Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Кімити та чорнобаїти. Чи знаєш ти нові українські слова, народжені під час війни? (ТЕСТ)

Опубліковано

«Ворог не перестає чорнобаїти» – зустрічали новини з таким заголовком? Це лише один з численних новотворів, що виникли під час нового етапу російсько-української війни. Вони символізують силу та впевненість українців, а також іронічно висміюють поведінку ворога. 

Деякі мовознавці переконані, що ці слова назавжди залишаться в нашій мові, нагадуючи про безсилля окупантів і звитягу українців. Топ-10 неологізмів цієї весни – у (не)жартівливому тесті від ШоТам.

0%

Почнемо з найпростішого. Арестовлення – це…

Правильно! Неправильно!

Саме так, арестовлення – це заспокійливі повідомлення. Цим терміном маємо завдячувати раднику голови Офісу президента Олексію Арестовичу. Його називають головним антидепресантом, який може знайти перемогу в будь-якій ситуації. Чого вартують лише меми про «Вони випустили 5 ракет? Отже, у них на 5 ракет менше».

Зберігати оптимізм навіть у найскрутніші та найважчі часи – це…

Правильно! Неправильно!

Так, саме кімити! Цим словом ми завдячуємо голові Миколаївської ОВА Віталію Кіму, який попри все знаходить сили підбадьорювати мешканців області та налаштовувати їх на переможний настрій. Його вже класичне вітання «Доброго дня, ми з України» навіть має певний відтінок арестовлення для багатьох підписників. «Кімити» також має більш спеціалізоване значення – записувати милі відео, паралельно готуючи сюрпризи для ворога.

Новий синонім до фразеологізму «Наступати на ті самі граблі» – це …

Правильно! Неправильно!

Звісно, Чорнобаїти! Росіяни ніяк не можуть відмовитись від стратегічно важливого аеродрому на Херсонщині, а ЗСУ щоразу відправляють їх слідом за російським кораблем. Після десятого поспіль розгрому окупантів Чорнобаївка остаточно перетворилася на бермудський трикутник для ворога. А звідси – й поповнення в українському словнику. Чорнобаїти – наступати на ті самі граблі.

Вдавати, що все добре й під контролем, коли це не так – …

Правильно! Неправильно!

Так, цей неологізм з’явився завдяки нешановному міністру оборони окупантів. Приклад: «Російська армія зазнали поразки, але він продовжував шойгувати». Утім з часом значення слова розширилося, інтернет-мовознавці також пропонують називати шойгуванням процес, коли людина зникає безвісти, а інші вдають, ніби нічого не сталося.

А що означає «макронити»?

Правильно! Неправильно!

Користувачі мережі наголошують, що «макронити» означає саме процес, коли людина робить надзвичайно стурбований вигляд та всіляко намагається продемонструвати його якомога більшій кількості людей. Водночас це поняття не зобов’язує до будь-яких рішучих дій. Приклад: «Після сварки він кілька днів макронив, але так і не спробував виправити ситуацію».

Затридні – це…

Правильно! Неправильно!

Росіяни мріяли захопити нашу країну за три дні, але ці плани були, м’яко кажучи, нереалістичними. Утім попри всю фантастичність та безглуздість ідеї окупанти продовжували вірити в неї. Так сильно, що подарували нам новий неологізм – затридні. Радимо вживати це слово для опису максимально непродуманих, необґрунтованих та хворобливих планів та/чи ідей, що не мають жодного шансу на втілення.

Хто такі «зсуісти»?

Правильно! Неправильно!

«Я – зсуіст(-ка)» – так пишуть про себе українці, які беззаперечно вірять в перемогу української армії. І правильно роблять! Найчастіше цей новотвір можна побачити в соціальній мережі Twitter, але потрохи він «переїжджає» й до інших соцмереж.

Що таке «Бандера-смузі»?

Правильно! Неправильно!

Коктейль Молотова, який вже став символом боротьби та опору українського народу, після повномасштабного вторгнення окупантів отримав нову назву – «Бандера-смузі». Це, напевно, єдиний гостинець, яким українці готові пригостити російських військових. Якщо, звісно, не враховувати пиріжки з «сюрпризом» від дбайливих українських господинь.

