Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

«Не можемо бути поза війною». Як український бізнес жертвує мільйони та допомагає українській армії

Опубліковано

Від маленьких крафтових сироварень – до відомих на всю країну підприємств. Український бізнес став на підтримку української армії й щоденно перераховує на допомогу наших захисників частину свого прибутку. ШоТам розповідає про щонайменше 12 бізнесів, які не змогли залишатися осторонь війни.

Понад 600 тисяч гривень від Dodo Socks

Популярний український бренд шкарпеток та білизни Dodo Socks організував благодійний аукціон на підтримку наших військових. Протягом вихідних 12-13 лютого за прилавками у фірмових магазинах бренду працювали Майкл Щур, Фоззі, Максим Щербина, Альберт Цукренко, Сашко Горонді, Богдан Логвиненко, Леонід Остальцев та інші відомі українці. І все заради однієї мети – продати якомога більше шкарпеток, а всі виручені кошти перерахувати фонду «Повернись живим».

Напередодні аукціони організатори повідомили, що планують зібрати 500 тисяч гривень. Чи вдалося? Так! Загальна сума перевищила перевищила очікування команди Dodo Socks та сягнула 617 тисяч гривень.

Покупці DoDo Socks

«На цю суму фонд придбає шість мобільних комплексів спостереження. Вони допоможуть сотням українських захисників спостерігати за противниками здалеку та уникати снайперських куль», – розповіли в команді бренду.

310 тисяч гривень щомісячно від Uklon

Український сервіс таксі Uklon, який допомагає фонду «Повернись живим» з 2014 року, збільшив суму свого щомісячного внеску до 310 тисяч гривень.

«Більшість років життя Uklon — це роки війни в Україні. І дотепер Україна залишається у стані війни, а волонтерський рух покриває безліч потреб військових. І ми, як український бізнес, залишаємось вірним партнером фонду «Повернись живим». Ми будуємо нашу компанію в Україні та для українців. Віримо, що найкраще, що ми можемо зробити сьогодні, — це не стояти осторонь серйозних викликів та гідно на них реагувати», – написали на сторінці компанії.

5 мільйонів від української ІТ-компанія Genesis

Одна з найбільших українських ІТ-компаній Genesis переказала на рахунок фонду «Повернись живим» 5 мільйонів гривень. Про це повідомив засновник Володимир Многолєтній. І це ще не все! У разі, якщо хтось із працівників компанії вирішить також пожертвувати кошти на допомогу армії, підприємці подвоять цю суму.

 “Зараз, як на мене, найкраще, що може зробити кожен керівник ІТ-бізнесу – це подумати, як за різних обставин залишатися в країні, інвестувати в неї та створювати нові робочі місця. Сильна економіка країни, довгостроково – це найбільш ефективна зброя”, – зазначив Многолєтній.

Зібрати 500 тисяч завдяки піці

Підтримати захисників вирішив й сервіс доставки піци LA П’ЄЦ. Протягом 24 лютого бізнес планує зібрати 500 тисяч гривень на потреби армії та передати їх фонду «Повернись живим». Механіка доволі проста: ви купуєте піцу, а весь прибуток компанія перераховує волонтерам. Ініціативу запровадили в усіх містах, де працює сервіс. Зокрема, у Львові, Івано-Франківську, Вінниці, Харкові, Чернівцях та Хмельницькому.

Ба більше, 24 лютого частина працівників LA П’ЄЦ працюватиме безкоштовно, жертвуючи свою заробітну плату нашій армії. Організатори акції подбали й про мешканців міст, де поки не працює їхній сервіс. Аби долучитися, достатньо придбати віртуальну піцу вартістю від 100 гривень. Усі отримані кошти також додадуть до загальної суми.

«LA П’ЄЦ — український бренд, і ми не можемо бути «поза політикою» та стояти осторонь факту, що на територію нашої країни можливе вторгнення агресора. Ми не можемо вплинути на ситуацію, але можемо зробити те, що залежить від нас: допомогти українській армії та зміцнити її», – каже команда сервісу.

Допомога від Takflix

Український онлайн-кінотеатр Takflix та творці стрічки «Зошит війни» вирішили передати 100% коштів із продажу фільму у фонд «Повернись живим». Раніше відсоток допомоги складав 10%.

Афіша фільму "Зошит війни"

«Паніка, нагнітання і психологічний шантаж — важлива частина гібридної війни та спроби дестабілізації України. Як це не парадоксально, сьогодні важливо не просто зберігати спокій, а й продовжувати жити звичним життям — наприклад, дивитись кіно. Ми продовжуємо працювати, просуваємо якісне українське кіно і від сьогодні передаємо всі кошти з продажу одного з найважливіших фільмів безпосередньо на армію», – розповіли ШоТам представники кінотеатру.

