Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Антисеміт, погромник чи національний герой? Що ви знаєте про «фронтмена УНР» Симона Петлюру? (ТЕСТ)

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Що ви знаєте про Симона Петлюру, крім вигадок радянської пропаганди? Антисеміт і погромник? Та невже? А якщо ми скажемо, що українському війську варто завдячувати саме Петлюрі? А як щодо розвитку театральної критики? Так-так, звучить неочікувано. У новому спецпроєкті ШоТам та проєкту «Стріткод» розповідаємо, ким насправді був фронтмен УНР.

Симон Петлюра народився у сім’ї міщан козацького походження в передмісті Полтави. А знаєте, скільки братів і сестер було у «фронтмена УНР»?

Правильно! Неправильно!

Як зазнає історик та дослідник Петлюри Сергій Литвин, Симон народився у багатодітній сім’ї та мав 6 братів і сестер. Однак усього дітей у родині було 9 – 2 померли ще маленькими. Ось як описано родину Петлюри у повідомленні жандармського управління про оголошення розшуку Симона Петлюри: «Батько – Василь Павлович, мати – Ольга Олександрівна, брати – Федір, Іван, Олександр, сестри – Магдалина, заміжня за Іваном Скрипником, Марина і Феодосія проживають у Полтаві».

1895 року Петлюра вступив до Полтавської духовної семінарії. Хлопець захоплювався історією, хоровим співом, грою на скрипці та літературою. Знаєте, хто з цих письменників сформував світогляд Симона?

Правильно! Неправильно!

Згідно наявних фактів, світогляд Петлюри формувався під впливом Шевченкового «Кобзаря», творів Котляревського та історичної літератури. Чому так? Бо Полтава на той час була одним із важливих осередків національно-політичного життя України, із сильними українськими традиціями і самобутністю. «За влучним визначенням І. Лисяка-Рудницького, тогочасна передова українська молодь тримала в одній кишені "Маніфест комуністичної партії", а в іншій – Шевченків "Кобзар". Ці особливості були притаманні багатьом діячам національного відродження початку ХХ століття, зокрема й Петлюрі», – пише історик Сергій Литвин.

До речі, вже у 1901 році Петлюру виключили з семінарії. За що саме?

Правильно! Неправильно!

Петлюру й справді виключили за так званий «мазепинський дух». Як це сталося? Учні семінарії запросили до себе композитора Миколу Лисенка, під час зустрічі із яким була виконана заборонена в ті часи кантата «Б’ють пороги». На зустрічі був і ректор семінарії, який звинуватив Лисенка у «мазепинстві». На захист композитора виступив Симон. Департамент поліції назвав вчинок Петлюри «революційним». Хлопця відрахували, а самому Петлюрі довелося їхати на Кубань, аби уникнути арешту.

Громадська активність Петлюри не залишилася непоміченою, через що йому довелося рятуватися від можливих арештів. У 1902 Симон їде з Полтави: Кубань, Львів, Київ. Знайомиться з Франком та Грушевським. Співпрацює з «Літературно-науковим вісником» під редакцією останнього. У якій професійний ролі дебютує Симон?

Правильно! Неправильно!

Як журналіст Петлюра писав здебільшого на політично-суспільні теми. У 25 років його вважали вже сформованим журналістом. Чикаленко взяв Симона працювати в редакцію газети «Рада». Але в доробку Петлюри була й театральна критика. Культура була для нього «на часі». Саме в «Літературно-науковому віснику» він опублікував перші нотатки про театральне життя України. Пік його діяльності в цьому напрямку припав на 1906-1908 роки, коли в журналі «Україна» одна за одною виходять статті «До ювілею Заньковецької», «Пам’яті Івана Тобілевича (Карпенка-Карого)» тощо. Дмитро Дорошенко так згадував Петлюру: «Він був великим любителем театрального мистецтва, писав рецензії на українські театральні вистави, і його рецензії були дотепні, оригінальні, талановиті».

Свої матеріали Симон Петлюра часто публікував під псевдонімами. А деякі вигадані імена використовував для переїзду в інші міста чи з міркувань безпеки. Який із цих псевдонімів ніколи не належав Петлюрі?

Правильно! Неправильно!

Дійсно, всі перелічені варіанти – це псевдоніми та криптоніми Симона Петлюри. Утім вичерпним цей список також складно назвати, адже Петлюра також підписувався як Полтавченко, В. Салевський, Зілот тощо.

Поступово головною в діяльності Петлюри стає незалежна Україна. Найбільших зусиль він докладає, аби відновити традиції українського війська. У новоствореному уряді УНР обіймає посаду Генерального секретаря військових справ. Але згодом йде у відставку. Що стало причиною?

Правильно! Неправильно!

