Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

«Ця тема досі табуйована». Як фонд «Сильні» стає підтримкою для людей, які пережили сексуальне насильство під час війни

Опубліковано

Благодійний фонд «Сильні» допомагає людям, які пережили сексуальне насилля під час війни. Жінки, чоловіки, дівчата, хлопці, діти та їхні батьки можуть отримати допомогу за одним із трьох напрямів: оплата медпослуг, психологічна допомога та консультація юристів. 

Співзасновниця Ярина Вишенська визнає, що ця тема досі залишається табуйованою, і далеко не всі готові говорити про сексуальні злочини. Тому фонд активно працює й на інформаційному фронті, пояснюючи людям, чому важливо допомагати вчасно.

Ярина Вишенська

Співзасновниця благодійного фонду «Сильні» – допомагає людям, які пережили сексуальне насилля
За освітою – біологиня, керівниця креативної агенції nudge

Керую агенцією, яка змінює суспільство на краще

Я родом із красивого чернівецького села Дністрівка. Росла та формувалася спочатку у Львові, а потім – поруч із ним, у невеличкому селі Кам’янобрід. В одинадцятому класі вирішила вивчати біологію у Києві. Я закінчила виш, але біологиня з мене не вийшла. Натомість як організаторка справляюся доволі легко та мимовільно.

Так через різноманітні власні проєкти, нові знайомства та першу роботу як наймана працівниця я опинилася там, де є зараз. Нині керую креативною агенцією nudge, яка працює з організаціями громадянського суспільства. Усі проєкти, до яких я залучена, орієнтовані на позитивні зміни у суспільстві.

Формування агенції відбувалося на звивистому шляху з купою відгалужень, як і мій особистий розвиток. Мені досі складно чітко визначити свою спеціалізацію. Але заспокоюю себе тим, що це є частою ситуацією для людей, які засновували власний бізнес і на початку були майстрами на всі руки й могли робити справді все без винятку. Проте зараз, звісно, я відійшла від цього. Навчилася делегувати та здебільшого займаюсь управлінськими задачами. 

Фото: Yaryna Vyshenska / Facebook

Останні роки я була поглинута агенцією і роботою з людьми. Також захоплююся мандрівками в гори. Колись навіть організовувала походи, але зараз це поширюється винятково на друзів. А ще обожнюю мистецтво аудіовізуальної комунікації.

Новий етап війни перервав відпустку

Я розуміла, що повномасштабне вторгнення точно буде. У нас окуповані території вже більш як вісім років, а у РФ владу над безтямним народом нелюд тримає вже 30 років. Але в лютому я війни не очікувала. Попри всі чутки та перестороги, мозок не хотів сприймати це як подію, яка має розпочатися з дня на день. Моя підготовка звелася до розмов із рідними, що ми робитимемо в разі активних бойових дій у наших містах: хто до кого їде, що з собою бере.

Я спокійно складала речі на літак, щоб відправитись у відпустку на гірськолижний курорт Туреччини. Гадала, що всі ці розмови без чітких попереджень від влади будуть тривати ще щонайменше пів року. Але на п’ятий день катання на лижах, якраз тоді, коли я нарешті навчилась і абсолютно перестала падати, почалася війна.

24 лютого я чомусь прокинулася між 5 і 6 ранку, залізла в новинні канали й дізналася про вторгнення. У перші тижні моя команда агенції швидко організувала боротьбу на інформаційному фронті. Ми скоординувалися щодо своїх умов, безпеки та налагодили роботу в нових реаліях. Водночас я написала в командний чат, що наступні два тижні кожен може відкласти у бік робочі проєкти та зайнятися своєю сім’єю та власною безпекою.

Усіх клієнтів я попередила про можливі зміни у графіках проєктів. З одного боку відчувала, наче роблю все правильно, але з іншого – неначе сама себе закрила в сірій кімнаті готелю десь на сході Туреччини, поки люди ганяють окупантів на моїй Оболоні. Прийшла до себе після переїзду у Берлін, звідки досі працюю, періодично приїжджаючи до України в справах.

Про секс заговорила задовго до війни

Я ненавиджу несправедливість. Я така людина, яка заспокоїться лише тоді, коли винуватець отримає по заслугах. Новини про зґвалтованих дітей, дівчат, жінок, хлопчиків та чоловіків стали піком моєї ненависті до росіян. А масова загибель мирних людей зацементували цю ненависть. Звісно, я розуміла, що бойові дії можуть супроводжуватись сексуальним насиллям чи експлуатацією. 

