Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

«У відповідальній роботі гендер не має жодного значення»: як працює перша жінка-машиністка харківської підземки

Опубліковано

Ще кілька років тому побачити жінку за кермом поїзда метро було неможливо. Проте 25-річна Анастасія Мазуркова довела, що стереотипи можна ламати. Вона стала першою жінкою, яка керує потягом у харківському метрополітені, під час війни обравши для себе професію, що довгий час вважалася чоловічою. 

Як проходить навчання машиністів, як це — керувати багатотонним поїздом підземки, та які виклики чекають на жінок у цій сфері, Анастасія розповіла для ШоТам.

Анастасія Мазуркова

машиністка харкіського метро

Мріяла керувати потягом

Ще з дитинства я захоплювалася транспортом — мені подобалося спостерігати за рухом поїздів, і я навіть мріяла ними керувати. Згодом харківське метро стало моїм першим місцем роботи. Спочатку я працювала на одній зі станцій операторкою поста централізації, що допомогло мені краще зрозуміти, як працює метрополітен і як взаємодіяти з пасажирами.

Коли почалася повномасштабна війна, метро стало укриттям для багатьох людей. Я не покидала міста, продовжувала щодня ходити на роботу.

Наша станція стала прихистком для понад 2,5 тисячі харків’ян — особливо в перші дні, коли відбувалися масові обстріли житлових районів. Організація допомоги, евакуації та роздачі гуманітарної допомоги тоді майже повністю лягла на плечі співробітників метрополітену.

Я також щодня ходила на роботу. Попри постійну небезпеку я вирішила не виїжджати з міста, тому що не бачила себе на іншому місці. Робота під час війни давала певний сенс, внутрішній стрижень у цей складний час – було важливо залишатися тут і допомагати людям.

Багато співробітників залишалися на станціях тривалий час (по декілька діб або більше) — працювали і жили водночас. Особисто в мене була можливість повертатися додому, хоча це було небезпечно, оскільки вночі наш район постійно був під обстрілами. Щоразу йдучи додому, я не знала, чи побачу ранок та чи повернусь на роботу.

Відкрили набір на навчання, і я пішла

У 2023 році у нас в метрополітені в чергове відкрили набір на навчання професії машиніста електропоїзда. Звісно, хотілося врешті реалізувати свій давній інтерес до цієї відповідальної професії.

Я вирішила спробувати себе, не дивлячись на те, що раніше машиністами працювали лише чоловіки. Зокрема, бо війна дає зрозуміти, що потрібно діяти зараз або не робити цього взагалі. Я подала заявку, згодом пройшла навчання й отримала необхідну кваліфікацію.

Навчання — непростий і довгий процес, адже лише його теоретична частина триває пів року і передбачає складання низки іспитів з усіх предметів, які викладаються. Після фінального іспиту на право управління електропоїздом стаєш помічником машиніста. 

Вже як працівники метрополітену, помічники певний час проходять «обкатку»  разом із машиністом-наставником. Це не окреме тренування без пасажирів, як можна подумати, — усі практичні заняття проводять у робочі години. Далі знов іспит на машиніста і фахівці-початківці працюють у дві особи, поки не складається іспит на машиніста в одну особу. Уже зараз я працюю самостійно, без напарника.

Найскладнішим для мене було поєднати теорію та практику. Дуже багато інформації, яку вивчаєш, намагаєшся зрозуміти, треба перекласти на практику. Наприклад, ті ж виходи з несправностей на рухомому складі. Поки не пройдеш через декілька з них, не відпрацюєш, мабуть, не зрозумієш до кінця. Треба не завчити інструкцію, а вмикати логіку.

Машиністи не мають права на помилку

Перше враження за кермом, коли ти керуєш величезною машиною в тунелі та несеш відповідальність за всіх пасажирів, неймовірне. Так, з часом робота перетворюється на рутину.

Та хоч тунелі щодня ті самі, ти маєш завжди бути на сторожі, бо будь-якої миті може виникнути нестандартна ситуація.

На посаді машиністки я працюю третій місяць. Екстрених ситуацій, на щастя, поки що не було, але я готова до будь-яких викликів, які може підкинути моя робота, адже насправді ця професія є дуже складною — потребує значної концентрації та уваги.

Головне — психологічна готовність до екстрених ситуацій. Потрібно бути впевненою, що зможеш упоратися з поломкою чи нестандартною ситуацією, адже в тунелі ти одна, пасажири можуть почати панікувати, а з ситуації треба виходити швидко через суворе дотримання графіку руху.

