Суспільство
5 головних помилок рестораторів-початківців
Нові заклади часто відкривають новачки. Багато з них допускають помилки і вимушені закривати свій бізнес. Як цього уникнути?
Ресторанний ринок – один з найпривабливіших для тих, хто хоче відкрити свою справу. Приблизно кожен другий заклад громадського харчування відкриває підприємець, який раніше ніколи не займався цією діяльністю. Чому ресторанний бізнес такий цікавий? На перший погляд, він здається простим і дуже прибутковим. Відкрити свій заклад можна за $ 100-150 тис., а повернути інвестиції цілком реально за два-три роки. Якщо не наробити помилок. Інвестори вважають, що нічого складного в тому, щоб найняти шеф-кухаря, розробити меню, купити гарний посуд і обслуговувати гостей, немає. Але статистика говорить про зворотнє. Приблизно 30% ресторанів-новачків не витримують і року. Ще 20% закриваються на другий рік роботи. Що з ними не так?
Генеральний директор компанії «Ресторанний консалтинг» Ольга Насонова назвала п’ять головних причин, які можуть призвести до фіаско бізнесу.
Завищена орендна плата
Ще рік тому потенційний ресторатор стикався з проблемою – де відкрити свій заклад. Знайти відповідне місце було не так і просто. Попит на оренду приміщень в прохідних місцях – в центрі міста або на популярних вулицях перевищував пропозицію. Часто недосвідчені ресторатори погоджувалися на всі умови власників приміщень, аби реалізувати свою мрію і нарешті відкритися. Витрати на оренду на цьому етапі деякі з них не прораховують.
А даремно. За оренду приміщення потрібно платити не більше 22% від усіх продажів. Якщо цей відсоток вище, то заклад гарантовано не отримає прибуток. Ольга Насонова розповідає, що з цією проблемою зіткнувся власник одного з київських закладів громадського харчування. У нього хороша концепція, правильно складене меню, але заробляти заважають високі орендні ставки. І договір складений таким чином, що змінити умови на більш пільгові навіть в нинішні кризові часи практично неможливо.
Тому новачкові краще не поспішати, показати свій бізнес-план досвідченому економісту і на переговори приходити з юристом. В іншому випадку інвестиції в ремонт годі й окупити, а все обладнання і техніку – доведеться продати зі знижкою 50-70% від її початкової вартості. Навіть в тому випадку, якщо вона не пропрацювала і року.
За оренду приміщення потрібно платити не більше 22% від усіх продажів. Якщо цей відсоток вище, то заклад гарантовано не отримає прибуток
Неправильна концепція
Ресторатори-початківці рідко проводять повноцінне дослідження. Одиниці з них відповідають на питання, чи потрібно відкривати в цьому районі заклад і які ціни встановлювати на страви і напої. Часто консультантом підприємця виступає лише знайомий шеф-кухар або ресторатор. Вибір страв і алкогольних напоїв підприємець робить, спираючись на свої уподобання. І це не завжди працює.
Як результат, дорогий рибний заклад може відкритися у віддаленому спальному районі міста. Відвідувати його будуть одиниці, а більшість потенційних гостей будуть відлякувати дорогий антураж і високі ціни в меню. Такий ресторан міг виявитися успішним в центрі міста, а в спальному районі популярністю може користуватися недорогий заклад грузинської кухні.
Дефіцит коштів
Відкрити ресторан – це ще не всі витрати, які доведеться понести власнику закладу. Краще зарезервувати до 20% сумарного бюджету на додаткові покупки. Це може бути, предмети антуражу або зарплата персоналу. Підприємцям-початківцям необхідно виділити кошти на рекламу свого ресторану, про що багато хто не замислюється при розрахунку бюджету. Багатьом здається, що яскрава вивіска сама здатна залучити багато гостей.
У перший місяць роботи ресторан може не приносити прибутку, щоб залучити аудиторію необхідно деякий час. Якщо на цьому етапі коштів не вистачає, то заклад може відкритися з незавершеним ремонтом, а власник не зможе вчасно виплачувати співробітникам зарплату. Це стає однією з причин, яка призводить до закриття ресторану.
Втрата інтересу до бізнесу
Багато майбутніх рестораторів вважає, що достатньо налагодити всі процеси в закладі – і можна передавати управління в руки директору, а самому приходити раз на місяць за грошима. На практиці все виглядає інакше. Як тільки власник припиняє контролювати всі процеси – від роботи персоналу до вибору продуктів, починаються проблеми. Якість страв і обслуговування може знизитися, що відразу ж позначиться на відвідуваності і в перспективі може призвести до закриття ресторану.
Те ж саме відбувається, коли власники стикаються з проблемами і розуміють, що бізнес виявляється не настільки привабливим, як здавалося спочатку. Спілкування з представниками контролюючих органів і комунальних служб, з вини яких в ресторані в день банкету може не виявитися світла або води, проблеми з доставкою продукції, крадіжки – це ще не весь перелік складнощів, з якими доведеться зіткнутися. Деякі інвестори втомлюються від такої кількості проблем і виставляють ресторан на продаж. І готові нести збитки.
Досвідчені ресторатори радять спершу попрацювати в одному з діючих закладів, наприклад, офіціантом, щоб побачити всю «кухню зсередини» і тільки потім вкладати гроші в свій заклад. Можливо, це дозволить заощадити $ 100-200 тис. Або вбереже від типових проблем.
Як тільки власник припиняє контролювати всі процеси – від роботи персоналу до вибору продуктів, починаються проблеми. Якість страв і обслуговування може знизитися, що відразу ж позначиться на відвідуваності і в перспективі може призвести до закриття ресторану.
Небажання змінюватися
На ресторанному ринку постійно змінюються тенденції. Наприклад, десять років тому популярністю користувалися суші, потім на зміну їм прийшли бургери. Кілька років підряд відкривалися спеціалізовані заклади, а це блюдо стали пропонувати буквально в кожному кафе.
Зараз в моді хлібні кафе-магазини, де можна купити випічку, свіжий хліб і випити чашку кави. Споживачі частіше заглядають в азіатські ресторани. Але через три роки тенденції знову поміняються, доведеться оновлювати інтер’єр і змінювати асортимент. Тому навіть досвідченому ресторатору краще постійно цікавитися новими тенденціями і бути готовим до змін. Це стосується навіть тих, хто працює в сегменті італійської кухні, яка користується популярністю в Україні останні десять років. Конкуренція в ньому дуже жорстка і гостей необхідно постійно дивувати новими смаками і стравами.
Суспільство
очільниця ГО «Юстина».
Вирішили створювати свою громадську організацію
Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.
«Юстина», бо справедливість
Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.
Спільний запит у селі — велопарковка
Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.
Зробили покриття та надихнули інших на зміни
Коментарі
Суспільство
Як працюватиме новий маршрут?
- На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
- На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.
Коментарі