Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Замість гірськолижних курортів. Сім українських фестивалів, на які треба їхати в лютому

Опубліковано

Лютий споконвік вважався найморознішим, “вовчим”, місяцем. Але глобальне потепління обламало йому ікла. І от ми в “ШоТам” на додачу до добірки лютневих розваг цілком серйозно пропонуємо вам їхати в Буковель – щоб запам’ятати вигляд снігу про всяк випадок. 

Куди поїхати замість гірськолижних курортів? Лютнева Масляна все ще на місці, на відміну від морозів. Як і давнє свято виноробів, і навіть зимовий фестиваль повітряних куль у Тернополі. 

Де у лютому в Україні випити доброго вина і подивитись, як обрізатимуть виноградні лози, де спробувати хрустких млинців, а де по-простому – поїсти смачнющої свіжини? Ми підібрали для вас сім українських фестивалів, на які треба їхати в лютому.

“Сімерська свіжина”: гастрономічний фест в ужгородському селі

Скоріш за все, ви не поїдете на краєчок України, щоби спробувати свіжини з Сімерків. Адже:

  • це імовірно, далеко від вас; 
  • ви підписуєтеся на кота в мішку: невідомо, чи вдасться організаторам Перечинської ОТГ провести перший фестиваль настільки круто, щоби прогриміти на всю Україну,
  • організатори поки нічого не обіцяють, крім того, що “буде весело і смачно”.

Тому ми звертаємо вашу увагу на цей фестиваль немовби авансом. А раптом він вийде настільки крутим, що перевершить славнозвісне свято різників-гентешів, яке щороку проводиться у Гечі у тій же таки області?

Ну і стидайтеся, обласні центри без фестивалів, ось у селі Сімерки вже знають, як привести гроші і туристів в свою ОТГ! А як у вас?

Коли: 9 лютого.

Де: якщо ви таки наважились на українську екзотику, то з Ужгорода сміливо їдьте у Сімерки, це приблизно 20 кілометрів від обласного центру. 

“Гармидер” до Дня закоханих

Організатори обіцяють: тільки “найдостойніші українські виробники” зустрічатимуть вас на фестивалі “Гармидер”, що пройде у Львові на початку лютого. 

Виставка буде присвячена Дню закоханих, а тому тематичних подарунків та смаколиків у формі проштрикнутих стрілами сердечок буде просто сила силенна. Обіцяють ще смачну їжу від крафтерів та купу майстер-класів і розваг. 

“Ми за те, щоб не чекати свят для слів “люблю”, але не можемо не нагадати ще раз, яке ж важливе вміння любити!” – кажуть організатори.

Коли: з 9 до 10 лютого 2019 року. Час роботи: з 12.00 до 20:00год.

Де: Виставковий центр “Шувар Експо”, Львів.

Вхід вільний.

“Трифон Зарізан”: давнє балканське свято виноробів

Якщо на 14 лютого бажаєте влаштувати щось особливе для своєї другої половинки, чому б не поїхати в Одеську область на свято першої обрізки виноградної лози? Можемо посперечатись, такого вишуканого варіанту провести День закоханих годі й шукати.

 “Трифон Зарізан”, або, як його ще називають, Трифонів день – стародавнє свято, яке щорічно відзначається 14 лютого у всіх балканських країнах. А до нас воно прийшло з Болгарії.  

Виноградну лозу обрізають у цей день вперше після зими. Якщо все зробити правильно, вважається, що винороб збере восени великий врожай винограду.

Тут на вас чекатиме святкування з виступами фольклорних колективів та освяченням лози. Частуватимуть глінтвейном та національними стравами. Також власники проведуть екскурсію виноробнею та розкажуть про деякі секрети виготовлення вин “Колоніст”.А наприкінці дня, по завершенню перших за рік робіт на виноградниках, відбудеться святкова вечеря.  

Коли: 14 лютого

Де: Одеська область, село Криничне, виноробня “Колоніст”.

Файне небо та повітряні кулі в Тернополі

Фестиваль повітряних куль “Файне небо” триватиме у Тернополі аж три дні. Обіцяють і екстремальні польоти, і спортивні змагання, і просто романтичні подорожі “файним” небом.

За цей  час можна буде і помилуватися містом із висоти пташиного польоту, і намагатись поцілити з висоти у мішені, розташовані на міському озері. А якщо у вас нема зайвих кількох тисяч гривень на політ, або боїтесь височини Файного неба, завжди є бюджетний варіант – селфі на фоні повітряних куль.

Важливо: охочим політати на кулі треба буде попередньо зареєструватися.

Коли: 14-16 лютого

Де: Тернопіль. 

Один Ужгород – і одразу два фестивалі млинців

В одині той же час, в одному й тому ж місті, навіть назви схожі: “Ужгородська палачінта” та “Боздоська палачінта”. Коротше, ми ведемо розмову про фестивалі млинців ( “палачінта” у перекладі з угорської – млинець). 