Метрополітен працює, як добре злагоджена система, і будь-яка помилка може призвести до серйозних наслідків. Якщо ти допускаєш значний промах, то втрачаєш можливість продовжувати роботу. У нас немає права на помилку, тому навчання тривале й детальне. 

Залишаюся єдиною жінкою-машиністкою в нашій команді

Спочатку, звісно, з боку колег були певні побоювання та недовіра, але після того, як вони побачили мої результати іспитів і роботу, ситуація змінилася — тепер ми один колектив. Рідні спочатку теж ставилися з певним сумнівом до мого вибору, але з часом зрозуміли, що я не відступлюся від мети. Тепер вони підтримують мене, хоч, ймовірно, і хотіли б, щоб я мала більш спокійну роботу.

Нині я залишаюся єдиною жінкою-машиністкою в нашій команді. Інші жінки також хотіли приєднатися, але, можливо, після того, як дізналися про навчання, зрозуміли, що ця робота потребує значних зусиль і технічної підготовки, а не лише бажання. Я поєднувала навчання з роботою, не брала відпустку, і це було непросто.

Кар’єрний розвиток у професії машиніста, безумовно, можливий — після певного досвіду роботи є змога скласти кваліфікаційні іспити та отримати підвищення зарплати. Також є можливість стати інструктором або перейти на керівні посади в депо. Взагалі робота побудована як постійне навчання та підтримання своїх знань «у тонусі».

Читайте також: Люди не вірять, що вони справді там працюють: це жінки у «чоловічих» професіях

Не бійтеся йти в «чоловічі» професії

Для тих жінок, які шукають себе або хочуть спробувати щось нове, треба не боятись подаватися і на «чоловічі» професії. Головне — мати ентузіазм, наполегливість і бути готовою до труднощів. Це дійсно необхідні риси, оскільки на певних етапах може здаватися, що ти не впораєшся. Може виникнути відчуття, що ти обрала не те, але, якщо докласти зусиль, можна подолати всі труднощі. 

У професії машиністки немає нічого неможливого, але без наполегливості довго не протримаєшся, адже це не та робота, де можна просто кинути все, сказати «я більше не можу» й піти.

Фото: Пресслужба КП «Харківський метрополітен»

Коментарі

Суспільство

Пошкоджений корпус «Охматдиту» підготували до зими: лікарня прийматиме на 15% більше пацієнтів (ФОТО)

Опубліковано

У Національній дитячій спеціалізованій лікарні «Охматдит» завершили першочергові протиаварійні роботи, які захистять сучасний лікувально-діагностичний корпус від зовнішніх впливів. Завдяки цьому медики зможуть безперебійно працювати навіть у холодну пору року.

Про це повідомили на фейсбук-сторінці закладу.

Хто і що зробив

Роботи виконала будівельна компанія ТОВ «ЮНІТ ДЕВЕЛОПМЕНТ» за фінансової підтримки благодійного фонду «Таблеточки».

У рамках протиаварійних заходів:

  • Встановлено сендвіч-панелі у пошкоджені віконні та дверні прорізи, які дозволяють обробляти поверхні антисептиками, забезпечуючи належні умови для лікування.
  • Ізольовано частину приміщень тимчасовими конструкціями для захисту від зовнішніх впливів.
  • Демонтовано небезпечну пошкоджену плитку з фасаду.
  • Утеплено стіни мінеральною ватою, інженерні мережі, а також частково замінено пошкоджені елементи, які контактували із зовнішнім середовищем.
Фото: «Охматдит»

Читати також: У Вінницькій області активісти планують відновити старовинний палац Кошарських (ФОТО)

Що це дає пацієнтам

За словами представників лікарні, завдяки цим роботам заклад зможе:

  • Приймати на 15% більше пацієнтів, ніж до аварії.
  • Забезпечити якісні умови лікування для дітей.
  • Стабільно працювати під час опалювального сезону.

Фото обкладинки: «Охматдит».

Коментарі

Читати далі

Суспільство

У Львові побудують шість перехоплювальних паркінгів: для чого вони потрібні

Опубліковано

18 листопада затвердили проєкт будівництва шести перехоплювальних паркінгів на в’їздах до Львова. Це рішення стане важливим кроком у розвантаженні центральних районів міста та розвитку інфраструктури громадського транспорту.

