Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

5 головних помилок рестораторів-початківців

Опубліковано

Нові заклади часто відкривають новачки. Багато з них допускають помилки і вимушені закривати свій бізнес. Як цього уникнути?

Ресторанний ринок – один з найпривабливіших для тих, хто хоче відкрити свою справу. Приблизно кожен другий заклад громадського харчування відкриває підприємець, який раніше ніколи не займався цією діяльністю. Чому ресторанний бізнес такий цікавий? На перший погляд, він здається простим і дуже прибутковим. Відкрити свій заклад можна за $ 100-150 тис., а повернути інвестиції цілком реально за два-три роки. Якщо не наробити помилок. Інвестори вважають, що нічого складного в тому, щоб найняти шеф-кухаря, розробити меню, купити гарний посуд і обслуговувати гостей, немає. Але статистика говорить про зворотнє. Приблизно 30% ресторанів-новачків не витримують і року. Ще 20% закриваються на другий рік роботи. Що з ними не так?

Генеральний директор компанії «Ресторанний консалтинг» Ольга Насонова назвала п’ять головних причин, які можуть призвести до фіаско бізнесу.

Завищена орендна плата

Ще рік тому потенційний ресторатор стикався з проблемою – де відкрити свій заклад. Знайти відповідне місце було не так і просто. Попит на оренду приміщень в прохідних місцях – в центрі міста або на популярних вулицях перевищував пропозицію. Часто недосвідчені ресторатори погоджувалися на всі умови власників приміщень, аби реалізувати свою мрію і нарешті відкритися. Витрати на оренду на цьому етапі деякі з них не прораховують.

А даремно. За оренду приміщення потрібно платити не більше 22% від усіх продажів. Якщо цей відсоток вище, то заклад гарантовано не отримає прибуток. Ольга Насонова розповідає, що з цією проблемою зіткнувся власник одного з київських закладів громадського харчування. У нього хороша концепція, правильно складене меню, але заробляти заважають високі орендні ставки. І договір складений таким чином, що змінити умови на більш пільгові навіть в нинішні кризові часи практично неможливо. 

Тому новачкові краще не поспішати, показати свій бізнес-план досвідченому економісту і на переговори приходити з юристом. В іншому випадку інвестиції в ремонт годі й окупити, а все обладнання і техніку – доведеться продати зі знижкою 50-70% від її початкової вартості. Навіть в тому випадку, якщо вона не пропрацювала і року.

За оренду приміщення потрібно платити не більше 22% від усіх продажів. Якщо цей відсоток вище, то заклад гарантовано не отримає прибуток

Неправильна концепція

Ресторатори-початківці рідко проводять повноцінне дослідження. Одиниці з них відповідають на питання, чи потрібно відкривати в цьому районі заклад і які ціни встановлювати на страви і напої. Часто консультантом підприємця виступає лише знайомий шеф-кухар або ресторатор. Вибір страв і алкогольних напоїв підприємець робить, спираючись на свої уподобання. І це не завжди працює.

Як результат, дорогий рибний заклад може відкритися у віддаленому спальному районі міста. Відвідувати його будуть одиниці, а більшість потенційних гостей будуть відлякувати дорогий антураж і високі ціни в меню. Такий ресторан міг виявитися успішним в центрі міста, а в спальному районі популярністю може користуватися недорогий заклад грузинської кухні.

Дефіцит коштів

Відкрити ресторан – це ще не всі витрати, які доведеться понести власнику закладу. Краще зарезервувати до 20% сумарного бюджету на додаткові покупки. Це може бути, предмети антуражу або зарплата персоналу. Підприємцям-початківцям необхідно виділити кошти на рекламу свого ресторану, про що багато хто не замислюється при розрахунку бюджету. Багатьом здається, що яскрава вивіска сама здатна залучити багато гостей. 

У перший місяць роботи ресторан може не приносити прибутку, щоб залучити аудиторію необхідно деякий час. Якщо на цьому етапі коштів не вистачає, то заклад може відкритися з незавершеним ремонтом, а власник не зможе вчасно виплачувати співробітникам зарплату. Це стає однією з причин, яка призводить до закриття ресторану.

