Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

«Більше не збираються під магазином»: на Чернігівщині молодь відбудувала власний простір

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю ШоТам зі спільного проєкту з «Інтерньюз-Україна» про відбудову громад.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Зараз ви читатимете статтю ШоТам з проєкту про відбудову громад.
Чому ми його робимо?

Це українці, які після початку повномасштабної війни потрапили під російську окупацію та були звільнені ЗСУ. Місцева влада, мешканці та волонтери діляться досвідом відновлення. Ці рішення жителі все ще окупованих міст та сіл можуть застосувати після звільнення, аби подолати наслідки окупації.

Вулиці Анисова, де колись грали діти, покрилися щебенем і пилом від вибухів. Місцевий ліцей, де учні ще недавно вчилися, також був пошкоджений. Та після деокупації Чернігівщини місцеві жителі взялися за відбудову. Катерина Авдєєнко розповідає:

«Ми бачили, як у селах прийнято, що вся молодь збирається під магазином. Ми вирішили, що потрібен такий простір, де вони могли б зібратися, посидіти, поговорити».  

Катерина мріяла, щоб молодь «витрачала свій час ефективно». І її мрія збулася — у селі відбудували молодіжний простір, куди приходять люди різного віку.

Анисів став мішенню для постійних обстрілів

На територію Чернігівщини росіяни зайшли одразу після вторгнення. Іванівська громада стала однією з найбільш постраждалих від злочинів російської армії. 

Село Анисів, що розташоване усього за 20 км від Чернігова, у 2022 році не потрапило під окупацію, але стало мішенню для постійних обстрілів. Все через розташування на «дорозі життя» — стратегічному маршруті постачання для міста. Обстріли в Анисові були інтенсивними й тривалими: росіяни скидали бомби з літака, обстрілювали мінометними снарядами, їздили танками по селу. 

У кінці березня 2022 року Збройні сили України звільнили область. Увесь період окупації Катерина Авдєєнко була в Анисові — вона з родиною до останнього не хотіла їхати з дому. Однак 30 березня вони все ж вирушили в Польщу та провели там 4 місяці. Поїхали, аби знайти хоча б трохи спокою. Утім, на новому місці вона не змогла довго всидіти.

Навчання проєктного менеджменту дало поштовх

Жінка повернулася назад, аби допомогти тим, хто не мав змоги виїхати, та продовжити свою роботу з молоддю. Тим паче, більшість людей повернулися додому, в Анисів. 

«Зі 130 учнів я знаю тільки чотирьох підлітків, які досі перебувають за кордоном»

Тоді ж у громаду приїхала регіональна менеджерка ПРООН. У селі створили робочу групу з відновлення громади, куди долучили активних жителів. 

«Перше навчання, яке ми пройшли, це був проєктний менеджмент. Уже за три тижні ми зареєстрували громадську організацію “Північна Горлиця”, спрямовану, зокрема, на співпрацю з молоддю. Ми зрозуміли, що будь-яку ініціативу, яку ти подаєш, ти маєш подавати через громадську організацію», — розповідає Катерина. 

Виграли два гранти: один на ремонт, другий на облаштування

Далі були знайомства з іншими громадськими діячами, і в «Північної Горлиці» завʼязалася така собі мережа. Активісти побачили, що інші ГО беруть участь у різних грантових проєктах, і надихнулися цим — вирішили відбудувати молодіжний центр.

«Ми звернулися до місцевої влади, до нашого старости й до голови Іванівської громади і попросили приміщення. В нашому селі є двоповерхова будівля — на першому поверсі розташована амбулаторія, а другий поверх порожній. Нам дали це приміщення в оренду», — каже Катерина. 

Ремонт приміщення для молодіжного центру. Фото надала героїня

Активісти склали опис проєкту, бюджет, описали команду, підготували всі потрібні документи та подали заявку на грант від Польсько-української фундації співпраці ПАУСІ (Pauci Foundation). 

«Pauсi Foundation виділили близько 70 тисяч гривень і дали нам можливість відремонтувати приміщення. Воно потребувало косметичного ремонту. Ми зробили демонтаж усіх стін і стелі. Ми вирівнювали підлогу, робили чорнову та фінішну стяжку, робили відкоси на вікнах»

До ремонту долучалася й молодь, яка знала, що цей простір готують для них.

Ремонт приміщення для молодіжного центру. Фото надала героїня

ПРООН допомогла з облаштуванням простору — організація виділила на це близько 200 тисяч гривень. Зараз у молодіжному центрі ініціатив є великий телевізор, саундбар і підписка на популярний кіносервіс, тож там можна проводити кінопокази. Є всі меблі, кавомашина, чайник. А головне — величезний набір настільних ігор. Місцевим настільки сподобалися настолки, що навіть директор Анисівського ліцею нерідко заходить у простір, аби пограти в логічні та навчальні ігри. 

