Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Aкустична система з кокоса, або Як одеський фізик став партнером світового техгіганта

Опубліковано

15 років свого життя одеський фізик присвятив розробці акустичним системам та всьому, що з ними пов’язано. Максим Чижов винайшов іонну акустику, яка створює звук прямо з повітря, а також – систему, в основі якого… шкаралупа кокоса! Свій винахід назвав Copra, що означає “м’якоть кокоса”, але тут замість м’якоті потужні динаміки. Коштує така система недешево – 16 000 євро, проте, за словами розробника, ціна дешевша за такі характеристики. Це підтверджує факт, що компанія одесита вже підписала партнерську угоду з одним із технологічних брендів-гігантів.

Максим Чижов розповів нам, як йому вдалось добувати звук з повітря, отримати більше 20 патентів на свій винахід та зробити з кокосового горіха потужну акустичну систему.

 Максим Чижов

Максим Чижов

Займається акустикою з 14 років. Свій перший прототип іонної акустики зробив з телевізора, адаптера та музичного центру. Згодом вступив в університет ОНУ ім. Мечникова на кафедру теоретичної фізики, де і зустрів свого першого інвестора. Відтоді активно займається розробками іонної акустики та системи Copra.

Звук з повітря

Перший динамік був створений ще більше сотні років тому – це мембрана, котушка і магніт. І зараз у звичних для усіх нас колонках можна побачити як рухається мембрана у динаміку. Я ж хотів іонізувати повітря без будь-яких видимих процесів. У іонній акустиці немає ніяких механічних обмежень, повітря не коливається, а пульсує у всьому діапазоні.

Багато розробників вигадували конструкції, які б створювали звук прямо в повітрі. Однак, винаходи мали багато недоліків. Тому зараз, якщо ви пошукаєте в гуглі “звук в повітрі”, то нічого не знайдете.

З ідеєю іонної акустики я вступив до університету. І вже там зрозумів – моя ідея була дуже наївною. Довелось провести не одну ніч в лабораторії і змінювати систему. Зараз вона працює як побутовий іонізатор. Іони позитивної і негативної полярності продукуються і обмінюються зарядами. Через це підвищується тиск, який можна швидко змінювати та отримувати високоякісний звук.

Уявіть домашній іонізатор, ледь помітне світло на контактах і нічого не рухається, не шумить. Ось так і працює іонна акустика. Вона не рухає повітря за допомогою динаміків, як це роблять звичайні системи, а змушує повітря навколо себе пульсувати. І виходить звук, ніби з нізвідки.

Я створив перший прототип, який представив як дипломну роботу на 5 курсі. Всі були у захваті, тому запропонували вступити в аспірантуру.

Але ідея не спрацювала

Готовий прототип іонної акустики я представляв на міжнародній виставці електроніки та товарів CES. Але зрозумів, що систему потрібно доопрацювати.

Виникла одна проблемка. У цій конструкції були маленькі електроди, на яких утворюється наліт. Це таке поєднання піску та вуглекислого газу. Вони не реагують між собою, але при електричних іонно-обмінних процесах створюють специфічне з’єднання. І через це знижується електрична і акустична потужність.

Зараз ми вже понад рік співпрацюємо з науковими групами в США, щоб розібратись як утворюється цей наліт і що з ним зробити.

Замість м’якоті кокоса – динаміки

Зараз ми сфокусувались на проєкті Copra. Ідея полягала в тому, щоб зробити змінну аудіосистему.

Взагалі Copra – це ботанічна назва м’якоті кокоса. А ми використовуємо шкаралупу кокоса як основу акустичної системи.

Найважливіше завдання, яке вирішує Copra – це збереження академічного звучання в приміщеннях, де відсутня спеціальна підготовка. Вам достатньо всього лише задати напрямок динаміки і звук без спотворень заповнить весь простір.

Система виконана з різних металів: нижня частина відлита з полімера. Цікаво, що такий матеріал поганий для звуку, бо дзвенить. Але для низьких частот звуку підходить ідеально. Такий закритий корпус – найкраще оформлення для сабвуфера, тому що дозволяє охопити дуже глибокий бас.

Верхня частина зроблена з шкаралупи кокоса. Насправді, це чудовий матеріал – міцний, легкий, має багато мікроволокон. Завдяки шкарлупі при великих вібраційних навантаженнях звук не набуває резонансу на відміну від будь-якого іншого матеріалу твердого корпусу. Середньочастотні драйвери змонтовані в корпусах з шкаралупи кокосового горіха – це рішення і захищене патентом. Кожен з таких корпусів зафіксований на гнучкій штанзі, прикріпленій до верхньої частини бетонної сабвуферної підставки.

