

Суспільство
Aкустична система з кокоса, або Як одеський фізик став партнером світового техгіганта
15 років свого життя одеський фізик присвятив розробці акустичним системам та всьому, що з ними пов’язано. Максим Чижов винайшов іонну акустику, яка створює звук прямо з повітря, а також – систему, в основі якого… шкаралупа кокоса! Свій винахід назвав Copra, що означає “м’якоть кокоса”, але тут замість м’якоті потужні динаміки. Коштує така система недешево – 16 000 євро, проте, за словами розробника, ціна дешевша за такі характеристики. Це підтверджує факт, що компанія одесита вже підписала партнерську угоду з одним із технологічних брендів-гігантів.
Максим Чижов розповів нам, як йому вдалось добувати звук з повітря, отримати більше 20 патентів на свій винахід та зробити з кокосового горіха потужну акустичну систему.

Максим Чижов
Займається акустикою з 14 років. Свій перший прототип іонної акустики зробив з телевізора, адаптера та музичного центру. Згодом вступив в університет ОНУ ім. Мечникова на кафедру теоретичної фізики, де і зустрів свого першого інвестора. Відтоді активно займається розробками іонної акустики та системи Copra.
Звук з повітря
Перший динамік був створений ще більше сотні років тому – це мембрана, котушка і магніт. І зараз у звичних для усіх нас колонках можна побачити як рухається мембрана у динаміку. Я ж хотів іонізувати повітря без будь-яких видимих процесів. У іонній акустиці немає ніяких механічних обмежень, повітря не коливається, а пульсує у всьому діапазоні.
Багато розробників вигадували конструкції, які б створювали звук прямо в повітрі. Однак, винаходи мали багато недоліків. Тому зараз, якщо ви пошукаєте в гуглі “звук в повітрі”, то нічого не знайдете.
З ідеєю іонної акустики я вступив до університету. І вже там зрозумів – моя ідея була дуже наївною. Довелось провести не одну ніч в лабораторії і змінювати систему. Зараз вона працює як побутовий іонізатор. Іони позитивної і негативної полярності продукуються і обмінюються зарядами. Через це підвищується тиск, який можна швидко змінювати та отримувати високоякісний звук.

Уявіть домашній іонізатор, ледь помітне світло на контактах і нічого не рухається, не шумить. Ось так і працює іонна акустика. Вона не рухає повітря за допомогою динаміків, як це роблять звичайні системи, а змушує повітря навколо себе пульсувати. І виходить звук, ніби з нізвідки.
Я створив перший прототип, який представив як дипломну роботу на 5 курсі. Всі були у захваті, тому запропонували вступити в аспірантуру.
Але ідея не спрацювала
Готовий прототип іонної акустики я представляв на міжнародній виставці електроніки та товарів CES. Але зрозумів, що систему потрібно доопрацювати.
Виникла одна проблемка. У цій конструкції були маленькі електроди, на яких утворюється наліт. Це таке поєднання піску та вуглекислого газу. Вони не реагують між собою, але при електричних іонно-обмінних процесах створюють специфічне з’єднання. І через це знижується електрична і акустична потужність.
Зараз ми вже понад рік співпрацюємо з науковими групами в США, щоб розібратись як утворюється цей наліт і що з ним зробити.
Замість м’якоті кокоса – динаміки
Зараз ми сфокусувались на проєкті Copra. Ідея полягала в тому, щоб зробити змінну аудіосистему.
Взагалі Copra – це ботанічна назва м’якоті кокоса. А ми використовуємо шкаралупу кокоса як основу акустичної системи.
Найважливіше завдання, яке вирішує Copra – це збереження академічного звучання в приміщеннях, де відсутня спеціальна підготовка. Вам достатньо всього лише задати напрямок динаміки і звук без спотворень заповнить весь простір.
Система виконана з різних металів: нижня частина відлита з полімера. Цікаво, що такий матеріал поганий для звуку, бо дзвенить. Але для низьких частот звуку підходить ідеально. Такий закритий корпус – найкраще оформлення для сабвуфера, тому що дозволяє охопити дуже глибокий бас.

