Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Солодощі без шкоди для фігури: топ українських виробників

Опубліковано

Брауні, снікерс, кокосове морозиво чи м’ятний трюфель… Від самих лише назв слинка тече рікою. Але часто ми відмовляємо собі у солоденькому, адже боїмось набрати пару зайвих кіло. Та й під час карантину цифри на вагах не дуже нас то й радують. Але якщо ви у снах бачите шматочок торту з купою крему чи шоколадку з горішками, то на допомогу приходять українські бренди. Вони є доказом того, що солодощі можуть бути смачними і корисними водночас.

Ми підібрали для вас 7 варіантів брендів, які зроблять ваше життя солодшим, але без цукру, шкідливих барвників та борошна.

1. YARO – цукерки з солоною карамеллю та чілі

Якщо ви заглянете на сторінку YARO, то залишитесь там надовго. А все тому, що бренд має величезний асортимент смаколиків. YARO – це постачальник здорового харчування. Тут команда разом з лікарями-нутриціологами розробляє програми правильного харчування зі стравами на цілий день. Фреш-роли, смузі, суперфуди, супи зі спіруліни, тайська локшина — це далеко не весь перелік дієтичних страв від YARO. Можна замовляти як повноцінний раціон на день, так і окремі страви.

Крім цього, YARO займається виробництвом солодощів з сухофруктів, керобу, горіхів, кокосової олії, какао та інших інгредієнтів, які не шкодять фігурі. Солена карамель, перець чілі, веганський наполеон, брауні та багато інших корисних десертів можна знайти серед асортименту цієї компанії. Продукція YARO підходить для веганів, діабетиків, спортсменів, вагітних та тих, хто веде здоровий спосіб життя. Шоколад зроблений на основі керобу і не містить ні єдиного підсолоджувача. Цукерки готують вручну з горіхів, насіння, фруктів, суперфудів і покривають глазур’ю з кероба.

Придбати продукцію YARO можна у фірмових магазинах, а також у Good Wine, Еко-Лавці, Le Silpo та деяких магазинах мережі Сільпо. Веганські десерти коштують 160 гривень, цукерки – від 89 гривень, печиво — від 105 гривень.

2. Азійські солодощі від PapaDoci

Це перше в Україні виробництво азійських солодощів. Мункейки – це пряник із тонкого шару тіста з різноманітними начинками, що варіюються від шоколаду та пломбіру до… м’яса. Основа теж різна – може бути тонке тісто, а може бути так звана технологія сноу-скін, головний інгредієнт якої – левкий рис. А лише сам вигляд мункейків заслуговує особливої уваги

Засновником гастрономічної майстерні PapaDoci є Олексій Доана. Чоловік є напівв’єтнамцем і саме на батьківщині свого батька познайомився з цими смаколиками. Так і з’явився бренд PapaDoci в основі якого азійські рецептури та унікальний продукт ручної роботи з корисних інгредієнтів.

У арсеналі бренду можна знайти 3 категорії продукції: класичні мункейки з притаманними для північних районів Східної Азії начинками; серія “сноу-скін” (без запікання) та серія “Європа” зі звичними нам начинками. Продукцію бренду можна зберігати в холодильнику від 10 до 14 днів. У начинці мункейків використовують боби лотоса, солодкі боби, трав’яні настої, горіхи, насіння, кісточки (дині і абрикосу), а також свіжі тропічні фрукти (як джекфрут, канталупська диня). Крім того, є і не солодкі мункейки з різними видами м’яса та міксом грибів шиітаке. 

Купити мункейки можна на сайті, а ціна – від 50 гривень.

3. AUGUST – шоколад з керобу

Хочете їсти шоколад без докорів сумління? Тоді вам точно до бренду AUGUST. Адже саме тут виробляють натуральний шоколад без цукру, всі інгредієнти якого повністю рослинного походження. Як це? В основі солодощів є кероб – це плід з солодким і їстівним м’якушем. Це такий натуральний замінник шоколаду. Цукерки з керобу популярні серед веганів та спортсменів.

Кероб за смаком та запахом дуже схожий на какао, але він не має кофеїну та є меншим алергеном. У ньому містяться вітаміни групи В, вітаміни С, Е, РР, кальцій та залізо. У арсеналі бренду AUGUST є 4 види шоколаду (з кунжутом і арахісом, апельсином і мигдалем, кокосом і ваніллю, м’ятою і кедровими горішками), 6 видів цукерок (годжі-фундук, банан- кеш’ю, яблуко-грецький горіх, грейпфрут-фінік, кава-арахіс-крем і конопляний протеїн), і сухофрукти в шоколаді. Також в асортименті є фруктова пастила і чіпси. Солодощі знайдуться на будь-який смак.

Цікаво, що засновницями бренду є дві сестри – Вікторія та Світлана Дейнега. Дівчата дотримуються здорового способу життя і слідкують за фігурою. Не знайшовши корисного шоколаду на полицях магазинів, вирішили самі його зробити. Купити солодощі від AUGUST можна на сайті, а коштують вони, в середньому, 100 гривень.

