Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

9 порад від психологині, як впоратися з тривогою

Опубліковано

Стрес тепер є частим супутником життя українця. Кожен по-своєму вчиться справлятися з ним. ШоТам зібрали кілька порад від психологині Марини Сергієнко, що допоможуть легше прожити стресову ситуацію.

1. Усвідомити себе та реальність навкруги

Перше, що важливо зробити, якщо відчуваєте тривогу — зупинитися. Психологиня каже, що може допомогти техніка 5-4-3-2-1. Треба назвати:

  • п’ять речей, які можна побачити;
  • чотири речі, до яких можна доторкнутися; 
  • три речі, які можна почути;
  • дві речі, які можна відчути на запах;
  • одну річ, яку можна скуштувати.


«Також допоможе дихання. Усвідомлені 3-5 вдихів і видихів. Дихання по квадрату декого заспокоює, але мене, наприклад, навпаки дратує, тому тут варто тільки пробувати», — розповідає Марина.

2. Відчути своє тіло

Тут є кілька вправ, які допоможуть. Наприклад:

  • поплескування себе по тілу. Протрушування — треба трусити всім тілом.

«Це допомагає тілу ожити, відчути себе та повернути чутливість до кожної клітинки», — каже Марина Сергієнко. 

  • техніка метелика: схрестити руки на грудях так, щоб ліва долоня торкалася правого плеча, і навпаки. Пальці стають, наче крила метелика — ними треба постукувати себе;
  • вправа «Сіднички» — треба сісти так, щоб ноги торкалися підлоги:

«Концентруєтеся на тому, що відчуваєте: де ви перебуваєте, на чому ви сидите, чи відчуваєте сіднички та ноги на підлозі. Ця вправа додає опорності та заземленості», — ділиться психологиня.

3. Фізична активність

Якщо маєте забагато адреналіну, скинути його можна за допомогою фізичної активності. Марина Сергієнко каже, що це можуть бути танці, швидка ходьба, фізичні вправи чи навіть усвідомлене постукування ногою в підлогу (підтупцьовування):

«Так ми активуємо завершення стрес-реакції через “біжи”, і наш мозок розуміє, що ми втекли, все ок, можна видихати».

4. Задіяти голос

Говорити, співати, шипіти, гарчати, робити «омммм» — подібні техніки дозволяють вивільнити стрес:

«Для вас може спрацювати “бейбі, ван мо тайм” на повну гучність чи один з ритуальних співів Маорі. Експериментуйте, шукайте свій звук:)».

5. Гумор

Гумор — це потужна захисна реакція, і ми можемо до неї вдатися, якщо треба швидко заспокоїтися, як розповідає Марина Сергієнко. Це не значить, що стрес розвіється від одного жарту:

«Але висміяти “кляту русню” абощо — завжди ок. Власне, українці це постійно роблять».

6. Окситоцин

Обіймати дітей, котів, коханих і всіх, до кого дотягуєтеся.

«Усе це виробляє гормон любові окситоцин, який є антагоністом адреналіну», — розповідає психологиня.

А у 2021 році лондонські вчені довели, що довші обійми — від 5 до 10 секунд — краще впливають на людей ніж ті, що тривали секунду. Тож обіймайтеся довше!

7. Знайти заняття до душі

Малюйте, пишіть вірші, складайте мозаїки, плетіть макраме — підійде різна активність, яка справді подобається. 

«Це дозволить вам виразити й прожити емоції. Ви можете створити щось прекрасне та звільнити тіло від стресу», — каже психологиня.

8. Базові потреби

Марина радить більше уваги звертати на базові потреби: добре спати, смачно їсти й пам’ятати про правило «кисневої маски»: спочатку дбаємо про себе, а вже потім про тих, хто поруч. 

9. Психотерапія

Психотерапія — це те, що може дати довготривалий ефект. Марина Сергієнко пояснює, чому це допоможе: 

  • безоціночне активне слухання;
  • безпечний простір, де можна вихлюпнути всі емоції без цензури;
  • ті самі техніки та вправи, тільки під керівництвом психолога.

Дуже важливо дбати про себе, тому щойно відчуваєте, що вам гіршає — просіть про допомогу. Не тягніть до критичного стану. Фахові заняття з психологом чи психотерапевтом допомагають відчути себе краще надовше, знайти опори й надалі могти підтримувати себе більш стабільно.