Анисівці грають в аерохокей у молодіжному центрі. Фото надала героїня

«Ця кімната є таким серцем, де люди різного віку хочуть збиратися»

Перші заходи — тренінги з розвитку дитячого активізму та лідерства, зустрічі з психологами. Цей простір використовує не тільки молодь — сюди приходять і діти, і люди старшого віку. 

«Так вийшло, що ця кімната є таким серцем, де люди різного віку хочуть збиратися. Навіть книжки, які пʼятикласникам задали читати на літо, якщо екранізовані, ми вирішили просто подивитися», — розповідає Катерина. 

Молодь на зустрічі з психологом. Фото надала героїня

Зараз у центрі ініціатив проводять будь-які освітні та розважальні заходи. З недавніх — дискусійна панель, де молодь навчалася розпізнавати фейкові новини та дезінформацію. Також багато людей зібрав семінар «Сортуй з нами», де розповідали про важливість сортування сміття та його вплив на довкілля.

 «Більше молодь не збирається під магазином», — жартує Катерина Авдєєнко. 

Заняття орігамі. Фото надала героїня

Війна не зупиняє прагнення молодих людей бути частиною змін

Молодим людям тільки в радість брати активну участь у відновленні інфраструктури та поліпшенні життя в рідному селі. Нещодавно школярі місцевого ліцею виграли та реалізували 2 проєкти — від USAID та UPSHIFT. Перший — зелена сцена для проведення концертів. Це для них важливо, оскільки місцевий будинок культури пошкоджений і закритий. Інший проєкт — ремонт спортивної зали, де можна займатися футболом, волейболом і тенісом. 

У серпні біля Анисівського ліцею відкрили нову криту велопарковку. RoverPark — ідея місцевої молоді. Голова Іванівської громади та адміністрація ліцею підтримали її, а міжнародні партнери з ІСАР Єднання та Фонду «Партнерство за сильну Україну» допомогли з фінансуванням. Тепер учні та жителі села можуть безпечно зберігати свої велосипеди, незалежно від погоди. 

Відкриття критої велопарковки. Фото надала героїня

Крім цього, група юнаків завершила фінальний етап свого екопроєкту EcoGather. Вони встановили спеціальні сортувальні контейнери «Серця» для збору пластикових кришок в Анисівському старостинському окрузі. Профінансували цю ідею члени організації UPSHIFT.

Молодь Анисова у футболках UPSHIFT. Фото надала героїня

На черзі також відкриття майстерні з переробки пластику. Проєкт EcoRecycle — ідея юнака Миколи Прохоренка. Там планують перетворювати відходи на корисні та креативні речі. 

«Війна може руйнувати, але вона не зупиняє прагнення молодих людей бути частиною змін, які формують нову Україну», — впевнені в громадський організації «Північна Горлиця». 

Гра в настільні ігри в молодіжному просторі. Фото надала героїня

Молодь з нетерпінням чекає на іншу важливу подію — відкриття офіційного молодіжного центру: більшого, просторішого, сучаснішого. 

«В Анисові була закинута будівля, і зараз туди зайшов міжнародний партнер, зробив ремонт приміщення, встановили вже дах. Зараз приміщення на стадії фарбування», — каже Катерина Авдєєнко, яка й буде його очолювати.

Молодь Анисова — це приклад того, як можна змінювати все навколо себе на краще. Її ініціативи надихають і показують, що з правильним підходом та підтримкою міжнародних партнерів можливо досягти великих змін. 

Суспільство

Майстриня з Харкова допомогла покинутим котам на понад 250 тисяч гривень

Опубліковано

Харківська майстриня Ольга Толстая створює традиційні українські прикраси та допомагає тваринам. Усі зароблені кошти вона витрачає на допомогу безпритульним котам. З початку повномасштабного вторгнення вона зібрала понад 250 тисяч гривень.

Про це повідомили в UNITED24.

Ольга допомагає котам у Північній Салтівці — районі Харкова, який зруйнувала росія. Майстриня купує їжу та оплачує лікування для безпритульних тварин.

«Коли почалося повномасштабне вторгнення, сотні тварин стали безпритульними. Ольга з мамою купили корм, зварили кашу й обійшли весь район — голодні коти вибігали до них просто з понівечених будинків»‚ — зазначили в UNITED24.