Про це повідомив Керівник департаменту міської мобільності та вуличної інфраструктури ЛМР Олег Забарило.

Де облаштують паркінги

Для реалізації проєкту обрали шість ділянок:

  • Вул. Б. Хмельницького:
    9 500 м², 380 паркомісць. Тут планують розширити маршрути громадського транспорту та створити виділені смуги для його руху.
  • Перехрестя вул. Городоцька — вул. Збиральна:
    8 500 м², 340 місць. Забезпечать зручний доступ до громадського транспорту.
  • Вул. Стрийська (біля іподрому):
    Найбільший паркінг площею 31 600 м², що вміщатиме 1264 автомобілі. Виділені смуги для громадського транспорту дозволять скоротити затримки до центру на 49%.
  • Вул. Зелена:
    5 400 м², 216 місць. Облаштують зручний доступ до тролейбусів.
  • Вул. Личаківська:
    5 000 м², 200 місць. Це допоможе зменшити транспортний потік з Винників та прилеглих громад.
  • Перехрестя вул. Т. Шевченка — вул. І. Величковського:
    21 000 м², 840 місць. Зручно розташований для потоків із західного напрямку.
Фото: візуалізація від tvoemisto

Переваги для міста

Проєкт спрямований на зниження кількості автомобілів у центрі Львова, скорочення затримок у русі громадського транспорту та поліпшення доступності міських маршрутів.

Нові паркінги стануть основою системи «перехоплюй і їдь», що відповідає сучасним тенденціям розвитку сталої мобільності. Вони забезпечать зручність для мешканців та гостей Львова, зберігаючи при цьому історичний і екологічний баланс міста.

Читати також: У Львові відкрили пам’ятну дошку на честь 135-ліття першого очільника УНР (ФОТО)

Що таке перехоплювальні паркінги

Перехоплювальний паркінг — це спеціально облаштована авто- або велостоянка, зазвичай розташована на в’їздах до міста. Головна ідея такого паркінгу — дати можливість жителям приміських зон залишити свій транспорт і пересісти на громадський транспорт для поїздки до центру міста.

Як це працює?

Власник автомобіля залишає свій транспортний засіб на стоянці на весь день, а до центру чи інших частин міста їде громадським транспортом, маршрут якого інтегрований з паркінгом. На зворотному шляху авто забирається з паркінгу.

Нагадаємо, що на Львівщині запустили першу пересувну аптеку (ФОТО).

Фото обкладинки: Freepik.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

На Харківщині будують підземне укриття для лікарні на 430 людей (ФОТО)

Опубліковано

На базі центральної районної лікарні в Близнюківській громаді Лозівського району триває будівництво великого підземного укриття для пацієнтів і медперсоналу.

Про це повідомив начальник Харківської обласної військової адміністрації Олег Синєгубов.

Укриття для понад 430 людей

Підземне укриття зможе вмістити більше ніж 430 осіб. У його межах облаштують кабінети, операційний блок і палати інтенсивної терапії. За словами Олега Синєгубова, лікарня є ключовим медичним об’єктом громади, тому забезпечення її функціонування навіть під час обстрілів — пріоритетне завдання.

Фото: опубліковане на фейсбук-сторінці Олега Синєгубова

Сучасне обладнання та автономія

Близнюківська ЦРЛ уже отримала новітнє обладнання завдяки підтримці Міністерства охорони здоров’я. У лікарні працює сучасна лабораторія для проведення різних медичних досліджень, встановлено комп’ютерний томограф і дві кисневі станції. Також заклад оснащений автономними системами живлення, водопостачання та новою котельнею.

Фото: опубліковане на фейсбук-сторінці Олега Синєгубова

Читати також: Дитяча лікарня на Київщині співпрацюватиме з флорентійським медичним закладом «Мейєр»

Безпека під час війни

Будівництво укриття демонструє важливість безпеки пацієнтів і медиків у прифронтових громадах. Воно стане не лише захистом під час обстрілів, а й простором, де зможуть надавати медичну допомогу навіть у критичних умовах.

Близнюківська лікарня — це приклад поєднання безпеки, інновацій та турботи про здоров’я кожного мешканця громади.

Нагадаємо, що благодійний фонд «Старенькі» збирає кошти на теплі набори для літніх людей Чернігівщини.

Фото: опубліковане на фейсбук-сторінці Олега Синєгубова.

Коментарі

Читати далі