5% від кожного замовлення в «Чесному сирі»

«Чесний сир» – сімейна сироварня зі Львова, яка вирішила переказувати на рахунок фонду «Повернись живим» 5% з кожного замовлення. Таке рішення крафтярі називають «краплею в океані спротиву».

«Вже не вперше обставини змушують нас бути гнучкими і підлаштовуватись під ситуацію.Звісно, ми щодня слідкуємо за подіями в Україні та намагаємось зберігати спокій. І оскільки з наших переживань користі не буде, ми вирішили перераховувати 5% з кожного замовлення у фонд «Повернись живим». Так, ми лише невеличка крафтова сироварня, і суми тут не будуть вражаючі. Але ми всі є краплі в океані спротиву. Тому віримо, що разом переможемо», – пишуть виробники. 

100 гривень з кожного товару Ohra Home

Ohra Home – бренд постільної білизни, створений мамами дітей з інвалідністю. Це соціальний бізнес, який також не залишився осторонь. 22 лютого команда почала перераховувати 100 гривень з кожного комплекту постільної білизни на потреби наших захисників. 

«Безпілотники, амуніція, засоби захисту та наша безперестанна молитва – те, що потрібно нашим захисникам. Ми закликаємо бізнес та всіх небайдужих приєднуватись та створювати ініціативи на підтримку нашої армії. Наша армія не така гола і боса як в 2014, але й противник вже перетворився в «регулярні війська»», – каже команда бренду Ohra Home.

50 тисяч від бренду Slow.ly 

Бренд одягу та речей з «несподіваних матеріалів» Slow.ly запустив у продаж спеціальну колекцію аксесуарів, пошитих з військового одягу. Усі зароблені кошти команда бренду перерахує на допомогу нашим бійцям. Загалом організатори планують зібрати щонайменше 50 тисяч гривень.

Бізнес Slow.ly та продукція на підтримку ЗСУ

«Наша справа – це наш голос, і ми хочемо його використати. На початку нашого бренду ми реалізовували дуже багато ідей, з якими не завжди справлялися. Так ми створили ідеальну серію з трьох аксесуарів, які пошиті з матеріалів, врятованих з виробництва військового одягу. Ця серія вийшла в світ, але так і не реалізувала себе, тому ми тихенько спакували її в коробки і чекали зіркового часу. І цей час настав», – розповіли на сторінці бренду.

100 тисяч від PetHouse

Українська компанія PetHouse, яка вже 12 років займається реалізацією товарів для тварин, передала фонду «Повернись живим» 100 тисяч гривень. А ще наголосила: усі члени команди залишаються на своїх місцях.

«Pethouse долучається до підтримки наших захисників. Щойно відправили 100 000 гривень фонду «Повернись живим». Щодо нашої команди, то ніхто нікуди не тікає та не збирається. Робимо те, що вміємо найкраще: працюємо, годуємо домашніх звірят та допомагаємо притулкам. Слава Україні!», – зазначили в PetHouse.

10 гривень з кожної пачки кави у Veterano Brownie

Кав’ярня Veterano Brownie оголосила про запуск нової колаборації: на полицях закладу з’явиться зернова кава, а 10 гривень від вартості кожної пачки ветеранський бізнес перераховуватиме до фонду «Повернись живим».

Ветеранський бізнес долучився до підтримки армії

«У цих умовах бізнес Veterano Brownie продовжує свою роботу у звичайному режимі. За 3 роки нам вдалося побудувати доволі стійку систему, з відпрацьованими і налагодженими процесами. Завдяки вам, нашим гостям, і завдяки команді це місце встигло стати легендарним. І ми зробимо усе, щоб зберегти його саме таким», – написав засновник кав’ярні Роман Набожняк.

100 тисяч гривень від майстерні свічок

«Ми не вміємо воювати, але вміємо робити свічки», – з такими словами творча майстерня свічок «Просто Миколка» оголосила про збір 100 тисяч гривень на підтримку наших захисників та захисниць. Бренд планує продати 100 коробок з нової колекції, а зароблені кошти передати до фонду «Повернись живим».

«Ми вміємо робити свічки, а ще у нас є ви! З вашою підтримкою ми хочемо зібрати 100 тисяч гривень на допомогу армії», – написали на сторінці майстерні «Просто Миколка».

1000 гривень з кожної фотосесії

Київський фотограф Андрій Кузьмін оголосив, що з кожної фотосесії передаватиме на потреби нашої армії 1000 гривень. За словами митця, у важкі часи варто не панікувати, а робити те, що ми вміємо найкраще.

«Я фотограф. Це єдине, чим я займаюсь і вмію робити найкраще. Я фотографую людей у їхні найщасливіші життєві моменти, і навіть ті, коли дуже болить. Закарбовую увесь спектр людських емоцій, бо всі вони важливі і їх потрібно прожити. Я хочу своєю працею далі піднімати економіку нашої країни, а також робити більше: допомагати армії. Тому віднині з кожної фотосесії я передаватиму на потреби нашої армії 1000 гривень», – написав фотограф.

