

Суспільство
48 день війни. Хроніка боротьби. Головні перемоги України та українців
48-й день українські військові дають відсіч російським окупантам, знищуючи їхню техніку та руйнучи амбітні плани Кремля захопити нашу країну. Українці об’єдналися та разом чинять опір загарбникам, забувши про чвари та суперечки. Це війна, яка вже увійшла в світову історію. Війна за нашу свободу й незалежність. ШоТам фіксує головні перемоги цього дня.
19:35
Курортна місцина в найтеплішому районі Закарпаття, на Виноградівщині, під знаменитою Чорною Горою: мальовничі скелі, туристичний комплекс з садом і великою водоймою. Сюди приїздили на відпочинок, купатися та рибалити.
Сьогодні ж ми приїхали побачити, як тут роблять пластини для бронежилетів – місцеві ентузіасти об’єдналися й створюють захист для тих, хто на фронті, у спосіб, який є можливим.
Даніель Козлович – виноградівець, який 10 років живе і працює у Львові. Він повернувся на Закарпаття, аби організувати пункт допомоги фронту та створювати бронежилети із пластинами з автомобільних ресор. Плитоносками опікується Марія Горнецкі – діловодка у місцевій громаді, яка згадала навички з крою й шиття та власноруч розробила лекала.
18:40
Станом на 12 квітня на території Житомирської, Запорізької, Київської, Миколаївської, Сумської, Харківської та Чернігівської областей розміновано 168 населених пунктів.
17:50
Військовослужбовці 59-ї окремої мотопіхотної бригади імені Якова Гандзюка знищили танк російських окупантів за допомогою безпілотника.
17:20
Українські військовослужбовці знищили вже понад п’ять тисяч одиниць російської техніки. Зокрема, 732 танки та 1946 бойових броньованих автомобілів. Про це повідомили на сторінці Генерального штабу ЗСУ в Facebook.
«Особового складу – близько 19 600 осіб, танків – 732, бойових броньованих машин – 1946, артилерійських систем – 349, реактивних систем залпового вогню – 111, засобів ППО – 63, літаків – 157, гелікоптерів – 140, автомобільної техніки – 1406, кораблів та катерів – 7, цистерн з паливом – 76, безпілотників – 124, спецтехніки – 25, пускових установок ОТРК – 4», – йдеться в повідомленні Генштабу.
16:45
Українські військові відсунули лінію бойових зіткнень від Дніпропетровської області та повернули контроль над 15 населеними пунктами. Про це в ефірі телемарафону повідомив очільник військової адміністрації Кривого Рогу Олександр Вілкул.
«Було звільнено понад 15 населених пунктів. Ворог намагаєтсья серйозно відповідати, але наші військові дуже якісно знищують і техніку, і живу силу противника. У звільнених селах ми відновлюємо постачання продуктів, медикаментів. Повертається нормальне життя. Якісь з цих сіл були під окупацією тиждень, якісь – місяць. Але Україна переможе, і в цьому переконані всі», – додав Вілкул.
16:05
Українські військові захопили російський броньований автомобіль «Тигр», який окупанти разом із ключами та повним баком пального покинули під час втечі.
15:25
Укрпошта ввела в обіг першу українську поштову марку в умовах воєнного стану. У погашенні взяли участь очільник Запорізької ОВА Олександр Старух та автор легендарної фрази на адресу російського корабля, морпіх Роман Грибов.
14:30
Збройні сили України пішли в контрнаступ в окупованому Новоайдарі, що на Луганщині, та знищили понад 50 тонн боєприпасів та 40 одиниць техніки російських окупантів.
13:50
Сили протиповітряної оборони ЗСУ збили російський винищувач-бомбардувальник Су-34 над Запорізькою областю.
12:20
Воїни 93-ї окремої механізованої бригади «Холодний Яр» поділилися світлинами з черговою партією розгромленої техніки російських загарбників.
11:30
У Дніпропетровській області відновив роботу прокатний цех одного з металургійних заводів, повідомили у пресслужбі облдержадміністрації.
11:00
Протиповітряна оборона України 12 квітня збила ворожий літак, що летів в напрямку Дніпропетровщини.
10:30
Українські військові ліквідували підрозділ проросійських терористів на Донеччині. Про це повідомили у Командуванні Десантно-штурмових військ ЗС України.
«Воїнами 25-ї окремої повітрянодесантної Січеславської бригади ДШВ ЗС України знищено підрозділ проросійських терористів з самопроголошеної фейкової республіки», — йдеться у повідомленні.
10:00
На Миколаївщині перевдягнені російські окупанти на трьох цивільних авто намагалися видати себе за групу евакуйованих місцевих мешканців з метою скоїти диверсію. П’ятьох із них ЗСУ ліквідували.
09:30
Литва допоможе Україні експортувати сільськогосподарську продукцію на традиційні ринку збуту альтернативним маршрутом, оскільки шляхи через Чорне море фактично заблоковані агресором.
09:00
Наші військові вправно відтісняють противника та ліквідовують ворогів і палять їхні танки. Зокрема українська аеророзвідка показала результат поєднання дронів і NLAW на полі бою.
08:30
Десантники з Донеччини успішно знищують російських загарбників та їхню військову техніку. Відео із поля бою опублікували на фейсбук-сторінці 81-ї окремої аеромобільної бригади.
08:00
Щоб допомогти бізнесу швидше відновити роботу, піднімати економіку країни та надавати робочі місця, в Україні запустили платформу, що допоможе перемістити бізнес із «гарячих точок» та продовжити його діяльність у більш безпечному місці.
Суспільство