У грудні 1917 року Петлюра та Винниченко розійшлися в поглядах на те, якою бути армії УНР. Винниченко вважав, що Україні достатньо міліційних формувань для підтримання порядку, мовляв, жодних загроз від більшовиків не існує. Натомість Петлюра наполягав на війську, бо вбачав реальну загрозу у більшовиках і готувався до її відбиття. Після відставки Петлюра організував Гайдамацький Кіш, який разом у січні-лютому 1918 року разом із Січовими стрільцями відіграв вирішальну роль у боях за Київ і придушенні більшовицького заколоту на заводі «Арсенал». Петлюра виявився правий: Україна потребувала сильної армії.

Що стало причиною майже чотиримісячного ув’язнення Петлюри в Лук’янівській тюрмі?

Правильно! Неправильно!

Із приходом до влади Гетьмана Скоропадського Петлюра перейшов в опозицію. Симон Васильович відкрито засуджував політику Гетьманату, який, на його думку розхитував підвалини української державності. Своїми політичними протестами він викликав гнів Скоропадського та був заарештований владою. Після чотирьох місяців ув’язнення Петлюра виїжджає до Білої Церкви, звідки керує антигетьманським повстанням. 19 грудня 1918-го українська армія увійшла в Київ. Почався період Директорії.

Російська пропаганда називала Симона Петлюру «антисемітом». І справді, в ті часи відбувалися єврейські погроми. Але хто ними керував?

Петлюра під час перебування в Кам'янці-Подільському в 1919 році
Правильно! Неправильно!

У 1918-1921 роках в Україні дійсно відбувалися численні криваві єврейські погроми. Їх чинили різні озброєні групи: анархісти, кримінальні загони, поляки. Але найбільше ─ білогвардійці Денікіна. Погроми, вчинені вояками армії УНР, були поодинокими. Симон Петлюра всіляко намагався нейтралізувати такі явища. У квітні 1919-го Директорія видала прокламацію: «Український уряд буде всіляко боротися з порушеннями громадського порядку, викриватиме й суворо каратиме заводіяк, злочинців та погромників. І перш за все уряд не потерпить ніяких погромів, спрямованих проти єврейського населення України». Наступного дня Петлюра як верховний головнокомандувач українського війська видав наказ арештувати та віддати під трибунал усіх вояків, що підбурювали до погромів. Нейтралізації антисемитизму також сприяла реорганізація армії та посилення дисципліни в її лавах.

Яка з цих «регалій» Симона Петлюри не є правдивою?

Правильно! Неправильно!

Усі варіанти відповіді – цілковита правда. А ось закиди на кшталт «антисеміта», «ворога держави», «погромника» чи «грабіжника» – це кліше та штампи, нав’язані російською пропагандою.

А знаєте, кого радянські пропагандисти узагальнено називали (а російські пропагандисти називають і досі) «петлюрівцями»?

Правильно! Неправильно!

Радянська пропаганда добряче «проїхалася» по біографії Петлюри, намагаючись демонізувати його. Власне, як і Степана Бандеру та «бандерівців», Івана Мазепу та «мазепинців». І низку інших історичних постатей України. Дісталося й військовим УНР – їх під одну гребінку назвали «петлюрівцями».

Петлюра загинув у Парижі – від кулі більшовицького агента Самуїла Шварцбарта. Яку відповідальність поніс кілер?

Правильно! Неправильно!

Кремль зробив усе можливе, аби очорнити Петлюру, але відбілити кілера. З архівів відомо навіть про матеріальний тиск на свідків (підкуп). На захист Шварцбарта виступив і російський письменник Максим Горькій. Більшовицька адміністрація задіяла всі наявні важелі впливу за кордоном, аби суд присяжних повірив, що Петлюра був антисемітом та злочинцем. Зрештою кілера звільнили від покарання. А радянська система продовжила демонізацію вже покійного Симона Петлюри. І петлюрівців.

Що ви знаєте про «фронтмена УНР» Симона Петлюру? (ТЕСТ)
Йой, здається, донедавна ви чули лише про жахливих «петлюрівців», яким керував «страшенний антисеміт» Симон Петлюра. Воно й не дивно, радянська (а згодом – і російська) пропаганда зробила все можливе, аби демонізувати постать організатора українських збройних сил. Утім тепер ви знаєте більше, а отже, у пропагандистів не вийде навісити на Петлюру черговий ярлик.
Непоганий результат! Схоже, вас не вийде злякати демонізованими «петлюрівцями» та іншими вигадками пропагандистської машини. Утім деякі питання все ж виявилися занадто складними. Як дізнатися більше про організатора українського війська? Радимо ознайомитися із монографією історика Сергій Литвина. А якщо вам сподобався цей тест – не забудьте поділитися ним із друзями. Попереду – ще більше цікавого про видатних українців.
Скільки-скільки? Чудовий результат! Здається, наш тест виявився для вас занадто простим. Що ж, наступного разу ми підготуємося краще й точно здивуємо новими фактами із життя видатних українців. А поки маємо маленьке прохання: поділіться цим тестом із друзями. Можливо, він допоможе комусь нарешті позбутись стереотипів про «антисеміта Петлюру».