Верхня частина зроблена з шкаралупи кокоса. Насправді, це чудовий матеріал – міцний, легкий, має багато мікроволокон. Завдяки шкарлупі при великих вібраційних навантаженнях звук не набуває резонансу на відміну від будь-якого іншого матеріалу твердого корпусу. Середньочастотні драйвери змонтовані в корпусах з шкаралупи кокосового горіха – це рішення і захищене патентом. Кожен з таких корпусів зафіксований на гнучкій штанзі, прикріпленій до верхньої частини бетонної сабвуферної підставки.
Відчуй себе на концерті
Вся система підключається всього двома проводами. У цьому єдиному пристрої є вісім індивідуальних плат підсилювача, кожний з яких має свій діапазон. Це дозволяє мати унікальну якість звуку і максимальний ефект присутності. Коли ви включите звук, будь-то запис, концерт чи просто голос, то поринаєте в атмосферу заходу і забуваєте, що перед вами акустика.
Максимальна гучність – на рівні звучання великого симфонічного оркестру. Якщо в цифрах – 110 дБ при потужності 1,2 кВт
Навіть у приміщеннях, які не пристосовані для прослуховування музики, завдяки Copra можна отримати чистий звук.
Запатентували кокос та розчарувались у горіхах з супермаркету
До недавнього часу про кокос як матеріал для акустики ніхто не думав взагалі. Поліно, камінь, мармур – але тільки не кокос.
Я акустикою займаюсь ще зі школи. І якось гуляв по універмагу і звернув увагу на кокос. Тоді ж і побачив – це надзвичайно міцний та легкий матеріал. Вдома спробував засунути динаміки в шкаралупу – і почув гарний звук.
Але цю ідею відклав у ящик, бо займався іонною акустикою, яка подобалась інвесторам, з якими, до речі, познайомився теж в університеті.
З кокоса інвестори лише посміялись: “Кокос і кокос, що в цьому незвичайного? А от звук з повітря – круто”.
Відтоді пройшло багато років і я повернувся до цієї розробки, бо переживав, що хтось може запатентувати і я не встигну. Але встиг.

Я отримував патент 4 роки. Річ у тім, що для того, аби отримати патент потрібно пройти суворий відбір та довести винахідницький рівень. Довго перевіряли на всіх ресурсах, чи ніхто не запатентував вже. Але ні. Ми єдині, хто звернув увагу на кокос та запатентував його в Європі та Америці.
Проте, зі шкаралупами не все так легко. Те, що є в наших супермаркетах – криві та маленькі кокоси. А нам потрібні однакові і правильної форми. Ми нічим їх не обробляємо – кокоси лише шліфуються та поліруються. З постачальниками не працюємо. Доходило до того, що замість добірних кокосів нам прислали криві і різної форми. Доводилось самому їздити та вибирати. Зараз цим займається наш співробітник.
Дорогі та дешеві водночас
Один з наших клієнтів купив Copra, бо вона дешевша, ніж те, що він придивлявся собі. А якість і потужність майже однакова. Але тільки такі акустичні системи коштують $35 000 і до них ще потрібні підсилювачі вартістю $25 000.
Нашу акустику купують для будинків та квартир. Copra цікавляться ті, хто по справжньому цінує якість звуку і хоче мати якісний продукт. Першими клієнтами були друзі та знайомі.
Коли ми створювали Copra, то орієнтувались на європейський та американський ринок. Ми навіть не очікували, що наші продажі зараз будуть тільки в Україні. Вважали, що українці не будуть готові купувати таку акустику. А зараз продали вже 10 систем.

Коштує Copra 16000 євро. За кордоном вона коштуватиме на 20% дорожче. Так, це недешево. Але акустика, яка справді добре звучить та зачіпає емоційно коштує дорого. Та і кожне покращення системи дається нам важко. Чого вартує тільки закупити кокоси!
Розробкою зацікавились світові компанії
Зараз ми виготовляємо близько трьох комплектів на місяць. Замовлення можна робити на сайті. Все це створює шість осіб, тому доводиться багато працювати. Крім цього, залучаємо підрядників, які роблять 10% процесу.
Також ми виходимо і на міжнародний рівень. У 2017 році ми представляли іонну акустику в Лас-Вегасі на міжнародній виставці електроніки CES. А ще в Берліні на виставці IFA представляли одразу два проєкти. До нас підтягувались люди і їх вражала якість звуку. Нашою системою зацікавилися представники Harman, Samsung, Bose.
З одним з таких брендів підписали контракт, тож, будемо співпрацювати.
Суспільство