Часто питають, чому саме ця тема мене торкнула. Я не маю чіткої та очевидної відповіді. Я ніколи не переживала сексуального насилля. Проте навчала інших відстоювати свої кордони. Можливо, саме це і вплинуло на глибоке переконання у тому, що ніхто і ніколи не матиме права торкатися до іншої людини без її згоди.

Фото: Yaryna Vyshenska / Facebook

У минулому я проводила лекцію про природу відчуттів та почуттів у стосунках. Якоїсь миті усвідомила, що мало хто знає про біологію власної сексуальності. Так почалася історія мене як лекторки, і довгий період на нетворкінгах чи зустрічах мене представляли як авторку «Біології сексуальності» або просто «Ярина розповідає про секс».

За 2017-2019 роки я встигла об’їздити країну з цією лекцією вздовж і впоперек, паралельно викладати в школах для вчителів та батьків. Я тоді добряче перейнялася відсутністю сексуальної освіти в Україні. Мене виводила з рівноваги кожна історія, в якій відповідальність зі злочинця перекладали на жінку, яка пережила сексуальне насилля. Я влаштовувала виступи перед своїми подругами, варто мені було почути про чоловіка в метро, який «випадково» поклав руку на коліно.

Тема сексуального насильства залишається табуйованою

Даних про серйозність проблеми сексуального насильства наразі немає. Є страшні історії, які нам розказують максимально неетично, є статистика на прикладі інших воєн і є конкретна ситуація із сексуальним насиллям в країні загалом. Усе це разом дає нам наступне: владі зараз не до таких випадків. Їхня основна опіка – хід воєнних дій проти окупантів і поповнення кількості техніки. 

Дико чути, як у розмові окупанта з дружиною остання рекомендує ґвалтувати українських жінок у презервативі. Страшно дізнаватися про групове зґвалтування дівчинки танкістами, про дівчат, яких окупанти забирали з собою, відступаючи. Моторошно думати про жінок, які через волонтерів шукали змогу зробити аборти так, аби чоловіки та діти не дізналися.

Фото: Сильні / Facebook

Одне я точно можу сказати: випадків сексуального насильства багато. Настільки, що ми вже зараз маємо розуміти: якщо ми не допоможемо цим людям зараз, то згодом нам буде дуже важко побудувати прекрасне майбутнє, бувши травмованою нацією. Ситуацію дуже ускладнює те, що пережити сексуальне насилля – соромно. Це табуйована тема, обплутана великою кількістю маразматичних патріархальних світоглядів і підкріплена відсутністю сексуальної освіти.

Реальність така: лише в невеличкої частини людей, які пережили сексуальне насилля, психіка вибирає шлях оприлюднення подій. Найімовірніше, це може дати людині відчуття справедливості, помсти тощо. Але в більшості випадків людина нікуди не йде по допомогу.

Кістяк команди – психологиня та дві біологині

Ідея заснування власного фонду «Сильні» виникла приблизно так: мої думки бігали від новини до новини, потім я проговорювала їх уголос своєму партнеру. Зʼявилося міркування про те, що треба запустити збір коштів. Планувала витрачати їх на оплату медичних послуг, аналізів, фізичної реабілітації. Завдяки цьому людина, яка пережила насильство, може не відчувати фізичного болю чи душевного, дивлячись на своє зображення в дзеркалі та знаходячи сліди російського свавілля. 

Мої дописи в соцмережах сильно розлетілись, особливо у Twitter. І я почала отримувати неймовірну кількість звернень від тих, хто або вже робили щось у тому ж напрямку, або хотіли допомогти не лише фінансово. Було багато пропозицій від лікарів, психологів та потенційних партнерів.

Мені написала Альона Малашина. Вона фотографиня й аналогічно до мене дуже перейнялася темою сексуального насилля на окупованих територіях. Завдяки їй я познайомилась із Надією Волченською, яка стала співзасновницею фонду. Вона клінічна психологиня, яка працює із сексуальним насильством у період війни ще з 2014 року.

Фото: Сильні / Facebook

Надя взяла на себе розвиток психологічного напрямку допомоги та партнерств з організаціями травмофокусованих психотерапевтів. Я нарешті сформувала перший пласт задач для волонтерів і зібрала їх в один чат. І до нас прийшла ще одна важлива людина – Настя Красноплахтич. У неї, як і в мене, позаду біологічна освіта. Вона взялася за організацію всіх процесів та людей. І магія сталася – завдяки нашій спільній роботі фонд «Сильні» запрацював остаточно та злагоджено.

