Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

48 день війни. Хроніка боротьби. Головні перемоги України та українців

Опубліковано

48-й день українські військові дають відсіч російським окупантам, знищуючи їхню техніку та руйнучи амбітні плани Кремля захопити нашу країну. Українці об’єдналися та разом чинять опір загарбникам, забувши про чвари та суперечки. Це війна, яка вже увійшла в світову історію. Війна за нашу свободу й незалежність. ШоТам фіксує головні перемоги цього дня.

19:35

Курортна місцина в найтеплішому районі Закарпаття, на Виноградівщині, під знаменитою Чорною Горою: мальовничі скелі, туристичний комплекс з садом і великою водоймою. Сюди приїздили на відпочинок, купатися та рибалити.

Сьогодні ж ми приїхали побачити, як тут роблять пластини для бронежилетів – місцеві ентузіасти об’єдналися й створюють захист для тих, хто на фронті, у спосіб, який є можливим. 

Даніель Козлович – виноградівець, який 10 років живе і працює у Львові. Він повернувся на Закарпаття, аби організувати пункт допомоги фронту та створювати бронежилети із пластинами з автомобільних ресор. Плитоносками опікується Марія Горнецкі – діловодка у місцевій громаді, яка згадала навички з крою й шиття та власноруч розробила лекала. 

18:40

Станом на 12 квітня на території Житомирської, Запорізької, Київської, Миколаївської, Сумської, Харківської та Чернігівської областей розміновано 168 населених пунктів.

17:50

Військовослужбовці 59-ї окремої мотопіхотної бригади імені Якова Гандзюка знищили танк російських окупантів за допомогою безпілотника.

17:20

Українські військовослужбовці знищили вже понад п’ять тисяч одиниць російської техніки. Зокрема, 732 танки та 1946 бойових броньованих автомобілів. Про це повідомили на сторінці Генерального штабу ЗСУ в Facebook.

«Особового складу – близько 19 600 осіб, танків – 732, бойових броньованих машин – 1946, артилерійських систем – 349, реактивних систем залпового вогню – 111, засобів ППО – 63, літаків – 157, гелікоптерів – 140, автомобільної техніки – 1406, кораблів та катерів – 7, цистерн з паливом – 76, безпілотників – 124, спецтехніки – 25, пускових установок ОТРК – 4», – йдеться в повідомленні Генштабу.

16:45

Українські військові відсунули лінію бойових зіткнень від Дніпропетровської області та повернули контроль над 15 населеними пунктами. Про це в ефірі телемарафону повідомив очільник військової адміністрації Кривого Рогу Олександр Вілкул.

«Було звільнено понад 15 населених пунктів. Ворог намагаєтсья серйозно відповідати, але наші військові дуже якісно знищують і техніку, і живу силу противника. У звільнених селах ми відновлюємо постачання продуктів, медикаментів. Повертається нормальне життя. Якісь з цих сіл були під окупацією тиждень, якісь – місяць. Але Україна переможе, і в цьому переконані всі», – додав Вілкул.

16:05

Українські військові захопили російський броньований автомобіль «Тигр», який окупанти разом із ключами та повним баком пального покинули під час втечі.

15:25

Укрпошта ввела в обіг першу українську поштову марку в умовах воєнного стану. У погашенні взяли участь очільник Запорізької ОВА Олександр Старух та автор легендарної фрази на адресу російського корабля, морпіх Роман Грибов.

14:30

Збройні сили України пішли в контрнаступ в окупованому Новоайдарі, що на Луганщині, та знищили понад 50 тонн боєприпасів та 40 одиниць техніки російських окупантів.

13:50

Сили протиповітряної оборони ЗСУ збили російський винищувач-бомбардувальник Су-34 над Запорізькою областю.

12:20

Воїни 93-ї окремої механізованої бригади «Холодний Яр» поділилися світлинами з черговою партією розгромленої техніки російських загарбників.

11:30

У Дніпропетровській області відновив роботу прокатний цех одного з металургійних заводів, повідомили у пресслужбі облдержадміністрації.

11:00

Протиповітряна оборона України 12 квітня збила ворожий літак, що летів в напрямку Дніпропетровщини.

10:30

Українські військові ліквідували підрозділ проросійських терористів на Донеччині. Про це повідомили у Командуванні Десантно-штурмових військ ЗС України.

«Воїнами 25-ї окремої повітрянодесантної Січеславської бригади ДШВ ЗС України знищено підрозділ проросійських терористів з самопроголошеної фейкової республіки», — йдеться у повідомленні.

10:00

На Миколаївщині перевдягнені російські окупанти на трьох цивільних авто намагалися видати себе за групу евакуйованих місцевих мешканців з метою скоїти диверсію. П’ятьох із них ЗСУ ліквідували.