Суспільство

У застосунку Резерв+ з’явилися нові функції

Опубліковано

Мобільний застосунок “Резерв+” незабаром отримає низку нових функцій, які суттєво спростять взаємодію військовозобов’язаних з військовими структурами.

Про це повідомила заступниця міністра оборони Катерина Черногоренко в інтерв’ю NV.

“Ми вже розробили функціонал, який дозволяє дистанційно виправити дані, не здійснюючи візиту до ТЦК та СП… Це людський фактор, коли оператор ТЦК та СП може помилитися, але завдяки тому, що людина бачить по собі статус в Резерв+, ми можемо ці помилки швидко виправляти без фізичного візиту до ТЦК та СП — завдяки взаємодії різних реєстрів”, – розповіла вона.

Надалі, за словами Черногоренко, планується запровадити онлайн-рекрутинг, “щоб людина могла подавати своє резюме через додаток до тієї військової частини, яка безпосередньо її цікавить, працювати з тим командиром, з яким вона відчуває себе максимально впевненою та ефективною”.

Читайте також: ООН продовжила виплати українським пенсіонерам до кінця року: хто отримає допомогу

Крім цього, в Резерв+ хочуть зробити навчання для військовозобов’язаних.

“Хочемо тут додати всю необхідну інформацію, яка стане в нагоді людині, аби підготуватися до служби в лавах наших військ. Там будуть відеоуроки, тести, потім сертифікати”, – розповіла Черногоренко.

Також планується ввести можливість отримати електронне направлення на проходження ВЛК.

“Людина, яка завантажила собі Резерв+, може за своїм бажанням у застосунку згенерувати це електронне направлення. Воно згенерується автоматично, і військово-лікарську комісію можна буде спокійно пройти без додаткового візиту до ТЦК”, – розповіла вона.

Представниця Міноборони зазначила, що про конкретні дати запровадження електронного направлення буде повідомлено після аналізу та проведення консультацій з МОЗ та Генштабом.

Нагадаємо, «Укрзалізниця» змінила три маршрути до Польщі через ремонт станції.

Фото: Резерв+

Читати далі

Суспільство

Які страви полюбляли козаки та гетьмани: ловіть рецепти 5 давніх страв

Опубліковано

Наші хоробрі пращури, що наводили страх на ворогів, харчувались ситно й невибагливо, втім, від того не менш смачно.

Які страви полюбляли гетьмани і козаки та як їх готувати, з’ясовував ШоТам!

Галушки

Галушки - легкі у виконанні та надзвичайно поживні!

Галушки – традиційна страва української кухні, яка складається з вареного тіста у вигляді квадратиків або кульок, схожих на кльоцки. Від вареників вони відрізняються відсутністю начинки. Галушки можуть бути як окремою стравою, так і додатком до супу. Це одна з головних страв українців, яка разом з борщем символізує українську національну кухню. Їх часто готували на вечерю майже щодня.

Інгредієнти

  • Яйця – 1 штука.
  • Борошно – 375 г.
  • Кефір – 200 г.
  • Сода – ½ чайної ложки.
  • Сіль – дрібка.

Спосіб приготування

У глибоку миску налийте кефір і додайте соду. Дайте суміші постояти 5-7 хвилин для реакції. Додайте до кефіру яйце і ретельно перемішайте вінчиком. Починайте поступово додавати борошно до рідких інгредієнтів, спочатку вимішуючи лопаткою, а потім руками. Тісто має бути м’яким і не липким; якщо потрібно, додайте ще трохи борошна. Сформуйте з тіста кулю і дайте йому відпочити 20 хвилин.

Для того, щоб галушки були однаковими за розміром, розділіть тісто на 5-6 частин і сформуйте з кожної “ковбаску”. Наріжте ковбаски на шматочки товщиною 1-1,5 см. Варіть галушки в окропі 3-4 хвилини, стежачи за тим, щоб тісто зварилося, але не розм’якло. Галушки мають тримати форму. До готових галушок додайте вершкове масло, сіль або цукор на смак.

Козацький капусняк 

Козаки дуже цінували силу, що її дає пшоно, адже в капуснякові воно також є!

Капусняк — традиційна українська перша страва, яку козаки готували не щодня, а здебільшого на свята чи особливі випадки. Основним інгредієнтом капусняка є свіжа білокачанна капуста, яку натирають на дрібній тертушці. Ця страва має приємний кисло-солодкий смак.