Відчуй себе на концерті

Вся система підключається всього двома проводами. У цьому єдиному пристрої є вісім індивідуальних плат підсилювача, кожний з яких має свій діапазон. Це дозволяє мати унікальну якість звуку і максимальний ефект присутності. Коли ви включите звук, будь-то запис, концерт чи просто голос, то поринаєте в атмосферу заходу і забуваєте, що перед вами акустика.

Максимальна гучність – на рівні звучання великого симфонічного оркестру. Якщо в цифрах – 110 дБ при потужності 1,2 кВт

Навіть у приміщеннях, які не пристосовані для прослуховування музики, завдяки Copra можна отримати чистий звук.

Запатентували кокос та розчарувались у горіхах з супермаркету

До недавнього часу про кокос як матеріал для акустики ніхто не думав взагалі. Поліно, камінь, мармур – але тільки не кокос.

Я акустикою займаюсь ще зі школи. І якось гуляв по універмагу і звернув увагу на кокос. Тоді ж і побачив – це надзвичайно міцний та легкий матеріал. Вдома спробував засунути динаміки в шкаралупу – і почув гарний звук.

Але цю ідею відклав у ящик, бо займався іонною акустикою, яка подобалась інвесторам, з якими, до речі, познайомився теж в університеті.

З кокоса інвестори лише посміялись: “Кокос і кокос, що в цьому незвичайного? А от звук з повітря – круто”. 

Відтоді пройшло багато років і я повернувся до цієї розробки, бо переживав, що хтось може запатентувати і я не встигну. Але встиг.

Я отримував патент 4 роки. Річ у тім, що для того, аби отримати патент потрібно пройти суворий відбір та довести винахідницький рівень. Довго перевіряли на всіх ресурсах, чи ніхто не запатентував вже. Але ні. Ми єдині, хто звернув увагу на кокос та запатентував його в Європі та Америці.

Проте, зі шкаралупами не все так легко. Те, що є в наших супермаркетах – криві та маленькі кокоси. А нам потрібні однакові і правильної форми. Ми нічим їх не обробляємо – кокоси лише шліфуються та поліруються. З постачальниками не працюємо. Доходило до того, що замість добірних кокосів нам прислали криві і різної форми. Доводилось самому їздити та вибирати. Зараз цим займається наш співробітник.

Дорогі та дешеві водночас

Один з наших клієнтів купив Copra, бо вона дешевша, ніж те, що він придивлявся собі. А якість і потужність майже однакова. Але тільки такі акустичні системи коштують $35 000 і до них ще потрібні підсилювачі вартістю $25 000.

Нашу акустику купують для будинків та квартир. Copra цікавляться ті, хто по справжньому цінує якість звуку і хоче мати якісний продукт. Першими клієнтами були друзі та знайомі.

Коли ми створювали Copra, то орієнтувались на європейський та американський ринок. Ми навіть не очікували, що наші продажі зараз будуть тільки в Україні. Вважали, що українці не будуть готові купувати таку акустику. А зараз продали вже 10 систем.

Коштує Copra 16000 євро. За кордоном вона коштуватиме на 20% дорожче. Так, це недешево. Але акустика, яка справді добре звучить та зачіпає емоційно коштує дорого. Та і кожне покращення системи дається нам важко. Чого вартує тільки закупити кокоси!

Розробкою зацікавились світові компанії

Зараз ми виготовляємо близько трьох комплектів на місяць. Замовлення можна робити на сайті. Все це створює шість осіб, тому доводиться багато працювати. Крім цього, залучаємо підрядників, які роблять 10% процесу.

Також ми виходимо і на міжнародний рівень. У 2017 році ми представляли іонну акустику в Лас-Вегасі на міжнародній виставці електроніки CES. А ще в Берліні на виставці IFA представляли одразу два проєкти. До нас підтягувались люди і їх вражала якість звуку. Нашою системою зацікавилися представники Harman, Samsung, Bose.
З одним з таких брендів підписали контракт, тож, будемо співпрацювати.

Коментарі

Суспільство

На Київщині відкрили новий гуртожиток для ВПО з п’яти областей (ФОТО)

Опубліковано

Гуртожиток відкрили у селі Дорогинка, що знаходиться у Фастівському районі. У ньому житимуть сім родин.

Про це повідомили на сайті Київської обласної військової адміністрації.