І от в обласному центрі Закарпаття з 14 до 16 лютого спостерігатиметься надзвичайна концентрація млинців на метр квадратний.

Той фестиваль, який “Ужгородська палачінта”, зосередить власну тематику на дні закоханих. Організатори кажуть, буде багато атракцій, а ще – відкритий чемпіонат із жиму лежачи та вінілова дискотека. 

А організатори “Боздоської палачінти” (від назви парку, де проходитиме захід – авт.) ведуть перемовини про виступ з деякими артистами – може, навіть і ТОПовими, не зізнаються поки.

Деталей поки нема, можемо тільки припустити, що млинці на обох фестивалях будуть однаково смачними.

Коли: з 14 до 16 лютого.

Де: Ужгород. “Ужгородська палачінта” – на парковці біля супермаркету на вулиці Собранецькій, а “Боздоська” – у однойменному парку.

Фестиваль глінтвейну: перший-екологічний

Ви не можете вважатись любителем цього напою, поки не побували на Львівському фестивалі глінтвейну та не спробували десятки видів гарячого вина з прянощами, які там варитимуть. 

Ну і взагалі, якщо плануєте провести Свято закоханих зі своєю второю половинкою у Львові, майте на увазі: окрім незвичних рецептів винного напою, на святі будуть майстер-класи та розіграші різних подарунків. 

Будьте готові, що на вході вам вручать смачний пампух та горнятко – керамічне, хе-хе.

Нарешті-нарешті екологічні тренди дістались до фестивальної культури. І от, замість того, аби біля кожного прилавку з напоєм залишати по одному паперовому стаканчику, ви будете берегти керамічне горнятко як зіницю ока, Бо у разі чого доведеться купляти нове. 

Це організатори, підтримуючи світову ініціативу “нуль відходів”, придумали такий екологічний лайфхак. До речі, якщо не розіб’єте посудину під час цього винного свята, її можна буде повернути і отримати назад свої 30 грн.

Увага: якщо вам не виповнилось 18 років, готуйтеся їсти лише пампух. А наливати будуть тільки дорослим, кажуть організатори.

Коли: 14-17 лютого 

Де: Львів, Коперніка, 17, Львівський палац мистецтв. 

Ціна квитків: 50-100 гривень.

Лютий фест у Дніпрі

Нарешті, наприкінці лютого,  за “фестивальну” справу береться не тільки західна, а й центральна Україна. У Дніпрі влаштують “Лютий Фест”, під час якого можна буде потренуватися готувати млинці та побачити піротехнічне шоу. 

“Фестиваль сконцентрований на їжі. Класичні наші страви, які ми готуємо, — це козацька каша, вареники різних видів, млинці, узвар. Вважайте його підготовкою до Масляної. У березні настає Масний тиждень, а це – тренування. Всі, хто до нас прийде, будуть тренуватися готувати млинці”, – постановив Андрій Лютий, організатор фестивалю. 

Фестиваль проходитиме у форматі зимового пікніка з українською виставою “Люті козаки”. 

А родзинкою фесту буде вогняне піротехнічне шоу в козацькому стилі.

Коли: 24 лютого.

Де: Дніпро, парк Богдана Хмельницького. 

Вхід безкоштовний.

Суспільство

Рух «Єдині» запускає новий курс з переходу на українську мову

Опубліковано

Для усіх охочих відкрита реєстрація на 25-й курс із вивчення української мови від руху «Єдині».

Про це повідомляє  Київська міська державна адміністрація.

«Сьогодні, 6 травня, стартують базовий курс підтримки для новачків у переході на українську та складніший, поглиблений граматичний курс від всеукраїнського руху «Єдині». Амбасадором 25-го курсу став Євген Кот, зірковий хореограф і режисер-постановник», – йдеться в повідомленні.

Тривалість кожного курсу – 28 днів. Долучитися можна з будь-якої точки світу.

Навчання повністю безоплатне. Реєстрація – на сайті.

Як зазначають у КМДА, 20 квітня «Єдині» відсвяткували другу річницю з дня заснування. За цей час відбулось понад 7 800 зустрічей розмовних клубів української мови, до проєкту долучились 500 волонтерів.

Читайте також: Укрзалізниця приготувала Великодні обіди для Харківщини – фото

Наразі в межах проєкту щотижня відбувається 55 розмовних клубів на тиждень.

Наступна мета «Єдиних» – допомогти 1 000 000 земляків опанувати мову.

Нагадаємо, у Києві відбудеться виставка, присвячена культурній спадщині європейських країн на сході України.

Фото: Укрінформ

Читати далі

Суспільство

Стало відомо, скільки сімей отримали кредити на житло за програмою “єОселя”

Опубліковано

9 757 родин отримали кредити на суму понад 15,2 млрд грн у рамках урядової програми єОселя з моменту її старту. За минулий тиждень видано 264 кредити на загальну суму 467 млн грн.

Про це повідомляє Урядовий портал.