Інгредієнти

  • Свинина – 300 г.
  • Квашена капуста – 250 г.
  • Картопля – 4 штуки.
  • Морква – 1 штука.
  • Часник – 2 зубчики.
  • Цибуля ріпчаста – 2 штуки.
  • Пшоно – ½ склянки.
  • Томатна паста 2 столові ложки.
  • Сметана – 100 г.
  • Рослинна олія для смаження.
  • Лавровий лист – 3 штуки.
  • Сіль, перець – до смаку.
  • Кріп, петрушка – до смаку.

Спосіб приготування

М’ясо нарізаємо великими шматками і кладемо в каструлю з холодною водою. Доводимо до кипіння, знімаємо піну і варимо на повільному вогні протягом 40 хвилин.

Пшоно ретельно промиваємо і додаємо до бульйону. Варимо ще 10 хвилин. Овочі чистимо і миємо. Картоплю нарізаємо на невеликі кубики та кладемо в каструлю разом з пшоном. Варимо до готовності картоплі.

Квашену капусту віджимаємо від розсолу і дрібно шинкуємо. Додаємо в бульйон разом з лавровим листом. Солимо, перчимо і варимо на слабкому вогні ще 15 хвилин. Моркву натираємо на тертці, цибулю нарізаємо дрібними шматочками, часник подрібнюємо. Овочі обсмажуємо на розігрітій сковороді з олією.

Додаємо томатну пасту і трохи води. Тушкуємо овочі п’ять хвилин і додаємо до каструлі. Перемішуємо. Посипаємо суп дрібно нарізаною зеленню і доводимо до кипіння. Знімаємо з вогню, даємо страві настоятися 20–30 хвилин. Розливаємо теплий суп по тарілках і додаємо сметану.

Шулик

Шулик - це традиційна страва української кухні до Маковія чи Спасу. 

Шулик – це пшеничні коржі, нарізані на дрібні шматочки, які заливають розведеним медом і змішують з розтертим у макітрі маком.

Інгредієнти

  • Яйце – штука.
  • Борошно – жменя.
  • Мак – 4-5 столових ложок. 
  • Цукор – 2-3 столові ложки.
  • Вода.
  • Мед.

Спосіб приготування

Для приготування шулика потрібно добре збити ціле яйце та замісити тісто з борошном, додаючи воду та перемитий мак. Розкатані тонкі коржі підпікають у духовці. Паралельно в макітрі розтирають мак, додаючи цукор і воду, поки не з’явиться “молоко”. Потім холодну воду змішують з медом і цукром до смаку. Дрібно ламають підпечені коржі та перемішують їх з розтертим маком. Пісне тісто для коржів замішують лише на воді.

Читайте також: 10 локацій з лавандою під Києвом, де можна прогулятися та зробити ефектні фото

Куліш

Куліш це каша, але його можна розварити на суп. Смачного!

Куліш (від угор. köles – просо) – одна з найвідоміших українських страв, що готується з пшоняних круп. Ця страва надзвичайно проста у приготуванні. Козаки варили куліш під час військових походів щодня. Промите пшоно засипали в казан з киплячою водою, додавали кілька картоплин, сіль, коріння, і за можливості зелень для смаку. Готовий куліш заправляли салом із цибулею та часником.

Інгредієнти

  • М’ясний бульйон – 2 л.
  • Пшоно – 200 г.
  • Груднинка свиняча (копчена) – 150 г.
  • Картопля – 3 штуки.
  • Морква – 1 штука. 
  • Цибуля – 1 штука. 
  • Кріп – (4 гілочки) – 20 г.
  • Лавровий лист – 2 штуки. 
  • Вершкове масло – 1 столова ложка. 
  • Перець чорний мелений – до смаку. 
  • Сіль – до смаку. 

Спосіб приготування

У каструлі на середньому вогні закип’ятіть м’ясний бульйон або воду.

Промийте пшоно до прозорої води. Наріжте картоплю середніми кубиками. Копчену груднинку наріжте тонкими смужками. Можна використовувати сало – тоді куліш буде жирніший. Моркву натріть на великій тертці, а цибулю наріжте дрібними кубиками.

Дрібно порубайте кріп. За бажанням можна додати іншу зелень, наприклад, петрушку, кінзу, зелену цибулю або суміш різних трав.

У киплячий бульйон додайте картоплю. Доведіть до кипіння і варіть приблизно 5-7 хвилин. Потім всипте промите пшоно. Варіть на слабкому вогні ще 5-7 хвилин, поки пшоно не розвариться і не втратить форму.

