Суспільство
«Атлантида», «Міф» та «Добровольці Божої чоти». 11 фільмів про російську війну в Україні – радять ШоТам і Такфлікс
Архівні кадри перших місяців російсько-української війни, історії захисників і цивільних та життя після перемоги. Війна в об’єктиві режисерів – різна, місцями – ледь присутня, а іноді – затьмарює інші сюжетні лінії. ШоТам та онлайн-кінотеатр Такфлікс зібрали 11 фільмів, які розповідають про російську війну в Україні.
Вільна людина. Проща
Фільм-портрет, екшн, воєнний.
Режисер: Сергій Дмитренко.
Про що фільм? Неймовірна історія десантника ЗСУ, учасника російсько-української війни, блогера, мандрівника та автора книги – бестселера «Сліди на дорозі» Валерія Маркуса (відомий ще як Ананьєв).
Аби хоч якось структурувати у свідомості три роки проведені на війні, Валерій Маркус вирушає з Парижа у пішу прощу Дорогою святого Якова. Та чи знайде десантник спокій, йдучи легендарним шляхом пілігримів? Яких змін набуде Валерій після всього пережитого та чому його знову і знову тягне у чергові далекі мандри?
Де дивитися? Стрічка на «Такфліксі».
Життя на межі
Воєнний, драма.
Режисер: Павло Пелешок.
Про що фільм? Від Революції Гідності до повномасштабної війни: успішні українські кінопродюсери взяли до рук зброю, щоб боронити країну, та камери задля фіксації моторошної реальності. З уламків спогадів та власного кіноархіву ветерани Павло та Юрко збирають мозаїку причин та наслідків, з яких складається сьогоднішня російсько-українська війна – від кінця 2013 року до сьогодні.
Автори пішли добровольцями на фронт, побували в гарячих точках Донбасу, створили саморобний дрон «Фурія», назву якого зараз носить один з найкращих підрозділів аеророзвідки. І весь цей час вони продовжували творити, аби показати світові правду про жахливу війну, яка стала можлива у XXI столітті.
Де дивитися? Стрічка на «Такфліксі».
Аліса в країні війни
Воєнний.
Режисерки: Аліса Коваленко, Любов Дуракова.
Про що фільм? Коли на Майдані починалася революція, Алісі було 26 років. Як і багато інших режисерів, вона почала знімати важливі події, що відбувалися в її країні. Але дуже скоро відстань між камерою і реальністю починає скорочуватися, життя і смерть стають важливішими за просто зйомки фільму. Впродовж наступних двох років Аліса опиняється в найгарячіших точках заворушень: від Майдану Незалежності в Києві, через блок-пости Слов’янська, до руїн Донецького аеропорту.
Це також історія подорожі та особистий щоденник української дівчини-документаліста, яка стикається з проблемою вибору, так само, як і більшість громадян її країни, коли історичні події раптово вриваються в особисте життя.
Де дивитися? Стрічка на «Такфліксі».
Атлантида
Драма, воєнний, антиутопія.
Режисер: Валентин Васянович.
Про що фільм? Події фільму розгортаються у 2025 році, після майбутньої перемоги України у війні з Росією. Окупований Донбас повернено до складу країни, але його території визнані непридатними для проживання. Проте на тлі спустошення народжується нове кохання.
Де дивитися? Стрічка на «Такфліксі».
Маріуполіс
Маріуполь, історичний, урбаністика, воєнний.
Режисер: Мантас Кведаравічюс.
Про що фільм? Маріуполь, місто на узбережжі Азовського моря, знаходиться в двох кроках від зони бойових дій на сході України. Звуки пострілів чутні в межах міста. Ми маємо можливість побачити повсякденне життя мешканців оточеного міста. Чоловік лагодить рибальську сітку і виходить в море.
Два трамваї стикаються один з одним – ніхто не постраждав, дроти лагодять в той же день. Для робітників на фабриці організовано невеликий концерт – щира гра скрипаля розчулює їх до сліз. Бомби падають в море, але люди вже звикли.
Де дивитися? Стрічка на «Такфліксі».
Погані дороги
Драма, воєнний
Режисерка: Наталка Ворожбит
Про що фільм? П’ять розбитих доріг. П’ять історій про любов, ненависть, довіру, зраду і порушення особистих кордонів на фоні порушення кордонів державних.
