Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Біля Макарова відбудували притулок, що майже знищили росіяни. Тепер тут живуть котики з прифронту

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю ШоТам зі спільного проєкту з «Інтерньюз-Україна» про відбудову громад.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Зараз ви читатимете статтю ШоТам з проєкту про відбудову громад.
Чому ми його робимо?

Це українці, які після початку повномасштабної війни потрапили під російську окупацію та були звільнені ЗСУ. Місцева влада, мешканці та волонтери діляться досвідом відновлення. Ці рішення жителі все ще окупованих міст та сіл можуть застосувати після звільнення, аби подолати наслідки окупації.

Цей притулок для тварин на Київщині постраждав від авіанальотів та артобстрілів щонайменше п’ять разів. У березні 2022 року, коли росіяни скинули авіабомби, тут почалася пожежа. Тоді керівники притулку Олександр Росієць і Христина Сафарян взялися рятувати тварин з вогню та відчиняти вольєри. Чотирилапі вистрибували та тікали, але одна з бомб потрапила прямісінько в котобудинки близько 300 котів загинуло. 

Та російські атаки не змусили зоозахисників припинити роботу. Навпаки зараз у прихистку живе понад тисяча тварин, серед них ті, яких привезли з Бахмута, Краматорська й Харківської області. Притулок не тільки відбудували, а й звели поблизу ветеринарний комплекс, операційну, а також інфекційне, терапевтичне й реабілітаційне відділення. Ось як їм це вдалося.

Козлик Боря був з характером

Приватний притулок «Бест Френдз» розташований у селі Фасова Макарівського району. Його у 2014 році заснувала Галина Онопрієнко на базі громадської організації «Зооцентр “Ковчег”». Дім для тварин благодійниця збудувала за власні кошти. 

Відтоді в притулок звозили всіх безхатніх тварин, яких знаходили. Деякі з них потрапляли сюди травмованими, наприклад, після того, як їх збило авто. Так тут мешкали собаки та коти, коні та поні, вовки, лисиці, єнотовидні собаки, навіть лелеки та ворони.

«Одного разу Галина їхала селом, а чоловік тягнув козлика, щоб зарізати. Вона викупила козлика Борю та запхнула його на переднє сидіння авто. Коли приїхала, каже: “Я козлика привезла”. Відчинила двері, а Борька як вискочить, як пожене всіх робітників по притулку. Хто на дерево, хто на вольєр заліз», — згадує Христина, що керує притулком з 2017 року. 

Білий козлик стоїть на зеленому подвір'ї
Козлик Боря був зіркою притулку — його часто фотографували відвідувачі. Фото: Timur Kabanov

Борька прожив у притулку цілих 5 років разом з іншими тваринами, яких зібралося  понад 1300. Та у 2022 році він загинув від російських снарядів. 

Під обстрілами та майже відрізані від світу 

Росіяни частково окупували Макарівську громаду вже на третій день вторгнення. Аби тварини не залишилися без їжі, адже за Макарів точилися бої, працівники притулку їздили в сусідні міста Фастів і Білу Церкву. Там скуповували все, що могли. 

Обстріли та руйнування притулка для тварин
Притулок для тварин на початку повномасштабної війни обстрілювали щонайменше 5 разів. Фото: «Бест Френдз» 

Олександр запевняє: у тварин було, що їсти. Та якщо від голоду їм чотирилапих вберегти вдалося, то від обстрілів ні. 

«1 березня, коли скинули авіабомбу, на території були 6 працівників і ми з Христиною. Почалася пожежа, рятувальники до притулку дістатися вже не могли. Котів багато постраждало, тому що їхні котобудинки розбило бомбами. Вони вистрибували. Це було жахливо», — згадує Олександр.

Коти лежать на своїх лежанках у притулку для тварин
Близько 300 котів загинуло на початку повномасштабного вторгнення від російських бомб. Фото: ШоТам

Уже за місяць ЗСУ звільнили громаду, й обстріли припинилися. Першим на допомогу з кормами приїхав волонтер Боліслав Козирецький. 

«Дуже багато людей і фондів тоді допомагали. Навіть не згадаємо назви всіх», — каже Христина. 

Люди пересилали Новою поштою їжу, до «Бест Френдз» почали приїжджати інші волонтери. Тоді приблизно 50 тварин забрали до Польщі.