На сковороді на середньому вогні розтопіть вершкове масло. Додайте цибулю і обсмажте до прозорості. Додайте моркву та груднинку, смажте, помішуючи, ще 5 хвилин. Якщо використовуєте сало, спочатку обсмажте його до зажаристих шкварок, а потім додайте моркву та цибулю.

Перекладіть засмажку в каструлю. Додайте лаврове листя, посоліть і поперчіть до смаку. Варіть ще 5-7 хвилин до готовності пшона і картоплі. Наприкінці додайте подрібнений кріп.

Вергуни

Козацькі страви

Вергуни — просте, але дуже смачне печиво. Готували його зазвичай дівчата і частували хлопців на вечорницях, або ж на свята.

Інгредієнти

  • 1 склянка сироватки;
  • 1 ч. л. цукру або меду;
  • 450 г борошна;
  • 400 мл олії.

Спосіб приготування

Замішуємо круте тісто із борошна, сироватки і цукру. Розкачуємо тоненький корж і розрізаємо на прямокутники або ромби. В середині кожного прямокутника робимо розріз. Через цей надріз протягуємо один кінець ромба. Вергуни смажимо у великій кількості олії до золотистого кольору.

Потапці

Козацькі страви

Українські перекази говорять, що потапці були дуже популярною стравою на Запорізькій Січі.

Інгредієнти

  • 1 кг житнього хліба;
  • 200 г сала;
  • 1 головка часнику.

Спосіб приготування

Нарізаємо хліб тоненькими скибками і натираємо скоринку часником. Розтоплюємо сало на сковороді і обсмажуємо хліб з обох сторін до золотистого кольору. До столу подаємо зі шматочками сала.

Нагадаємо, Укрпошта анонсувала нові марки, присвячені захисту екології.

    Читати далі

    Суспільство

    Книжку Вікторії Амеліної випустять в американському видавництві

    Опубліковано

    Книжку Вікторії Амеліної «Щоденник війни і правосуддя: Дивлячись на жінок, що дивляться на війну» випустять в американському видавництві Macmillan Publishers St. Martin’s Press.

    Про це  йдеться на сайті видавництва.

    Книжка має вийти друком на початку 2025 року. Вона містить історії про українських жінок, які борються з російськими окупантами.

    «Серед цих героїнь Євгенія, відома юристка, яка стала військовою, Олександра, котра задокументувала десятки тисяч воєнних злочинів, і Юлія – бібліотекарка, яка допомогла розкрити викрадення і вбивство автора дитячої книги», – йдеться в анотації.

    Читайте також: Скіфське золото: у Києві покажуть справжні «скарби Криму»

    Структура книжки змінювалась безліч разів, каже директорка Українського ПЕН Тетяна Терен. Зрештою Вікторія Амеліна прийшла до документального письма, в якому поєднала записи зі щоденника, репортажні історії, розслідування, звіти польових місій, інтерв’ю, есеї, історичні екскурсії та вірші.

    Від початку було визначено, що книжка мала бути англійською, «щоб засвідчити для світу злочини та геноцид Росії проти українців», стверджує Тетяна Терен.

    Нагадаємо, в Україні стартувала навчальна програма для операторів будівельної техніки.

    Читати далі

     РЕКЛАМА:

    Шопочитати

    Суспільство3 дні тому

    Табір, як у дитинстві, але для дорослих. Як працює перший в Україні кемпінг на деревах

    Ви колись пробували спати в повітрі, коли поряд ліс, гори та зоряне небо вночі? А...

    Суспільство1 тиждень тому

    Вклали в бізнес по 2 тисячі гривень. Як друзі заснували власну СММ-агенцію у 20 років

    Друг-однодумець, жага до авантюризму та добре бойківське вино — так чотири роки тому почалася історія...

    Суспільство2 тижні тому

    Щоденні обійми, заробіток і козяче щастя: як невістка зі свекрухою вдвох розвивають маленьку ферму на Черкащині

    «У нас є сир, налітайте», — з цього повідомлення в соцмережах минулого року почалася історія...

    Суспільство2 тижні тому

    Той, хто створив дизайн ЗСУ. Тарас Іщик про творчу карʼєру в армії

    Сотні чоловіків ішли добровольцями, не знаючи, яку роботу будуть виконувати в ЗСУ. Сотні бояться потрапити...

    РЕКЛАМА: