Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Інжир на підвіконні та плантації на дачі. Як проєкт «Сади Перемоги» мобілізує городні війська України

Опубліковано

Руйнуючи наші зерносховища та заміновуючи поля, окупанти навряд чи могли уявити, що ми дамо відсіч і на цьому фронті. У відповідь на знищення агросфери українці мобілізувалися в городні війська та засаджують кожен клаптик вільної землі.

Тепер на українських балконах дозріває інжир, а дачі з місця для відпочинку перетворюються на справжні плантації. І все це – завдяки ініціативі «Сади перемоги».

Тетяна Лебухорська

Керівниця ініціативи «Сади Перемоги» проєкту SURGe — «Супровід урядових реформ в Україні»

Покращуємо якість життя українців 

«Сади Перемоги» – це проєкт міжнародної технічної допомоги «Супровід урядових реформ в Україні» (SURGe). Ми імплементуємося компанією Alinea International, а фінансує нас уряд Канади. Я працюю в організації приблизно девʼять місяців.

Усе, чим ми займалися до 24 лютого, було пов’язано з реформами на національному рівні. Працювали у співпраці з Кабінетом міністрів та Офісом президента. Наприклад, були долучені до реформи eHealth, реформи адміністративних послуг «єМалятко». Маємо ініціативи, які працюють над підвищенням якості шкільної освіти та соціальними послугами для дітей.

У своїй роботі ми завжди відштовхувалися від потреб громадян. Основний підхід проєкту — покращити якість надання послуг владою для людей і, відповідно, підвищити якість життя українців.

У війну люди не думають про якість послуг

Коли почалася повномасштабна війна, ми швидко переформатували свою діяльність. Бо зрозуміли, що потреби громадян змінилися – нині ніхто не буде говорити про якість послуг. Натомість у людей інша потреба – вижити.

Фактично з першого дня вторгнення ми зайнялися гуманітарною допомогою – надавали товари, які рятували людям життя. Це, перш за все, їжа, засоби гігієни та медикаменти. Контактували з громадами та дізнавалися, які в них потреби. Наприклад, знали, що в Кам’янець-Подільський зі сходу переселяються дві тисячі дітей. Тому швидко знайшли для них постіль, ковдри, матраци, спальники тощо.

Росія хоче змусити нас голодувати

Коли у людей почала закінчуватися їжа й виникла постійна потреба в постачанні продуктів, ми задумалися над довготривалим проєктом. Так, зараз потрібно доставити харчі, але що потім? У цьому контексті є більш глобальна проблема.

Висаджені дерева черешні в межах акції «Сади Перемоги». Фото: Yuriy Bova / Facebook

Ми бачимо, що насправді Росія цілеспрямовано знищує агросферу України. Не могли окупанти «випадково влучити в найбільший склад замороженої продукції» чи «випадково зруйнувати зерносховище». Знищення сільськогосподарської техніки, мінування полів, блокування портів та крадіжки нашого продовольства – усе це для того, аби не відбулася посівна і настав штучний голод в Україні.

Дача для відпочинку має стати годувальником

Ми побачили ризики, які приносить для нас нова реальність. Це наштовхнуло на ініціативу «Сади Перемоги», яку ми запустили в кінці березня. Вона спрямована на недопущення голоду шляхом максимального засіву земель у період посівної. Ми пропагуємо, що там, де можна посадити овочі, треба це робити.

Якщо люди, які мають дачу, раніше приїжджали туди декілька разів на рік відпочити та поїсти шашлики, то цьогоріч земельну ділянку необхідно засадити. Якщо не можете садити овочі чи інші рослини власноруч – знайдіть того, хто це зробить.

Працівниця «Укргазбанку» Людмила Дяченко долучилася до акції «Сади Перемоги» та готує землю для посіву огірків. Фото: Укргазбанк / Facebook

Те саме щодо громад: якщо у них є вільні комунальні ділянки, де можна садити овочі, треба максимально їх використовувати. Але слід враховувати, що далеко не на всій землі можна садити фрукти й овочі. Зокрема, є заповідні зони, пам’ятки садово-паркового мистецтва, дендропарки, заміновані території.