09:30

Литва допоможе Україні експортувати сільськогосподарську продукцію на традиційні ринку збуту альтернативним маршрутом, оскільки шляхи через Чорне море фактично заблоковані агресором.

09:00

Наші військові вправно відтісняють противника та ліквідовують ворогів і палять їхні танки. Зокрема українська аеророзвідка показала результат поєднання дронів і NLAW на полі бою.

08:30

Десантники з Донеччини успішно знищують російських загарбників та їхню військову техніку. Відео із поля бою опублікували на фейсбук-сторінці 81-ї окремої аеромобільної бригади.

08:00

Щоб допомогти бізнесу швидше відновити роботу, піднімати економіку країни та надавати робочі місця, в Україні запустили платформу, що допоможе перемістити бізнес із «гарячих точок» та продовжити його діяльність у більш безпечному місці.

Коментарі

Суспільство

«Знаю бабусь і дідусів по іменах»: як мобільні аптеки рятують літніх людей у прифронтовій Харківщині

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю ШоТам зі спільного проєкту з «Інтерньюз-Україна» про відбудову громад.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Зараз ви читатимете статтю ШоТам з проєкту про відбудову громад.
Чому ми його робимо?

Це українці, які після початку повномасштабної війни потрапили під російську окупацію та були звільнені ЗСУ. Місцева влада, мешканці та волонтери діляться досвідом відновлення. Ці рішення жителі все ще окупованих міст та сіл можуть застосувати після звільнення, аби подолати наслідки окупації.

У селі Вірнопілля на Харківщині живуть лише 135 людей — це майже втричі менше, ніж до повномасштабного вторгнення. Більшість з них — літні люди, яким складно їздити за 30 кілометрів у найближче місто, аби купити ліки та продукти.

Та з квітня 2023 року на Харківщині запрацювали мобільні аптеки, які двічі на місяць відвідують кожне село. Як це працює, розповідаємо в ШоТам.

У Вірнопіллі не було жодного вцілілого будинку

«Ніхто з нас і подумати не міг, що росіяни підійдуть так близько. Тоді був сильний мороз, зникли світло та газ, тому люди сходилися й разом готували їжу, а коли обстрілювали — ховалися у власні підвали чи в школі. Коли з’явилася артилерія, вирішили виїжджати з села», — пригадує Ольга Сускова, яка працює старостою Вірнопільського старостинського округу з січня 2024 року.

Ольга Сускова розповідає про перші місяці повномасштабної війни у Вірнопіллі. Фото: ШоТам

Росіяни щодня обстрілювали село, але так і не змогли його окупувати. Обстріли бували такими інтенсивними, що люди навіть не могли вийти з підвалів, аби приготувати поїсти. Ольга розповідає: 

«Одного разу в центр села росіяни скинули авіабомбу, то в половини будинків зразу повибивало вікна».

У Вірнопіллі не було жодного будинку, який би не постраждав: 80 згоріли повністю, інші частково зруйновані. Лише в п’яти тільки повибивало вікна та пішли тріщини стінами.

Залишилося лише 135 людей

Російські обстріли зруйнували у Вірнопіллі школу, будинок культури, магазини й амбулаторію. Із села виїхали багато людей, але дехто повернувся та відремонтував своє житло власним коштом чи за державну підтримку.

Деякі переселилися в інші громади, але приїжджають садити городи. А для тих, хто тут живе постійно, місцева влада організувала соціальний автобус, аби можна було поїхати в місто та придбати продукти.

Наслідки російських обстрілів у Вірнопіллі. Фото: ШоТам

«Нам повністю відновили електропостачання, а також підвели газ до тих будинків, де зараз живуть люди. Уже 20 будинків у селі нам відбудували за програмою “єВідновлення”. Багато людей хочуть повернутися додому».

З відбудовою допомагають і благодійні організації, як-от Товариство Червоного Хреста України чи «Схід SOS», які приїжджали та допомагали людям на місцях, а також привозили будівельні матеріали.

Замість зруйнованої амбулаторії — мобільна аптека

Оскільки амбулаторія зруйнована, а аптек немає, двічі на місяць до села приїжджає сімейна лікарка з безкоштовними медикаментами.

А з квітня 2023 року у Вірнопілля почали їздити мобільні аптеки, де можна за низькими цінами придбати ліки, яких не привозять:

«Не всі люди можуть поїхати до міста, не всі мають автомобіль, а літнім бабусям складно їздити навіть автобусом. Тому ці аптеки стали знахідкою для нас, бо тут великий асортимент ліків: від тиску, застуди та різних хвороб. До цієї аптеки завжди приходить десяток людей».

