Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Я в укритті й мені страшно. Пам’ятка для людей, які страждають від війни

Опубліковано

Повномасштабне вторгнення російських військ до України змусило тисячі людей ховатися від обстрілів у сховищах та паркінгах. Серед них – чимало дітей. Австрійський трамотерапевт Томас Вебер опублікував коротку пам’ятку з порадами для людей, які страждають від воєнних дій. ШоТам переказує головні рекомендації фахівця.

Якщо ви перебуваєте в укритті, підвалі або в квартирі, а сирена завиває і викликає страх, заткніть вуха та наспівуйте. Аактуалізовуйте мелодію національного гімну та підспівуйте другим голосом. Спів заспокоює нервову систему. Обов’язково поясніть людям, які перебувають поруч, що і навіщо ви робите.

Коли темрява і тиша в укритті стають нестерпними, пригорніться до своїх дітей і дозвольте їм гойдатися разом із вами. Це допомагає заспокоїти нервову систему і краще впоратися з проблемами.

Якщо хтось поруч із вами не може заспокоїти страх, сядьте навпроти й натискайте на руки цієї людини протягом двох хвилин. Потім дозвольте цій людині натискати на ваші руки. Це дозволить заспокоїти нервову систему та зменшити страх.

Що робити, якщо у когось поруч клаустрофобія і відчуття стиснення? Розпізнати це доволі просто: у людини широко відкриті очі та зіниці. Порадьте їй повільно вдихати й видихати повітря протягом кількох хвилин і без пауз. Не обіймайте й не тримайте людину до завершення вправи.

Що робити, в разі панічної атаки? У такому випадку ваше серце починає битися значно швидше, з’являється страх і відчуття стиснення в грудях чи горлі. Покладіть руки людини, в якої панічна атака, в руки людини, що поруч, тримайте їх спокійно. Паралельно показуйте людині з панікою, як дихати спокійно і повільно, повторюйте з це протягом п’яти хвилин.

Інший варіант — покласти руки на обличчя так, щоб подушечки були на очах. Масажуйте 15 секунд очні яблука. Для тих, хто носить контактні лінзи, ця вправа не підходить. Повторюйте цю вправу за потреби, але лише по 15 секунд за раз.

Це нормально, коли в когось починається шокова реакція – тремтіння. Не намагайтеся зупинити або перешкодити комусь тремтіти. Тремтіння – це природна регуляція організму, яка зазвичай виникає хвилями, щоб вийти із заціпеніння.

Що робити, коли голодний? Якщо ви голодні, а їжі бракує, випийте склянку води за 15 хвилин до прийому їжі, якщо це можливо. Пережовуйте кожен шматочок у роті 36 разів і подумки рахуйте. Це призводить до більш сильного відчуття ситості.

Що робити, коли відчуваєш спрагу? Якщо мало води, зробіть ковток води і прополощіть рот кілька секунд, перш ніж проковтнути. Так слизові оболонки вбирають воду і в роті не так швидко пересихає.

Що робити, якщо не можете рухатися і доводиться годинами проводити в безпечному місці? Спочатку міцно притисніть до підлоги підошву лівої ноги, потім підошву правої ноги – по черзі ліву і праву. Продовжуйте стискати кулак лівою рукою, потім знову розкрийте кулак, стисніть кулак правою рукою, знову розкрийте руку і продовжуйте робити це по черзі. Натискайте лівою правою ногою і стискайте лівий та правий кулаки вліво по черзі. Глибоко і повільно вдихніть і видихайте. Інший варіант – глибоко вдихнути, затримати повітря на дві секунди й сильно і швидко видихнути. Повторіть цю дихальну вправу тричі.

Як допомогти собі, якщо бомба вибухнула або контузила мене? Негайно почніть видихати одним довгим звуком, доки у вас не буде більше повітря для видиху. Повторюйте, доки стан не нормалізується. Інший варіант особливо підходить для дітей у кімнаті: попросіть дитину трястися, як собака, яка виходить з води. Це дозволяє організму позбутися гострого стресу, що загрожує життю. Робіть це щоразу, коли лунає удар, і кімната навколо здригається.

Крім того, є вправа для здорової профілактики. Почуття гніву є добрим від постійного стресу. Усупереч звичці дозвольте собі шумно видихнути будь-яку емоцію гніву. Це дозволяє нервовій системі, яка зазнає значного стресу, врегулюватися та відновлюватися знову й знову під час війни.

Фото на головній – Михайло Палінчак

Можливості

У Києві триває реєстрація стартапів “Стійке місто”: як взяти участь

Опубліковано

У Києві до 9 червня триває реєстрація стартапів на акселераційну програму “Стійке місто”. Київська міська державна адміністрація, КПІ ім. Ігоря Сікорського та Інноваційний Холдинг «Сікорські Челендж» започаткували акселераційну програму «Стійке місто», спрямовану на вирішення результатів пошкодження енергетичної інфраструктури та впровадженню технологій, націлених на стійкість будівель.

Про це повідомляє Київська міська рада.

Метою програми є виявлення та впровадження кращих інноваційних проєктів, які вирішують ті чи інші проблеми місті, які виникли внаслідок ворожих обстрілів і руйнувань інфраструктури і будинків.

Читайте також: Google запускає додаткову програму грантів для українських стартапів на 10 мільйонів гривень

Наразі заявки вже подали 20 команд.

Це можуть бути аналітичні системи енергетичного менеджменту, програми для визначення стійкості будівель, інтерфейси для відображення енергомоніторингу та інше.