4. Імбир – десерти без цукру та борошна

Вершковий марципан, кокос в шоколаді, м’ятний кеш’ю-тарт, мандариновий чізкейк… Зізнавайтесь, потекла слинка? А уявіть, що всі ці десерти анітрохи не нашкодять вашій фігурі, бо готуються без цукру, без яєць, без продуктів рослинного походження.

У бренду “Імбир” можна придбати різноманітні цукерки, а також торти. У десертній карті також є легка панакота на кокосовому молоці, м’ятний кеш’ю-тарт, з коржем з фініка і кероба, Десерт Сьомої чакри, з мусом з вишні та основою з кураги, моркви та волоського горіха.

Якщо ви столичний житель, то можете завітати у кафе “Імбир” на вул. Жилянській, 7. Або ж замовляйте на сайті і куштуйте корисні смаколики вдома. Цукерки коштують 33 гривні, а 1 кг торту, в середньому, 500 гривень. Крім десертів тут ще є корисні напої — коктейлі для підвищення імунітету, латте на основі матча-чаю та гречаний чай.

5. Веганські сирники та корисний снікерс від Green Chef

Raw. Vegan friendly. Sugar free. Gluten free. Саме ці слова характеризують українського виробника натуральної продукції Green Chef. У асортименті цього бренду є як healthy-раціони на цілий день, так і корисні солодощі. У десертах використовують тільки натуральні інгредієнти рослинного походження, а замість підсолоджувача – фініки та сироп агави. Бренд не використовує штучні консерванти, барвники, ароматизатори, цукор та підсилювачі смаку.

Всі десерти зберігаються до 48 годин, тому можете бути впевнені у якості та свіжості продукції.

У Green Chef є солодощі на будь-який смак. Тут і веганські сирники на основі горіха кеш’ю з родзинками та соусом із манго та полуниці, і “Снікерс” із кероба з мигдалем та фініковою карамеллю, і глазуровані сирки, і трюфель матча. А чого лише вартий веганський наполеон без яєць, цукру, молока та вершкового масла. Крім цієї смакоти, Green Chef перші та єдині в Україні виготовляють джерки – унікальні снеки з грибами портобелло. 100 г таких снеків коштує 199 гривень, 200 г наполеону – 259 гривень, а 150 г цукерок, в середньому, обійдеться у 200 гривень. Купити продукцію можна як на сайті, так і у супермаркетах Сільпо і Le Silpo.

6. Пастила Таніна

Що може бути кращим за корисний перекус для всієї родини? Пастила! Такий вид солодощів стає все популярнішим та і виробників з’являється все більше і більше. Сьогодні ми познайомимо вас с брендом Pastila.tanina. Тернополянка Тетяна починала свій бізнес на домашній кухні, а шанувальниками пастили були рідні та знайомі. Проте зараз смачними перекусами від цього бренду ласують топові блогери України.

Пастила та фрічіпси виготовлені без консервантів та цукру, лише 100% фрукти та ягоди. Асортимент смаколиків досить великий: 4 види пастили, 33 смаки пастили, 10 видів фрічіпсів, 7 видів малих наборів та 1 великий набір з усіма видами смаколиків.

Пастила на основі яблучного пюре і бананів, йогурту, горіхів, ожини чи ананасу – тут можна знайти улюблені фрукти чи ягоди. Стакан пастили (200 г) коштує 220 гривень, а з горіхами – 260 гривень. Асорті фріпсів стаканчик 100 г – 150 грн.

7. Double Cacao – корисне морозиво и м’ятний трюфель

Double Cacao знайомить киян с корисними солодощами і доводить, що турбота про своє здоров’я не означає відмову від улюблених десертів. Бренд починався з виготовлення веганського шоколаду. А сьогодні тут можна знайти будь-який смаколик для ласунів — шоколад, корисні цукерки, морозиво на кокосовому молоці, “Твікс” з кеш’ю, карамеллю та фінікам, м’ятний трюфель з фініками, шоколадно-протеїнові батончики та багато іншого.

Як головні аргументи “за” скуштувати продукцію Double Cacao – відсутність цукру, шкідливих інгредієнтів, борошна та мінімальна теплова обробка. Солодощі можна знайти у кав’ярнях 16 Coffee, Frank Coffee та на столичних фестивалях і маркетах. Ціни, в середньому, 150 гривень.

Суспільство

24-річна дівчина відкрила пекарню та годує цілу 9-поверхівку у Харкові

Опубліковано

24-річна дівчина готує їжу на цілу 9-поверхівку, де немає газу. Щодня Марія попутками їде 50 км, аби пекти хліб у Харкові.

“Люди йдуть на звук генератора, і ми їх годуємо”, – розповідає дівчина.

Початок своєї справи

Харківʼянка Марія Корнієнко навчилася пекти хліб у 16 років. А з 18 пішла працювати пекаркою в супермаркет. Швидко виросла від пекарки до завідувачки виробництвом. Мріяла відкрити власну пекарню, але бракувало коштів. Зранку 24 лютого 2022 року Марія вперше не стала до тіста. З мамою та сестрою поїхали подалі від вибухів – у Валки. Там знайшла роботу піцейолою, але серце тужило за Харковом. Тож вирішила, що мусить втілити мрію про пекарню.