З людьми працюють фахові психологи

Ми почали комунікацію з медиками, волонтерами та місцевою владою для інформування людей про нашу допомогу. Запартнерились із гарячими лініями, створили мережу партнерств із дружніми організаціями та лікарнями, продовжуємо формувати партнерства з волонтерськими штабами та всіма, хто може поширювати інформацію про нас.

Сьогодні Фонд «Сильні» – це команда з 18 дівчат, які до війни працювали та продовжують працювати у різноманітних сферах. Ми різні: хтось приймав пологи в інших жінок, хтось морить жучків заради наукової діяльності, а хтось опікувався дитиною із глобальною затримкою розвитку.

Читайте також: Евакуювати онкохворих дітей. Як фонд «Запорука» підставив плече державі та врятував маленьких пацієнтів Інституту раку

Складність психологічної допомоги полягає у тому, що лише на бажанні допомогти не виїдеш. З людиною має працювати травмофокусований спеціаліст із досвідом, під супервізією. Тому ми почали залучати колег із партнерських організацій. По суті, ми делегуємо роботу з людьми, які пережили сексуальне насилля, партнерським організаціям. Робимо це так, щоб людина не помічала переходу.

Фонд «Сильні» не відкидає можливість залучення психологів-волонтерів у майбутньому, але для цього нам потрібно організувати для них навчання, щоб зрозуміти, як саме кожен та кожна можуть допомагати. Зі збільшенням кількості запитів нам знадобляться додаткові голови для їхнього коректного та бережного опрацювання за всіма стандартами. 

Оплачуємо медпослуги та надаємо юриста

Українці та українки, які пережили сексуальне насилля, сексуальну експлуатацію або стали свідками злочину, можуть отримати допомогу за трьома напрямками: психологічна допомога (консультація й психотерапія), оплата медичних послуг й аналізів, юридичне консультування й супровід під час документування злочину та подання заяви у поліцію.

Наразі психологічну допомогу в нас отримують три жінки, решта запитів стосуються юридичної та медичної допомоги. Наша команда бореться не лише з наслідками війни, але й із наслідками наших тривалих внутрішніх проблем. 

Також за бажання людини ми можемо її супроводжувати під час інтерв’ю з медіа задля того, щоб психолог контролював її психологічний стан, а юрист не допустив висвітлення надмірної деталізації.

Фото: Сильні / Instagram

Щоб отримати допомогу, люди, які пережили сексуальне насилля, їхні батьки чи рідні можуть залишити заявку у чат-боті або Google-формі. Або зателефонувати за номером +380932173561. А незабаром ми отримаємо безкоштовний благодійний номер. 

Після звернення з людиною почне спілкуватися консультувальний психотерапевт та допоможе обрати ту допомогу, яка необхідна. Усе конфіденційно. А ще безоплатно завдяки доброчинцям, які сформували грошовий фонд «Сильних». Ми отримуємо різні суми: найменший платіж – 5 гривень, а найбільший – 120 тисяч грн. Допомогти можна ось тут.

Сексуальне насилля – це злочин без строку давності

Травми, які спричиняє сексуальне насилля, іноді треба лікувати роками. А часом тільки через роки людина зможе прийти до нас та попросити про допомогу. Тому сформувати хороші відносини з донором – наша ціль у межах найближчого року. Плануємо працевлаштувати команду та гарантувати систематичну і тривалу роботу.

Запит на допомогу людям, які пережили сексуальне насильство в Україні, залишається і буде залишатись ще дуже довго. І до війни це не було чимось новим. До того ж травма сексуального насилля – це не те, що можна вилікувати за тиждень-два. До того ж кожен захоче звернутися у свій час: хтось одразу, а хтось через рік. Головне – супроводжувати всіх інформаційно і наголошувати, що сексуальне насилля – це злочин без строку давності. 

Ми ще не вигнали росіян зі своєї землі. Усе ще залишаються захоплені міста і села, й увесь жах окупації ще попереду. Ми ледь пережили Бучу, попереду – ще гіркіші сльози. Тому в допомозі тим, хто пережив сексуальне насилля, як і у війні, потрібно налаштовуватися на марафон, а не на спринт. 

Після перемоги наш фонд працюватиме і далі. Буде розгрібати всю біду, яку накоїли злочинці. Окрім цього, сексуальне насилля нікуди не дінеться, нам і своїх злочинців вистачає. Після війни ми сфокусуємося на підлітках та їхніх батьках, оскільки це поки найбільш незахищена група від сексуального насилля. Ми зробимо все, аби відновити силу тих людей, які потребують нашої допомоги та підтримки. 