Серед отримувачів:

● 124 військовослужбовці та силовики;
● 23 педагоги;
● 17 медиків;
● 1 науковець;
● 81 родина без власного житла;
● 9 ВПО;
● 9 ветеранів.

Читайте також: Google запускає додаткову програму грантів для українських стартапів на 10 мільйонів гривень

Про проєкт

єОселя – нова програма доступного кредитування житла, ініційована Президентом України.

Кредитування

  • Пільгова  ставка на весь термін  кредиту —  3%
  • максимальний строк кредиту — 20 років
  • мінімальний початковий внесок — 20%
  • кредитують банки-учасники програми: Ощадбанк, ПриватБанк, Глобус Банк, Укргазбанк, Sky Bank

Нагадаємо, британець українського походження проїде на велосипеді 7 тис. км для допомоги дітям в Україні.

Фото: єОселя

Читати далі

Суспільство

Вільне для вільних: зооволонтерка з Бахмута евакуювала понад 150 собак (ВІДЕО)

Опубліковано

Зооволонтерка Марина Шажко отримала Всеукраїнську зоозахисну премію від UAnimals. Це відзнака для людей, які самовіддано рятують тварин і дбають про них. Інакше про Марину й не скажеш, адже понад 10 років вона разом з подругами рятувала собак Бахмута, потім евакуювала їх на Дніпровщину, а тепер будує притулок з нуля. Як одна собачка змінила життя Марини, евакуацію та мрії на майбутнє, дивіться в новому випуску ШоТам.

“Шістьох, на жаль, ми так і не знайшли. Я про них постійно думаю та згадую. Це біль на все моє життя. Я Шажко Марина, народилася у місті Совєцьк Калінінградської області. Коли мені було пів рочку, ми повернулися на Донеччину. І мама обрала місто Бахмут – тоді він був Артемівськ. Там я вже росла. До 16 років у мене не було тварин. Коли мені було 16 до мене у вікно залетів папуга. Моя бабуся навчила його розмовляти, і він дуже любив говорити “Марішка, вчи уроки!” Після папуги був котик, а потім вже була собака. І з цієї собаки – Бобочка її звали, саме із неї почався мій шлях до зооволонтерства.

Це був 2009 рік, і в нашому місті міська влада боролася з безхатніми тваринами, шляхом кривавих відстрілів. Ми знали, що кожного понеділка та четверга, їздить машина, і люди, які у ній, вбивають місцевих тварин. Кожен понеділок і четвер, коли їздила така машина, я прокидалася о 4 ранку та дивилася, якщо ця машина буде їхати, то я буду бігти на вулицю і рятувати нашу Бобочку”, – згадує Марина.

Одного понеділка Марина таки врятувала собаку та забрала її додому. А у 2011 році жінка створила притулок для тварин “Лада”. Коли у 2014 році почалися обстріли, були проблеми зі світлом.

Читайте також: Квітуча історія захисника України з Одеси (ВІДЕО)

“Ми знаходилися на території комунального підприємства. Був перевищений ліміт використання електроенергії і світло відключили. Так 3.5 роки ми були без нього. Ми з ліхтарями робили усю роботу: обробляли тварин, лікували їх, годували”, – каже волонтерка.

Щойно Марині з волонтерами вдалося налагодити життя притулку, почалося повномасштабне вторгнення.

“Ще коли був перши приліт, це було 1 серпня, ми почали шукати територію. Наша волонтерка Ольга евакуювала свою родину у Вільне. Я їй зателефонувала і попросила її, щоби вона звернулася до сільського голови з проханням щось знайти тут. Ольга пішла до сільського голови, і він запропонував оцю територію, але оренда території – 15 тисяч гривень. Ми розуміли, що це дуже дорого. Наприкінці серпня був ще один приліт біля нашого майданчика і тоді уламки пролетіли через увесь майданчик і впав у будучку нашої твариночки – собачки Дади. Я для себе зрозуміла, що це знак. Наступного дня я зателефонувала власнику цієї території. Сказала, що ми згодні на 15 тисяч гривень, і ми будемо вивозити тварин, – згадує зооволонтерка.

Дівчата знайшли волонтерів і за один день евакуювали усіх тварин.

“Я виїхала із першою партією тварин, і вже тут на місці, ми їх розташували. Це був дуже важкий день”, – розповідає зооволонтерка Людмила.

“Ми вигрузили усіх собак, то ми видихнули з полегшенням. Бо забрали всіх. У нас зараз більше 200 тварин, це 145 тварин, які ми вивезли з Бахмута, і 60 тварин ми прийняли із зони бойових дій – це Донеччина, Харківщина, Херсонщина. Зараз у нас будується медичний кабінет, для того, щоби ми мали можливість лікувати тваринок. Також у нас в планах є побудувати вигульний майданчик. Після війни я хочу об’їхати кожне місто та кожне селище нашої України”, – підсумовує Марина.

Нагадаємо, у Бразилії подружжя українців створило понад 120 тисяч писанок за 40 років.

Фото: ШоТам!

Читати далі