Не можеш садити ворога на вила – саджай город

Згідно з прогнозами Управління ООН з гуманітарних питань, цьогоріч не буде засіяно щонайменше 30% сільськогосподарських полів. Коли ми озвучуємо цю та іншу статистику, багато людей шоковані. Не всі ще зрозуміли, що цього року не буде картоплі з Чернігівщини та Сумщини, мабуть, не буде черешень із Мелітополя та помідорів і баклажанів із Херсона. У цих регіонах точно не вдасться посадити продукцію в тих обсягах, які були раніше. Відповідно, не буде того розмаїття продуктів, до якого ми звикли.

Вчителі Новопокровської територіальної громади долучилися до акції «Сади Перемоги». Фото: Дарья Полянская / Facebook

Нам часто говорять: «Чого ви хвилюєтеся? Привезуть із Польщі, Ізраїлю та Туреччини». Звичайно, що привезуть. Але питання: чи зможуть люди дозволити собі це купити? З одного боку, ціни на імпортне будуть вищими, тому що логістика зруйнована, і доставлення буде коштувати дорого. Крім того, у людей падає купівельна спроможність. Війна руйнує купу підприємств, і сотні тисяч українців залишаються без роботи та засобів для існування.

А за вирощене на власному городі, знову ж таки, платити не потрібно. І це хороший вихід із ситуації. Як казав амбасадор української кухні Євген Клопотенко, не можеш саджати ворога на вила – саджай город. Отак і ми закликаємо людей саджати городи та дбати про них. Бо ідея «Садів Перемоги» у тому, що цьогоріч кожен із нас сам відповідальний за те, що буде їсти восени та взимку. Народна приказка: «Що посієш, те й пожнеш» вже набуває не такого умовного значення.

Покажіть друзям, що ви посадили

Ми хотіли достукатися до кожного українця, щоб люди зрозуміли критичність ситуації щодо продовольчої безпеки. Тому запустили всеукраїнський флешмоб «Сади для перемоги», в якому закликаємо наших підписників показувати, що вони садять, як це роблять і в такий спосіб заохочувати до цього інших.

Працівники Корнинського ліцею долучилися до всеукраїнської акції «Сади Перемоги». Фото: Корнинський ліцей / Facebook

Щоб долучитися, треба зняти коротке відео або зробити фото, показати, як ви вирощуєте свій «Сад Перемоги». Це може бути у дворі, на городі, на балконі, на підвіконні тощо. Далі слід описати, як саме ви це робите і що плануєте готувати з готового продукту. Тегніть друзів, аби долучалися й вони. Використовуйте гештеги: #VictoryGardensUA #СадиПеремоги #ГородніВійська #СадиДляПеремоги.

Не маєте городу – саджайте на підвіконні

Що приємно, ми читаємо багато історій від людей, які вперше в житті чи за багато років наважилися щось посадити. Бачимо, українці цікавляться й активно діляться, що можна виростити в себе на підвіконні. Завдяки флешмобу ми дізналися, що посадити можна практично все. Одна підписниця навіть вирощує вдома інжир, хоча там потрібен особливий догляд.

Читайте також: «Нас вважають героями, а ми просто готуємо». Як харківська піцерія Daddy’s Pizza під час війни годує містян, військових та медиків

Дівчина в Харкові, який регулярно потерпає від обстрілів, зробила на своєму балконі справжню теплицю. Потім об’єднала сусідів, і вони біля багатоквартирного будинку засаджують городину. Особисто я на підвіконні завжди маю базилік і гострий перець, бо полюбляю гострі страви.

