Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Дім за тиждень. Як підприємець із Луганщини розробив унікальний модульний будинок для переселенців

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Будинок, який можна зібрати власноруч всього за тиждень. Підприємець із Сєвєродонецька, що на Луганщині, розробив унікальний проєкт модульного житла. Вартість такого будинку – 400 доларів за квадратний метр, а сама конструкція – довговічна та може слугувати постійною, а не тимчасовою домівкою.

Перший прототип модульної будівлі Михайло Івонін створив у місті Кам’янець-Подільський. Сюди власник компанії SVOD та керівник науково-дослідного інституту «Водоочисні технології» евакуювався з родиною 24 лютого. Про особливості технології, універсальність конструкції та відповідальність бізнесу перед людьми підприємець розповів ШоТам.

Михайло Івонін

Підприємець із Сєвєродонецька Луганської області

Розробив проєкт унікального модульного будинку, який можна зібрати всього за тиждень

Доля мого бізнес-центру така сама, як і у всього Сєвєродонецька

До повномасштабного вторгнення у мене в Сєвєродонецьку був науково-дослідний і проєктний інститут «Водоочисні технології». Ми виробляли реагенти для протикорозійного режиму й обслуговували такі підприємства, як «Азовсталь», Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча та Лисичанський нафтопереробний завод. Також я є генеральним директором компанії SVOD, що займається виробництвом реагентів, які були розроблені інститутом «Водоочисні технології». Ми випускаємо протинакипні фільтри для побутових систем водокористування. 

У Сєвєродонецьку я відкрив бізнес-центр Ivonin Park, де розташовувалися офіси багатьох компаній. Навколо нього облаштував сквер і запропонував охочим посадити в ньому іменні дерева. На цій території ми створили незвичайний дитячий майданчик, зроблений з міського автобуса. Містяни приходили туди відпочивати: вони сиділи на газонах і дивилися мультфільми та кліпи, які транслювалися на великому екрані. Доля цього простору така сама, як і у всього Сєвєродонецька – у будівлю потрапив снаряд, дах зруйнований, мародери розграбували все всередині, а частина рослин у сквері засохла, тому що все літо їх ніхто не поливав.

модульного будинку розробник Михайло Івонін
Михайло Івонін біля бізнес-центру Ivonin Park у Сєвєродонецьку.

За два місяці розробили конструкцію модульного будинку

Я з родиною виїхав з міста 24 лютого – у мене двоє маленьких дітей, півтора та п’ять років, і насамперед я думав про їхню безпеку. Ми просто покинули Сєвєродонецьк, прямуючи в бік Чернівців. Однак, не доїхавши 100 км, вирішили залишитися в Хмельницькій області й зупинилися в селі Рудківці. Я задумався над тим, чим займатися далі.

За моїми плечима – довгі роки управління науково-дослідним інститутом, понад 20 патентів і всіляких розробок. Відтворити інститут з нуля було практично нереально, тому що всі кадри розкидані по Україні та за кордоном, немає лабораторії, атестації лабораторій і власне підприємства – у Сєвєродонецьку у нас був завод, який випускав реагенти. Я подумав: оскільки нині в Україні внаслідок війни багато руйнувань, то в майбутньому потрібно буде все відбудовувати, до того ж оперативно. Так у мене і з’явилася ідея створити будинки, які швидко зводяться.

Ми переїхали до Кам’янець-Подільського, взяли в оренду цех і почали розробляти конструкцію модульних будинків. У моїй команді були люди, які працювали на підприємстві в Сєвєродонецьку й переїхали в Хмельницьку область. Разом за два місяці ми створили проєкт, і вже на початку літа в Кам’янець-Подільському звели перший будинок, який слугував нам офісом. 

прототип модульного будинку

Будинок можна зібрати всього за тиждень

Після того як втілили свій проєкт у життя, ми переїхали до Хмельницького. Там я почав відновлювати компанію SVOD: відкрив цех, і мої співробітники, які працювали над розробкою конструкції будинку, тепер працюють там. Ми продовжуємо випускати нашу продукцію, протинакипні фільтри, яку виготовляли до повномасштабного вторгнення.

Щодо модульних будинків – ми відкрили деревообробний цех у Вінниці. Оскільки вже є розроблена конструкція, там уже працюють столяри. Вони виготовляють з дерева блоки. Зовні та всередині – дошка «двадцятка», між ними – пінопласт 200 мм, який утеплює будівлю. Ця конструкція відповідає норвезьким стандартам.