«Тут тема війни трішки під іншим кутом розглянута. Мабуть, фільмів з таким фокусом у нас ще не було. Не дивлячись на те, що тема складна, там багато гумору, парадоксальних ситуацій. […] Це авторська рефлексія на десятки інтерв’ю та свідчень людей. Я взяла цілком реальні ситуації, у яких людина в екстремальних умовах здатна проявити свої як найкращі, так і найгірші якості», – зазначає режисерка стрічки Наталка Ворожбит.
Де дивитися? Стрічка на «Такфліксі».
Поїзд Київ-Війна
Воєнний.
Режисер: Корній Грицюк.
Про що фільм? Лише 12,5 годин розділяють мирний Київ та Костянтинівку — невелике промислове місто на сході країни, за яким починається лінія фронту. Цей час у поїзді пліч-о-пліч проводять люди з різними характерами, соціальним
статусом, політичними поглядами та переконаннями. Вони спілкуються, сперечаються, навіть сваряться, але говорять і їдуть в одному напрямку. І всі вони прагнуть дістатися миру.
Де дивитися? Стрічка на «Такфліксі».
Міф
Воєнний, фільм-портрет.
Режисери: Леонід Кантер, Іван Ясній.
Про що фільм? Це історія життя Василя Сліпака – оперного співака зі світовим ім’ям та унікальним голосом, Героя України, кавалера орденів «За мужність» І ст. та «Золота Зірка», соліста Паризької національної опери, який покинув велику сцену, аби стати воїном і віддав життя, захищаючи Україну. У 2015 році під позивним «МІФ» Василь Сліпак добровольцем пішов воювати на Донбас і загинув 29 червня 2016 року.
Де дивитися? Стрічка на «Такфліксі».
Добровольці Божої чоти
Воєнний.
Режисери: Леонід Кантер, Іван Ясній.
Про що фільм? Народ, що повстав, скидає кримінальний уряд і виганяє васалів Російської імперії, але колонізатор кидає проти України війська та захоплює частину території. Президент України підписує угоду про перемир’я та лінію розмежування сторін. За цією угодою, міжнародний аеропорт Донецька опинився за лінією. Але патріоти-добровольці не згодні віддавати його ворогові. 242 дні тривала героїчна оборона, аж врешті під прицільним обстрілом танків будівля аеропорту завалилась.
Де дивитися? Стрічка на «Такфліксі».
Зошит війни
Воєнний, found footage.
Режисер: Роман Любий.
Про що фільм? Фільм створений з особистих відеозаписів із телефонів та камер українських військових та добровольців. Стрічка запрошує глядача у сюрреалістичну подорож на фронт війни з Росією – у химерне потойбіччя, де панують закони відмінні від звичайного світу. Інша поведінка, інші стосунки, інший гумор. Герої прокидаються та засинають, радіють та плачуть, знімають відео та завжди відчувають, що запис може закінчитись у будь-яку мить.
Де дивитися? Стрічка на «Такфліксі».
Кіборги. Герої не вмирають
Воєнний.
Режисер: Ахтем Сеїтаблаєв.
Про що фільм? Вересень 2014 року, Донецький аеропорт. Українські військові четвертий місяць відбивають атаки супротивників, які прагнуть отримати одну з ключових точок для базування й перекидання військ На двотижневе чергування сюди прибуває група молодих солдат, зібраних із добровольців. Вони навчаються, беруть участь у боях, спілкуються один з одним і з місцевим психологом, намагаючись сформулювати своє ставлення до ситуації й людей.
В аеропорті знаходяться три типи військових: добровольці, військові служби України, мобілізовані. Добровольці найбільш мотивовані, військові — найпрофесійніші. Найбільше проблем із мобілізованими. Про них говорять переважно роздратовано і зверхньо. Але в аеропорті їх долі міцно перелітаються. Тепер всі залежать одне від одного.
Де дивитися? Стрічка на «Такфліксі».
Суспільство
очільниця ГО «Юстина».
Вирішили створювати свою громадську організацію
Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.
«Юстина», бо справедливість
Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.
Спільний запит у селі — велопарковка
Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.
Зробили покриття та надихнули інших на зміни
Коментарі
Суспільство
Як працюватиме новий маршрут?
- На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
- На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.
Коментарі