Втрата інтересу до бізнесу

Багато майбутніх рестораторів вважає, що достатньо налагодити всі процеси в закладі – і можна передавати управління в руки директору, а самому приходити раз на місяць за грошима. На практиці все виглядає інакше. Як тільки власник припиняє контролювати всі процеси – від роботи персоналу до вибору продуктів, починаються проблеми. Якість страв і обслуговування може знизитися, що відразу ж позначиться на відвідуваності і в перспективі може призвести до закриття ресторану. 

Те ж саме відбувається, коли власники стикаються з проблемами і розуміють, що бізнес виявляється не настільки привабливим, як здавалося спочатку. Спілкування з представниками контролюючих органів і комунальних служб, з вини яких в ресторані в день банкету може не виявитися світла або води, проблеми з доставкою продукції, крадіжки – це ще не весь перелік складнощів, з якими доведеться зіткнутися. Деякі інвестори втомлюються від такої кількості проблем і виставляють ресторан на продаж. І готові нести збитки. 

Досвідчені ресторатори радять спершу попрацювати в одному з діючих закладів, наприклад, офіціантом, щоб побачити всю «кухню зсередини» і тільки потім вкладати гроші в свій заклад. Можливо, це дозволить заощадити $ 100-200 тис. Або вбереже від типових проблем.

Як тільки власник припиняє контролювати всі процеси – від роботи персоналу до вибору продуктів, починаються проблеми. Якість страв і обслуговування може знизитися, що відразу ж позначиться на відвідуваності і в перспективі може призвести до закриття ресторану. 

Небажання змінюватися

На ресторанному ринку постійно змінюються тенденції. Наприклад, десять років тому популярністю користувалися суші, потім на зміну їм прийшли бургери. Кілька років підряд відкривалися спеціалізовані заклади, а це блюдо стали пропонувати буквально в кожному кафе.

Зараз в моді хлібні кафе-магазини, де можна купити випічку, свіжий хліб і випити чашку кави. Споживачі частіше заглядають в азіатські ресторани. Але через три роки тенденції знову поміняються, доведеться оновлювати інтер’єр і змінювати асортимент. Тому навіть досвідченому ресторатору краще постійно цікавитися новими тенденціями і бути готовим до змін. Це стосується навіть тих, хто працює в сегменті італійської кухні, яка користується популярністю в Україні останні десять років. Конкуренція в ньому дуже жорстка і гостей необхідно постійно дивувати новими смаками і стравами.

Суспільство

У Львові створили мапу з місцями, де квітнуть сакури, магнолії та інші рослини

Опубліковано

У Львові розробили інтерактивну мапу, на якій можна знайти актуальні місця цвітіння квітів та дерев. «Квіткову карту Львова» створили в управлінні туризму спільно з управлінням екології міста.

Про це повідомили у Lviv Travel.

Мапа містить понад 50 локацій по всьому місту, які постійно оновлюють. Користувачі зможуть знайти місця цвітіння тюльпанів, сакур, магнолій, слив, груш Шантаклер тощо.

«Львів на весні особливо чудовий. Ми хочемо, щоб спостереження за цвітінням квітів та дерев стало додатковою можливістю для львів’ян та гостей міста, наповнитися позитивними енергією та емоціями. Карта допоможе скласти індивідуальний маршрут квітковим Львовом, відвідати маловідомі локації та ще краще познайомитися з містом», — розповіла начальниця управління туризму Львова Христина Лебедь. 

Мапу можна переглянути за посиланням.

Читайте також: Два паралімпійці зі Львова задонатили на військо 400 тисяч грн призових

Фото: «Квіткова карта Львова»

Нагадаємо, що у Чорнобильській зоні відчуження розквітнув червонокнижний білоцвіт (ФОТО).

Фото обкладинки: сайт Lviv Travel

Читати далі

Суспільство

«Укрзалізниця» модернізувала електричку для маршруту Київ – Чернігів (ФОТО)

Опубліковано

«Укрзалізниця» завершила капітальну модернізацію електропоїзда ЕД9М, який у 2021 році відставили від експлуатації через пожежу. Потяг курсуватиме між Києвом та Черніговом.

Про це повідомили в «Укрзалізниці».