Її особливість у тому, що і зовнішній, і внутрішній боки виконані з добре підігнаної дошки, тож не потребують жодної обробки – на відміну від будинку, який зводиться із СІП-панелей або газоблоків і потребує штукатурних робіт, шпаклівки, фарбування. Усе це трудовитратно та збільшує термін виготовлення будівлі. А тут усього за тиждень збирається екологічний і теплий будинок. Зовнішній бік виготовлений з термодерева, що оброблюється при температурі 200 градусів, щоб зробити його більш стійким до погодних умов. Якщо є потреба, можна його додатково опалювати за допомогою електрокотла або спліт-системи, що працює до -25 градусів.

модульний будинок: конструкція

Чекаємо перемоги, щоб відновлювати Україну

Вартість будинку залежить від розміру та матеріалів. Наприклад, ясень є більш дороговартісним, ніж липа. У середньому будинок коштує від 400 доларів за кв. м. Для того щоб житло було ще доступнішим для наших клієнтів, ми готові продавати тільки блоки, з яких вони самі собі зможуть зібрати будинок. Вартість 1 кв. м стіни – 60 доларів. Тож стіни дому на 100 кв. м коштуватимуть приблизно 6-7 тис. доларів. У такому разі звести фундамент і дах потрібно буде самостійно або за допомогою майстрів. Важливо підкреслити, що це не тимчасове житло, а постійне, яке спроєктоване так, що може стояти багато років.

Такий модульний будинок має один або два поверхи. Клієнт може вибрати проєкт, який йому сподобався, ми замовляємо його архітектору, який прораховує кількість блоків та їх конфігурацію. Потім ми виготовляємо їх, і людина за допомогою інструкції збирає сама стіни. Це до снаги будь-кому, не потрібно мати спеціальну підготовку – блоки зроблені так, що це ніби великий лего-конструктор. Таке будівництво не потребує кранів. Поки що ми не приймаємо замовлення на виробництво, адже будівельний бум почнеться після закінчення війни, а не в її розпал. Тому ми чекаємо перемоги України, щоб відновлювати нашу країну.

модульний будинок для переселенців

Бізнес – це не про гроші, а про відповідальність

Підприємець – це людина, яка добровільно взяла на себе відповідальність. Насамперед за людей, яких вона наймає на роботу на своєму підприємстві. І з цією відповідальністю вона завжди йде по життю. Нині для мене дуже болісно усвідомлювати, що в Сєвєродонецьку у SVOD працювали 200 осіб, а тепер – 10. Усі люди роз’їхалися, і я переживаю за всіх співробітників, за те, як складаються їхні долі. Ми позбавлені звичного способу життя, спілкування в колективі, спільних планів і розвитку – і це дуже прикро.

Відповідальність підприємця поширюється не тільки на його співробітників, але й на суспільство загалом. Люди, які не займаються бізнесом, дивлячись на підприємництво, зазвичай бачать тільки гроші. А підприємець – це не стільки про гроші, скільки про те, як його дії покращують світ і життя конкретних людей зокрема. Коли продається товар або послуга, вони мають полегшити життя споживачів. Тільки в такому разі продукцію куплять, і тоді підприємець отримає прибуток. Чи то будинок, чи то протинакипний фільтр – ми виробляємо товар, який необхідний людям. На жаль, багато українців за цей рік втратили житло. Модульні будинки  – це можливість для них побудувати собі дім і повернутися до комфортного життя.

Суспільство

У Бразилії подружжя українців створило понад 120 тисяч писанок за 40 років

Опубліковано

Подружжя українців Жорже та Яра Сератюки, які проживають у Бразилії, за майже 40 років створили понад 120 тисяч писанок. Коли Україна здобула незалежність, вони були серед перших, хто приїхав відроджувати традицію писанкарства на Батьківщину.  

Про це розповіла Світлана Мельник, дружина посла України в Бразилії.

Вона зазначила, що роботи подружжя Сератюків відомі далеко за межами Бразилії і зберігаються у музеях і приватних колекціях по всьому світу. 

Яра Сератюк вважається унікальною у світі писанкаркою із філігранною технікою розпису перепелиних яєць, а її чоловік – автор багатьох власних новаторських технік та стилю.

Посол України в Бразилії Андрій Мельник, його дружина Світлана Мельник та подружжя українців Жорже та Яра Сератюки Фото/Facebook: Світлана Мельник / ©

Читайте також: Бійці ЗСУ показали, як розписують писанки на Великдень 2024 під Бахмутом

Як розповіла Світлана Мельник, поворотним моментом у літописі писанкарства у Бразилії вважається 1957 рік, коли була створена перша світська школа розпису писанок за ініціативою українських жінок Бразилії, які мали свою організацію при Хліборобсько-Освітньому Союзі у Куритибі.

