Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Американські акторки прочитали історії українок у війні, зібравши понад $11,000 для «Госпітальєрів»

Опубліковано

19 вересня у Бруклінському центрі театральних досліджень (BCTR) відбулися благодійні театральні читання «Diary of War: Women». Американські акторки представили історії семи українок, які поділилися своїм досвідом переживання повномасштабного російського вторгнення. Цей документально-театральний проєкт ініціювала культурна активістка Дар’я Коломієць.

Про це повідомляє пресслужба засновниці документального подкасту «Diary of War» Дарʼї Коломієць

Спеціальною гостею події стала співачка та бандуристка Марина Круть. Ініціатива зібрала понад 11 тисяч доларів для добровольчого медичного батальйону «Госпітальєри».

Фото: Анастасія Крашеніннікова

Історії героїнь

Для створення сценарію «Diary of War: Women» Дар’я Коломієць обрала сім реальних історій українок з різним досвідом переживання війни.

Фото: Анастасія Крашеніннікова

У її документальному подкасті «Diary of War», випущеному 2022 року, представлено 41 історію українців, які записали голосові повідомлення про події перших тижнів великої війни.

Фото: Анастасія Крашеніннікова
Фото: Анастасія Крашеніннікова

Героїнями «Diary of War: Women» стали:

  • Ірина Цибух (позивний Чека) – продюсерка і проектна менеджерка «Суспільного», яка загинула 29 травня 2024 року під час ротації на Харківському напрямку.
  • Тетяна Кузьменко – підприємиця, яка розповіла про свій досвід перебування в російській окупації та евакуації.
  • Олена Нікуліна – дружина бійця полку «Азов», що дізналася про свою другу вагітність, коли її чоловік був у облозі на «Азовсталі».
  • Юлія Кочетова – фотожурналістка, яка отримала премію «Еммі» у 2023 році за свою роботу в небезпечних зонах України.
  • Анастасія Шевченко (Стасік) – співачка, акторка та ветеранка ООС, яка стала бойовою медикинею.
  • Ольга Булкіна – клоунеса-волонтерка у київському «Охматдиті», що допомагає дітям під час війни.
  • Валерія Михайловська – українка в Чехії, яка в перші дні війни їхала до Маріуполя, щоб врятувати маму та собак.

Підготовка та виконання

Режисеркою читань стала Муза Гурніс. Історії читали акторки: Зюзанна Шадковскі, Аннабель Кеппер, Мерлінда Акінделе, Тесса Вайнланд, Агнес Енхтамір, Калі Сайкс та Татьєн Хендрікс-Теллефсен. Дар’я Коломієць зазначила, що для якісної роботи з матеріалом було важливо, аби акторки усвідомлювали, що означає бути українкою:

«Я намагалася занурити їх у тему України, дати розуміння, як це – боротися за свою свободу».

Наприкінці читань Дар’я розповіла глядачам про подальшу долю героїнь, а акторка Агнес Енхтамір прочитала повідомлення від Ольги Булкіної про липневий ракетний удар по «Охматдиту».

Спеціальна гостя та благодійність

Марина Круть виконала кілька пісень, серед яких «Леся», яку вона співала зі своєю подругою Іриною Цибух. Артистка розіграла свою вишиту сорочку та силянку на благодійному аукціоні, а організатори події виставили на торги футболки від «Госпітальєрів».

Аби зібрати ще більше коштів, у день читань анонсували співи з Мариною Круть у Центральному парку Нью-Йорка. Це був камерний вечір, де артистка виконала десять пісень з заповіту Ірини Цибух.

Фото: Анастасія Крашеніннікова
Фото: Анастасія Крашеніннікова
Фото: Анастасія Крашеніннікова

Організатори вже підбили проміжні підсумки обох подій, зібравши щонайменше $11,000, які будуть передані «Госпітальєрам». Збір коштів триває, і донори, які не змогли долучитися до подій, все ще мають можливість підтримати ініціативу.

Читати також: В Італії відкрили Український дім та нову українську школу

Кілька фактів про подію:

  • Читання організували виключно жінки, серед яких світлохудожниця, фотографиня та ілюстраторка.
  • Всі учасниці працювали на волонтерських засадах без гонорарів. 100% з продажу квитків та донатів спрямовано «Госпітальєрам».
  • Акторка Зюзанна Шадковскі, зірка «Пліткарки», вже втретє читає історію Олени Нікуліної.
  • Під час читань звучала пісня «Can’t Help Falling In Love» у виконанні бойового медика з позивним «Німець», побратима Ірини Цибух.
  • Марина Круть спеціально прилетіла до Нью-Йорка, щоб допомогти зібрати кошти для «Госпітальєрів».