Як оновили електричку

Ремонт розпочали в січні 2025 року, і він тривав трохи більше ніж два місяці. Роботи проводили на власних виробничих потужностях компанії. Оновлений електропоїзд обладнали:

  • пандусами;
  • інклюзивними вбиральнями;
  • місцями для людей з інвалідністю;
  • кріпленнями для велосипедів;
  • камерами відеоспостереженням;
  • навігацією шрифтом Брайля;
  • зарядними портами Type-C і USB.

Читайте також: «Укрзалізниця» додала в Києві нову зупинку для двох потягів

У кабіні машиніста встановили новий ергономічний пульт керування, кондиціонер і мікрохвильову піч. Окрему увагу приділили безпеці: відеокамери виводять зображення на екран у кабіні, зокрема й із зони струмоприймача, що дозволятиме оперативно реагувати на нестандартні ситуації.

Де курсуватиме потяг

Електропоїзд складається з восьми вагонів і вміщує 792 пасажири. Незабаром він курсуватиме за маршрутом Київ – Чернігів – Київ. Натомість руховий склад цього напрямку передадуть на приміський маршрут Київ – Ніжин, де також продовжують оновлення транспорту.

Завдяки цьому між Києвом та Ніжином їздитимуть п’ять модернізованих потягів. Загалом на маршруті курсує дев’ять електричок.

Нагадаємо, що два паралімпійці зі Львова задонатили на військо 400 тисяч гривень призових.

Фото: фейсбук-сторінка УЗ

Читати далі

Суспільство

«Це неймовірно цінно!»: з окупації та росії повернули ще 11 українських дітей (ФОТО)

Опубліковано

З тимчасово окупованих територій та росії повернули 11 українських дітей віком від 2 до 17 років разом із їхніми рідними. Серед них є вагітна жінка, яка народила вже в Україні, та хлопчик, чий тато нещодавно вийшов з полону.

Про це повідомили в Офіс омбудсмана України.

Кого вдалося повернути

Цього разу вдалось повернути дев’ятеро дітей з тимчасово окупованих територій України та ще двох — із території РФ. Усім їм довелося жити під тиском окупаційної влади, яка переслідувала родини через їхню проукраїнську позицію, позбавляла базових прав і створювала небезпечні умови для життя.

Серед повернутих була вагітна жінка з маленькою дитиною. Через відсутність російських документів вона не могла отримати медичну допомогу, а після евакуації жінка змогла народити здорову доньку в безпечному середовищі.

Читайте також: 10-річний Роман, який пережив ракетну атаку, переміг на міжнародному музичному конкурсі

Також додому повернувся 11-річний хлопчик, який довгий час разом із мамою ховався від окупантів на ТОТ. Його тато був у полоні. Коли чоловіка звільнили, родина звернулась по допомогу до Офісу омбудсмана — і тепер усі троє знову разом.

«Щиро дякую нашим міжнародним партнерам та партнерським організаціям за допомогу і сприяння! Це неймовірно цінно — діти зможуть рости у вільній Україні», — зазначив Дмитро Лубінець.

Раніше ми писали, що з окупації повернули п’ять українських дітей (ФОТО).

Фото: фейсбук-сторінка Офісу омбудсмана України

Читати далі

Шопочитати

Суспільство2 дні тому

Не дає зануритися в темряву: це енергетик з Донеччини, що працює попри обстріли

Валентин з містечка Курахове працює енергетиком уже понад 20 років. Курахівська ТЕС була у місті...

Суспільство3 дні тому

«Ви ж його лікуєте?»: учителька Ксенія та її син Юрчик спростовують міфи про аутизм

2 квітня — Міжнародний день поширення інформації про аутизм. Це учителька, методологиня «СпівДії заради Дітей»...

Технології7 днів тому

Проміняла вишивку на Counter-Strike: як 59-річна киянка стала кіберспортсменкою

Пенсіонерка Тетяна Силенко шукала якесь заняття, яке б допомогло їй оговтатись у складний період життя,...

Технології1 тиждень тому

Ці роботи можуть розмінувати Україну за 10 років. Як українські розробники створили «ЗМІЙ»

Розробників з Rovertech об’єднала війна, а тікток допоміг зустрітися. Усі довкола казали, що їхній задум...