А ще до підтримки захисниць та захисників України долучається ШоТам. Усі донати, надіслані Добродіями ШоТам у лютому, ми перерахуємо у Фонд «Повернись живим». 

Закликаємо й вас відкинути сумніви й паніку і довіритися тим, хто склав присягу обороняти народ України. Щоразу при появі тривожних думок пересилайте 10 гривень на потреби ЗСУ. Тільки разом, тільки спокійно, тільки ставши пліч-о-пліч ми переможемо агресора.

Суспільство

Василь Стус – заборонений та закатований, але не зламаний

Опубліковано

Близько 135 міст, сіл і селищ в Україні мають вулиці, названі на честь поета Василя Стуса. Близько 135 міст, сіл і селищ в Україні мають вулиці, названі на честь поета Василя Стуса. Шотам разом із проєктом «Стріткод» розповідає, чиї імена носять наші вулиці.

Біографія Василя Стуса

Дитинство та раннє життя

Радянська влада ламала його життя, кидала за ґрати, знищувала вірші, а він продовжував писати. Василь Стус народився 6 січня 1938 року у селі Рахнівка на Вінничині. Згодом його батьки переїхали до Сталіно – нині Донецька – працювати на хімічному заводі.

У 1954 Василь вступив до Сталінського педагогічного інституту на спеціальність «Українська мова і література». Після працював вчителем та попри русифікацію прищеплював дітям любов до української мови. У цей же час написав та видав перші вірші. Перекладав Ґете, Рільке, адже досконало знав німецьку мову.

Переїзд в Київ

У 1963 році переїхав до Києва і став аспірантом Інституту літератури. Доєднався до руху шістдесятників та написав першу збірку «Круговерть», але вона так і не пішла у друк…

У 60-х роках посилилися репресії та арешти української інтелегенції. Василь доєднався до протесту. На премʼєрі фільму «Тіні забутих предків» Стус піднявся та попросив встати всіх, хто проти арештів.

Арешти та заслання

За це його виключили з аспірантури, вигнали з гуртожитку, а про друк творів можна було забути. Підтримкою для поета стала кохана – Валентина.

1965 року Стус одружився, у них народився син Дмитро. Щоб прогодувати родину, працював на шахті, залізниці, у метро. Та писав вірші. Його другу збірку «Зимові дерева» видали підпільно. А в 1970 році ця книжка віршів потрапила до Бельгії та згодом була видана в Лондоні.

Стус відкрито критикував радянську владу, обурювався русифікації Донбасу та захищав дисидентів. Останнею краплею стала участь поета у різдвяному колядуванні, гроші з якого мали піти на допомогу політвʼязням. 1972 року Василя заарештовали за «антирадянську агітацію» та вилучили все, що було написано за 15 років. Зокрема, записи, на яких Стус читає свої вірші. Але, на щастя, у його друзів збереглися копії.

Читати також: В Україні анонсували безоплатні курси англійської мови для ВПО

Ізолятор

В ізоляторі Стус написав вірші, – які стали основою для однієї з його найсильніших книг – «Палімпсести». Стусу дали 5 років увʼязнення та 3 роки таборів. Покарання відбував у Мордовії та Магадані. Писав вірші і там, але їх вилучали та знищували.

Лише деякі вдавалося передати через дружину. Двічі писав заяву про відмову від радянського громадянства, адже не хотів «бути рабом». У 1979 році Василь повернувся до Києва. Він був ще більше налаштований проти радянської системи. Приєднався до Української Гельсінської групи, яка розповідала світові про порушення прав людини в Україні. І цим підписав собі вирок – через 8 місяців його знову заарештували .

Судовий процес

Адвокатом на суді був Віктор Медведчук, який ніяк не захистив поета, а пізніше отримав обвинувачення у зраді України. Стусу дали найважче покарання – 10 років увʼязнення та 5 років заслання. Перебував у колонії у Пермському краї. Кілька разів оголошував голодування на знак протесту проти жорстокого поводження з політвʼязнями. Його збірку «Птах душі» знищили табірні наглядачі. Проте дещо вдалося винести на волю. Завдяки сусіду по камері – литовському політв язню Балісу Гаяускасу. У 1983 році під час побачення Балісу з дружиною він передав їй тексти.

