: Україна та KNDS Belgium запускають спільне виробництво
Одне з підприємств акціонерного товариства «Українська оборонна промисловість» уклало меморандум про співпрацю з бельгійською компанією KNDS Belgium SA, що є постачальником боєприпасів для НАТО.
Про це повідомили в «Укроборонпромі».
Це партнерство передбачає спільне комплектування пострілів середнього калібру, які використовують для ведення вогню з автоматичних гармат та ураження живої сили, легкої бронетехніки й повітряних цілей на низьких висотах.
KNDS Belgium — відомий у світі проєктувальник і виробник широкого асортименту боєприпасів, що постачає продукцію для НАТО, бельгійської армії та багатьох інших країн.
Читайте також: У ЗСУ з’явилася перша мотоциклетна рота (ВІДЕО)
Генеральний директор «Укроборонпрому» Олег Гуляк зазначив, що розширення міжнародних партнерств сприяє інтеграції українського оборонно-промислового комплексу в глобальну зброярську промисловість країн НАТО, що йде на користь Силам оборони України.
Це не перший крок «Укроборонпрому» в напрямку міжнародної співпраці. Раніше концерн уклав меморандум про співпрацю з іспанською компанією Escribano, що передбачає партнерство з ремонту та обслуговування іспанських бойових модулів, спільну розробку нових зразків такої продукції та її ліцензійне виготовлення в Україні.
Фото ілюстративне. Джерело: Militarnyi/Northrop Grumman
Військо

Понад три десятиліття служби, сотні операцій, врятовані життя та герої, які щодня роблять неможливе. Вони першими у світі знищили FPV-дроном ворожий гелікоптер у польоті, узяли в полон 103 ворога одночасно, брали участь в історичній спецоперації «Павутина», чим вивели з ладу третину стратегічної авіації рф.
До 31-ї річниці Центру спеціальних операцій «А» СБУ пресслужба поділилася з ШоТам дев’ятьма ексклюз фактами про підрозділ.
Цього ви могли не знати про Центр спецоперацій «А» СБУ
- ЦСО «А» СБУ — це один із найелітніших спецпідрозділів в Україні. Воїнів Центру тренують для виконання завдань не тільки на землі й у повітрі, а й навіть під водою. Тому спецпризначенці Служби безпеки ефективно діють в усіх трьох стихіях.
- ЦСО «А» СБУ має власну медичну службу з хірургічними командами, які рятують поранених бійців безпосередньо на лінії бойового зіткнення.
- Із початку повномасштабного вторгнення всі підрозділи СБУ вразили 1965 російських танків, тобто кожен шостий ворожий танк, уражений на полі бою Силами оборони, — це результат роботи Служби безпеки. З них 1606 – на рахунку ЦСО «А» СБУ.
- ЦСО «А» СБУ постійно входить до топ-3 рейтингу результативності підрозділів БпЛА серед усіх Сил оборони.
- Один із рекордів, який бійці ЦСО «А» СБУ встановили під час повномасштабного вторгнення — це найбільше одномоментне взяття рашистів у полон. У серпні 2024 року воїни Служби безпеки провели унікальну дронно-штурмову операцію на Курщині, за результатами якої захопили одразу 103 солдатів рф.
- ЦСО «А» СБУ — це підрозділ, що має на озброєнні найновітніші розробки та найтехнологічніші засоби для ефективного знищення ворога.
- Воїни ЦСО «А» СБУ були першими у світі, хто за допомогою FPV-дрона змогли уразити гелікоптер у польоті. У 2024 році бійці Служби безпеки підбили аж 2 ворожі повітряні судна на Курщині. Це перший приклад в історії воєн, коли дрони вразили вертольоти в русі, а не статичні цілі.
- За свій внесок у боротьбу з росіянами під час повномасштабного вторгнення 17 спецпризначенців ЦСО «А» СБУ нагородили званнями Героя України. Ще 869 бійців отримали державні нагороди за мужність та героїзм.
- Оператори дронів ЦСО «А» СБУ брали участь в історичній спецоперації «Павутина», під час якої було завдано удару по стратегічній авіації рф. Одночасно на чотирьох аеродромах у глибокому тилу рашистів було вражено 41 бойовий літак, серед яких — А-50, Ту-95, Ту-22М3 і Ту-160. 34% всієї стратегічної авіації рф було виведено з ладу, а орієнтовна вартість втрат окупантів становила понад 7 мільярдів доларів.
Нагадуємо, що український військовий встановив спортивний рекорд Гіннеса в зоні бойових дій.
Також ми писали, що в ЗСУ працюватимуть з новим українським роботом DODGER для евакуації та мінування.
Фото обкладинки надали в пресслужбі СБУ
Військо

Міністерство оборони України кодифікувало та ввело в експлуатацію безпілотний наземний роботизований комплекс DODGER у Силах оборони. Робота створили українські зброярі з урахуванням бойового досвіду воїнів.
Про це повідомили в Головному управлінні супроводу життєвого циклу озброєння та військової техніки.
Особливості нового комплексу
DODGER (з англійської «Спритник») можна застосовувати для виконання логістичних завдань, зокрема евакуації поранених із поля бою, а також для оперативного забезпечення — мінування визначених ділянок місцевості.
Попри компактні розміри та низький силует, комплекс здатний перевозити до 250 кілограмів корисного навантаження. Корпус DODGER обладнали бронезахистом від куль та уламків, що гарантує його стійкість в умовах обстрілів.
Нагадаємо, що українські інженери стали одними з переможців інноваційного хакатону НАТО.
Раніше ми писали, що Міноборони кодифікувало бойовий модуль з гранатометом.
Фото обкладинки: сайт Міноборони
Військо

Україна отримала перший легкомоторний двомісний літак SHARK від чесько-словацької компанії SHARK.AERO, обладнаний антидроновим комплексом РЕБ.
Про це повідомив французький авіаційний оглядач ATE CHUET, який зустрівся з представником компанії SHARK.AERO під час Паризького авіасалону 2025.
Чим особливий SHARK:
- обладнаний системою РЕБ, яка виявляє ворожі дрони й глушить сигнали керування:
- може «збивати з курсу» Shahed, «Орлани» та інші безпілотники;
- cистема придушення російських дронів працює в радіусі до 4,5 км з висоти 1,8 км.
«Ми вирішили створити SHARK, орієнтований на електронну війну в Україні. Ми просто обладнали його антеною для виявлення та відстеження загроз від дронів. Ми можемо виявляти електромагнітні профілі різних дронів, таких як Shahed, “Орлан” тощо. Після виявлення цих дронів ми можемо їх нейтралізувати за допомогою глушителів, які розмістили під літаком», — розповів представник компанії.
Читайте також: Українці донатили, а «Нова пошта» подвоїла: для підсилення ППО передали техніку на 279,5 млн грн
Технічні характеристики літака:
- потужність двигуна: 100 кінських сил;
- максимальна висота польоту — 5,5 км;
- дальність польоту сягає до 2000 км;
- максимальна швидкість — 300 км/год.
Як пише «Мілітарний», якщо подібні літаки РЕБ будуть супроводжувати групу ворожих дронів тривалий час, вони, хоча і не примусять їх впасти, однак можуть значно відхилити від цілі.
Окрім того, літак обладнали парашутом, який розрахований на безпечне приземлення всього літака у разі нештатної ситуації. Він може бути активований або пілотом, або штурманом.
Нагадуємо, що українські інженери стали одними з переможців інноваційного хакатону НАТО.
Фото обкладинки: Shark.Aero