Не читайте новини – садіть город

Ще один позитивний ефект від саджання городини – психологічний. Так сталося, що нині на тлі війни у нас в житті занадто багато негативних новин. Люди по-різному їх сприймають. Тому одне з наших завдань – показувати, що вирощування овочів є можливістю відволіктися від усього, паралельно роблячи щось корисне для себе та своєї країни.

Діти в садочку висаджують Сади Перемоги. Фото: Елена Бондаренко / Facebook

Ми будемо раді, якщо для когось город стане додатковою чи новою зайнятістю. Можливо, завдяки вимушеній праці на землі хтось знайде своє покликання і зробить це своїм бізнесом у майбутньому.

Роздаємо насіння, якщо немає змоги купити

Ми з командою не лише закликаємо саджати, а й шукаємо різні можливості для того, щоб матеріально допомогти людям. Багато хто хоче сіяти, але не має грошей, щоб купити насіння. Або вони мешкають на звільнених від окупантів територіях, і там елементарно немає, де придбати. Тому шукаємо різні партнерські організації, і раді, що багато хто до нас долучається.

Ми запустили програму, в межах якої допомагаємо дитячим будинкам сімейного типу та сім’ям з усиновленими дітьми. Даємо їм насіння базових овочевих культур: капусти, помідорів, кабачків, огірків тощо. Це дозволяє їм задовольнити річну потребу в овочах.

Мешканці Ворзеля отримують насіння від ініціативи «Сади Перемоги». Фото: Сади Перемоги / Facebook

Зараз активно працюємо над допомогою людям, які проживають на звільнених територіях Київської та Чернігівської області. Саме очікуємо на насіння від партнерів. Мешканці цих регіонів теж зможуть отримати від нас базові набори насіння.

А ще в нас є мотиваційний інструмент – овочевий калькулятор. Він дозволяє розрахувати, скільки овочів потрібно сім’ї на певну кількість людей, скільки для цього потрібно насіння та яка необхідна площа землі. Існує стереотип, що для того, аби виростити овочі на всю родину, треба мати гектари землі. Багато моїх знайомих порахували й були здивовані, що насправді їм потрібна невелика ділянка – всього кілька соток.

Долучайтеся до Городніх військ України

Проєкт «Сади Перемоги» ми бачимо як довгострокову перспективу. Проблеми з постачанням продуктів не зникнуть одразу після закінчення війни. Доки території залишатимуться замінованими, про жодну посівну не йтиметься. Нам знадобиться ще багато часу, аби повернутися до попередньої спроможності у сфері вирощування сільськогосподарської продукції.

Коли період посіву закінчиться, ми почнемо говорити про зберігання продукції, зокрема консервацію, і збут, адже логістика в Україні фактично зруйнована. А паралельно будемо продовжувати інші наші ініціативи, які  з 24 лютого тимчасово зупинили.

Закликаємо всіх ще раз подумати над тим, що саме ви плануєте їсти восени та чи буде у вас можливість купувати продукти. Якщо маєте бажання і доступ до земельної ділянки – використайте її для вирощування овочів, фруктів та ягід. Долучайтеся до Городніх військ України – допомагайте ефективно використати кожен клаптик нашої землі задля спільної перемоги!

Суспільство

“Щоденник нареченої Христа”: документальний фільм про черниць зʼявився на Takflix

Опубліковано

Фільм Марти Смеречинської побудований на основі дворічних спостережень за життям понад 100 українських дівчат-черниць у сучасному греко-католицькому монастирі на заході України.

Про це повідомило Divoche.media.

Про фільм

Повнометражна стрічка режисерки Марти Смеречинської ґрунтується на дворічних спостереженнях за життям понад сотні українських дівчат-черниць у сучасному греко-католицькому монастирі на заході України. Серед них також була молодша сестра режисерки, Настя. Марта Смеречинська вивчає цю спільноту, взаємодіє з черницями та розвиває нові стосунки із близькою людиною.