Нагадаємо, що у Києві читатимуть вірші Василя Стуса для встановлення рекорду: як долучитись.

Фото: Анастасія Крашеніннікова.

Коментарі

Суспільство

Як біотехнологиня та вчителька мотивують жінок змінювати професії (ВІДЕО)

Опубліковано

Біотехнологиня та вчителька пішли зі своїх робіт, щоби розвивати прифронтове Запоріжжя. А тепер попри обстріли навчають молодь урбаністики, а жінок — робототехніки. Повну історію героїнь ми розказали на ютуб-каналі ШоТам.

Історія героїнь випуску

Світлана Мамай готувала дітей до успішного складання ЗНО у приватній школі. Та її цілі змінилися, коли на Запоріжжя полетіли ракети, а на околицях точилися бої. Тоді одразу зупинили навчання, а Світлана бачила себе лише у волонтерстві.

«Усе було досить сумбурно — невідомо, що далі. Розгублені діти, розгублена певною мірою я, втрата соціальних напрацювань, які в мене були. Тобто те, що в мене було важливим у викладанні — взаємодія з людьми, це енергетика, яку ти можеш отримувати, — воно повністю зникло», — поділилася культурна менеджерка ГО «Молодь Онлайн» Світлана Мамай.

Читайте також: Підприємець із Вінниці відкрив енергонезалежну реберню на воді (ВІДЕО)

Фото: ютуб-канал ШоТам

У волонтерському штабі вона зустріла Анастасію Торянік, яка полишила роботу в біотехнологічній кампанії, аби надавати гуманітарну допомогу. Світлана та Анастасія спрацювалися і скоро опікувалися волонтерськими групами.

Та невдовзі ГО, яка координувала штаб, припинила роботу. Колежанки опинилися перед вибором: повертатися до звичних справ чи повністю йти в активізм. Тож вони долучилися до ГО «Молодь Онлайн», якій саме бракувало лідерок.

Тепер Анастасія організовує навчання для молоді Запоріжжя, а Світлана займається урбаністикою.

Відео: ютуб-канал ШоТам

Про те, як активістки розвивають громадське життя у власному місті, дивіться повне відео на ютуб-каналі ШоТам. Це відео створили завдяки підтримці Уряду Канади в межах проєкту «Голос жінок і лідерство Україна», що впроваджує Український Жіночий Фонд.

Раніше ми писали, як режисерка відкрила власну кіностудію: 17 років до мрії (ВІДЕО).

Фото: ютуб-канал ШоТам

Коментарі

Читати далі

Суспільство

В Україні презентували стрічку «Сімейний альбом» про родинну історію Голодомору й війни (ВІДЕО)

Опубліковано

У столичному кінотеатрі «Жовтень» 21 листопада презентували документальну стрічку «Сімейний альбом». Його зняла режисерка Марина Ткачук у партнерстві з Музеєм Голодомору та Українським культурним фондом.

Про це повідомили у Міністерстві культури та стратегічних комунікацій.

У фільмі досліджують історичні паралелі, які є між геноцидом росії під час Голодомору 1932–1933 років і в період повномасштабної війни.

Фото: пресслужба МКСК

Читайте також: У Сикстинській капелі та Папських апартаментах створили вісім українських аудіогідів (ФОТО)

«Прем’єра відбулася за участі творчої команди та головної героїні стрічки — британської фотохудожниці Самари Пірс. Її прадід, австрійський інженер Александр Вінербергер став випадковим свідком Голодомору в Харкові 1933 року. Йому вдалося таємно сфотографувати жертв трагедії і передати ці світлини за кордон. Вінербергер прагнув донести світу правду про геноцид українців і зупинити його», — написали в МКСК. 

Коли Самара віднайшла камеру свого прадіда та альбом із фотографіями з України, вона переосмислила свій творчий шлях. Жінка вирушила на Харківщину через 90 років після Голодомору, аби засвідчити сучасні прояви геноциду проти українського народу. 

Відео: ютуб-канал Планети кіно

Читайте також: Столичному театру на Подолі присвоїли ім’я його засновника: що про нього відомо

У міністерстві зазначають, що фільм «Сімейний альбом» уперше представили у світі на ювілейному Варшавському міжнародному кінофестивалі 13 жовтня 2024 року. 

Цей фільм уже озвучили п’ятьма мовами:

  • англійською;
  • польською;
  • німецькою;
  • французькою;
  • іспанською.

Фільм «Сімейний альбом» здобув перемогу на Мистецькому конкурсі державного підприємства «Мультимедійна платформа іномовлення України» у 2023 році. Стрічку створила компанія «Гуд Монінг Дістрібьюшн».

Нагадаємо, що орган із труб і уламків ракет звучатиме на вокзалі у Львові.