Коробки з кормом для тварин біля входу у притулок
Допомога від людей і фондів те, на чому тримається притулок. Фото: «Бест Френдз» 

За 4 місяці збудували сучасний веткомплекс

Спочатку працівники власноруч взялися за ремонт вольєрів, адже через обстріли майже половина з них погоріла. Згодом доєднався фонд Happy Paw, що допоміг відновити вольєри, поставити паркан і котобудинки. 

«Великі склади, сучасну кухню та генераторну ми побудували за кошти людей, які робили нам перерахування. А це майже 800 000 гривень», — розповідає Христина.

Масштабну реконструкцію притулку почали в березні 2023 року. Кошти на відбудову надали в межах проєкту Tails Changes, який запустили фонд UAnimals і постачальник зоотоварів Suziria Group. Останній передав близько 2 мільйонів гривень — таку суму виділили на честь 30-річчя компанії. 

«Ми обрали Макарівський притулок для тварин, бо ситуація там була критичною. Ідея зробити ветеринарний комплекс виникла для того, аби тваринки, які приходять на територію притулку, отримували належну медичну допомогу», — ділиться очільниця департаменту комунікацій Suziria Group Анастасія Рудавка.

Дівчина тримає маленьку собаку чорного кольору та розмовляє з хлопцем у білій футболці
Анастасія Рудавка та працівники Suziria Group передали «Бест Френдз» майже 2 млн гривень. Фото: ШоТам

Веткомплекс поєднує в собі процедури вакцинації, стерилізації та загальний гігієнічний догляд. Його побудова вирішує одразу низку проблем, через які люди бояться адоптувати тварин з притулку. 

«Велика частина бар’єрів у людей пов’язана з острахом того, що тварина може бути хворою чи нестерилізованою, не мати певної вакцинації. Особливо, якщо йдеться про евакуйованих тварин з прифронтових регіонів», — зазначає Анастасія.

Проєкт реалізували за 4 місяці. Анастасія пишається: це дуже швидко в умовах тривог і блекаутів. Оздобленням притулку займалася компанія Kailas-V, яка створила в Україні понад 70 муралів (серед них — мурал «Свята Джавеліна» в Києві та мурал Тараса Шевченка в Харкові). 

Притулок для тварин, на стіні якого Kailas-V намалювали мурал
Мурал від Kailas-V у притулку на Київщині. Фото: «Бест Френдз».

Прийняли понад 200 котиків-переселенців

Одразу після того, як притулок для тварин почали відновлювати, тут стали приймати переселенців з прифронтових територій.

«Ці коти приїхали до нас із Сєвєродонецька, Луганська та Харкова. Вони були, як скелети, хворі. Зараз у хорошому стані — ми їх відгодували, стерилізували. Практично всіх чіпували. Можна приїжджати, вибирати собі», — говорить Олександр. 

Чоловік гладить руду кішку у притулку для тварин
Олександр у котодомі з тваринами-переселенцями. Фото: ШоТам

Зараз у притулку живе приблизно 700 собак, 300 котиків і кілька коней. Вихідними до них приїжджають волонтери з «Хвостатої банди», аби вигуляти. Також у «Бест Френдз» завжди вдячні за сухий корм для тварин, який приносять відвідувачі.

Ще в притулку досі будують вольєри, бо тварин стає все більше — близько сотні собак поки не мають власних вольєрів. Та найважливіше, з чим можна допомогти — це адоптувати тварин, бо всім їм потрібен дім і своя людина поряд. 

«Як бачать, одразу йдуть до мене. Бо всі тварини хочуть ласки», — додає Олександр.

Суспільство

У центрі Києва під час ремонту дороги виявили трамвайну колію початку 20 століття (ФОТО)

Опубліковано

Під час дорожніх робіт поблизу Львівської площі в Києві комунальники натрапили на фрагмент трамвайної рейки, яка пролягала тут понад сто років тому.

Про це повідомив активіст Дмитро Перов.

За словами Дмитра, перші згадки про трамвайний рух на сучасній вулиці Січових Стрільців, яка наприкінці 19 століття мала назву Львівська, датуються 1894 роком.

На початку 20 століття цією ділянкою проходили трамвайні маршрути №4 і №20 (до Лук’янівки) та №9, що з’єднував центр із залізничним вокзалом через вулицю Бульварно-Кудрявську.