Врятовані тексти та смерть

Це нотатки про життя та людей, які були зі Стусом в таборах. Їх видали під назвою «3 таборового зошита». Коли тексти опублікували за кордоном, Стуса намагалися висунути на Нобелівську премію. За це совєти кинули Стуса у камеру-одиночку на цілий рік. У 1985 році український поет помер у радянському карцері, офіційна версія – зупинка серця

Але є припущення, що Стус загинув від удару нарами, який підлаштували наглядачі. Стуса поховали таємно, без присутності рідних, на табірному цвинтарі у Пермській області. У 1989 році завдяки зусиллям сина та друзів його забрали та перепоховали на Байковому кладовищі у Києві.

Перша в Україні збірка поезій Стуса вийшла в 1990 році під назвою «Дорога болю». Саме за неї Стус отримав Державну премію ім. Т. Шевченка посмертно, а в 2005 році – звання Героя України. У 2019 році з нагоди 80-річчя вийшов фільм «Заборонений» про життя і загадкову смерть Василя Стуса. Світ побачила книга «Справа Василя Стуса» – з архівними документами, теторична свідченнями очевидців, листами з тюрми.

Нащаддя поета

Син Василя – Дмитро став письменником та написав декілька книжок про батька. У 2024 році було започатковано Стус-Фест – міжнародний фестиваль, присвячений творчості Василя Стуса. В Україні є щонайменше 135 вулиць, названих на честь Стуса.

Нагадаємо, що виробники дронів можуть отримати гранти на 80% від вартості проєкту.

Також ми повідомляли, що в Києві покажуть фотовиставку про знищену росією українську культурну спадщину.

Читати далі

Суспільство

Як військовому отримати відпустку закордоном

Опубліковано

Українські військовослужбовці під час воєнного стану та загальної мобілізації можуть отримати можливість відпочити за кордоном. Процедура здійснення цього права включає збір необхідних документів та подання рапорту до командира частини.

Оформлення рапорту

Для отримання дозволу на виїзд за кордон на заслужений відпочинок військовослужбовцю необхідно скласти рапорт з наступними вказівками:

  1. Зазначити країну, куди вирушає військовий для відпочинку.
  2. Вказати адресу місця проживання в цій країні.

Рапорт подається у двох примірниках:

  • один для військової частини;
  • другий для військового, щоб командир частини поставив відмітку про прийняття рапорту.

Необхідно звернути увагу на час подачі рапорту: він має бути поданий до штабу військової частини для розгляду командиром не пізніше, ніж за 15 днів до початку відпустки. Рішення про надання відпустки лежить у компетенції командира військової частини. Командир може дозволити виїзд за кордон у період відпустки або відмовити. Рішення командира оформляється у вигляді наказу, який надає військовослужбовцю право виїзду за межі країни. Для цих цілей можна також використати відпускний квиток, де вказаний термін відпустки та дозволена можливість перетину державного кордону України.

Читати також: Послуга ОСББ в Київ Цифровому стала переможницею міжнародної технологічної премії

Документи

Перед тим як розпочати відпустку, важливо отримати витяг з наказу про відпустку, в якому буде зазначено дозвіл на перетин державного кордону України. Після отримання цього документа необхідно зареєструватися в ВСП (військовій службі правопорядку), і тільки після цього можна планувати виїзд.

Також для подорожі за кордон військовослужбовець повинен мати наступні документи:

  • військово-обліковий документ, посвідчення офіцера або посвідчення військовослужбовця;
  • відпускний квиток із зазначенням “відпустка за кордоном” (якщо такої відмітки у квитку немає, необхідно мати витяг із наказу із зазначенням виїзду за кордон);
  • чинний закордонний паспорт.

Також ми повідомляли, що в Києві покажуть фотовиставку про знищену росією українську культурну спадщину.

Нагадаємо, що в Україні покращився політичний та безпековий показники в Індексі свободи слова: дослідження.

Фото: ЗСУ

Читати далі

Суспільство

В Україні анонсували безоплатні курси англійської мови для ВПО

Опубліковано

У восьми містах України мережа освітньо-культурних просторів “Гончаренко центр” разом з Державною службою зайнятості запускає безкоштовні курси англійської мови для вимушених переселенців.

Про це повідомляє Гончаренко центр.

Про курс: де та як

У Тернополі, Дніпрі, Івано-Франківську, Рівному, Києві, Миргороді, Кропивницькому та Одесі в рамках пілотної частини проєкту відбудуться навчальні курси. Ці курси розроблені спеціально для вимушених переселенців, які мають мінімальні знання англійської мови або не володіють нею взагалі.

Читати також: Google зробив ШІ-застосунок Geminі доступним для України

Головна мета проєкту – підвищити конкурентоспроможність цієї категорії на ринку праці. Пізніше планується запустити курси в усіх регіонах, де діє мережа “Гончаренко центрів”, а також в онлайн-форматі.

Щоб приєднатися до курсу, потрібно заповнити форму за посиланням й обрати місто.

Нагадаємо, що в Київ Цифровому запустили опитування щодо перейменування вулиць.

Фото: Стрійська міська рада

Читати далі