Читайте також: UAnimals запустили найкоротшу рекламу із зірками задля допомоги тваринам (ВІДЕО)

Майстриня розповіла, що в неї з самого початку не було думки, що ця допомога — одноразова акція. За три роки вона зібрала понад 250 тисяч гривень — це кошти з продажу прикрас і донати від небайдужих людей.

Окрім придбання корму, дівчина оплатила стерилізування 30 тварин, а також прилаштувала 18 котів.

Нагадаємо, що перо з фільмів Антоніо Лукіча продали за півмільйона гривень: кошти передали на ППО (ФОТО).

Фото: інстаграм-сторінка Ольги Толстої

Читати далі

Суспільство

Перо з фільмів Антоніо Лукіча продали за півмільйона гривень: кошти передали на ППО (ФОТО)

Опубліковано

На благодійному аукціоні, який організували на заході до 15-річчя компанії Uklon, продали перо рахівського крижня із фільмів українського режисера Антоніо Лукіча за 500 тисяч гривень. Усі кошти передали на збір «Підсвіти ворога».

Про це повідомили в Uklon.

Історія пера

Перо рахівського крижня використовували у двох роботах Антоніо Лукіча — дебютному фільмі «Мої думки тихі» та короткометражці «Найлегший пасажир в історії».

В останньому фільмі режисер розповів власну історію. У стрічці водій таксі подолав безліч викликів на своєму шляху, щоби вчасно доставити на знімальний майданчик «Мої думки тихі» перо рахівського крижня.

«Саме по собі перо нічого не коштує. А ось тільки в нього зʼявляється історія, його минуле — воно відразу набуває змісту та вартості, стає особливим. Колись ця пірʼїнка зіграла вирішальну деталь в моєму першому фільмі і я вирішив, що збережу його. Але тоді ще не знав для чого саме. І ось в нинішніх реаліях дізнався, коли його продали на благодійному аукціоні за півмільйона гривень, які підуть на те, аби захистити наше небо від ворожих обстрілів», — розповів Антоніо Лукіч.

Читайте також: Два паралімпійці зі Львова задонатили на військо 400 тисяч грн призових

Перо рахівського крижня в рамці з підписом Антоніо Лукіча
Кадр із короткометражного фільму Антоніо Лукіча «Найлегший пасажир в історії»

Разом із пером на заході продали диптих картин сучасного українського художника Олексія Сая за 90 тисяч гривень, а також ексклюзивне ігристе «Артемівське», виготовлене у Бахмуті, за донат у 120 тисяч гривень.

Кошти передали на спільний збір фонду Сергія Притули та Uklon «Підсвіти ворога». У межах цього проєкту бійці ППО отримають відстежувально-навідні комплекси для захисту українських міст.

Нагадаємо, що UNITED24 розігрує стяг із підписами захисниць Маріуполя та астронавта NASA.

Фото: Uklon

Читати далі

Суспільство

У Києві створять мікроклініку з протезування за підтримки Франції

Опубліковано

Нову мікроклініку з протезування створять на базі Київської обласної лікарні. У закладі забезпечать повний цикл відновлення, тому пацієнтам не потрібно буде звертатися до інших установ. Проєкт втілюватимуть за підтримки Франції.

Про це повідомив очільник Київської ОВА Микола Калашник.

Що відомо про проєкт

Мікроклініку оснастять високотехнологічним обладнанням для виготовлення індивідуальних протезів за новітніми стандартами. Пацієнти зможуть отримувати якісні протези, які адаптовані саме під їхні потреби.

Заклад забезпечать усім необхідним для повного циклу відновлення. Пацієнти проходитимуть весь процес реабілітації в одному місці, тому людям не потрібно буде звертатися до інших медичних установ.

«Мікроклініка стане справжнім осередком повернення до активного життя для жителів Київщини, які втратили кінцівки. Це не просто медичний проєкт. Це можливість для людей заново навчитися ходити, бігати, обіймати рідних. Це про їхню гідність, свободу та право на майбутнє без бар’єрів. Дякуємо Франції за підтримку!» — зазначив Микола Калашник.

Читайте також: Військовому врятували ногу від ампутації завдяки надскладній операції

Угоду про створення мережі мікроклінік у Києві, Львові та Полтаві підписали міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко та уповноважений президента Франції з питань допомоги та відновлення України П’єр Ельброн.

Партнером проєкту стала компанія Schiller Medical, яка профінансує створення закладів на суму 4,1 мільйона євро.

Нагадаємо, що у шпиталі в Харкові, що постраждав від «Шахеда», поновили операції.

Фото обкладинки: Freepik

Читати далі