Подружжя українців Жорже та Яра Сератюки Фото/Facebook: Світлана Мельник / ©

Її натхненницею стала піонерка писанкарської справи – Марія Кирилович Вoлошин. Школа мала неабиякий успіх. Кількість учнів щороку збільшувалась у рази.

Дружина посла України в Бразилії також нагадала імена найбільш видатних майстринь і майстрів, які стали брендами у світі бразильского писанкарства: це Жорж та Яра Сератюки, Тетяна та Юліана Бахтцен та Лідія Єдинь, Філомена Процек, Одеса, Марія та Ярослав Волочук, Пауло Марсіо Фуччі, Вальдоміро Ромео, Вільсон Жозе Котвіскі, Ана Марія Бовкаловські Мазепа, Мара Брессан Клімчук, Ана Хома Чудзій.

Напередодні Великодня кожна велика крамниця Куритиби мала за честь виставити на вітрині найкрасивіші роботи учениць школи.

“Так до писанки виник неабиякий інтерес, про неї стали писати у газетах та журналах, писанка почала захоплювати своєю магією не тільки українців, але і бразильців. У такий спосіб вона поступово зайняла гідне місце у культурній спадщині всієї Бразилії”, – розповіла Світлана Мельник.

Вона додала, що відмінність української писанки у Бразилії від традиційної на Батьківщині полягає у тому, що вона може поєднувати традиційні орнаменти різних регіонів України, відображати власний винайдений стиль автора або навіть запозичувати символи корінних народів Бразилії. 

Нагадаємо, картині, на яких зображені українські волонтери та лікарка з Маріуполя, покажуть у Парижі та Нью-Йорку.

Фото: Світлана Мельник

Читати далі

Суспільство

Британець українського походження проїде на велосипеді 7 тис. км для допомоги дітям в Україні

Опубліковано

Британсько-український технологічний підприємець, генеральний директор і засновник британської космічної компанії Spacebit Павло Танасюк проїде велосипедом 7 тисяч км, щоб зібрати кошти для українських дітей, які постраждали від розпочатої Росією війни.

Про це він повідомив «Радіо Свобода».

Свій велотур під назвою «Ride for victory» він розпочне приблизно через два тижні з Тайваню і загалом проїде три континенти – Азію, Америку і Європу.

«Спочатку я думав їхати 2-3 тисячі кілометрів, але коли я дізнався, що кордони України практично 7 тисяч кілометрів, це з Кримом, то я вирішив проїхати саме цю дистанцію – 6993 кілометри. Це саме ці кордони, які ми хочемо повернуть, бо це наша держава», – розповів Павло Танасюк.

Ціль підприємця – зібрати мінімум мільйон доларів. Гроші він хоче витратити на конкретний проєкт для дітей, постраждалих від війни. Який саме це буде проєкт, Павло Танасюк ще вирішує.

Читайте також: Картині, на яких зображені українські волонтери та лікарка з Маріуполя, покажуть у Парижі та Нью-Йорку

«Я – не професійний спортсмен, займався велоспортом у студентські роки. Для мене це буде важко, але коли я кажу важко, я завжди згадую, як важко нашим воїнам зараз на передовій, як важко дітям, які постраждали від війни. Тому для мене це такий персональний челендж, але і челендж допомоги дітям, допомоги Україні», – заявив він.

У матеріалі йдеться, що велосипед, на якому він вирушить у веломандрівку, повністю зроблений в Україні, щоправда, із запчастин з цілого світу, подарованих різними компаніями. Українська художниця Олеся Вакуленко розмалювала велосипед синьо-жовтими барвами і національним орнаментом. Під кермом, на рамі – металевий тризуб із підписом колишнього головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного на пластині з «Азовсталі». Шолом Павла теж розмальований кольорами українського прапора.

Дорогою Танасюк буде ночувати у наметі, в готелі або машині, яка його супроводжуватиме. Він вестиме стрім, розповідатиме людям про Україну і збиратиме донати.

Після закінчення марафону, який триватиме приблизно два місяці Павло Танасюк має намір продати велосипед на аукціоні, щоб виручити ще більше грошей на благодійну ціль.

Компанія Павла Танасюка розробляє технологію космічної робототехніки для місячних і планетарних місій. У кінці цього року він планує відправити на Місяць прапор і мапу України, а також радіаційний датчик виготовлений в Україні. Дані отримані з цього пристрою безплатно передаватимуть різним інституціям, університетам, і їх зможуть досліджувати студенти у своїх наукових роботах.