В мережі побачила новину про програму для підприємців «Курс на Незалежність». Марія захопила своєю ідеєю рідних і подругу, разом написали грант.

“Нервували, дуже нервували, але дуже хотіли цю пекарню”, – згадує Марія.

Створення бізнесу

Проєкт переміг, і Марія отримала обладнання для випікання та генератор. Пекарню Bulkinsky відкрили в Харкові в січні 2024 з командою мрії. Мама Марії готує обіди, сестра пече здобу, подруга займається маркетингом.

Читати також: Чехія надасть Україні €750 тисяч на розвиток лісової галузі

Допомога жителям міста

У березні 2024 року обстріли Харкова посилилися. Місто часто залишалося без електрики. Тому генератор, отриманий за грантом, став порятунком для цілого мікрорайону.

“У цій 9-поверховій будівлі немає газу – вона повністю електро. Тому коли в цьому районі немає світла, в них зовсім немає нічого, і вони не можуть приготувати собі їжу”, – розповідає Марія.

Пекарня почала готувати обіди, аби люди мали де купити свіжу й гарячу їжу. У холодну пору мешканці приходили сюди з термосами по гарячу воду. Аби готувати для харківʼян, Марія встає о 5 ранку та долає 50 км. 3 Валок до Харкова добирається попутками чи автобусами.

Марія не хоче залишати громаду, яка теж стала їй рідною. Щомісяця вона пече булочки спеціально для 350 пацієнтів місцевої лікарні. Попри тяжкий графік і життя на два міста, дівчина щаслива.

“Кожного дня прокидаємося на роботу з радістю, бо це наш бізнес, це наша справа. І кожного дня робити хліб – це для нас радість”, – наголошує вона.

Нагадаємо, що «Укрпошта» розповіла, що робить із неврученими посилками.

Читати далі

Суспільство

В Україні створять мережу ветеранських просторів для реабілітації та консультації військових

Опубліковано

На другому Міжнародному саміті міст та регіонів представив проєкт Мінветеранів із розбудови ветеранських просторів. Це будуть безбар’єрні центри, в яких ветерани зможуть отримати широкий спектр послуг.

Про це повідомив тимчасовий виконувач обов’язків міністра у справах ветеранів Олександр Порхун.

Яку допомогу надаватимуть

В центрах можна буде отримати:

  • інформаційно-консультаційну підтримку;
  • соціально-психологічну та спортивну реабілітацію;
  • юридичну допомогу;
  • навчання і перекваліфікацію;
  • дозвілля.

“Ветеранський простір – точка входу для швидкого доступу до якісних послуг і відповідно швидкої комунікації. А, отже, і максимально оперативного вирішення проблеми”, – пише Олександр Порхун.

Читати також: У Бучі відкриють оновлену школу бойових мистецтв

Деталі

Ветеранські простори планують розбудовувати за міжрегіональним принципом – у Львові, Дніпрі, Одесі, Рівному + Київщина.

Обласний рівень – 20 центрів. У громадах з населенням більше 20 тис планується відтрити 450 ветеранських просторів.

Нагадаємо, що в столиці запрацював простір для психологічної підтримки жінок: куди звертатися.

Також ми повідомляли, що в столиці декомунізували та реставрували стелу, присвячену героям КПІ.

Фото: Олександр Порхун

Читати далі

Суспільство

Cuibono створили шахи, які рефлексують досвід переміщених через війну українців

Опубліковано

НКО Cuibono розробляє надійний 3D-друкований шаховий набір, наповнений історіями переміщених осіб з Харкова. Виробництво, під керівництвом дизайнера Ліама Хванга, здійснювалося за допомогою екологічних адитивних технологій, зокрема 3D-друку FDM з біопластику, який природно розкладається.

Про це повідомляє designboom.

фото: НКО Cuibono

Про компанію Cuibono

Cuibono – перша в світі неурядова організація, яка використовує дизайн для допомоги маргіналізованим регіонам, які постраждали через геополітичні конфліктами та війни. Їх місія полягає у продажі екологічних продуктів, що автентично відображають історії цих регіонів, зрушуючи межу між комерцією та активізмом.

фото: НКО Cuibono

Читати також «Книжковий Арсенал» оголосив програму й запустив продаж онлайн-квитків

Про дошку Kindachess

Коли гра закінчена і дошка складена для зберігання, лінії утворюють український прапор, що символізує єдність і дію повернення додому. Цей дизайн був натхненний наративами нинішнього російського вторгнення в Україну. Спеціалісти, які мають прямий доступ до регіонів, перевіряли кожен процес проєктування, щоб забезпечити достовірність історій місцевих жителів, дотримуючись суворої етики дизайну.

Нагадаємо, що у Львові відкрили артпростір від Павла Гудімова в квартирі будинку 1910 року.

Також ми повідомляли, що в Ізраїлі виходить у прокат український фільм «Я, «Побєда» і Берлін.

Фото: НКО Cuibono

Читати далі