Фандрейзингова платформа UNITED24 та фінтех-компанія Activitis розіграли прапор України із підписами захисниць Маріуполя та астронавта NASA. Завдяки ініціативі українські медики отримають 23 549 доларів.
Про це повідомили в UNITED24.
Свої підписи на прапорі залишили звільнені з полону військовослужбовиці «Нава» й «Герда», а також амбасадор UNITED24 й астронавт Скотт Келлі. У грудні 2024 року вони вирушили в Антарктику. Там група розгорнула український прапор, а Скотт його підписав.
На знак подяки за фінансування поїздки «Нава» й «Герда» передали прапор компанії Activitis, на яких залишили і свої підписи.
Для того, аби отримати цей прапор, благодійники мали задонатити від 12 доларів на напрям «Медична допомога».
Читайте також: 11-річний хлопчик із Данії зібрав 34 тисячі данських крон для дітей з України (ФОТО)
Про фонд UNITED24
UNITED24 — це офіційна фандрейзингова платформа України. За весь час діяльності через платформу зібрали понад 1,4 мільярда доларів. Завдяки цьому проєкту можна задонатити за п’ятьма напрямками:
- «Оборона»;
- «Гуманітарне розмінування»;
- «Медична допомога»;
- «Відбудова України»;
- «Освіта та наука».
Нагадаємо, що астронавт NASA Скотт Келлі під час візиту до Києва закликав допомагати Україні (ВІДЕО).
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка UNITED24
Суспільство

У Львові розробили інтерактивну мапу, на якій можна знайти актуальні місця цвітіння квітів та дерев. «Квіткову карту Львова» створили в управлінні туризму спільно з управлінням екології міста.
Про це повідомили у Lviv Travel.
Мапа містить понад 50 локацій по всьому місту, які постійно оновлюють. Користувачі зможуть знайти місця цвітіння тюльпанів, сакур, магнолій, слив, груш Шантаклер тощо.
«Львів на весні особливо чудовий. Ми хочемо, щоб спостереження за цвітінням квітів та дерев стало додатковою можливістю для львів’ян та гостей міста, наповнитися позитивними енергією та емоціями. Карта допоможе скласти індивідуальний маршрут квітковим Львовом, відвідати маловідомі локації та ще краще познайомитися з містом», — розповіла начальниця управління туризму Львова Христина Лебедь.
Мапу можна переглянути за посиланням.
Читайте також: Два паралімпійці зі Львова задонатили на військо 400 тисяч грн призових

Нагадаємо, що у Чорнобильській зоні відчуження розквітнув червонокнижний білоцвіт (ФОТО).
Фото обкладинки: сайт Lviv Travel
Суспільство

«Укрзалізниця» завершила капітальну модернізацію електропоїзда ЕД9М, який у 2021 році відставили від експлуатації через пожежу. Потяг курсуватиме між Києвом та Черніговом.
Про це повідомили в «Укрзалізниці».
Як оновили електричку
Ремонт розпочали в січні 2025 року, і він тривав трохи більше ніж два місяці. Роботи проводили на власних виробничих потужностях компанії. Оновлений електропоїзд обладнали:
- пандусами;
- інклюзивними вбиральнями;
- місцями для людей з інвалідністю;
- кріпленнями для велосипедів;
- камерами відеоспостереженням;
- навігацією шрифтом Брайля;
- зарядними портами Type-C і USB.


Читайте також: «Укрзалізниця» додала в Києві нову зупинку для двох потягів
У кабіні машиніста встановили новий ергономічний пульт керування, кондиціонер і мікрохвильову піч. Окрему увагу приділили безпеці: відеокамери виводять зображення на екран у кабіні, зокрема й із зони струмоприймача, що дозволятиме оперативно реагувати на нестандартні ситуації.

Де курсуватиме потяг
Електропоїзд складається з восьми вагонів і вміщує 792 пасажири. Незабаром він курсуватиме за маршрутом Київ – Чернігів – Київ. Натомість руховий склад цього напрямку передадуть на приміський маршрут Київ – Ніжин, де також продовжують оновлення транспорту.
Завдяки цьому між Києвом та Ніжином їздитимуть п’ять модернізованих потягів. Загалом на маршруті курсує дев’ять електричок.

Нагадаємо, що два паралімпійці зі Львова задонатили на військо 400 тисяч гривень призових.
Фото: фейсбук-сторінка УЗ