Суспільство

Усміхнена старенька пара на Галичині: історік показав світлину 1937 року

Опубліковано

Український історик Микола Бандрівський показав архівну фотографію старенької пари з Галичини, яку зробити в 1937 році. Він поділився історією світлини зі своєю авдиторією. Фото було виставлене на сторінці Oleksandr Romazan.

Про світлину історик розповів на своїй Facebook-сторінці.

фото: Микола Бандрівський

Історія світлини

На цій майже столітньої давності світлині, ви бачите ну, вже дуже стареньких, але – усміхнених і щасливих діда і бабу. Це фото підписане, що це “Галичина. 1937 рік” і виставлене девʼятого травня на сторінці Oleksandr Romazan у Facebook.

Читати також: Проєкт USAID замовив в українського заводу 300 вагонів-зерновозів

Невідомо, в якому саме селі було зроблено цю світлину.

“Але, точно знаю, що таких щасливих пар, які в любові і злагоді дожили до дуже поважних літ, в Галичині – незліченна кількість”, – відзначає Микола Бандрівський.

За плечима у таких пар – війни, різні пошесті, голод і розкуркулення, але ніщо з того всього не здатне було стерти з їхніх лиць отой щасливий усміх наприкінці їхніх днів.

“Отож, дай Боже кожному з нас дожити до їхнього віку і відходити з цього земного життя без якогось особливого, за ним, жалю, але з твердою надією на загальне Воскресіння”, – відзначає історик.

Нагадаємо, що фільм Алана Бадоєва став доступним на британській платформі OD365.

Також ми повідомляли, що влітку вийде український шутер про ковбоїв A Twisted Path to Renown: коли саме (ВІДЕО).

Фото: Микола Бандрівський

Читати далі

Суспільство

Про втрачений Маріуполь: проєкт «KRYLATI» руйнує стереотипи про схід і захід

Опубліковано

Маріуполька Індіра Урусова втратила дім, але знайшла спосіб розказувати про нього з листівок і постерів. Опинившись у Болгарії, дівчина створила проєкт «KRYLATI», який тепер виріс у цілу освітню спільноту. Разом з подругою Індіра організовує івенти, а також запрошує істориків та жителів сходу розказати про справжню українську Донеччину.

Як «KRYLATI» руйнують стереотипи про схід і захід та про що мріє Індіра, дивіться в новому випуску ШоТам!

Особиста історія дівчини

Якщо в тебе загроза життю, тобі треба на якомога швидше виїхати, ти не знаєш, чи це можливо чи ні. По дорозі дуже багато людей каже про те, що не виїжджайте, бо там розстрілюють машини на виїзді.

Мене звати Урусова Індіра, мені 22 роки, я сама родом з Маріуполя. У Маріуполі я завжди активно займалась будь-якою волонтерською, громадською і загалом суспільною такою діяльністю. І тоді, напевно, я отримала той самий поштовх до отримання своєї першої освіти бакалаврської на спеціальності «Евент-менеджмент» в Київському національному університеті культури і мистецтва.

Але так склалося, що стався ковід, тому ми загалом не дуже багато навчалися в самому Києві. І я більшу частину свого навчання провела в Маріуполі.

Повномасштабне вторгнення

Повномасштабне вторгнення ми зустріли трошки раніше, навіть за тиждень до 24 лютого, бо тоді вже були чутні вибухи, були чутні якісь дії, які відбувалися. Тоді було дуже багато військових, які ставали на околицях нашого міста, адже я жила на околицях міста.

Першого березня у нас перестав ловити зв’язок, нас перестали давати воду, газ. Тому ми переїхали ближче до центру міста, готували їжу на вулиці, розпалювали вогнище і якось пристосовувалися до цього життя.

Але вже 18 березня біля нашого будинку прилетів снаряд в госпіталь військовий. Батьки на той час вирішили, що це насправді зараз шанс єдиний виїхати з Маріуполя. І вже 20 березня ми виїхали з Маріуполя, опинилися в Бердянську.

Евакуація закордон

Ми там провели буквально пів місяця і більше ми там не захотіли бути, адже там вже теж була окупація. Ми їхали через країну-агресора, потім ми виїжджали через Грузію, надалі у нас була Туреччина, Греція і таким чином ми опинилися в Болгарії.

Це був важкий період, бо це було одинадцять днів поїздки в машині з купою речей, які ми встигли забрати. Я це виставила собі в соціальній мережі, на що дуже активно зреагувала моя подруга Ната, яка сказала, що це неймовірно класно і це не можна просто так залишати.

Одинадцятого травня «KRYLATI», запустилися, ми продали в той день всі свої листівки. Зараз я проживаю в двох містах, скажімо так. В Києві і у Львові, бо родина тут, я навчаюся у Львові.

“Розказуємо про справжню Донеччину”

Напевно, зараз більше отримую якихось навичок, намагаюся ці навички втілювати в проєкті, якось його розвивати і робити більш професійним.

Ми організовуємо лекції, де розказуємо про справжню Донеччину без стереотипів, розказуємо про те, як взагалі жити на Донеччині, що таке Донеччина, чи взагалі існує Донбас і всі ці такі питання, які нам постійно ставлять.

Сьогодні, коли ти опиняєшся в іншому місті і абсолютно не маєш ніякої можливості повернутися додому, тобі дуже важливо розказати про це іншим. Тому «KRYLATI», вони в першу чергу покликані розповідати про дім. І тому для мене важливо хоча б розказати про це іншим людям, розказати про те, чого вони не бачили.

Бо дуже багато людей приходять до нас на лекції і кажуть, що вони ніколи не були на Сході, вони ніколи не були в Маріуполі, не були в будь-якому іншому місті. І для мене це є такою трохи втратою, але в той же час це виклик розказати цим людям так, щоб вони ніби побували там.

Або щоб вони закохалися в цей регіон настільки, щоб потім приїхати його відбудовувати і щось там робити. І крила, і ті історії, і ці лекції, вони не просто є таким освітнім напрямком. Вони є напрямком, в якому і люди можуть познайомитись, а якщо це люди зі Сходу, то вони можуть знайти спільноту для себе. Тобто ми дуже багато чуємо про те, що дякуємо вам, дівчата, ви насправді зробите класну справу. Ви для мене як рідні східняки.

Читати також: UAnimals випустили колекцію одягу з тваринами захисників з Азовсталі

Думки про дім

Я сумую з Маріуполем і, напевно, дуже би хотіла зараз повернутися туди, пройтися по тим самим вуличкам. Я би хотіла просто, щоб мене висадили десь на в’їзді в місто. Я би хотіла просто пройтися по тим вуличкам до свого дому.

Коли ми виїжджали, мені не вистачило цього моменту прощання з цим містом, бо це було дуже швидко. І цього вимагали події, які тоді відбувалися, вимагали ці обстріли постійні. Тому я би хотіла просто пережити, напевно, цю травму повністю, саме проходячи по цим місцям, проходячи по тим місцям, де відбувалися класні події мого життя, де я переживала свої емоції.

І, напевно, дуже би хотіла потрапити на площу біля драму, бо це місце куди ми постійно казали, що ми туди повернемося.

Нагадаємо, що фільм Алана Бадоєва став доступним на британській платформі OD365.

Читати далі

Суспільство

UAnimals випустили колекцію одягу з тваринами захисників з Азовсталі

Опубліковано

Футболки прикрашені зображеннями справжніх улюбленців бійців, які захищають Маріуполь і все ще перебувають у полоні. Ці малюнки створила керівниця Асоціації родин захисників “Азовсталі” – Катерина Прокопенко.

Про це повідомляють на сайті UAnimals.

Про колекцію

Цей дроп про тварин, які чекають своїх людей із полону.

Рівно два роки тому захисники Маріуполя, виконуючи наказ, вийшли з “Азовсталі”. І саме відтоді більшість із них — у полоні. На повернення героїв чекає ціла країна, їх рідні та близькі, а також тварини, яким присвячений наш новий дроп.

Читати також: Український бренд створив колекцію благодійних вишиванок: яскраві фото військових жінок

Нова колекція — це колаборація Асоціації родин захисників “Азовсталі” і крамниці Animalism by UAnimals. Малюнки для дропу створила керівниця асоціації Катерина Прокопенко. Майстерна ілюстраторка та дружина Дениса “Редіса” Прокопенка зобразила реальних тварин, які чекали та чекають на своїх людей із полону.

“Цією колекцією я хочу нагадати про тих, хто два роки зазнає тортур у російській неволі. Це справжні герої та патріоти України та, як видно з історій їхніх домашніх тварин, — люди з великими серцями, — каже Катерина Прокопенко. — Я попросила, аби прибуток від колекції йшов на порятунок тварин. Нехай це стане символом того, що ми боремось за повернення тих, хто захищає кожне життя в Україні”.

Нагадаємо, що в Австрії відкрили спецфонд у 500 млн євро для підтримки експорту в Україну.

Фото: UAnimals.

Читати далі