Нещодавно на «Укрзалізницю» здійснили масштабну кібератаку, внаслідок якої упродовж кількох днів не можна було купити квитки онлайн. Більше того — в частини пасажирів, які вже мали електронні проїзні документи, вони зникли.
Якщо ви зайшли в застосунок, а там немає ваших квитків, не панікуйте — ШоТам розповідає, що робити в цій ситуації.
Що сталося
23 березня 2025 року на офіційних сторінках «Укрзалізниці» почали зʼявлятися перші новини про збій в IT-системі. Вже невдовзі компанія повідомила, що стала жертвою наймасштабнішої за весь час кібератаки ворога, через що постраждали онлайн-сервіси купівлі квитків, та залізничникам вдалося відновити їхню роботу протягом 24-26 березня.
Проїзні документи в цей період можна було придбати в касах вокзалів і в поїзних бригад перед відправленням поїзда. Окрім цього, в «Укрзалізниці» запровадили спеціальні пропозиції для власників паперових квитків, як-от безкоштовне відвідування залу очікування та чай у потягах.

Та постраждала не тільки купівля — також у багатьох користувачів у додатку зникли квитки, придбані до 22 березня. Щоб впоратися з цією проблемою, «Укрзалізниця» склала алгоритм дій.
Читайте також: У шпиталі в Харкові, що постраждав від «Шахеда», поновили операції
Де шукати квитки: поради «Укрзалізниці»
Якщо ви не знайшли свого електронного квитка, насамперед перевірте, чи до вашого акаунту в застосунку привʼязана email-адреса. Якщо так — найімовірніше, документ у PDF-форматі прийшов на цю пошту. Та може виявитися, що там його немає, — у такому випадку не забудьте переглянути папку «Спам».

Якщо цей варіант вам не доступний, «Укрзалізниця» пропонує приїхати на вокзал без квитка принаймні за 20 хвилин до відправлення потяга. Таким чином провідник зможе підтвердити оплату проїзного документа у вашому банківському застосунку або за квитанцією.
Окремий алгоритм дій стосується військових, які купували свій квиток через застосунок «Армія+». Таким пасажирам радять написати коментар на фейсбук-сторінці компанії, щоб спеціалісти допомогли якомога швидше підібрати місце.
Як повернути гроші
Якщо у вас змінилися плани щодо поїздки, отримати назад кошти за вже придбаний квиток можна, заповнивши заявку на повернення за посиланням. В «Укрзалізниці» попереджають, що зробити це можна не пізніше, ніж за годину до відправлення потяга.
Та раптом ви скористалися функцією автоматичної купівлі квитка, повернути зарезервовані гроші також можливо. Для цього потрібно заповнити й надіслати ось цю форму.
В обох випадках після підтвердження даних ваші кошти повернуться на картку протягом наступних 30 банківських (робочих) днів.
Фото: Укрзалізниця
Суспільство

З 31 березня по 4 квітня працівники КП «Київреклама» у двох районах столиці приберуть рекламні конструкції, встановлені з порушеннями правил. Демонтуватимуть рекламу і на Майдані Незалежності.
Про це повідомили в КП «Київреклама».
Що демонтуватимуть
Бригада комунального підприємства прибере 178 об’єкт у Голосіївському та Шевченківському районах, серед них:
- спеціальні рекламні конструкції на фасадах будинків;
- вивіски;
- банери, панно на фасаді будинку;
- відеоекрани на фасадах будинків;
- електронні табло з «рядком, що біжить»;
- конструкції на елементах огородження (банери, панно тощо);
- конструкції у підземних переходах та тунелях.
Нагадаємо, що у Києві запрацювала перша екомашина для збирання використаних батарейок (ФОТО).
Також ми писали, що на Подолі в Києві відкривають креативний простір MLYN design hub (ФОТО).
Фото обкладинки: сайт Kyiv Guide
Суспільство

Лікарі дитячої та дорослої обласних лікарень Одещини успішно виконали першу у світі операцію з імплантації електрода у серце восьмимісячного немовляти.
Про це повідомив очільник Одеської ОВА Олег Кіпер.
Операцію на серці восьмимісячного Гліба провели для того, щоб забезпечити правильну роботу серцевого м’яза хлопчика. До цього у світі ніколи не робили подібну операцію дітям до одного року.
Олег Кіпер вказав, що це історичний прорив у кардіохірургії, а проведеною операцією зацікавилися міжнародні фахівці. Українських лікарів уже запросили до Чиказького університету для публікації цього випадку в авторитетних медичних виданнях.
Читайте також: 10-річний Роман, який пережив ракетну атаку, переміг на міжнародному музичному конкурсі

«Дякую нашим медикам за їхню майстерність, відданість і силу духу! Ви — справжні рятівники людських життів і гордість України! Бажаю маленькому Глібу швидкого одужання та міцного здоров’я. Він уже переможець!» — написав очільник Одеської ОВА.
Нагадаємо, що Анджеліна Джолі підтримала 14-річну дівчину, яка постраждала від атаки росіян (ФОТО).
Фото обкладинки: ютуб-канал «Суспільне Одеса»