Нагадаємо, естонський депутат, який збірає гроші на ЗСУ, доїхав на велосипеді до Києва.

Фото: Радіо Свобода

Читати далі

Суспільство

Коли шість коліс — не зайві: у ПАР для спецпризначенців зібрали унікальний пікап

Опубліковано

Південноафриканська компанія Armormax Defence побудувала, можливо, один із найкрутіших Land Cruiser 79 у світі.

Цей пікап із колісною формулою 6×6 за твердженням його виробників створений спеціально для умов екстремального бездоріжжя. Автомобілебудівники з ПАР запевняють, що за весь час випробувань TAC-6 — так назвали позашляховик – вони жодного разу не зіткнулися з жодною механічною поломкою, повідомляє АрміяInform.

Спочатку TAC-6 розробляли для французьких спецпризначенців. Машина створювалася для того, щоб «їхати куди завгодно та повертатися знову і знову, з ким завгодно». І хоча пропонуються різні варіанти бронювання (і навіть установка зброї), TAC-6 можуть використовувати звичайні покупці, наприклад, фермери. Щоправда, фермер має бути не бідним: базовий TAC-6 коштує $81,5 тисяч, а броньована машина на $68 тисяч дорожча. Але, як то кажуть, товар того вартує!

«Коли справа доходить до мобільності, платформа TAC-6 перевершує будь-яку повнорозмірну 4-тонну вантажівку, доступну сьогодні», — заявили в компанії.

TAC-6 створюють на базі Land Cruiser 79 Series із 4,2-літровим двигуном V6 або 4,5-літровим V8. Шасі подовжують і додають другу роздавальну коробку для передачі моменту, що крутить, на третю вісь. Пікап оснащується спеціальними трикомпонентними приводними валами Dana та зберігає стандартні подовжені листові ресори (але також пропонується ліфт-пакет на 10 см).

Спочатку Armormax розробила шестиколісний Land Cruiser з механічною коробкою передач, але рік тому відклала проєкт і вирішила перейти на автоматичну коробку передач. Це не звичайна автоматична коробка передач, вона розроблена та омологована компанією ZF спеціально для TAC-6.

«Автомат» призначений для роботи в найважчих умовах. Спеціально для АКП створили окрему систему охолодження для того, щоб коробка не перегрівалася в спеку і при русі по піску з великим навантаженням.

Клієнти можуть замовити бронювання Land Cruiser до рівня B6, що забезпечить захист від пострілів зі штурмової гвинтівки. Також позашляховик може бути обладнаний баками для води, системою пожежогасіння, двома запасними колесами.

Armormax розробила для TAC-6 два паливні баки об’ємом 210 літрів та 90 літрів, що забезпечує запас ходу понад 2 тисячі км. А для версії з одинарною кабіною розроблено бак ємністю 610 літрів і, відповідно, вдвічі більшим запасом ходу.

TAC-6 спроєктований так, щоб зберігати надійність у складних умовах, а повна маса автомобіля сягає семи тонн.

Автомобіль TAC-6 був підданий значним випробуванням, що включали понад 250 тисяч кілометрів пробігу за різними ландшафтами Африки та Європи, щоб оцінити його мобільність і стійкість. Цей процес оцінки був розроблений для порівняння характеристик TAC-6 з існуючими повнорозмірними 4-тонними вантажівками.

Протокол включав серію суворих випробувань за участю французьких спецпризначенців, спрямованих на те, щоб довести машину до її експлуатаційних можливостей. Під час цих випробувань TAC-6 виявив лише дві несправності, обидві з яких були пов’язані з помилкою водія, через перенавантаження та згоряння зчеплення.

TAC-6 був спроєктований з урахуванням військового застосування, включаючи можливість транспортування у стандартному 20-футовому транспортному контейнері ISO. Таке конструктивне рішення дозволяє TAC-6 пропонувати широкий спектр варіантів.

Сюди входять різні системи озброєння, включаючи калібри 12,7 мм, 14,5 мм, 20 мм та 30 мм, мінометні системи калібру 60 мм та 81 мм, а також конфігурації, адаптовані для таких функцій, як бронетранспортер, підвіз боєприпасів, польова механічна майстерня, транспортування невеликих автомобілів, логістична підтримка, радіолокаційні платформи та доправлення та запуск  безпілотних літальних апаратів, а також застосування як пускова платформа для протитанкових керованих ракет.

Нагадаємо, у Києві відбудеться виставка, присвячена культурній спадщині Донеччини й Луганщини.

Фото: Armormax Defence

Читати далі