Поділіться своїми результатами:

Суспільство

Нічна атака: Сили оборони знищили 67 повітряних цілей

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Під час нічної атаки 29 травня Повітряні Сили ЗСУ збили 37 крилатих ракет, 29 «шахедів» та один розвідувальний безпілотник.

Про це у телеграмі повідомив головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний.  

«Цієї ночі російські окупанти атакували військові об’єкти та об’єкти критичної інфраструктури України крилатими ракетами та ударними дронами», — написав Залужний.

Він відзначив, що ворог випустив до 40 крилатих ракет повітряного базування Х-101/Х-555 з дев’яти літаків стратегічної авіації Ту-95мс із району Каспійського моря.

З північного та південного напрямків противник атакував іранськими безпілотниками Shahed-136/131. Усього – 35 ударних дронів.

Відомо, що ворог здійснював атаку з опівночі до 5.00 годин ранку.

Протиповітряна оборона працювала у зонах відповідальності всіх повітряних командувань Повітряних Сил: «Центр», «Схід», «Південь» та «Захід».

Силами та засобами повітряних командувань у взаємодії із протиповітряною обороною інших складових Сил оборони України знищено 67 повітряних цілей:

  • 37 крилатих ракет Х-101/Х-555;
  • 29 ударних БпЛА Shahed-136/131;
  • 1 розвідувальний БпЛА оперативно-тактичного рівня.

Командувач Повітряних Сили ЗСУ Микола Олещук написав, що ця атака — чергова безсонна ніч для українців. Він подякував захисникам неба за успішну бойову роботу.

«Чекаємо на посилення від партнерів новими системами ППО, посилено працюємо над реалізацією наших планів у створеній авіаційній коаліції», — відзначив Олещук.

Фото: facebook.com/kpszsu.

Читати далі

Суспільство

Харківщина отримала два санітарні авто від Уряду Німеччини

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Куп’янська громада на Харківщині отримала два санітарні автомобілі за сприяння Уряду Німеччини та благодійного проєкту Phoenix 4UA.

Про це повідомили на сайті Харківської обласної військової адміністрації.

Зазначається, що в область надійшли дві спецавтівки Mercedes Sprinter.

У громаді наголосили, що відновлення медичної галузі є одним із пріоритетних напрямків роботи.

«Отриманий транспорт допоможе рятували наших людей та стане в нагоді медичним закладам як Куп’янської, так і прилеглих громад», — йдеться у повідомленні.

Автомобілі оформлять та доправлять до Куп’янської громади, де він буде задіяний у роботу.

Читайте такожЯк нам нав’язали чужу історію, або Чому одесити не знають своїх справжніх героїв

Нагадаємо, мер Брюсселя передав Києву дві карети швидкої допомоги.

Окрім того, французькі благодійники передали Україні 18 карет швидкої допомоги.

Раніше ми повідомляли, що Україна отримала евакуаційний автобус від Норвегії для перевезення поранених.

Фото: kharkivoda.gov.ua.

Читати далі

Суспільство

Film.ua знімає горор про конотопську відьму під час російсько-української війни

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Українська кінокомпанія FILM.UA Group розпочинає роботу над лінійкою фільмів жахів. Перший проєкт буде про «Конотопську відьму».

Про це компанія повідомила на своєму сайті.

Зазначається, що сценаристом пілотного проєкту буде Ярослав Войцешек (автор сценаріїв українських хітів «Мавка. Лісова пісня», «Пульс», «Захар Беркут», «Викрадена Принцеса: Руслан і Людмила», «Сторожова Застава»).

Його надихнув сам образ відьми, яка нерідко є головною персонажкою легенд, зокрема і сучасних. А також — реальна історія конотопчанки, яка прокльонами зустріла російських окупантів у рідному місті.

Тоді відео про «конотопських відьом» зірвало інтернет-простір, з’явилося чимало фан-артів. Ба більше — відео, де жінка безстрашно погрожує російським солдатам, показали навіть в американській рейтинговій гумористичній програмі The Late Show with Stephen Colbert.

Про сюжет фільму

Історія розповість про прадавню відьму з Конотопа, яка, закохавшись у звичайного хлопця, давно зреклася своїх відьомських сил. Та, коли з початком повномасштабної війни російські солдати захоплюють місто і жорстоко вбивають її коханого, вона вирішує помститися, повертаючи свої сили, і обрушує жахливі та криваві кари на вбивць свого нареченого.

Читайте також: Як тебе не любити? 11 короткометражок про Київ, який ви не знали. Радять ШоТам і Такфлікс

Нещадавно творці відзняли тизер стрічки, який незабаром планують оприлюднити. Його зрежисував Ярослав Войцешек, а оператором-постановником виступив Сергій Ревуцький. Саундтрек до нього заспівала Віра Кекелія. Роль відьми в тизері зіграла акторка Тетяна Малкова.

Нагадаємо, американський актор Шон Пенн зіграє головну роль в українському кіноальманасі «Війна очима тварин».

Окрім того, вийшов документальний фільм про контрнаступ ЗСУ на Харківщині.

Фото: film.ua.

Читати далі