Байрактарити – це…

Правильно! Неправильно!

Байрактарити, як і джавелінити, – це, звісно ж, про знищення ворога. Хоча й «гостинна» зустріч непроханий гостей – доволі близький варіант за умови правильного контексту та правильної «гостинності».

Окей, а як щодо «кадирити»?

Правильно! Неправильно!

Зізнаємось, блогерство та лякливість – дуже близькі до цього неологізму визначення. Але першочергово «кадирити» – це вдавати з себе того, ким ти не є і не можеш бути насправді. Цей новотвір нам подарував Рамзан Кадиров, а також знищені під Гостомелем «елітні кадирівці». Приклад вживання: «Він обіцяв захопити Київ наступного дня, а виявилося, що просто кадирив». Неологізм-синонім – дон-донити.

Чи знаєш ти нові українські слова, народжені під час війни?
Ов-ва! Сподіваємось, ви наклацали цей результат випадково. Спробуйте пройти тест знову, але так, аби не начорнобаїти.
Йой, дуже хороший результат, але в кількох питаннях все ж не обійшлось без помилок. Але маємо для вас трохи арестовлення: ви обрали кілька неправильних варіантів, тож наступного разу помилок буде менше.
Вау! 10 Арестовичів з 10! Здається, ви точно в тренді та слідкуєте за новинами й успіхами нашої армії. Продовжуйте в тому ж дусі! Адже поки окупанти шойгують, українці кімлять і байрактарять. Слава Україні!

Поділіться своїми результатами:

Суспільство

Стало відомо, скільки сімей отримали кредити на житло за програмою “єОселя”

Опубліковано

9 757 родин отримали кредити на суму понад 15,2 млрд грн у рамках урядової програми єОселя з моменту її старту. За минулий тиждень видано 264 кредити на загальну суму 467 млн грн.

Про це повідомляє Урядовий портал.

Серед отримувачів:

● 124 військовослужбовці та силовики;
● 23 педагоги;
● 17 медиків;
● 1 науковець;
● 81 родина без власного житла;
● 9 ВПО;
● 9 ветеранів.

Читайте також: Google запускає додаткову програму грантів для українських стартапів на 10 мільйонів гривень

Про проєкт

єОселя – нова програма доступного кредитування житла, ініційована Президентом України.

Кредитування

  • Пільгова  ставка на весь термін  кредиту —  3%
  • максимальний строк кредиту — 20 років
  • мінімальний початковий внесок — 20%
  • кредитують банки-учасники програми: Ощадбанк, ПриватБанк, Глобус Банк, Укргазбанк, Sky Bank

Нагадаємо, британець українського походження проїде на велосипеді 7 тис. км для допомоги дітям в Україні.

Фото: єОселя

Читати далі

Суспільство

Вільне для вільних: зооволонтерка з Бахмута евакуювала понад 150 собак (ВІДЕО)

Опубліковано

Зооволонтерка Марина Шажко отримала Всеукраїнську зоозахисну премію від UAnimals. Це відзнака для людей, які самовіддано рятують тварин і дбають про них. Інакше про Марину й не скажеш, адже понад 10 років вона разом з подругами рятувала собак Бахмута, потім евакуювала їх на Дніпровщину, а тепер будує притулок з нуля. Як одна собачка змінила життя Марини, евакуацію та мрії на майбутнє, дивіться в новому випуску ШоТам.

“Шістьох, на жаль, ми так і не знайшли. Я про них постійно думаю та згадую. Це біль на все моє життя. Я Шажко Марина, народилася у місті Совєцьк Калінінградської області. Коли мені було пів рочку, ми повернулися на Донеччину. І мама обрала місто Бахмут – тоді він був Артемівськ. Там я вже росла. До 16 років у мене не було тварин. Коли мені було 16 до мене у вікно залетів папуга. Моя бабуся навчила його розмовляти, і він дуже любив говорити “Марішка, вчи уроки!” Після папуги був котик, а потім вже була собака. І з цієї собаки – Бобочка її звали, саме із неї почався мій шлях до зооволонтерства.

Це був 2009 рік, і в нашому місті міська влада боролася з безхатніми тваринами, шляхом кривавих відстрілів. Ми знали, що кожного понеділка та четверга, їздить машина, і люди, які у ній, вбивають місцевих тварин. Кожен понеділок і четвер, коли їздила така машина, я прокидалася о 4 ранку та дивилася, якщо ця машина буде їхати, то я буду бігти на вулицю і рятувати нашу Бобочку”, – згадує Марина.

Одного понеділка Марина таки врятувала собаку та забрала її додому. А у 2011 році жінка створила притулок для тварин “Лада”. Коли у 2014 році почалися обстріли, були проблеми зі світлом.

Читайте також: Квітуча історія захисника України з Одеси (ВІДЕО)

“Ми знаходилися на території комунального підприємства. Був перевищений ліміт використання електроенергії і світло відключили. Так 3.5 роки ми були без нього. Ми з ліхтарями робили усю роботу: обробляли тварин, лікували їх, годували”, – каже волонтерка.

Щойно Марині з волонтерами вдалося налагодити життя притулку, почалося повномасштабне вторгнення.

“Ще коли був перши приліт, це було 1 серпня, ми почали шукати територію. Наша волонтерка Ольга евакуювала свою родину у Вільне. Я їй зателефонувала і попросила її, щоби вона звернулася до сільського голови з проханням щось знайти тут. Ольга пішла до сільського голови, і він запропонував оцю територію, але оренда території – 15 тисяч гривень. Ми розуміли, що це дуже дорого. Наприкінці серпня був ще один приліт біля нашого майданчика і тоді уламки пролетіли через увесь майданчик і впав у будучку нашої твариночки – собачки Дади. Я для себе зрозуміла, що це знак. Наступного дня я зателефонувала власнику цієї території. Сказала, що ми згодні на 15 тисяч гривень, і ми будемо вивозити тварин, – згадує зооволонтерка.

Дівчата знайшли волонтерів і за один день евакуювали усіх тварин.

“Я виїхала із першою партією тварин, і вже тут на місці, ми їх розташували. Це був дуже важкий день”, – розповідає зооволонтерка Людмила.

“Ми вигрузили усіх собак, то ми видихнули з полегшенням. Бо забрали всіх. У нас зараз більше 200 тварин, це 145 тварин, які ми вивезли з Бахмута, і 60 тварин ми прийняли із зони бойових дій – це Донеччина, Харківщина, Херсонщина. Зараз у нас будується медичний кабінет, для того, щоби ми мали можливість лікувати тваринок. Також у нас в планах є побудувати вигульний майданчик. Після війни я хочу об’їхати кожне місто та кожне селище нашої України”, – підсумовує Марина.

Нагадаємо, у Бразилії подружжя українців створило понад 120 тисяч писанок за 40 років.

Фото: ШоТам!

Читати далі

Суспільство

У Києві запрацював сучасний спортзал для ветеранів та військових: куди звертатися

Опубліковано

У межах простору «Київ Мілітарі Хаб» відкрили сучасний спортзал із реабілітаційними тренажерами для військовослужбовців та ветеранів. Тут вони можуть безкоштовно займатися фізичними вправами.

Про це повідомило Мінреінтеграції.

Комплекс оснащений сучасними реабілітаційними тренажерами, які використовуються для тренувань військових з ампутаціями кінцівок та осіб, які користуються кріслом колісним.

У спортзалі є можливість займатися самостійно або з реабілітологом.

Читайте також: Бійці ЗСУ показали, як розписують писанки на Великдень 2024 під Бахмутом

Безоплатні заняття зі спеціалістом доступні за попереднім записом за номером: 0800-300-633.

Спортзал розташовано у просторі «Київ Мілітарі Хаб» за адресою: вул. Бастіонна, 11.

Нагадаємо, уряд запропонував виробникам дронів пільгові гранти.

Фото: Мінреінтеграції

Читати далі