Фото обкладинки: ютуб-канал Планети кіно

Коментарі

Читати далі

Суспільство

8 фото Марка Залізняка, які розкривають Голодомор та інші злочини «совєтів» проти українців

Опубліковано

В об’єктив фотографа з Донеччини Марка Залізняка потрапила національна трагедія українського народу, а сам митець, даючи настанови своєму синові-фотографу, казав: «Сину, не міняй цю хорошу справу на рублі. Знімай: те, що сьогодні — рядовий знімок, то завтра буде історією»… І сьогодні його світлини дійсно стали історією, яку тепер неможливо замовчати.

Редакція ШоТам створила добірку фотографій 1930-х років від Марка Залізняка, яка варта вашої уваги.

Біографія фотографа

Марко Залізняк — фотоаматор з хутора Романівка на Донеччині, залишив фотолітопис руйнування українського села Вдале наприкінці 1920-х – на початку 1930-х років. На його знімках увічнено моменти колективізації, розкуркулювання, знищення майна селян, відбирання хліба та виселення до Сибіру.

Фото: архів Покровського історичного музею

Залізняк вже з 12-річного віку захоплювався фотографією. Під час Голодомору йому пропонували стати фотографом у НКВС, але він відмовився. Щоб врятувати сім’ю від голоду, він обміняв свої нагороди з Першої світової війни на два пуди хліба та вивіз їх з Романівки. Пізніше він працював на будівництві заводу у Гришиному, але змушений був повернутися до Романівки внаслідок конфлікту з головою сільської ради.

У 1934 році Залізняк був засуджений за руйнування та крадіжку колгоспної пасіки, але справу закрито після апеляції та зняття звинувачення.

Фотографії Марка Залізняк стали основою для створення документальних фільмів про Голодомор, таких як «Миттєвість нашого життя», «Симфонія Донбасу», «Голодомор» та інших. Ці знімки мають велике значення у збереженні історичної правди про Голодомор, їх використовують у підручниках, монографіях та інших джерелах.

8 фото, що доводять злочини «совєтів»

  1. Розкуркулена сім’я біля свого будинку в с. Удачне Донецької області. 30-ті рр. ХХ століття
Фото: фонди ЦДКФФА України імені Г. С. Пшеничного

2. Розкуркулювання селянина П. Масюка. Село Удачне Донецької області. 1934 рік

Фото: фонди ЦДКФФА України імені Г. С. Пшеничного

3. Члени товариства зі спільного обробітку землі перевозять комору розкуркуленого селянина П. Ємця до загальної комори. 1930-ті роки

Фото: фонди ЦДКФФА України імені Г. С. Пшеничного

4. Збирання замерзлої картоплі на Донеччині. 1930-ті роки

Фото: фонди ЦДКФФА України імені Г. С. Пшеничного

5. Розкулачені селяни села Вдале Червоноармійського району Донецької області, 1930-ті роки

Фото: фонди ЦДКФФА України імені Г. С. Пшеничного

6. Доставка майна розкуркулених селян на бригадний двір у селі Удачне Гришинського району Донецької області, 1932 рік

фото: фонди ЦДКФФА України імені Г. С. Пшеничного

7. Народне гуляння біля гойдалок у селі Гришине Донецької області, 1930-і роки

Фото: фонди ЦДКФФА України імені Г. С. Пшеничного

8. Збір зернових за допомогою лобогрійки на хуторі Романівському Гришинського району Донецької області. На передньому плані — Марія Леонтьєвна Воробйова, 1930 рік

Фото: фонди ЦДКФФА України імені Г. С. Пшеничного

Коментарі

Читати далі

Шопочитати

Культура2 дні тому

Як у Залужного та «ДахиБрахи»: юрист з Кропивниччини створює вибійчані хустки та відроджує українське ремесло

Костянтин Данильченко — юрист і водночас засновник майстерні вибійкарства «Будяк Кучерявий». Вибійка — це техніка...

Культура2 тижні тому

Степ, аромат полину, запахи моря і гір — це проєкт «Yuşan-Зілля» про єдність культур українців і кримських татар 

У залі поволі згасає світло, простір наповнюють перші акорди. Український голос починає пісню, а в...

Суспільство3 тижні тому

Адаптивний одяг, інклюзивний посуд і дошки для нарізання: ці ініціативи полегшують життя людям з пораненнями

Нарізати овочі, поснідати улюбленими стравами, одягти штани — всі ці повсякденні справи стають справжніми викликами...

Суспільство4 тижні тому

«Чи я можу вам допомогти?»: це хлопці з соцмереж, які купують у бабусь квіти та роблять інші добрі справи

Ви точно бачили ці відео в соцмережах, коли хтось купує продукти для літньої жінки, скуповує...