Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

5 головних питань про реформу ДАБІ

Опубліковано

Державну архітектурно-будівельну інспекцію пропонують реформувати. Чому це необхідно?

У березні цього року президент Володимир Зеленський заявив про майбутню ліквідацію Державної архітектурно-будівельної інспекції (ДАБІ). «Ми ліквідуємо монополію в сфері містобудування. Скажу три слова, яких чекав весь чесний будівельний бізнес України: ми ліквідуємо ДАБІ », – заявив Володимир Зеленський. Відомство впливає на роботу не тільки великих будівельних компаній, але і підприємців. Змінити цільове призначення житла на першому поверсі з житлового фонду в нежитловий і, наприклад, відкрити в цьому приміщенні магазин без дозволу ДАБІ неможливо.

Чому реформа необхідна і як вона буде виглядати – розбирався Shotam

Чим займається Державна архітектурно-будівельна інспекція?

Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю займається контролем за будівництвом (видачею дозволів на початок будівельних робіт та введення об’єктів в експлуатацію), а також видає будівельні ліцензії. Інспекція може проводити перевірки і зупиняти роботи на об’єктах, накладати штрафи за незаконне будівництво. Іншими словами, з ДАБІ співпрацюють не тільки будівельні компанії, але і всі, хто задумав перебудову свого приміщення. Також отримувати дозвіл комісії треба в тому випадку, якщо підприємець вирішив побудувати або відремонтувати дорогу до свого невеликого готелю або магазину. Саме комісія повинна прийняти об’єкт в експлуатацію.

«Хочу розповісти про типову ситуацію. На одному з недавніх засідань дозвільної комісії розглядали питання введення в експлуатацію дороги після капремонту. Ми зараз ввели практику фотофіксації перед введенням в експлуатацію, щоб бачити, що саме ми погоджуємо, і в якому стані знаходиться об’єкт. Так ось, дорога відремонтована неякісно, ​​що видно навіть неозброєним поглядом. Дорога тільки вводиться в експлуатацію, а на фотографіях помітні великі тріщини і місця примикання до колишнього дорожньому покриття неякісно і нерівно зроблені. Має місце порушення нахилів дороги, неправильне розташування водовідводів. Такого ми допускати не будемо », – розповіла в інтерв’ю Уніан в.о. глави ДАБІ Олена Костенко.

Чому інспекцію необхідно реформувати?

Експерти називають ДАБІ найбільш корумпованим органом в будівельній галузі. Екс-керівник напряму «Будівництво» Офісу ефективного регулювання (BRDO) Олена Шуляк оцінювала корупційну складову відомства в 10 млрд грн на рік. Сума хабарів, на її думку, може доходити до 30% вартості будівництва. Її можна порівняти з витратами на комунікації, які забудовникам доводиться прокладати за свій рахунок.

Оформити документи чесно і прозоро довгі роки було неможливо. Багато іноземних компаній, які не платять хабарі, могли десятки разів подавати документи на узгодження. Причини для відмови нерідко були формальними. Наприклад, ім’я та по-батькові архітектора проекту потрібно вказувати повністю, а не скорочено, розділові знаки не в тому місці або граматична помилка в описі проекту – все це привід для відмови у видачі дозволу. Стукатися до дверей чиновників доводилося роками.

Що пропонує Кабінет Міністрів?

Кабінет Міністрів першим запропонував свій варіант реформи ДАБІ. Замість одного органу планується створити три. Перший – Державна сервісна служба містобудування, яка виконує реєстраційні функції в галузі будівництва. Другий – Державне агентство техрегулювання, яке займеться реформою технічного регулювання в Україні, тобто оновленням Державних будівельних норм, єврокодів. Третій орган – Державна інспекція містобудування, яка буде виконувати функцію нагляду і контролю в будівництві.

«До внесення змін до законів дозвільна система залишиться формально, але видача дозволів буде відбуватися по чек-листу. При цьому дозвіл перед початком будівництва – це, звичайно, дурниця. Про це говорять всі учасники будівельного ринку. Цей дозвіл має бути скасовано. Ми до цього рухаємося », – розповів прем’єр-міністр Денис Шмигаль. І додав, що держава буде контролювати введення об’єкта в експлуатацію, його відповідність стандартам, параметрам державних будівельних норм і всім вимогам законодавства. Також уряд планує розробити новий реєстр будівельної діяльності.