Родини житимуть у п’яти двокімнатних помешканнях, одному трикімнатному та одному однокімнатному. Їх обладнали меблями та побутовою технікою. У гуртожитку збудували два санвузли, кухню та зону відпочинку.

Фото: вебсайт КОВА

Читайте також: На Київщині побудували міст за сучасними технологіями, який має сонячні панелі (ФОТО)

У нових квартирах житимуть сім’ї з таких областей:

  • Запорізької;
  • Дніпропетровської;
  • Донецької;
  • Сумської;
  • Херсонської.

У КОВА додали, що це житло надали без будь-яких термінів проживання.

Фото: вебсайт КОВА

Читайте також: Столичному театру на Подолі присвоїли ім’я його засновника: що про нього відомо

Підтримка ВПО на Київщині

Цей проєкт реалізовували за фінансової підтримки Агентства ООН у справах біженців (УВКБ ООН) та благодійної організації «Благодійний фонд РОКАДА».

Також у Київській області вже реалізували кілька спільних проєктів для розміщення тих, хто покинув свій дім через війну. В Ірпені, Богуславі та Сквирі реконструювали гуртожитки, а в селах Бориспільського, Бучанського та Фастівських районів переобладнали помешкання для проживання родин. На сьогодні створили 500 нових місць для поселення ВПО.

Нагадаємо, що в чотирьох громадах Київщини запрацювали соціальні хаби: що отримають відвідувачі.

Фото обкладинки: Pixabay

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Велосипеди залишали всюди: як жителька Чернігівщини ініціювала створення велопарковки в селі

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Раніше жителі Количівки на Чернігівщині залишали велосипеди біля дерев чи під магазинами — їх було не злічити. Тепер біля місцевого ліцею красується сучасна 36-місна велопарковка з накриттям. А все завдяки місцевим жінкам, які у 2022 році створили ГО «Юстина», невтомно пишуть грантові заявки та досліджують, що ще можна змінити в селі. 

ШоТам поспілкувалися з очільницею організації Ольгою Вовченко про те, як завдяки опитуванню дізналися, що потрібна велопарковка в селі, та чому зміни в Количівці лише розпочинаються.

Ольга Вовченко

очільниця ГО «Юстина».

Вирішили створювати свою громадську організацію

Я працювала у Чернігівській обласній дитячій лікарні фельдшеркою, але через скорочення штату стала домогосподаркою. Коли почалося повномасштабне вторгнення, то ми з чоловіком вирішили не виїжджати, адже обоє — медики. Спочатку лікували військових, а коли Количівка вже була відрізана від Чернігова, взялися допомагати місцевим. 

Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.

Якраз напередодні 24 лютого у Количівку приїжджала представниця Українського жіночого фонду — місцеві жінки прийшли послухати, навіть створили групу самодопомоги. Але після початку вторгнення ми про проєкти не думали — турбот вистачало. Та невдовзі представниця фонду зателефонувала, аби поцікавитися, як справи в групи. Кілька жінок уже роз’їхалося, але дехто лишився і ми знову згуртувалися.

Ми ризикнули: прописали проєкт для психологічної підтримки жінок, але ще ж треба його реалізувати через громадську організацію, а в нас її не було. Нам запропонували партнерську з Корюківки, але це далеко. Транспорту нема, дороги погані, інтернету нема — що ж ми будемо робити? Вирішили створювати своє.

Частина учасниць ГО «Юстина». Наразі в ГО є 3 постійні учасниці, і кілька долучаються за змоги. Фото надала героїня 

«Юстина», бо справедливість

Так у вересні 2022 року ми, жінки з Количівки, створили громадську організацію «Юстина». Назву пояснюю просто — бо «справедливість» (з лат. justus — справедливий — ред.). Тоді ніхто не знав, що таке ГО, яка знадобиться документація і як створювати проєкти, але ми всього вчилися в процесі.

Перший проєкт «Юстини» — «Клуб Юстина надає крила» — підтримав Український жіночий фонд. Для нього місцева влада надала нам приміщення в будинку культури, і ми почали проводити там різноманітні заходи для психологічної підтримки жінок і дівчат. Грошей у селі не вистачало, тож ми приносили дрова з дому, аби зігріти приміщення. 

Ми запрошували психологиню, юриста, тому що багато жінок мали юридичні питання, а доїхати до Чернігова тоді було складно. Проводили й заходи з дітьми — ми хотіли, щоб діти теж могли розвантажитися психологічно.

Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.  

Після першого успішного проєкту було багато інших: робили спільний перегляд кіно для мам з дітками, створювали алеї пам’яті та невеликий меморіал в селі, інформували жінок про гендерно зумовлене насильство. 

Стратегічна сесія ГО «Юстина». Фото надала героїня 

Читайте також: Спершу був «хейт», згодом з’явився діалог: на Чернігівщині жителі голосують і змінюють свою громаду

Спільний запит у селі — велопарковка

У кожному дворі в Количівці є один чи кілька велосипедів — так діти добираються до ліцею, а багато працівників — на роботу. Тож коли в селі проводили анкетування, то виявили спільний запит — відсутність місця для роверів.

Я теж спостерігала за ситуацією — велосипеди всюди: біля магазину, пошти, біля ліцею просто валяються. Моя дитина додому приходила й жалілася, що там ланцюг злетів, там колесо пробите чи спиця погнулася.

Велосипеди були в Количівці всюди. Фото надала героїня

Так і виникла ідея — можна водночас облаштувати велопаковку та популяризувати здоровий спосіб життя. Тож коли ГО «Юстина» цьогоріч проходила навчання з організаційної спроможності й організатори запропонували подати якийсь проєкт на 250 тисяч гривень фінансування, ми точно знали, що робити.

Часу було небагато: на написання проєкту дали тиждень, а на реалізацію — місяць. Під час повторного анкетування зʼясували, що більшість людей була за встановлення велопарковки біля відбудованого ліцею, адже він розташований у центрі села й багато жителів його відвідують. Тож за підтримки ІСАР Єднання та Фонду «Партнерство за сильну Україну» ГО «Юстина» почала роботу.

Місцеві встановлюють спеціальне покриття на велопарковці в Количівці. Фото надала героїня

Ми залучили фахівців, провели заходи з безпеки — наприклад, тренінги з домедичної допомоги. Також організували велопрогулянку з дітьми по Количівці. Провели аудит безпеки, почали розробляти туристичні маршрути — і велопарковка в селі запрацювала.

Зізнаюся, мені було важливо прислухатися до дітей, адже вони залишали свої побажання щодо покращення села в спеціальній коробочці, а в межах одного з проєктів брали участь в опитуваннях.

Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.

Зробили покриття та надихнули інших на зміни

Робота над велопарковкою не була простою — постачальник затримував терміни через перебої зі світлом, а ще треба було встановити конструкції та камери спостереження. Та попри всі складнощі, на початку цього навчального року велопарковку в селі зрештою відкрили. Та на цьому історія не закінчилася, адже покриття на майданчику не було — лише пісок. Я вирішила продовжувати шукати фінансування, але це було складно — більшість бізнесів були зайняті відбудовою.

Ось такою вийшла велопарковка біля ліцею в селі Количівка. Фото надала героїня

Проходить день, тиждень, а в дітей грузнуть колеса, вони пісок заносять до школи й додому. І я думаю: «Це ж дощі підуть, і буде ще гірше». То моя знайома й запропонувала відкрити збір. За зібраних 30 тисяч гривень нам таки вдалося зробити покриття. 

Витрати могли бути набагато більші, але виробники давали неймовірні знижки — я їм розповідала, для кого ми це робимо, і вони йшли назустріч. Так ми закупили решіточки, щебінь, спеціальне волокно.

Дуже радісно, що досвід цієї велопарковки поширився й далі — завідувачка місцевого будинку культури теж прописала схожий проєкт, щоб зробити велопарковку в ще одному місці. Ми завжди готові ділитися своїм досвідом.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Укрзалізниця додає ще один поїзд до Варшави: що відомо

Опубліковано

Укрзалізниця запускає другу пару поїздів на популярному маршруті Варшава – Рава-Руська – Львів. Відтепер із запровадженням нового графіка пасажири зможуть дістатися Чернівців, завдяки поїзду №865/866, що курсуватиме через Тернопіль, Чортків і Заліщики.

Про це повідомляє УЗ.

Як працюватиме новий маршрут?

  • На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
  • На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.

Це сучасні комфортабельні поїзди, які забезпечать комфортну подорож для пасажирів.

Читати також: «Укрзалізниця» показала оновлений електропоїзд на маршрути з Дніпра

Що змінюється для пасажирів?

Додаткові місця на маршруті значно розширять можливості залізничного сполучення із західними областями України. Тепер із Варшави до Чернівців можна буде дістатися з пересадкою в Раві-Руській, а також зручно подорожувати до Львова, Тернополя чи Коломиї.

Маршрут Варшава – Рава-Руська – Львів – Коломия також залишається незмінним — на ньому продовжить курсувати поїзд №767/768 – 867/868.

Фото обкладинки: УЗ.

Коментарі

Читати далі