Мобільний аптечний пункт двічі на місяць відвідує Вірнопілля. Фото: ШоТам

Їдуть у найвіддаленіші села, попри небезпеку

Однією з місцевих жительок, яка користується послугами мобільної аптеки, є Лариса Сускова. Жінка працює на громадських роботах від сільської ради та живе з чоловіком у приміщенні літньої кухні, адже їхній будинок зруйнував російський снаряд.

Коли ще не було мобільної аптеки, їй доводилося добиратися майже 30 кілометрів до Ізюма, щоб купити там ліки та продукти. А тепер жінка купує медикаменти від остеохондрозу та болю в суглобах, які привозять майже додому.

Лариса чекає в черзі до мобільної аптеки, аби взяти необхідні ліки. Фото: ШоТам

«У нас досі є проблеми зі зв’язком та інтернетом, тому навіть складно викликати швидку допомогу, якщо комусь погано. Ми дуже раді, що тепер в село приїжджає аптека», — ділиться Лариса.

Аптекарка мобільної бригади Марина Ковтун каже, що за день вони відвідують два населені пункти. Часто ця дорога є небезпечною, адже росіяни постійно обстрілюють прифронтові громади. 

Марина Ковтун розповідає про свою роботу. Фото: ШоТам

Зараз сезон застуд, тому найчастіше місцеві купують противірусні таблетки, сиропи та лікувальні чаї. Літні люди звертаються по пігулки від підвищеного тиску. За словами Марини, багато людей дуже чекають, коли приїде аптека:

«Я вже знаю багатьох бабусь і дідусів по іменах. І коли вони кажуть: “Дякуємо, ці ліки мені допомогли” — це найкраща для мене подяка».

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Українська пекарня створить інклюзивний простір на ДВРЗ (ФОТО ПРОЄКТУ)

Опубліковано

Пекарня Good Bread from Good People, яка працевлаштовує людей із ментальною інвалідністю, оголосила про плани перетворити приміщення на ДВРЗ у Києві на багатофункціональний інклюзивний простір.

Про це повідомляє PRAGMATIKA.MEDIA.

Про проєкт

Реконструкція охопить четвертий поверх старої чотириповерхової будівлі. Простір поділять на дві ключові зони:

  1. Житловий блок — призначений для чотирьох працівників пекарні, які наразі проживають у неприйнятних умовах.

    2. Освітньо-соціальний блок — включатиме:

    • лекційну залу для освітніх заходів, майстер-класів та зустрічей у межах Академії супроводжуючих, де навчатимуть соціальних терапевтів;
    • кінотеатр і простір для відпочинку, де можна буде дивитися фільми, обговорювати їх і просто спілкуватися за чашкою чаю.

    Дизайн нового простору розробляє студія Between the Walls. Проєкт вже підтримали компанії Caparol Ukraine, Агромат, Aeras, Forbo та Witex Україна.

    Фото: Between the Walls

    Що далі?

    Зараз триває пошук партнерів і матеріалів для завершення реконструкції. Завершити ремонт планують за кілька місяців.

    «Ми прагнемо створити не лише комфортний, але й надихаючий простір, який сприятиме соціалізації, навчанням і новим можливостям для людей із ментальною інвалідністю», — зазначили в Good Bread from Good People.

    Ті, хто бажає стати частиною цього проєкту, можуть написати на пошту команді Between the Walls або звернутися до пекарні Good Bread from Good People.

    Нагадаємо, що у Києві відкрили реабілітаційний центр для військових та рятувальників.

    Фото обкладинки: Between the Walls.

    Коментарі

    Читати далі

    Суспільство

    На Київщині ДСНС врятували лебедя з пастки на річці (ФОТО)

    Опубліковано

    Рятувальники Білоцерківського гарнізону врятували молодого лебедя, який потрапив у пастку рибальських сіток на річці Рось.

    Про це повідомила пресслужба ДСНС.

    Птах не міг самостійно звільнитися й злетіти. Отримавши повідомлення про інцидент, надзвичайники оперативно прибули на місце події.

    Читати також: У Києві відкрили перший сквер із «зеленими» трамвайними коліями: де його знайти (ФОТО)

    Фахівці ДСНС розплутали лебедя, визволили його з пастки та передали місцевим жителям для огляду й надання необхідної допомоги. Після короткої реабілітації птаха випустили назад у природне середовище.

    Фото: виставлено в телеграмі ДСНС

    У ДСНС нагадують про важливість дотримання правил безпеки під час риболовлі та закликають не залишати снасті у водоймах, адже вони можуть становити загрозу для диких тварин і птахів.

    Нагадаємо, що у столиці відкриють Подільський міст для легкових машин та пасажирського транспорту.

    Фото обкладинки: Freepik.

    Коментарі

    Читати далі