Що запропонував Офіс реформ при Кабінеті Міністрів?

Офіс реформ запропонував інший варіант. Одна з пропозицій – відмовитися від Детальних планів територій (ДПТ). Тобто від документу, який розробляють забудовники і який дозволяє змінювати цільове призначення землі. Наприклад, ділянку можна використовувати для ведення сільського господарства, а після затвердження ДПТ на ній можна побудувати невеликий ресторан. Всі нюанси будівництва будуть прописані в Містобудівному кадастрі.

Експерти запропонували відмовитися від контролю за будівництвом котеджів, невеликих магазинів і заправок. Потрібно буде лише проінформувати про початок будівельних робіт та про їх завершення. Контролювати процес будівництва великих будівель повинні будуть приватні експерти, які отримають ліцензію і застрахують свою діяльність. Але після добудови будинку і введення його в експлуатацію правильність висновків експерти перевірить стороння акредитована компанія, яка не брала участі в проекті. Тобто кожен будинок перевірятимуть мінімум двічі.

Ще одна важлива зміна – право власності на квартири будуть реєструвати відразу після покупки житла, навіть якщо будівництво ще не завершено. Зараз отримати документи при покупці квартир в новобудовах можна тільки після введення будинку в експлуатацію. Цей крок дозволить захистити інвесторів житла, а також не дозволить порушувати проект. Якщо в ньому вказано, наприклад, що в будинку 6 поверхів, то побудувати 16-поверхівку не вийде. Продати квартири і внести їх до реєстру вище 6 поверху не дозволить система.

Як можна оформити дозвільні документи?

Ніяких змін поки немає – законодавці ще обговорюють заплановану реформу. Але отримати дозвіл на введення будинку в експлуатацію стало набагато складніше, визнає президент Конфедерації будівельників України Лев Парцхаладзе. Причому, перші кроки з реформування будівельної галузі можуть бути зроблені вже в цьому році. У парламенті вже зареєстрований законопроект про реєстрацію квартир у споруджуваних будинках і його планується прийняти до кінця 2020 року. Яка саме з анонсованих реформ буде реалізована – покаже час.

Суспільство

Меценати з Франції профінансували відновлення лікарні в Чернігові через UNITED24 (ВІДЕО)

Опубліковано

Чернігівська районна лікарня постраждала під час повномасштабного вторгнення від російських обстрілів. Французький фонд Mécénat Servier підтримав відбудову закладу, а в лютому 2025 року представник організації Філіп Мале відвідав лікарню в Чернігові.

Про це повідомили в UNITED24.

Фонд Mécénat Servier профінансував відновлення лікарні у 2023 році через платформу UNITED24. Зараз у закладі зробили новий третій поверх, замінили дах та всі вікна. Аби побачити результати першого етапу робіт, лікарню відвідав представник фонду Філіп Мале.

Скоро всі працівники закладу зможуть повернутися до своєї роботи у комфортних умовах, а пацієнти вчасно отримуватимуть допомогу.

Читайте також: Латвійський альпініст дістався до Південного полюса на підтримку України (ФОТО)

Чернігівська районна лікарня протягом 67 років приймала дітей і дорослих. Під час повномасштабного вторгнення частина будівлі сильно постраждала від російських обстрілів: зруйнований дах, вибиті всі вікна, пошкоджені двері та перекриття. У 2023 році французький фонд Mécénat Servier підтримав відбудову лікарні, переказавши кошти через UNITED24. У лютому 2025 року Філіп Мале, представник фонду, відвідав заклад та побачив результати першого етапу відбудови. Невдовзі всі медики зможуть повернутись до роботи в комфортних умовах, а пацієнти вчасно отримуватимуть допомогу. Дякуємо Mécénat Servier за підтримку! ____________________________ Chernihiv Hospital had been receiving patients for 67 years. During the full-scale war, part of the building was heavily damaged by russian shelling: the roof was destroyed, all windows were smashed, alongside the doors and ceilings. In 2023, the French fund Mécénat Servier supported the reconstruction of the hospital by transferring funds via UNITED24. In February 2025, Philippe Malet, representative of Mécénat Servier charity fund, visited the hospital and saw the results of the first stage of reconstruction. Soon, all medical staff will be able to return to work in comfortable conditions, and patients will receive timely assistance. Thank you, Mécénat Servier, for supporting Ukrainian medics!