Читайте також: Студенти з Києва передали «Довженко-Центру» дві німі стрічки, що вважали втраченими (ФОТО)

У цьому ж районі зберігся ще один елемент трамвайної інфраструктури — диспетчерський пункт, зведений у 1982 році за проєктом архітектора Яноша Віга. У 2021 році споруду планували демонтувати, однак завдяки ініціативі підприємця Алєкса Купера її вдалося зберегти.

Нагадаємо, що у Києві вперше за сто років виготовили автентичну цеглу для відбудови історичних будівель.

Фото: фейсбук-сторінка Дмитра Перова

Читати далі

Суспільство

На вокзалі у Києві встановили артоб’єкт «ВОЛЯ», який представляли у Давосі

Опубліковано

На Центральному залізничному вокзалі Києва відкрили скульптуру «Воля» українського художника Олексія Сая. Артоб’єкт виготовили із залишків вітального знака села Любимівка Херсонської області, яке перебувало під тимчасовою окупацією у 2022 році.

Про це повідомили в «Укрзалізниці».

Символізм артоб’єкта

Скульптуру створили у межах співпраці УЗ та PinchukArtCentre. Раніше її демонстрували виключно на міжнародних заходах, зокрема під час Всесвітнього економічного форуму в Давосі. Тепер робота доступна для широкої публіки у столиці — на другому поверсі вокзалу біля ескалатора.

«Ця скульптура утворює слово “Воля”, яке несе в собі значення як “свобода”, так і “волевиявлення”. Це подвійне значення захоплює українську душу. Воно відображає те, що свобода не є пасивним станом. Це стан, який може бути досягнутий і підтриманий лише завдяки вольовим зусиллям. Ці два поняття онтологічно переплетені. Свобода вимагає волі до боротьби, терпіння і захисту. Саме через наполегливе волевиявлення свобода стає живою реальністю», — написали в УЗ.

Читайте також: «Внесок у мирне майбутнє»: німецький дизайнер закликав донатити українським медикам

Артдиректор PinchukArtCentre Бйорн Гельдхоф додав, що скульптура «є монументом для всіх українців, який наголошує на нерозривному зв’язку між свободою і волею».

Також скульптура відсилає до роботи «LOVE» американського художника Роберта Індіани, створеної у 1960-х роках.

Нагадаємо, що пасажири УЗ зібрали понад 6,5 млн гривень на кейсеваки, коли купували чай у потягах.

Фото: фейсбук-сторінка УЗ

Читати далі

Суспільство

21-річному військовому встановили титановий імплант замість зруйнованого лоба

Опубліковано

21-річному військовому Роману, який отримав важке осколкове поранення голови, хірурги з України, Канади та США провели унікальну реконструктивну операцію — йому встановили титановий імплант замість зруйнованих кісток чола. Операцію виконала міжнародна місія «Face the Future Ukraine», яка вже вп’яте приїжджає в Україну допомагати пораненим.

Про це повідомили в БФ «Пацієнти України».

Роман пішов на війну у 18 років і своє 19-річчя зустрів у Бахмуті. Під час боїв на Курщині поруч із його позицією розірвались чотири авіабомби. Хлопець опинився під завалами, отримав понад 20 поранень, зокрема й уламкове в голову, що зруйнувало кістки чола. Три місяці Роман не міг рухатися, проходив кілька складних операцій, а частина його мозку лишалась незахищеною.

«Ми провели операцію та встановили на місце знищених лобних кісток індивідуальний імплант з титану, який захистив мозок хлопця від ушкоджень та вирівняв чоло. Окрім імпланту ми пересадили сполучну тканину, аби титан не пошкоджував шкіру. Втручання тривало чотири години та дозволила захистити мозок від інфекцій, які знаходяться в носі і пазусі», — розповідає хірургиня з США українського походження Наталія Біскуп, яка вже втретє оперує поранених в Україні.

Читайте також: 13-річного хлопця із Сум відзначили за порятунок людей після ракетної атаки (ФОТО)

Роман став наймолодшим пацієнтом у цій місії. Загалом цього разу прооперували 25 поранених: проводили реконструкції носа, щелеп, орбіт очей, встановлювали індивідуальні імпланти. Усього — 83 операції.

За словами координаторки Наталії Комашко, за п’ять місій лікарі допомогли 160 пацієнтам. Деякі з них проходять багатоетапне лікування. Наступну місію запланували на осінь. Записатися можна за посиланням.

Нагадаємо, що канадці передали бійцям ГУР перший в Україні гелікоптер Sikorsky S-76A (ВІДЕО).

Фото обкладинки: БФ «Пацієнти України»

Читати далі