Подати свій проєкт можна за посиланням.

Нагадаємо, у ПАР для спецпризначенців зібрали унікальний пікап.

Фото: КМР

Читати далі

Суспільство

У Києві відбудеться виставка, присвячена культурній спадщині європейських країн на сході України

Опубліковано

У Києві на Михайлівській площі з 21 травня до 4 червня творці фільму «Євродонбас» презентують вуличну виставку, присвячену культурній спадщині європейських країн на сході України, яку залишили бельгійські, французькі, німецькі, британські та американські промисловці на зламі ХIX–ХX століть.

Про це повідомляє пресслужба Міністерства культури та інформаційної політики.

«Досі існує міф, що розбудова одного із найбільших промислових регіонів України належить Совєтському Союзу. У суспільному дискурсі мало порушується тема внеску європейських інвесторів у заснування містечок, розвиток промисловості та суспільного життя на Донеччині та Луганщині задовго до приходу радянської влади», – йдеться в повідомленні.

Так, метою виставки є розповісти про історичну спадщину Маріуполя, Дружківки, Нью-Йорка, Лисичанська, яку будували промисловці з країн Європи, а також показати стан і руйнацію архітектурних пам’яток до та після повномасштабного вторгнення Росії.

«Ми прагнемо розповісти про спадщину європейських країн на Донеччині та Луганщині якомога ширшій авдиторії – і в Україні, і за кордоном. Зокрема, для того, аби спростувати міф про виключно радянське походження Донбасу, яке постійно просуває Росія. Тому після роботи над фільмом «Євродонбас» наша команда вирішила ініціювати вуличну виставку для киян. Адже, на жаль, переважна більшість будівель, які ми демонструємо на виставці, вже знищені російськими окупантами», — зазначила продюсерка і авторка проекту Анна Паленчук.

Зокрема, на виставці представлена історія будинку британця Джона Г’юза, який заснував Донецьк. Також можна дізнатись прo гімназію у Лисичанську, яку залишили бельгійці, млин Пітера Діка у селищі Нью-Йорк, який збудували німці, комбінат Ілліча у Маріуполі, створений американцями та бельгійцями, французьку спадщину Дружківки тощо.

Крім того, у межах виставки відбудеться показ документального фільму «Євродонбас» режисера Кoрнія Грицюка в інформаційно-виставковому центрі Національного музею Революції Гідності 9 травня 2024 року о 17.00.

Виставка є частиною комплексного культурно-просвітницького проєкту присвяченого спадщині європейських країн на Сході України, який реалізує кінокомпанія «435 ФІЛМС», вона буде доступна українською та англійською мовами.

Цей проєкт включає документальний фільм «Євродонбас» (продюсерка Анна Паленчук, режисер Корній Грицюк), аудіоподкаст «Євродонбас: Німецька спадщина» та онлайн-проєкт «Європейська індустріальна спадщина на Сході України» ( у співпраці з фондом «Ізоляція»).

Читайте також: У Києві відбудеться виставка, присвячена культурній спадщині Донеччини й Луганщини

Проєкт «Європейська спадщина Донеччини та Луганщини» підтриманий у рамках програми (re)connection UA 2023/24, що реалізується ГО «Музей сучасного мистецтва» та Ukrainian Emergency Art Fund (UEAF) у партнерстві з UNESCO @unesco, та фінансується через Надзвичайний фонд спадщини UNESCO та ініціативу UNESCO-Ашберг для митців та культурних професіоналів.

Партнери виставки – посольство Королівства Бельгія в Україні, Міністерство закордонних справ України, Міністерствo культури та інфoрмаційнoї пoлітики України, Український інститут національної пам’яті, Націoнальний музей Ревoлюції Гіднoсті, міжнародний благодійний фонд «ІЗОЛЯЦІЯ. Платформа культурних ініціатив».

Нагадаємо, бійці ЗСУ показали, як розписують писанки на Великдень 2024 під Бахмутом.

Фото: МКІП

Читати далі

Суспільство

У Швеції відбулася церемонія відкриття Євробачення-2024

Опубліковано

У шведському місті Мальме у неділю, 5 травня, відбулася церемонія відкриття пісенного конкурсу “Євробачення-2024”.

Про це повідомляє Суспільне.

Як зазначається, так званим Бірюзовим хідником пройшли всі цьогорічні учасники конкурсу, крім ізраїльської делегації, оскільки сьогодні вшановують пам’ять жертв Голокосту.

Представниці від України alyona alyona & Jerry Heil вийшли на бірюзовий хідник у вбранні з підвішеними ключами. Вони символізують втрачені домівки через війну в Україні — коли ключ є, а дому вже немає.

Читайте також: Google запускає додаткову програму грантів для українських стартапів на 10 мільйонів гривень

Артистки подарували ведучому український великодній кошик і показали традицію “битися” крашанками. Співачки також нагадали, що збиратимуть кошти на відбудову гімназії у Дніпропетровській області.

68-й пісенний конкурс “Євробачення” проходить у шведському місті Мальме. Перший і другий півфінали відбудуться 7 та 9 травня, грандфінал — 11 травня.

Україну на конкурсі представляє дует alyona alyona & Jerry Heil з піснею Teresa & Maria. Вони виступлять у першому півфіналі. Номер для співачок поставила українська режисерка, номінантка на “Ґреммі” за найкраще музичне відео Таню Муіньо.

Нагадаємо, картини, на яких зображені українські волонтери та лікарка з Маріуполя, покажуть у Парижі та Нью-Йорку.

Фото: Суспільне

Читати далі