Опубліковано United24 Четвер, 3 квітня 2025 р.

Про фонд UNITED24

UNITED24 — це офіційна фандрейзингова платформа України. За весь час діяльності через платформу зібрали понад 1,4 мільярда доларів. Завдяки цьому проєкту можна задонатити за п’ятьма напрямками:

  • «Оборона»;
  • «Гуманітарне розмінування»;
  • «Медична допомога»;
  • «Відбудова України»;
  • «Освіта та наука».

Нагадаємо, що lонори UNITED24 профінансували відбудову медзакладу, знищеного авіабомбою (ВІДЕО).

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка UNITED24

Читати далі

Суспільство

«Укрзалізниця» запустила офіційні канали для пасажирів приміського сполучення

Опубліковано

«Укрзалізниця» створила офіційні канали в соцмережах для інформування пасажирів приміського сполучення. Компанія публікуватиме актуальні новини щодо графіка руху, нових рейсів, модернізацію електричок тощо.

Про це повідомили в УЗ.

Компанія створила канали у Telegram, Viber та WhatsApp. У них розповідатимуть про:

  • затримки поїздів;
  • призначення нових поїздів.
  • модернізацію рухомого складу;
  • тимчасове скасування поїздів та призначення альтернатив;
  • інші важливі новини приміського сполучення.

В УЗ додали, що вони також публікуватимуть корисні поради пасажирам.

Аби знайти новини свого регіону, необхідно перейти за хештегом або позначкою із назвою локації наприкінці кожної публікації.

Нагадаємо, що «Укрзалізниця» відновлює втрачені квитки у застосунку: як їх повернути.

Фото обкладинки: RailGallery

Читати далі

Суспільство

У Криму відбулася масштабна акція «Жовтої стрічки» (ФОТО)

Опубліковано

Активісти руху спротиву «Жовта стрічка» розмістили на вулицях Ялти, Євпаторії, Севастополя та Сімферополя понад 200 проукраїнських символів.

Про це повідомили в «Жовтій стрічці».

У містах Криму активісти розмістили стікери та жовті стрічки. У Сімферополі учасники руху намалювали невелике графіті з буквою «Ї». У русі написали:

«Бо окупація — це тимчасово, а Крим — це Україна».

Читайте також: UNITED24 зібрали $23 000 завдяки розіграшу прапора з підписами захисниць Маріуполя

Нагадаємо, що до початку другого місяця весни активісти «Жовтої стрічки» провели нову акцію у Криму (ФОТО).

Фото: телеграм-канал руху

Читати далі

Шопочитати

Економіка і бізнес1 день тому

Їй казали: «Ти не зможеш». Підприємиця з інвалідністю отримала 5 грантів і створила косметичний бренд

У 13 років їй діагностували хворобу хребта, виявили вкорочення ноги та ураження центральної нервової системи....

Суспільство3 дні тому

Не дає зануритися в темряву: це енергетик з Донеччини, що працює попри обстріли

Валентин з містечка Курахове працює енергетиком уже понад 20 років. Курахівська ТЕС була у місті...

Суспільство4 дні тому

«Ви ж його лікуєте?»: учителька Ксенія та її син Юрчик спростовують міфи про аутизм

2 квітня — Міжнародний день поширення інформації про аутизм. Це учителька, методологиня «СпівДії заради Дітей»...

Технології1 тиждень тому

Проміняла вишивку на Counter-Strike: як 59-річна киянка стала кіберспортсменкою

Пенсіонерка Тетяна Силенко шукала якесь заняття, яке б допомогло їй оговтатись у складний період життя,...