Читати також: Послуга ОСББ в Київ Цифровому стала переможницею міжнародної технологічної премії

Фільм “Щоденник нареченої Христа” отримав дві нагороди на фестивалі Ukrainian Doc Preview Docudays UA 2020: East Silver Caravan Award та DOK Leipzig Award. Презентація стрічки відбулася на Marché du Film — Festival de Cannes у рамках секції Cannes Docs. Зараз його можна переглянути у всьому світі з англійськими субтитрами.

Онлайн-кінотеатр Takflix передасть 10% з кожного квитка фонду “Повернись живим”, ще 50% — творцям кіно. Дивитися «Щоденник нареченої Христа» можна тут

Нагадаємо, що в Київ Цифровому запустили опитування щодо перейменування вулиць.

Також ми повідомляли, що в Києві покажуть фотовиставку про знищену росією українську культурну спадщину.

Фото: Щоденник нареченої Христа

Читати далі

Суспільство

В Києві в ботсаду зацвіли півонії: фото

Опубліковано

У ботанічному саду імені Гришка квітковий рай. Бузок уже вибухає яскравим цвітом, а недавно розцвілися півонії.

Про це повідомили на офіційній сторінці ботсаду в інстаграмі.

Головним партнером бузку є півонія деревовидна, яка квітує одночасно з бузком. Це дозволяє підкреслити враження від квітування бузку та заповнити сад барвами та ароматом. Квіти півонії деревовидної мають діаметр близько 30 см, що сприяє підсиленню інтенсивності загальної кольорової палітри.

фото: ботсад
фото: ботсад
фото: ботсад
фото: ботсад

Фото: У Києві відбудеться виставка, присвячена культурній спадщині Донеччини й Луганщини

Про устрій дендрарію в ботсаду

Сезонність та динамічність парку можуть проявлятися найбільш повно, коли певні його ділянки, завдяки великій кількості квітучих рослин, перебувають у центрі уваги, а потім змінюють своє положення. Концентрація на певних ділянках одночасно цвітучих рослин дозволяє викликати у відвідувачів сильні емоційні враження. Цей прийом успішно використовував Леонід Іванович при створенні дендрарію. Кожного сезону тут відвідувачів очікує нова композиція барвистих квітів і листя.

У травні у сирингарії розцвітає понад півтори тисячі кущів бузку і деревовидних півоній.

Нагадаємо, що в Україні анонсували безоплатні курси англійської мови для ВПО.

Також ми повідомляли, що коргі Лакі з України став моделлю для пам’ятника королеві Єлизаветі II в Англії

Фото: ботсад

Читати далі

Суспільство

В Дніпрі запрацювала дитяча залізниця: ціни та розклад

Опубліковано

Сьогодні, 4 травня, під звук станційного дзвону розпочався літній сезон на найстарішій в Україні і другій за віком у світі дитячій залізниці.

Про це повідомляє Укрзалізниця.

Дніпровська дитяча залізниця, відкрита у 1936 році, припиняла рух поїздів лише у кілька разів: під час Другої світової війни, карантину та у перший рік широкомасштабного вторгнення.

650 юних залізничників з Дніпра під наглядом інструкторів будуть керувати поїздами, перевірятимуть стан колійної мережі, працюватимуть в якості дикторів, касирів та чергових на станціях.

Читати також: В Київ Цифровому запустили опитування щодо перейменування вулиць

Подробиці

Дніпровська дитяча залізниця працюватиме:

  • у травні, вересні та жовтні – у вихідні дні з 10:00 до 18:00;
  • у літні місяці – щоп’ятниці з 12:00 до 18:00,  у вихідні дні з 10:00 до 18:00.

Вартість дитячого квитка – 50 гривень, дорослого – 62 гривні.

Адреса: м. Дніпро, пр. Дмитра Яворницького, 95д.

Нагадаємо, що послуга ОСББ в Київ Цифровому стала переможницею міжнародної технологічної премії.

Також ми повідомляли, як військовому отримати відпустку закордоном.

Фото: Укрзалізниця

Читати далі